تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

راهنمای استانبول: بخش اروپایی و آسیایی

استانبول به دو بخش آسیایی و اروپایی تقسیم می‌شود. به بخش آسیایی آناتولی نیز می‌گویند. نام گذاری بخش آناتولی استانبول در زمان عثمانی انجام شد و لقب آناتولی یا به قول خود ترک ها "آنادولو" از آن زمان باب شده است. قسمت اروپایی استانبول را نیز گاهی بخش رومی استانبول می‌نامند.

در کل 39 محله در استانبول وجود دارد که 14 تای آن مربوط به بخش آسیایی یا آناتولی هستند. 25 محله که در ادامه بیشتر درباره آنها توضیح خواهیم داد نیز در بخش اروپایی استانبول قرار دارند. در کل بیش از 15 میلیون نفر در استانبول زندگی می‌کنند.

جزایر استانبول شامل بورگاز، بیوک آدا و کینالی روی هم رفته حدود 15 هزار نفر جمعیت دارند که کمترین جمعیت در میان محله‌های استانبول را دارا هستند. از طرف دیگر "اِسِن یورت" در بخش اروپایی با جمعیتی حدود 850 هزار نفر، پر جمعیت‌ترین محله استانبول است.

جزیره زیبای بیوک آدا.

انتخاب محل زندگی بستگی به اولویت‌های شما دارد. بخش اروپایی و آسیایی هر دو شرایط خودشان را برای زندگی دارند. قسمت آناتولی خلوت‌تر است. این موضوع از جمعیت این منطقه هم مشخص است. اجاره خانه در مناطق مختلف آناتولی و اروپا متفاوت است. مثلا در بخش آناتولی، جاده بغداد گران است و ممکن است در قسمت اروپایی جایی ارزان‌تر را بیابید.

بین ترک‌ها معروف است که اگر چیزی در مورد استانبول می‌دانید، حتما مربوط به بخش اروپایی آن است یعنی شهرت استانبول بیشتر به‌خاطر این قسمت است. اکثر بناهای تاریخی معروف در بخش اروپایی است. از طرفی بیشتر شرکت‌ها و مراکز اشتغال هم در قسمت اروپایی هستند. البته شرایط رفت و آمد بین ناحیه اروپا و آسیا با توجه به مترو و پل‌هایی که روی تنگه بسفر ساخته شده، وجود دارد.

جالب است بدانید برای عبور از روی پل بسفر وقتی از آناتولی به بخش اروپایی می‌روید نیازی نیست پولی پرداخت کنید اما برای رفتن به قسمت آسیایی عوارض گرفته می‌شود.

 پل بسفر راهی برای گذر از آناتولی به بخش اروپایی و برعکس.

دفتر اصلی بسیاری از کانال‌های تلویزیونی به همراه استودیوهای آنها بیشتر در قسمت اروپایی هستند.

تیم فنرباغچه در بخش آسیایی ورزشگاهی اختصاصی دارد که بازی‌های فنرباغچه در آن انجام می‌شود. این تیم تنها تیم استانبول است که در بخش آسیایی واقع است. تیم‌های دیگر بشیکتاش، گالاتاسرای و قاسم پاشا هستند که در قسمت اروپایی واقع‌اند.

با توجه به اینکه ساخت و ساز در قسمت آناتولی کمتر بوده است، خط ساحلی اینجا زیباتر، وسیع‌تر و منظم‌تر است. در واقع فضای بیشتری برای پیاده‌روی و حتی دوچرخه سواری در کنار ساحل وجود دارد.

در سفر به استانبول به هر دو قسمت آن سری بزنید. 1397/08/12 | کد مطلب: 4265
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.