تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

22 موضوع جالبی که فقط در ترکیه می‌بینید

برخی از آداب و رسوم، ویژگی‌های زبانی و قابلیت‌های جغرافیایی کشورها ممکن است برای خارجیان تعجب‌آور باشند. همان چیزهایی که برای مردم یک کشور عادی هستند، گاهی خارجیان را شوکه می‌کنند. به برخی از این موارد در ترکیه توجه کنید. 

تور ترکیه

طولانی‌ترین خداحافظی‌ها (یاواش یاواش کالکیم) در ترکیه است

ترک‌ها بسیار مهمان‌نوازند و دوست ندارند مهمان‌شان خانه‌ را ترک کند. زمانی که یک مهمان ترک خداحافظی می‌کند به این معنا نیست که همان موقع محل مهمانی را ترک می‌کند؛ این خداحافظی ممکن است بیشتر از یک ساعت طول بکشد. مهمانان وقتی می‌گویند کم کم آماده رفتن می‌شویم (یاواش یاواش کالکیم)، تازه خوش و بش‌ها اوج می‌گیرد و پذیرایی‌ها ادامه پیدا می‌کند. وقتی که زمان خداحافظی واقعی فرا رسید میزبان مهمان را دم خروجی همراهی می‌کنند و قبل از آن کفش‌های مهمان را جلوی در جفت می‌کنند.  

ترک‌ها موقع خداحافظی دست نمی‌دهند

مردم ترکیه زمانی که یکدیگر را می‌بینند به هم دست می‌دهند؛ اما این رسم موقع خداحافظی مرسوم نیست. هم‌چنین این مردم برای احترام به بزرگ‌ترها دست راست‌شان را می‌بوسند و پیشانی خود را به آن می‌چسبانند.

احوالپرسی از بزرگ‌ترها شروع می‌شود

زمانی که وارد مکانی می‌شوید اگر کسی برای خوش‌آمد گویی جلو نیامد، از بزرگ‌ترها شروع به احوال‌پرسی بکنید. هم‌چنین در جمع‌های دوستانه از فردی که با او رابطه صمیمی دارید شروع کنید و بر خلاف جهت حرکت ساعت با بقیه احوالپرسی کنید

مردم ترکیه برای راحت الحلقوم سر و دست می‌شکنند.

در میان اهالی ترکی راحت الحلقوم نوعی شیرینی پرطرفدار است. ترک‌ها به این شیرینی lokum می‌گویند. این شیرینی لذیذ بسیار نرم است و  در انواع مختلفی تهیه می‌شود.

ترک‌ها به این شیرینی lokum می‌گویند.

سبزیجات انتخابی برای صبحانه

استفاده از سبزیجاتی مثل خیار، گوجه، زیتون به همراه پنیر، مربا و... در ترکیه متدوال است. مردم محلی به این صبحانه kahvalti می‌گویند.

صبحانه‌ای به سبک ترک‌ها.

همیشه میزبان پول غذا را حساب می‌کند

 در این کشور، اغلب مهمانی‌های دوستانه یا کاری در رستوران ها برگزار می‌شود. در این مراسم، میزبان هزینه رستوران را حساب می‌کند. شما می‌توانید تعارف بزنید اما هزینه را حساب نکنید.

این آداب غذا خوردن مخصوص ترک‌هاست

افرادی که سیگار می‌کشند در بین غذا هم سیگار می‌کشند و برای این کار بین غذا فاصله می‌اندازند. بعد از غذا نیز چای یا قهوه ترک را به همراه شیرینی میل می‌کنند. قهوه ترک را یک دفعه سر نکشید و آن را مزه مزه کنید.

چایخانه‌ها مکانی برای مردها هستند

خانم‌ها از رفتن به چایخانه‌ها خودداری می‌کنند. می‌توان گفت این چایخانه‌ها تنها جایی است که خانم‌ها به آنجا نمی‌روند.

ترک‌ها دنبال بهانه برای رقصیدن هستند

یکی از رقص‌های معروف مردم ترکیه halay نام دارد. ترک‌ها برای این رقص به صورت خطی کنار هم می‌ایستند و انگشت کوچک خود را به یکدیگر می‌دهند. مردم ترکیه دنبال هر بهانه‌ای می‌گردند تا شروع به رقصیدن بکنند. شادی‌هایی مثل فوتبال یا تولد یک بچه آن‌ها را برای رقص کنار هم جمع می‌کند. اگر در شمال شرقی ترابزون عده‌ای را کنار خیابان در حال رقص دیدید تعجب نکنید.

 مردم ترکیه دنبال هر بهانه‌ای می‌گردند تا شروع به رقصیدن بکنند.

به همکاران خود هدیه نمی‌دهند

ترک‌ها برای برقراری ارتباط بیشتر، افراد را برای شام یا گردش دعوت می‌کنند. هدیه دادن زیاد در بین آن‌ها مرسوم نیست و گاهی بار منفی دارد. اما زمانی که مثلا برای شام دعوت می‌شوید، بهترین ایده برای هدیه باقلوای استانبولی یا لوازم تزئینی و صنایع‌دستی است.  جالب است بدانید در ترکیه برخلاف ایران گل بردن برای میزبان زیاد مرسوم نیست.

روابط شخصی در روابط کاری بسیار موثر است

اگر قصد دارید با ترک‌ها همکار شوید، این نکته را به خاطر بسپارید که آن‌ها ترجیح می‌دهند با کسانی که آن‌ها را می‌شناسند و روابط شخصی خوبی دارند، همکار شوند. نکته دیگری که برای روابط کاری باید در نظر بگیرید، خوش‌رویی است. ترک‌ها بیشتر از هر چیزی به خوش‌رویی و ادب اهمیت می‌دهند. اگر دیدید ترک‌ها در فاصله کمی از هم می‌ایستند و معاشرت می‌کنند، تعجب نکنید. فاصله گرفتن از آن‌ها به این معناست که می‌خواهید از آن‌ها دوری کنید. ممکن است ببینید در جلسات از موضوعات بی‌ربط بحث می‌شود در این صورت اصلا برای بحث اصلی پافشاری نکنید. چون این کار بی‌ادبی محسوب می‌شود. برقراری ارتباط چشمی برای ترک‌ها نشان از صداقت شما دارد این کار را حتما انجام دهید.

ترک‌ها در پوشش استانداردهای خود را دارند

قد لباس این مردم در مواقع مختلف متغیر است. اگر در هر مکان لباس مناسب آنجا را نپوشید نگاه مردم محلی به شما جلب خواهد شد.

در ترکیه کمتر از چند دقیقه بین دو قاره سفر کنید

راه آهن مارمارای در ترکیه دو قاره آسیا و اروپا را به هم متصل می‌کند. با آن می‌توانید کمتر از چند دقیقه بین دو قاره سفر کنید.

اصلاح صورت با آتش

آرایشگران ترکی اصلاح صورت را در مراحل مختلفی انجام می‌دهند. اصلاح صورت در ترکیه به تراشیدن و شستن صورت ختم نمی‌شود. بعد از این مراحل تازه هنر خاص آرایشگران ترکی آغاز می‌شود. آن‌ها پارچه کتانی را دور میله می‌پیچند و با آتش زدن آن دیگر موهای زاید را از بین می‌برند. سپس روی صورت الکل می‌زنند و با لوسیون ماساژ می‌دهند. نتیجه کار نرمی و لطافت پوست خواهد. این تجربه را در ترکیه از دست ندهید. 

عبارت‌های طولانی فقط یک کلمه معنی می‌دهند

ترکی استانبولی زبان ترکیبی است که به کلمات آن می‌توانید پیشوند و پسوند‌های زیادی اضافه کنید. به همین خاطر است که گاهی عبارت‌های طولانی معنای کوتاهی دارد.

مردم ترکیه مدام در حال نوشیدن چای هستند

ترک‌ها طرفدار پر و پا قرص نوشیدن چای هستند. آن‌ها هر چند ساعت یک بار دور هم جمع می‌شوند و در لیوان‌های کمر باریک لاله‌ای شکل چای می‌نوشند. آن‌ها چای را با قدری شکر می‌نوشند. در میان ترک ها باب است که رنگ چای باید به رنگ خون خرگوش (tavsan kani) باشد.

چای در میان ترک‌ها بسیار پرطرفدار است.

اتوبوس‌های ترکیه بسیار لوکس‌اند

پیشنهاد می‌کنیم در ترکیه، به جای هواپیما با اتوبوس سفر کنید. اتوبوس‌های ترکیه لوکس‌اند و امکاناتی مانند چراغ مطالعه، تلوزیون شخصی، وای فای و.. دارند. هم‌چنین اگر با اتوبوس سفر کنید، مناظر اطراف‌تان فوق‌العاده خواهند بود.

اتوبوس‌های ترکیه لوکس‌اند و امکاناتی مانند چراغ مطالعه، تلوزیون شخصی، وای فای و.. دارند.

ترکیه در زیرزمینش گنج‌های نهان دارد

در قرون هفتم و هشتم مردم ترکیه برای فرار از از دست مهاجمان شهرهای زیرزمینی ساختند. از زیباترین این شهرها می‌توان به درینکویو (Derinkuyu) و کایماکلی (Kaymakli) اشاره کرد. این غارها یا شهرهای زیرزمینی دارای بخش‌های مختلفی مثل کلیسا، مدرسه و غیره هستند. در گذشته، در هر کدام از این شهرهای زیر زمینی حدود 20 هزار نفر زندگی می‌کردند. 

شهرهای زیرزمنی ترکیه شگفت‌انگیز است.

غربیه‌ها می‌توانند در عروسی ترک‌ها شرکت کنند.

ترک‌ها پذیرای غریبه‌ها در جشن‌های عروسی هستند. صندلی‌های خالی که دور تا دور تالار چیده شده‌اند جایی برای غریبه‌هاست. مردم ترکیه در این زمینه بسیار دست و دلباز و مهمان‌نواز هستند.

ترک‌ها پذیرای غریبه‌ها در جشن‌های عروسی هستند.

عقاید عجیب ترک‌ها در مورد قهوه

شاید طعم قهوه ترک را چشیده باشید. اگر عقاید ترکها در مورد قهوه را بشنوید، حتما تعجب می‌کنید. برای مثال، اگر روی قهوه به اندازه کافی کف نباشد، ممکن است مشکلات مادرشوهری به وجود آید. یا مثلا وجود مقداری نمک در قهوه نشانگر این است که مردها باید به نقطه دیگری نگاه کنند. هم‌چنین در مراسم خواستگاری نوعی قهوه سرو می‌شود که mirra نام دارد؛ اگر عروس و داماد بعد از صحبت فنجان قهوه‌شان را روی میز بگذارند به این معناست که به توافق رسیده‌اند. شما از عقاید دیگر مرم ترکیه در مورد قهوه خبر دارید؟

ترک‌ها بسیار وطن‌پرست هستند

اگر درمورد فرهنگ، تاریخ یا بردهای فوتبال این مردم سوال کنید، نتیجه بسیار خوبی خواهید دید. آن‌ها از این سوال‌ها بسیار به وجد می‌آیند و با شور خاصی به آن پاسخ می‌دهند.

ترک‌ها بسیار چانه می‌زنند

چانه‌زنی یکی از آداب مردم ترک است. آن‌ها برای خرید اجناس کوچک و بزرگ چانه می‌زنند.

 

گشت ساحل کیلیوس تا جنگل بلگراد1397/10/05 | کد مطلب: 4354
برچسب‌ها: ترکیه
سیما رفیعی

کارشناس ارشد فلسفه غرب، علاقه‌مند به سینما، مطالعه و ورزش


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.