تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

نکات مهم تاکسی گرفتن در ترکیه

اگر شلوغی مترو و تراموا برای‌تان قابل تحمل نیست، مسلما تاکسی‌ها بهترین وسیله برای رفت و آمد در استانبول هستند. تاکسی‌های استانبول نسبت به کشورهای اروپایی ارزان‌‌تر هستند؛ هم‌چنین اگر 3 نفر همسفر داشته باشید، هزینه‌های این وسیله نقلیه حتی به صرفه‌تر از مترو و تراموا خواهد شد. برای استفاده راحت از تاکسی‌های استانبول و پرداخت هزینه واقعی نکاتی است که باید بدانید.

تاکسی‌های رسمی را سوار شوید

تعداد بی‌شماری از تاکسی‌های استانبول زرد رنگ هستند و تابلویی با نشان taksion یا taxi دارند. شماره پلاک و گاهی لوگوی شرکت این تاکسی‌ها روی در و سقف آن‌ها نوشته می‌شود. علاوه بر تاکسی‌های زرد رنگ،  تاکسی‌هایی به رنگ قرمز (تاکسی‌های محلی) و آبی در سطح شهر استانبول دیده می‌شوند. از امکانات این تاکسی‌ها تاکسی‌متر است که باعث می‌شود هزینه واقعی را بپردازید.

تاکسی‌های رسمی ترکیه زرد رنگ هستند و تابلویی با نشان taksion یا taxi دارند.

تاکسی‌متر حتما روشن باشد

اگر راننده‌ای تاکسی‌متر را خاموش کرد از تاکسی خارج شوید. یادتان باشد فریب این جمله را نخورید: اگر تاکسی‌متر خاموش باشد هزینه کمتر خواهد شد. تاکسی‌مترها اغلب پشت جعبه دنده قرار دارند. حتما هنگام حرکت و هر چند دقیقه یک‌بار آن را چک کنید. تصویر این تاکسی‌متر‌ها را در پنجره صندلی جلو می‌توانید ببینید.

همیشه مقداری لیر در جیب داشته باشید

پول تاکسی‌ها را با لیر پرداخت کنید با دلار یا یورو ممکن است سرتان کلاه برود.

قانونی که همه جا باید رعایت کنید: بستن کمربند ایمنی

حادثه هیچ‌گاه خبر نمی‌کند؛ حتما کمربند ایمنی ببندید. در ترکیه، سخت‌گیری‌های زیادی درخصوص قوانین رانندگی اجرا می‌شود؛ با این حال رانندگانی پیدا می‌شوند که خوب رانندگی نمی‌کنند.

هزینه‌های تاکسی در استانبول

در استانبول نرخ پایه‌ای برای تاکسی‌ها وجود دارد که هر 400 متر به این نرخ اضافه می‌شود. قیمت پایه 4 لیر است و با اضافه شدن هر کیلومتر 5 لیر بیشتر باید بپردازید. هم‌چنین در صورتی که مسیر موردنظر ترافیک باشد به ازای هر دقیقه 30 درصد به این هزینه اضافه می شود.  البته این هزینه مطابق قیمت‌های امروز است و ممکن است تغییر کند. توجه داشته باشید که این هزینه‌ها در روز و شب یکی هستند.

در استانبول نرخ پایه‌ای برای تاکسی‌ها وجود دارد که هر 400 متر به این نرخ اضافه می‌شود.

پول خرد به همراه داشته باشید

بهتر است با خود پول خرد به همراه داشته باشید. در غیر صورت، شاید مجبور شوید هزینه بیشتری بپردازید.

اپلیکیشن BİTAKSİ را نصب کنید

در استانبول، با این اپلیکیشن به راحتی می‌توانید تاکسی بگیرید. چراکه در آن همه تاکسی‌ها با نام راننده ثبت شده‌اند و به وسیله آن می‌توانید نزدیک‌ترین تاکسی‌ها به خودتان را پیدا کنید.

از گوگل‌مپ کمک بگیرید

برای این‌که مطمئن شوید راننده از کوتاه‌ترین مسیر می‌رود از گوگل مپ استفاده کنید. برخی از رانندگان برای این‌که هزینه بیشتری بگیرند مسیرهای طولانی‌تر را انتخاب می‌کنند.

در استانبول هزینه عوارض باشماست

اگر در مسیرتان از جاهایی مثل پل بسفر یا اتوبان TEM گذر کردید، هزینه عوارض به مبلغ تاکسی اضافه می‌شود.

در صورت تمایل می‌توانید انعام دهید

اگر راننده در حمل چمدان‌تان کمک کرد یا از او خیلی راضی بودید می‌توانید انعام بدهید. اما انعام دادن در استانبول الزامی نیست. 

اگر راننده در حمل چمدان‌تان کمک کرد یا از او خیلی راضی بودید می‌توانید انعام بدهید.

آدرس را بنویسید

اگر زبان ترکی بلد نیستید بهتر است آدرس را روی نقشه پیدا کنید یا روی کاغذ بنویسید و به راننده نشان دهید. احتمال اینکه راننده انگلیسی نداند، زیاد است. 

رانندگان ممکن است مسیر دقیق را ندانند

اگر مقصد ناآشنایی می‌روید ممکن است راننده تسلط کافی نداشته باشد. در این صورت می‌توانید از گوگل‌مپ یا میزبان‌تان کمک بگیرید.1397/10/26 | کد مطلب: 4398
برچسب‌ها: استانبولترکیه
سیما رفیعی

کارشناس ارشد فلسفه غرب، علاقه‌مند به سینما، مطالعه و ورزش


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
ناشناس
1398/01/22 23:48
در ترکیه هم چیزی شبیه اسنپ هست یا مسیر رو با موبایل پیدا کنید اینترنت موبایل ایران کار می کنه با ویز مقصد رو مشخص کنید که دچار مشکل نشین
پاسخ دهید...
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.