تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

روز جهانی زن

مادرها، خواهرها، همسران و دوستان. بدون وجود این افراد زندگی ما چه شکلی خواهد داشت؟ بعید است کسی بتواند به سادگی منکر اهمیت حضور زن‌ها در زندگی‌اش شود: از مادرها که وقتی در کودکی مریض می‌شدیم برای‌مان سوپ آماده می‌کردند، تا خواهرها که وقتی قرار مهمی داشتیم کمک‌مان می‌کردند، تا همسران که بین مسئولیت‌های خانه و محل کار تعادل برقرار می‌کردند بدون آنکه حتی یک چیز کوچک را فراموش کنند: روز جهانی زن یادآوری همین نقش فوق‌العاده‌ای است که زن‌ها در زندگی ما و در تمام دنیا دارند.

پیشینه روز جهانی زن

از اولین روز جهانی زن فقط کمی بیش از یک قرن می‌گذرد. این روز اولین بار در سال 1909 در نیویورک جشن گرفته شد. و دو سال بعد، تبدیل به مناسبتی جهانی شد تا به این بهانه در مورد مشکلات مختلف زنان آگاهی ایجاد شود و زنان در جوامع به حق برابر با مردان دست پیدا کنند. حق رای زنان یکی از نخستین تغییراتی بود که از این طریق در بسیاری از کشورها ایجاد شد. شاید باور کردنش سخت باشد، اما در سال 1917 این زنان بودند که با اعتراض در روز جهانی زن خواستار پایان دادن به جنگ جهانی اول شدند! بعد از این تاریخ، و با اعلام اتحادیه اروپا، روز 8 مارس به طور رسمی در سراسر دنیا به عوان روز جهانی زن انتخاب شد.  

چرا روز جهانی زن؟

روز زن دلیلی است برای تقدیر از زنان، احترام به آنها، نشان دادن اهمیت و ارزشی که در دنیا دارند و ابراز علاقه به آنها. شاید این روز بیشتر در بخش‌هایی از جهان اهمیت پیدا کند که در آنها زنان هنوز با مشکلات بزرگی در حال دست و پنجه نرم کردن هستند. روز جهانی زن روشی است برای بالا بردن آگاهی در مورد این مشکلات و فقدان حقوق برابر برای زنان در بسیاری از نقاط دنیا. روز جهانی زن رویدادی است برای یادآوری تاریخی که زنان از سر گذرانده‌اند، رویدادهای مهم مربوط به آنها، دستاوردها، اهداف مختلف برای پیشرفت بیشتر زنان و آگاهی در مورد حقوق آنها.

ملاله یوسف‌زَی، دختری که در دفاع از حق آموزش توسط طالبان مورد هدف گلوله قرار گرفت. او فعال حقوق بشر و حقوق کودکان و عضو کمپین تحصیل دختران اهل پاکستان است.

چطور این روز را جشن بگیریم؟

8 مارس (17 اسفند) روز جهانی زن‌ است. راه‌های بسیار زیادی برای جشن گرفتن این روز وجود دارد اما هدف همه این راه‌ها یکی است: بالا بردن آگاهی در مورد سختی‌هایی که زن‌ها در سراسر جهان با آن مواجه هستند و تقدیر از دستاوردهای آنها. وقتی از دستاورد صحبت می‌کنیم منظورمان رسیدن به هدفی بزرگ یا ایجاد تغییری قابل توجه نیست، بسیاری از زن‌ها هر روز کارهایی را انجام می‌دهند که شاید خیلی از ما به آن توجه نکنیم: مراقب از بچه‌ها آن هم درست در زمانی که مشغول درست کردن شام هستند و ایمیل مهمی را هم برای رئیس‌شان تنظیم می‌کنند. زن‌ها می‌توانند تمام این کارها را به طور همزمان و بدون هیچ شکایتی انجام دهند. برای نشان دادن قدردانی‌مان لازم نیست کار بزرگی انجام دهیم، گاهی یک «متشکرم» به خوبی نشان می‌دهد متوجه همه چیز هستیم. 

از آنجایی که هنوز بعد از گذر حدود یک قرن از این اعتراض‌ها هنوز هم در سراسر دنیا علیه زنان بسیاری ظلم می‎شود و حقوق‌شان پایمال می‌شود. جشن گرفتن این روز به عنوان یک انسان فارغ از جنسیت، در این روز می‌تواند این باشد راجع به تمام حقوقی که روزانه ممکن است در قبال زنان پایمال شود آگاه‌سازی و در مقابل آنها مقاوت کنیم.

در روز جهانی زن این کارهای ساده را امتحان کنید:

  • از زنانی که اطراف‌تان هستند بابت وجود داشتن و زحمات‌شان تشکر کنید.
  • سعی کنید هم‌زمان حداقل 3 کار را با هم انجام دهید!
  • به پیش‌فرض‌هایی که در ذهن‌تان در مورد زنان دارید کمی فکر کنید، چقدر از این پیش‌فرض‎ها درست هستند؟ کدام تفکرات ما به اشتباه از گذشته در ذهن‌مان باقی مانده‌اند؟
  • ببینید چند نفر از زنانی را که در تاریخ تاثیرگذار بوده‌اند می‎شناسید.
  • چند مورد از مشکلاتی را که ممکن است زنان در جامعه مردسالارانه داشته باشند مرور کنید.
  • راجع به نقش زنان در عشایر ایران مطالعه کنید.


1399/12/17 | کد مطلب: 611
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
سپیده اقتداری

کارشناس ارشد فلسفه هنر، مترجم و ویراستار، علاقه‌مند به خواندن و نوشتن.


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.