تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

«کتله‌خور» به فهرست طولانی‌ترین غارهای جهان اضافه می‌شود

غار کتله‌خور در زنجان پس از نقشه‌برداری، به‌ عنوان طولانی‌ترین غار در ایران شناخته شد و امکان ورود به فهرست طولانی‌ترین غارهای جهان را پیدا کرد.

جواد نظام‌دوست، رییس انجمن غارنوردان و غارشناسان ایران، با اعلام این خبر گفت: گروهی از غارنوردان و غارشناسان، پیش از پایان سال 91، نقشه‌برداری از غار کتله‌خور را آغاز کردند که بر این اساس حدود 20 کیلومتر از این غار نقشه‌برداری شد.

او ادامه داد: ما هنگام نقشه‌برداری، به راه‌های جدیدی رسیدیم. بنابراین احتمال دارد کتله‌خور طولانی‌تر باشد، البته کار ما هنوز تمام نشده است. آغاز دوباره‌ نقشه‌برداری این غار مشکل و وقت‌گیر است، چراکه باید مسیر نقشه‌برداری‌شده را هر بار طی کنیم تا به راه‌های جدید برسیم.

به گفته‌ نظام‌دوست،‌ گروه اکتشاف و نقشه‌برداری غار کتله‌خور هنگام شناسایی، فسیل‌هایی دوکفه‌یی و صدفی را در دیواره‌ی قسمت انتهایی مسیر غار یافته که از آن‌ها عکس‌برداری شده است. علاوه بر این، یک راه ورود هوا شناسایی شده که احتمال وجود یک راه‌ خروجی جدید را پدید آورده است.

وی، با قدردانی از همراهی سازمان همیاری‌های شهرداری زنجان برای اجرای این پروژه، اظهار کرد: گروه عکاسان غارنورد موفق شدند هزار قطعه عکس از طبقات زیرین این غار تهیه کنند؛ ورود به این بخش غار برای عموم مردم آزاد نیست و بکر مانده است. همچنین عکس‌های پارانومایی از داخل کتله‌خور گرفته شد.

غار کتله خور

نظام‌دوست گفت: ما باید تمام اطلاعات مربوط به نقشه‌های جدید غار کتله‌خور را به اتحادیه‌ جهانی غارنوردی تحویل دهیم تا پس از بررسی و تأیید این اتحادیه، کتله‌خور به فهرست جهانی طویل‌ترین غارها وارد شود. این فهرست شامل حدود 250 غار طولانی است که «ماموت» آمریکا با 630 کیلومتر طول در رتبه‌ نخست این فهرست قرار دارد و کتله‌خور با توجه به نقشه‌های تهیه‌شده می‌تواند به این فهرست وارد شود.

منبع:ایسنا1392/01/18 | کد مطلب: 721
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.