تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

برگزاری «جشن ملی اسب» در ترکمنستان

جشن ملی اسب ترکمنستان که طبق معمول در آخرین یکشنبه آوریل ماه هر سال برگزار می‌‏شود، امسال کمی زودتر از سال‌های پیش، در حومه عشق‌آباد با حضور 20 اسب اصیل ترکمن برگزار شد.

ماراتون اسب دوانی به مسافت 60 کیلومتر روز گذشته در 30 کیلومتری حومه عشق‏آباد در منطقه «گوک دره» با مشارکت 20 اسب اصیل ترکمن از نژاد «آخال تکه» طی مراسمی رسمی به مناسبت جشن ملی اسب برگزار شد.

جشن ملی اسب در ترکمنستان

در محل برگزاری این جشن، حدود 50 خبرنگار خارجی اعزامی از رسانه‌‏های مختلف به ویژه کشورهای اروپایی، آمریکایی، آسیایی و نیز متخصصان و کارشناسان مربوطه صنعت اسب از کشورهای خارجی حضور داشتند.

لازم به ذکر است که جشن اصلی اسب ترکمنستان قرار است روز یکشنبه در کلیه مجتمع‏‌های اسب به ویژه مجتمع بین‏‌ا‏‏لمللی اسب واقع در حومه عشق‌‏آباد با حضور رئیس جمهور ترکمنستان برگزار خواهد شد.

علاوه بر این برگزاری کورس اسب دوانی، نمایشگاه بین‏‌المللی اسب و هنرهای تجسمی مربوط به اسب، همایش بین‏‌المللی اتحادیه بین المللی کارشناسان و دست‏اندکاران صنعت اسب از دیگر برنامه‌های پیش بینی شده در حاشیه جشن ملی اسب در ترکمنستان اعلام شده است.

دولت ترکمنستان برای اسب اصیل ترکمن احترام و اهمیت خاصی قائل است و آن را یکی از ارزش‌های ملی ترکمنستان برشمرده و همه ساله در آخرین یکشنبه ماه آوریل جشن باشکوهی برای گرامیداشت این نماد ملی برگزار می‌کند.

اسب ترکمن گونه‌ای از زیباترین اسب‌ها با ویژگی‌های منحصر به فرد است که صادرات این اسب به خارج از کشور ترکمنستان ممنوع است.

جشن ملی اسب ترکمنستان

نژادهای شناخته شده اسب ترکمن "آخال تکه "، "یموت "، "چناران "و "گوگلان " است و اسب ترکمن پیشینه‌ای طولانی در سنن و زندگی صحرانشینی و جنگ و گریزها داشته ‌است.

دولت ترکمنستان برای اسب اصیل ترکمن احترام و اهمیت خاصی قائل است و آن را یکی از ارزش‌های ملی ترکمنستان برشمرده و همه ساله نیز در آخرین یکشنبه ماه آوریل در این کشور جشن ملی برگزار می‌کند و تصویر اسب در آرم ملی جمهوری ترکمنستان نقش پررنگی دارد.

در ضمن جشن‌های مشابه اینروز در تمامی مراکز استان‌ها و بخش‌های ترکمنستان با حضور تعداد زیادی از علاقمندان و مردم این کشور به صورت باشکوه برگزار می‌شود.

این در حالی است که هم‌اکنون در ترکمنستان یک نهاد مخصوص امور اسب تأسیس شده است و این نهاد در سطح یک وزارتخانه است و چندین مرکز جدید پرورش و سوارکاری در عشق‏‌آباد و مراکز استان‌های پنجگانه این کشور زیر نظر آن فعالیت می‏‌کنند.

دولت ترکمنستان در سال‌های اخیر حدود 10 مجتمع فوق مدرن اسب را با مشارکت فعال شرکت‏‌های خارجی در سراسر این کشور احداث کرد.

همزمان با برگزاری جشن ملی اسب در ترکمنستان، همایش اتحادیه بین‌المللی دست‌اندرکاران پرورش اسب اصیل ترکمن که 2 سال پیش در این کشور تأسیس شده است، برگزار شد.

جشن ملی اسب ترکمنستان

جشن ملی آب، گندم، خربزه، جشن ملی محصول، جشن خواننده سنتی بخشی، جشن ملی فرش دستباف، جشن ملی اسب از جمله جشن‌های ملی ترکمنستان هستند که بعد از کسب استقلال این کشور به منظور احیا تاریخ و سنت و نیز ارتقاء سطح آموزش‌های ملی ترکمن در سراسر این کشور جشن گرفته و گرامی داشته می‏شوند.

منبع:خبرگزاری فارس1392/02/07 | کد مطلب: 843
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.