تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

قطار شمال (گردشگری)

در مسیر رویا
29 رای شما هم امتیاز بدهید!
خبرم کن!
برای این مقصد در حال حاضر سفری وجود ندارد اما چنانچه علاقمند هستید می‌توانیم به محض اضافه شدن این سفر در بین سفرهای دالاهو به شما نیز خبر بدهیم!
نام
نام خانوادگی
تعداد
نفر
تلفن همراه
ایمیل
قطار شمال (گردشگری)
در مسیر رویا

مسیر راه آهن شمال ایران (قطار گردشگری) از کجاست؟

مسیر راه آهن شمال ایران برای سفر با قطار گردشگری از ایستگاه تهران آغاز می‌شود. مسیر ریلی این قطار تهران، ورامین، گرمسار، فیروزکوه، ورسک و سوادکوه است. قطار کمی بعد از خارج شدن از تهران وارد جلگه حاصلخیز ورامین می‌شود و سپس به حاشیه کویر در نزدیکی گرمسار می‌رسد. بعد از گرمسار، مسیر راه آهن به سمت شمال پیش می‌رود. این بخش از مسیر در کنار حبله رود قرار گرفته است. کبوتردره، سیمین‌دشت و زرین‌دشت از دیگر مناطق مسیر راه آهن شمال ایران است. ادامه مسیر قطار کوهستانی است و پل ورسک، قلعه هزاردر، کلیسای سرخ‌آباد و بخش سه خط طلا از جمله دیدنی‌های آن هستند. قطار گردشگری راه آهن شمال ایران پس از توقف در ایستگاه سوادکوه، آخرین ایستگاه، به سمت تهران برمی‌گردد.   

 

مسیر ریلی قطار گردشگری تهران، ورامین، گرمسار، فیروزکوه، ورسک و سوادکوه است.

چرا سفر در مسیر راه آهن شمال ایران (قطار گردشگری) خاص است؟

مسیر راه آهن شمال تنها مسیر ریلی با قطار گردشگری در ایران است. هدف از سفر با این قطار رسیدن به مقصد نیست، بلکه لذت از مسیر و آشنایی با خود راه آهن و سفر ریلی است. در این سفر خود راه آهن و تاریخ 80 ساله آن برای مسافران معرفی می‌شود. راهنمایان این سفر از تاریخچه راه آهن و سازندگان آن می‌گویند و در طول مسیر، شما را با شیب ریل‌ها همانند (سه خط طلایی و پل ورسک) و غیره آشنا می‌کنند. در این مسیر یاد می‌گیریم تابلوهای ساخت و سازه‌های ریلی چه هستند و چرا ساخته می‌شوند و اطلاعات زیادی دیگری هم در مورد راه آهن و قطار به دست می‌آوریم. در مسیر راه آهن شمال ایران صنعت و طبیعت در کنار هم قرار گرفته‌اند و این سفر فرصتی است برای شنیدن داستان‌های قطار و راه آهن در کنار تماشای مناظر دیدنی و بی‌نظیر.

 

مسیر راه آهن شمال تنها مسیر ریلی با قطار گردشگری در ایران است.

اینجا چه می‌بینیم؟

در مسیر قطار گردشگری راه آهن شمال ایران، جلگه و کویر و جنگل را در کنار هم خواهید دید. همان‌طور که گفتیم، این مسیر از جلگه ورامین آغاز می‌شود، از حاشیه کویر در نزدیک گرمسار می‌گذرد، و وارد مناطق شمالی ایران می‌شود. در اولین ایستگاه یکی از نمونه‌های ایستگاه‌های راه آهن با مشخصه‌های ویژه ایستگاه‌های تدارکاتی سال‌های اولیه راه آهن را می‌بینید. بعد از دیدن ایستگاه و کمی ‌گشت و گذار با قطار از مناطق کبوتردره، سیمین دشت و زرین دشت عبور می‌کنید و وارد بخش کوهستانی مسیر می‌شوید. این بخش از مسیر از نظر مناظر طبیعی بسیار دیدنی و از نظر تاریخی و فنی بسیار شنیدنی است. در ایستگاه دره شوراب با نحوه ساخت خط آهن شمال و مشکلات ساخت آن آشنا می‌شوید. سپس به مشهورترین سازه‌های راه آهن شمال یعنی پل ورسک و سه خط طلا می‌رسید. آخرین ایستگاه راه آهن در مسیر قطار گردشگری ایستگاه سواد کوه است. در این منطقه می‌توانید کمی ‌پیاده‌روی کنید و با خاطرات به یادماندنی و عکس‌های خاطره انگیز به تهران بازگردید. به طور کلی، بیشتر زمان سفر در مسیر راه آهن شمال ایران در قطار سپری می‌شود. پیاده‌روی در این سفر حداقل 40 دقیقه و حداکثر یک ساعت است.

 

در ایستگاه سوادکوه می‌توانید کمی ‌پیاده‌روی کنید و با خاطرات به یادماندنی و عکس‌های خاطره انگیز به تهران بازگردید.

کِی با راه آهن شمال ایران (قطار گردشگری) سفر کنیم؟

همان‌طور که گفتیم بیشتر زمان سفر در این مسیر در قطار سپری می شود. بنابراین به راحتی در هر فصلی از سال می‌توانید با قطار گردشگری در مسیر راه آهن شمال سفر کنید. در فصل بهار و تابستان جبهه شمالی کوه‌های البرز سرسبز و پر از درخت، رود و چشمه است. در پاییز، برگ‌های درختان و پوشش گیاهی رنگارنگ‌تر می‌شود و زیبایی مناظر مسیر قطار را چند برابر می‌کند. این منظره در زمستان سفیدپوش می‌شود و حال و هوای متفاوتی به سفر با قطار می‌دهد.

 

در هر فصلی از سال می‌توانید با قطار گردشگری در مسیر راه آهن شمال سفر کنید.

در سفر راه آهن شمال ایران (با قطار گردشگری) چه چیزهایی با خود ببریم؟

در این سفر نیاز به وسیله یا تجهیزات ویژه‌ای ندارید. مقدار پیاده‌روی در مسیر زیاد نیست اما بهتر است کفش مناسب داشته باشید. به جز لوازم شخصی به وسیله خاص دیگری نیاز نیست. اگر در فصل سردتر سفر می‌کنید لباس گرم و مناسب به همراه داشته باشید. و البته در هر فصلی که سفر می‌کنید، دوربین عکاسی یادتان نرود. چون قرار است مناظر بسیار زیبایی را ببینید که حتما دوست دارید آن‌ها را ثبت کنید تا سفرتان به یادماندنی‌تر شود.

و اما نکته‌ آخر: سفر با قطار گردشگری یکی از منحصر به فردترین سفرها در مسیر راه آهن شمال ایران است. در این مسیر مناطق بکر و زیبای بسیاری را خواهید دید. پس مراقب زیبایی این مناظر باشیم و در حفظ پاکیزگی آنها بکوشیم.  

 تجربه مسافران
شما می‌توانید 141 اُمین نفر باشید که با دالاهو به این سفر می‌رود. این تور 9 بار اجرا شده‌است. مشاهده سوابق
سوالات متداول "قطار شمال (گردشگری)"
جهت مشاهده سوالات متداول همسفران و پاسخ‌های مربوط به تور «قطار شمال (گردشگری)» اینجا را کلیک نمایید.

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
Mirsepahi@gimail.com
1400/04/01 10:18
بهترین تور گردش گری تور قطار مخصوصا راه اهن شمال است که جاهای دیدنی سواد کوه تا شیر گاه و جنگل لاجیم مورد باز دید قرار گیرد
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1400/04/02 11:42
دوست عزیز
سلام

با تشکر از پیام شما