تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

مسیر راه آهن شمال ایران (قطار گردشگری) کجاست؟

احتمالا شما هم قبلا سفر با قطار را تجربه کرده‌اید و حتما می‌دانید قطارها، به جز جابه‌جایی مسافر برای حمل بار هم استفاده می‌شوند. اما می‌دانستید گاهی کار قطار نه حمل بار است و نه رساندن مسافرها به مقصد؟ قطارهایی هستند که در آن‌ها خود سفر و گردش اهمیت دارد و رسیدن به مقصد هدف مسافرت با این قطارها نیست. به این نوع قطارها قطار گردشگری می‌گویند. قطار راه آهن شمال ایران یک نمونه از همین قطارهاست. پس اگر گردش با قطار را دوست دارید با خط راه آهن شمال همراه شوید و داستان واقعی راه آهن را بشنوید.

 

تورهای داخلی

 

مسیر راه آهن شمال ایران (قطار گردشگری) از کجاست؟

مسیر راه آهن شمال ایران برای سفر با قطار گردشگری از ایستگاه تهران آغاز می‌شود. مسیر ریلی این قطار تهران، ورامین، گرمسار، فیروزکوه، ورسک و سوادکوه است. قطار کمی بعد از خارج شدن از تهران وارد جلگه حاصلخیز ورامین می‌شود و سپس به حاشیه کویر در نزدیکی گرمسار می‌رسد. بعد از گرمسار، مسیر راه آهن به سمت شمال پیش می‌رود. این بخش از مسیر در کنار حبله رود قرار گرفته است. کبوتردره، سیمین‌دشت و زرین‌دشت از دیگر مناطق مسیر راه آهن شمال ایران است. ادامه مسیر قطار کوهستانی است و پل ورسک، قلعه هزاردر، کلیسای سرخ‌آباد و بخش سه خط طلا از جمله دیدنی‌های آن هستند. قطار گردشگری راه آهن شمال ایران پس از توقف در ایستگاه سوادکوه، آخرین ایستگاه، به سمت تهران برمی‌گردد.   

 

مسیر ریلی قطار گردشگری تهران، ورامین، گرمسار، فیروزکوه، ورسک و سوادکوه است.

چرا سفر در مسیر راه آهن شمال ایران (قطار گردشگری) خاص است؟

مسیر راه آهن شمال تنها مسیر ریلی با قطار گردشگری در ایران است. هدف از سفر با این قطار رسیدن به مقصد نیست، بلکه لذت از مسیر و آشنایی با خود راه آهن و سفر ریلی است. در این سفر خود راه آهن و تاریخ 80 ساله آن برای مسافران معرفی می‌شود. راهنمایان این سفر از تاریخچه راه آهن و سازندگان آن می‌گویند و در طول مسیر، شما را با شیب ریل‌ها همانند (سه خط طلایی و پل ورسک) و غیره آشنا می‌کنند. در این مسیر یاد می‌گیریم تابلوهای ساخت و سازه‌های ریلی چه هستند و چرا ساخته می‌شوند و اطلاعات زیادی دیگری هم در مورد راه آهن و قطار به دست می‌آوریم. در مسیر راه آهن شمال ایران صنعت و طبیعت در کنار هم قرار گرفته‌اند و این سفر فرصتی است برای شنیدن داستان‌های قطار و راه آهن در کنار تماشای مناظر دیدنی و بی‌نظیر.

 

مسیر راه آهن شمال تنها مسیر ریلی با قطار گردشگری در ایران است.

اینجا چه می‌بینیم؟

در مسیر قطار گردشگری راه آهن شمال ایران، جلگه و کویر و جنگل را در کنار هم خواهید دید. همان‌طور که گفتیم، این مسیر از جلگه ورامین آغاز می‌شود، از حاشیه کویر در نزدیک گرمسار می‌گذرد، و وارد مناطق شمالی ایران می‌شود. در اولین ایستگاه یکی از نمونه‌های ایستگاه‌های راه آهن با مشخصه‌های ویژه ایستگاه‌های تدارکاتی سال‌های اولیه راه آهن را می‌بینید. بعد از دیدن ایستگاه و کمی ‌گشت و گذار با قطار از مناطق کبوتردره، سیمین دشت و زرین دشت عبور می‌کنید و وارد بخش کوهستانی مسیر می‌شوید. این بخش از مسیر از نظر مناظر طبیعی بسیار دیدنی و از نظر تاریخی و فنی بسیار شنیدنی است. در ایستگاه دره شوراب با نحوه ساخت خط آهن شمال و مشکلات ساخت آن آشنا می‌شوید. سپس به مشهورترین سازه‌های راه آهن شمال یعنی پل ورسک و سه خط طلا می‌رسید. آخرین ایستگاه راه آهن در مسیر قطار گردشگری ایستگاه سواد کوه است. در این منطقه می‌توانید کمی ‌پیاده‌روی کنید و با خاطرات به یادماندنی و عکس‌های خاطره انگیز به تهران بازگردید. به طور کلی، بیشتر زمان سفر در مسیر راه آهن شمال ایران در قطار سپری می‌شود. پیاده‌روی در این سفر حداقل 40 دقیقه و حداکثر یک ساعت است.

 

در ایستگاه سوادکوه می‌توانید کمی ‌پیاده‌روی کنید و با خاطرات به یادماندنی و عکس‌های خاطره انگیز به تهران بازگردید.

کِی با راه آهن شمال ایران (قطار گردشگری) سفر کنیم؟

همان‌طور که گفتیم بیشتر زمان سفر در این مسیر در قطار سپری می شود. بنابراین به راحتی در هر فصلی از سال می‌توانید با قطار گردشگری در مسیر راه آهن شمال سفر کنید. در فصل بهار و تابستان جبهه شمالی کوه‌های البرز سرسبز و پر از درخت، رود و چشمه است. در پاییز، برگ‌های درختان و پوشش گیاهی رنگارنگ‌تر می‌شود و زیبایی مناظر مسیر قطار را چند برابر می‌کند. این منظره در زمستان سفیدپوش می‌شود و حال و هوای متفاوتی به سفر با قطار می‌دهد.

 

در هر فصلی از سال می‌توانید با قطار گردشگری در مسیر راه آهن شمال سفر کنید.

در سفر راه آهن شمال ایران (با قطار گردشگری) چه چیزهایی با خود ببریم؟

در این سفر نیاز به وسیله یا تجهیزات ویژه‌ای ندارید. مقدار پیاده‌روی در مسیر زیاد نیست اما بهتر است کفش مناسب داشته باشید. به جز لوازم شخصی به وسیله خاص دیگری نیاز نیست. اگر در فصل سردتر سفر می‌کنید لباس گرم و مناسب به همراه داشته باشید. و البته در هر فصلی که سفر می‌کنید، دوربین عکاسی یادتان نرود. چون قرار است مناظر بسیار زیبایی را ببینید که حتما دوست دارید آن‌ها را ثبت کنید تا سفرتان به یادماندنی‌تر شود.

و اما نکته‌ آخر: سفر با قطار گردشگری یکی از منحصر به فردترین سفرها در مسیر راه آهن شمال ایران است. در این مسیر مناطق بکر و زیبای بسیاری را خواهید دید. پس مراقب زیبایی این مناظر باشیم و در حفظ پاکیزگی آنها بکوشیم.  

 1396/09/22 | کد مطلب: 3986
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی
سپیده اقتداری

کارشناس ارشد فلسفه هنر، مترجم و ویراستار، علاقه‌مند به خواندن و نوشتن.


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.