تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

رقص و موسیقی

27 رای شما هم امتیاز بدهید!

تجربه همسفران
شما می‌توانید 55 اُمین نفر باشید که با دالاهو به این سفر می‌رود. این تور 4 بار اجرا شده‌است. مشاهده سوابق
خبرم کن!
برای این مقصد در حال حاضر سفری وجود ندارد اما چنانچه علاقمند هستید می‌توانیم به محض اضافه شدن این سفر در بین سفرهای دالاهو به شما نیز خبر بدهیم!
نام
نام خانوادگی
تعداد
نفر
تلفن همراه
ایمیل

رقص و موسیقی محلی را بشناسیم

رقص و موسیقی محلی بیانگر تاریخ، فرهنگ و ادبیات یک سرزمین است. سادگی، بی‌پیرایگی، داشتن روح ملی و جمعی از ویژگی‌های اصلی رقص و موسیقی محلی است. قدیمی‌ترین شکل رقص و موسیقی صورت محلی آن است که رفته‌رفته تغییریافته و اشکال مختلفی به خود گرفت. رقص محلی تنها به حرکات موزون ختم نمی‌شود بلکه هر یک از این حرکات معنا و نمادی خاص دارد. درون‌مایه‌هایی اساطیری، عرفانی و کارهایی مانند کشاورزی، سوارکاری، دامداری و جنگ در رقص‌های محلی دیده می‌شوند. همان‌طور که گفتیم رقص محلی برآمده از روح جمعی است و مخلوق فرد و اندیشه واحد نیست.

تاریخ و پیشینه رقص محلی

رقص محلی، «فولکوریک» یا «رقص عامه مردم» قدمتی به اندازه انسان دارد. انسان‌های اولیه نیز احساسات خود را با حرکات بدن نشان می‌دادند. شاید بتوان گفت مرگ رقص با مرگ احساسات آدمی اتفاق می‌افتد.

رقص و موسیقی محلی در ایران پیشینه طولانی دارد. آثار به دست آمده در دل صخره، غار، تپه و سفال‌ها بیانگر این موضوع است. برای مثال آیین میترا که یکی از کهن‌ترین آیین‌های ایران باستان به شمار می‌رود با رقص همراه بوده. در زمان هخامنشیان ساسانیان‌ نیز رقص از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است.

اهمیت رقص محلی

رقص جزو مهارت‌هایی است که یادگیری آن بسیار لذت‌بخش است. مهارتی که به تعادل، وقار و هماهنگی بین اعضای بدن و عصب کمک می‌کند. رقص برآمده از ذات طبیعت است. زمین به دور خورشید می‌چرخد، ماه به دور ستارگان. تمام هستی حرکات منظمی دارند. انسان نیز برای همسو شدن با طبیعت می‌رقصد. یونسکو روزی را به روز جهانی رقص اختصاص داده و متون کهن و ادبیات فارسی بارها از رقص یاد کرده‌اند؛ اما امروز ما پدیده فراموشی رقص‌های پرمعنی محلی همراهیم. 

انواع رقص‌های محلی

نام رقص‌های محلی ایرانی برآمده از جغرافیایی‌ است که در آن شکل گرفته. رقص کردی، لری، خراسانی، سیستانی و قاسم‌آبادی. اقلیم و آب‌وهوا بیش از هر چیز در تنوع رقص‌های محلی ایرانی نقش داشته است. در شمال کاشت برنج بیشتر از هر چیز رواج داشت و رقص محلی شمالی این موضوع را به نمایش می‌گذارد. یا رقص زیبای آذربایجانی نمادی از چوپانی از گوسفندان است. در مناطق سردسیر، حرکات سریع، قوی و نیرومند هستند. برعکس در مناطق گرمسیر، حرکاتی آهسته و نرم دارند. رقص محلی مناطق کوهستانی بیشتر تمایل به حرکات درجا و انفرادی وجود دارد و در مناطق مسطح و هموار افراد از این‌سو به آن‌سو می‌روند.

موسیقی و ترانه‌های محلی را بشناسید:

ترانه‌ و موسیقی محلی تسلی‌بخش روح و درد انسان بوده است. در گذشته، افراد به هنگام کشاورزی، ماهیگیری، گله‌داری و... ترانه و نغمه‌هایی سر می‌دادند. این نغمه‌ها چون نیاز به ادوات خاصی نداشت، سینه به سینه می‌گذشت و بر سر زبان‌ها می‌افتاد. موسیقی و ترانه محلی حتی مرزهای ایران را درید و به کشورهای همسایه راه یافت. ترانه و شعر محلی ارتباط عمیقی با موسیقی محلی دارد. سادگی از ویژگی‌های اصل ترانه و موسیقی محلی بود؛ یعنی بعد از گذشت سال‌ها ترانه‌هایی که ساده، بی‌پیرایه و برآمده از روح یک قوم بودند بیشتر در یادها باقی ماند. ارتباطی عمیقی بین شعر و موسیقی محلی وجود دارد. موسیقی محلی نمادی از هنر، احساسات، باور و روش زندگی اقوام مختلف است. جلوه‌های طبیعت نیز جزئی از عناصر شکل‌گیری موسیقی محلی است. اغلب رقص‌های محلی همراه با موسیقی محلی است که تماشای آن از خاطر کسی نمی‌رود.

معروف‌ترین رقص‌های محلی ایران

رقص کردی

رقص کردی یکی از اصیل‌ترین و معروف‌ترین رقص‌های محلی ایران است. شاید بارها در تلوزیون رقص کردی را تماشا کرده باشید اما دیدن این رقص از نزدیک چیز دیگری است. در رقص کردی، گروهی را می‌بینید که دست در دست، پا بر زمین می‌کوبند نفر اول و آخر گروه دستمالی در دست دارد. هر بخش از این رقص معنای خاصی دارد. دستمال داشتن نفر اول و آخر نشان دهنده برابری اعضا، وجود زن و مرد کنار هم بیانگر اتحاد خواهر و برادر، گرفتن دست‌های یکدیگر، نشانه اتحاد اعضا، کوبیدن پا و صداهای جمعی تهدیدی بر اغیار و مهاجمان است.

رقص کردی یکی از اصیل‌ترین و معروف‌ترین رقص‌های محلی ایران است.

رقص لری

در لرستان به رقص، باخته، بازی و دس گرته می‌گویند. رقص لری انواع مختلفی دارد که در این بین می‌توان به دوگا، سه پا، سنی سما، اوشاری اشاره کرد.

رقص محلی خراسانی

رقص‌های معروف محلی خراسان بیشتر در جنوب خراسان رایج است. معروف‌ترین رقص معروف این خطه «باخرزی» نام دارد. تربت‌حیدریه، تربت‌جام و باخرز از جمله جاهایی است رقص باخرزی در آن رایج است. چوب بازی در رقص باخرزی نمادی از جنگ و نبرد است. می‌گویند به هنگام جنگ در زمان استراحت، این حرکات را با شمشیر انجام می‌دادند. بعدها این حرکات به شکل رقص محلی درآمد و چوب جای شمشیر را گرفت.

 چوب بازی در رقص باخرزی نمادی از جنگ و نبرد است.

رقص بوشهری

رقص‌های متنوعی در این خطه جنوب رایج است که می‌توان به رقص‌های چهار دستماله و چوبی اشاره کرد. آنچه در اغلب این رقص‌ها یکسان است حرکت مواج شانه‌ها، لرزاندن و... است. این حرکات اغلب با موسیقی دلنواز نی‌انبان همراه می‌شود.

 رقص آذری

در آذربایجان نیز رقص‌های متنوعی رایج است که مرسوم‌ترین آن «یاللی» نام دارد. این رقص برآمده از سنت و مراسمی قدیمی در آذربایجان است (مراسمی که افراد دور آتش می‌گشتند.) رقص یاللی با قدم‌های آرام آغاز می‌شود و بعد به شکل قدم‌های سریع و دویدن در می‌آید.

 

 


سوالات متداول "رقص و موسیقی"
آیا شما تور کیش یا مشهد دارید؟

خیر.

آیا تورهای شما به صورت چارتر است و شامل شرایط تخفیف می شود؟

خیر، تورها به صورت انفرادی بوده و تاریخ و نحوه سفر با توجه به درخواست شما اجرا خواهد شد.

مسیرهای هوایی تورهای انفرادی با چه پروازهایی( ایرلاین) انجام می‌شود؟

همه ایرلاین‌ها از طرف دالاهو  بررسی و کلیه پروازهای موجود در مسیر انتخابی سفر به شما  اعلام می‌شود. شما می‌توانید با توجه به ظرفیت، ساعت پرواز، قیمت بلیط و شرایط خاص خود، پرواز مورد نظر خود را انتخاب کنید.

تورهای همه روزه شما در تمامی ایام اجرا می شود؟

تورهای انفرادی دالاهو با توجه به درخواست شما در هر تاریخی قابل اجراست. بدیهی‌ست اجرای تور به امکان‌پذیر بودن رزرو "اقامتگاه" و "وسیله نقلیه" مورد نظر شما دارد.

هزینه سفر را به چه روشی می توانم پرداخت نمایم؟

شما می‌توانید هزینه سفر خود را به صورت حضوری در دفتر دالاهو، واریز به حساب، انتقال وجه از طریق کارت به کارت و یا ثبت‌نام آنلاین پرداخت کنید.

اگر به اشتباه پول زیادتری به حساب دالاهو واریز نمودم، چگونه می‌توانم آن را پس بگیرم؟

با دالاهو تماس بگیرید و مشخصات فیش واریزی خود را اعلام کنید. همکاران ما در بخش حسابداری، مازاد واریزی شما را در اولین فرصت به حساب شما عودت خواهند داد.

اگر سفری را کنسل کنم، مبلغ پرداختی چگونه و در چه مدتی عودت داده می شود؟

مبلغ پرداختی شما پس از کسر هزینه‌های کنسلی، حداکثر ظرف 1 هفته به حساب شما عودت داده خواهد شد.

آیا دالاهو مسافران خود را بیمه می کند؟

بله. کلیه مسافران دالاهو بیمه مسئولیت مدنی با شرایط اعلام شده در قسمت سایر خدمات می‌گردند.

اقامت در تورهای دالاهو چگونه است؟(هتل، خانه محلی، چادر)
 • اقامت در هتل: در سفرهای گروهی، اقامت در هتل‌ها تا آنجا که امکانات هتل و شرایط سفر اجازه دهد، در اتاق‌های 2 یا 3 نفره صورت می‌گیرد. اولویت تخصیص اتاق‌های 2 نفره در سفرهای دالاهو با زوجین است.
  اگر تنها سفر می‌کنید، شما با همسفران دیگر هم ‌اتاق خواهید شد. اقامت به صورت انفرادی با توجه به شرایط هتل مقصد و با هماهنگی قبلی و پرداخت هزینه‌های مربوطه امکان‌پذیر است.
 • اقامت در خانه محلی: به علت محدودیت اتاق‌ها در خانه‌های روستایی،  استقرار و استراحت خانم ها و آقایان در اتاق های جداگانه و به صورت گروهی است. بدیهی‌ست تعداد همسفرانی که در یک اتاق مستقر شده و از فضای مشترک استفاده می‌کنند به مراتب بیشتر از هتل خواهد بود. در این نوع اقامت، معمولا امکان اختصاص اتاق خصوصی به همسفران وجود ندارد.
 • اقامت در چادر: چادر‌های دالاهو، به صورت دوپوش با ظرفیت 3 الی 4 نفر است که بر روی زیرانداز ضدآب برپا می‌گردد. کلیه امور مربوط به کمپ، از جمله تامین "چادر دوپوش"، "مکان‌یابی محل مناسب کمپینگ"، "حمل و برپایی چادرها"، "تهیه امکانات اولیه کمپ"  و ... بر عهده دالاهو می‌باشد. اختصاص چادرها حتی‌المقدور با توجه به روابط همسفران صورت می‌گیرد.
  در ضمن شما می‌توانید با هماهنگی قبلی با دالاهو، چادر شخصی به همراه بیاورید.
حمل بار شخصی مسافران در برنامه های چند روزه چگونه است؟

تقریبا در تمام سفرهای چندروزه دالاهو که پیاده‌روی و کوهپیمایی دارند، همسفران فقط "کوله یک روزه" خود را که نیازهای یک روزشان را برطرف می‌کند حمل خواهند کرد. حمل مابقی لوازم به وسیله اتوبوس، وانت، چهارپا و ... به محل اقامت شبانه، توسط دالاهو انجام می‌گیرد.

آیا دالاهو کیسه خواب به مسافرین می‌دهد؟ من کیسه خواب ندارم. چه کار کنم؟

خیر. کیسه خواب وسیله شخصی‌ست و دالاهو امکان ارائه آن به مسافرین را ندارد. در صورتی که "کیسه خواب"‌ از وسایل ضروری یک سفر باشد، شما باید شخصا نسبت به خرید یا قرض از دوستان و آشنایانتان اقدام فرمایید. لازم به ذکر است قیمت یک کیسه خواب معمولی، از 80هزار تومان شروع می‌شود.

چرا با دالاهو سفر کنیم؟ برتری دالاهو نسبت به دیگر شرکت‌ها چیست؟

نمی‌توانیم بگوییم ما از دیگران برتریم اما ویژگی‌هایی که به آنها مفتخریم عبارتند از:

 • شیوه متفاوت: ما به شیوه‌ای متفاوت سفر می‌کنیم.
 • قیمت‌های متناسب با خدمات: معتقدیم قیمت‌های متناسبی با توجه به خدمات ارائه شده داریم.
 • تنوع سفر: سفرهای بسیار متنوعی داریم و گمان می‌کنیم سلایق همه سفردوستان را برآورده کرده‌ایم.
 • بهترین مسیرها: ما تمام تلاشمان را می‌کنیم تا کلیه مسیرهای انتخابی برای سفر، بهترین و جذاب‌ترین مسیرهای ممکن باشند.
 • تورلیدرهای مجرب: همه تورلیدرهای دالاهو، آموزش‌دیده و دارای کارت "راهنمای تور" از "سازمان میراث فرهنگی و گردشگری" هستند. همچنین دالاهو برنامه‌های منظم و مدون آموزشی درون سازمانی برای تورلیدرهای خود دارد.
 • تجربه بالا: دالاهو تا به امروز(مردادماه 1396) قریب به 16هزار روز در سفر بوده‌ایم و در این سفرها افتخار همراهی بیش از 110هزار نفر را در این سفرها داشته است.
در صورت نارضایتی از هر یک از واحدهای فروش و اجرایی تور، شکایت یا انتقاد خود را به چه صورت به اطلاع مدیرعامل دالاهو برسانم؟

شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت دالاهو، روی لینک "شکایت" در بالای صفحه کلیک کنید و شکایت خود را مطرح نمایید. کلیه پیام‌ها مستقیما توسط مدیریت بررسی می‌شوند. همچنین میتوانید با شماره‌های دالاهو تماس گرفته و با واحد امور مشتریان مشکل خود را مطرح نمایید.

در صورتیکه پیشنهاد و یا ایده ای داشته باشم و بخواهم آن را به اطلاع مدیریت دالاهو برسانم چه باید کنم؟

شما می‌توانید از طریق فرم "تماس با ما" در وبسایت دالاهو، اقدام به ارسال پیشنهادات خود نمایید و یا با واحد امور مشتریان دالاهو تماس گرفته و پیشنهاد خود را اعلام کنید.

وسایل سفرم را از کجا می‌توانم تهیه کنم؟

مراکز متعددی در سطح شهر برای عرضه لوازم سفر وجود دارند اما بورس اصلی فروش لوازم سفر و طبیعت‌گردی خیابان ولیعصر، حد فاصل میدان منیریه تا خیابان امام خمینی(چهارراه سپه) است.
در ضمن، پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید لوازم سفر، مطالب منتشر شده در پرتال خبری دالاهو را مطالعه بفرمایید.

اگر سوالی دارم که در لیست فوق وجود ندارد چگونه می‌توانم سوالم را مطرح نمایم؟

شما می‌توانید با دفتر دالاهو تماس بگیرید و سوالات خود را مطرح کنید. همکاران دالاهو با کمال میل منتظر شنیدن صدای گرم شما هستند: 41663000

آیا می‌توان همراه با تور با وسلیۀ نقلیۀ شخصی و یا به تنهایی سفر کرد؟

خیر،ما خواهان حضور شما در وسیلۀ نقلیه خودمان هستیم تا بتوانیم خدمات بهتری ارائه دهیم؛ اما اگر تمایل دارید این سفر را شخصی انجام دهید برای داشتن اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

لباس مناسب طبیعت گردی چه لباسی است؟

لباس مناسب طبیعت‌گردی لباسی است که برای پیاده‌روی و کوه‌پیمایی ایجاد مزاحمت نکند و طبیعت‌گرد در آن احساس راحتی داشته باشد، مقاومت خوبی نسبت به آّب، باد، خاک و ساییدگی داشته باشد؛ رنگی متناسب با طبیعتی که در آن قرار می‌گیریم داشته باشد.

آیا می‌توانیم محل نشستن خود در وسیلۀ نقلیه را از قبل مشخص کنیم؟

خیر، با توجه به گروهی بودن سفر و مقتضیات اینگونه سفرها، این امکان وجود ندارد.

آیا لزوما برای سفر باید کولۀ حرفه ای داشت؟

برای سفرهای یک روزه لزوما نیاز به کولۀ حرفه‌ای نیست، اما کوله‌ای که موجب سخت شدن پیاده‌روی شود پیشنهاد نمی‌شود.

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل

در حال حاضر تور رقص و موسیقی نداریم اما اگر مشخصات تماست رو ثبت کنی، قول می‌دیم وقتی سفر جدید برنامه‌ریزی کردیم، قبل از همه بهت خبر بدیم.

نفر