تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

اژدهای افسانه‌های چین در ایران (معبد داش کسن)

معبد داش کسن بنایی صخره‌ای است. این معبد در حاشیه روستای ویر، در حدود ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر تاریخی سلطانیه (زنجان)، واقع شده است.

معبد داش کسن کجاست؟

معبد زیبا و صخره‌ای، اما نیمه‌کاره، داش‌کسن در 15 کیلومتری جنوب‌ شرقی شهرستان سلطانیه در نزدیکی روستای ویر قرار گرفته است. می‌گویند تاکنون نمونه‌‌ای از آن در ایران مشاهده نشده، با این حال، محلی‌ها از آن به‌ عنوان معبد اژدها و داش کسن نام می‌برند.

معبد سنگی داش کسن در ایران بی‌نظیر است. این بنا معبدی است با طرح اژدها که وقتی گردشگران آن را می‌بینند تصور می‌کنند با معبدی چینی روبرو هستند (چین ایران)؛ اما این اثر تاریخی یادگاری از دوره ایلخانیان است. بنایی صخره‌ای در زنجان.

این بنا به دو نقش‌برجسته اژدها و چند محراب اسلامی (در دو سمت آن و به قرینه یکدیگر) مزین است. از نظر نقشه و نقوش تزیینی، یکی از باارزش‌ترین نمونه‌های معماری صخره‌ای در تاریخ معماری ایران به شمار می‌رود. در این معبد نقوشی از هنر چینی به کار رفته‌ است. نقش‌های اژدها به طول ۵ متر و عرض ۱٫۵ متر بزرگ‌ترین نقوش تزیینی این معبد است.

 

تور چین

 

www.dalahoo.com

نمونه‌های مشابه نقش‌های اژدهای آن در جای دیگری از ایران دیده نمی‌شود. طبق نظر برخی باستان‌شناسان، قدمت این معبد به قبل از اسلام می‌رسد. در زمان ایلخانان، نقوشی از جمله اژدها به این معبداضافه شده است.

ساخت این معبد پس از مرگ ارغون‌شاه، با پشتکار الجای خاتون -خواهر سلطان محمد خدابنده- آغاز شد، ولی به پایان نرسید.

www.dalahoo.com

دوره‌های معبد داش کسن

می‌گویند از معبد داش‌کسن در دو دوره تاریخی استفاده می‌شده: دوره اول، زمان ساسانیان بوده است، اما از این دوره چیز زیادی باقی نمانده؛ دوره دوم، زمان فرمانروایی مغول‌ها در ایران، قرن هشتم هجری، بوده است. زمانی که ارغون، ایلخان مغول، از دنیا رفت، الجای‌خاتون، خواهر سلطان محمد خدابنده، تصمیم گرفت به معبد شکلی تازه بدهد. برای همین از هنرمندان چینی دعوت کرد تا معبد را تزیین کنند.

www.dalahoo.com

در حال حاضر، این بنا صدمه‌های زیادی دیده، آن‌قدر که وقتی از دور به آن نگاه می‌کنی چیزی نمی‌بینی مگر یک صخره و تکه‌هایی از سنگ که در دامنه آن ریخته.،‌ با وجود این، هنوز هم به‌ خاطر نقشه معماری‌ و نقش‌های تزیینی‌اش یکی از ارزشمندترین بناهای سنگی ایران به‌ حساب می‌آید و به‌ خاطر ردپای هنر چین در آن منحصر به‌فرد و بی‌نظیر است.

www.dalahoo.com

مجموعه تاریخی داش کسن مرکب از ایوان‌ها، نقوش برجسته و محوطه‌های باستانی است که از جنبه‌های مختلف، به ویژه نقش حجاری شده اژدها، منحصر به فرد و قابل توجه‌ است. آثار به جا مانده در محل این احتمال را قوت می‌بخشد که ایلخان مغول «ارغون» پیش از گرایش به دین اسلام، اقدام به ساخت معبدی کرده‌ است. تاثیر و تاثر متقابل ایران و چین بر یکدیگر بیش از هر محل دیگری در این مکان مشهود است. تلفیق طرح‌های اسلیمی و نقش اژدها نشان‌دهنده همین موضوع است.1392/05/20 | کد مطلب: 1142
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.