تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

روستای اصفهک طبس

روستای اصفهک طبس از توابع دیهوک است و در 42کیلومتری طبس در استان خراسان جنوبی قرار دارد. روستای اصفهک از روستاهای قدیمی شهرستان طبس به شمار می‌رود که از شرق به روستای چیروک، از جنوب غربی به روستای عباس آباد و از شمال و شمال غربی به روستای سنج و کوه اصفهک محدود می‌شود. مردمان اصفهک بیشتر به کار دامپروی و کشاورزی مشغولند و محصولاتی مانند زعفران و خرما در اینجا کشت می‌شود. علاوه بر اینها قالبافی هم در روستای اصفهک رونق دارد. زیباترین وجه توریستی روستای اصفهک طبس وجود روستای تخریب شده توسط زلزله سال 1357 در کنار روستای جدید است. طبس و البته روستای اصفهک در سال 1391 به استان خراسان جنوبی الحاق شدند اما جالب است بدانید که طبس تا پیش از آن بخشی از استان یزد بود. اصفهک علاوه بر داشتن جاذبه‌های تاریخی، چشم‌اندازهای کویری زیبایی دارد که یکی از دلایل عمده جذب گردشگر به روستای اصفهک طبس است. آب و هوای این روستا علی‌رغم کویری بودن بسیار مطبوع است که در ادامه بیشتر درباره آن خواهیم گفت. از معماری و ساختار متناسب این روستا برای کویر خواهیم خواند و همینطور از سنت "چراغن اصفهکی" مردمان اصفهک نوشته‌ایم. همینطور اگر به دنبال اقامت در روستای اصفهک هستید یا می‌خواهید بیشتر درباره دیدنی‌های روسالی اصفهک طبس بدانید این مطلب را از دست ندهید. 

تور طبس

روستای اصفهک طبس بعد از زلزله 1357

بعد از زلزله روستای اصفهک تغییر مکان داد و در کنار محل قدیم بنا شد. این مسئله باعث شده تا بافت روستای قدیم باقی بماند و جلوه زیبایی بوجود آید. یکی از نکات جالب توجه در این روستا هم ساختن روستای جدید در کنار بافت قدیم و آسیب دیده است. علی رغم وقع زلزله در اصفهک طبس و ویرانی بخش‌هایی از آن هنوز این روستا مورد توجه گردشگران است.

دیدنی‌های اصفهک طبس

همانطور که اشاره کردیم فقط دیدنی‌های تاریخی روستای اصفهک جذاب نیست بلکه در کنار آن وجود زمین‌های کرت‌بندی شده در روستا که برای کاشت پونه و زعفران استفاده می‌شود به همراه چشم‌انداز کویر، جذابیتش را دو چندان کرده. درختان نارنج در اصفهک و زمین های کشت زعفران در این روستای قدیمی تجربه ای جدید در سفر برای شما خلق می‌کند. آب کشاورزی روستا قبلا از 3 رشته قنات و آب شب روستای چیروک که به وسیله لوله منتقل می‌شود تأمین می‌شد. آب این منطقه، شیرین است و همین ویژگی سبب شده که چاه کوثر که آب شرب ۳۹ روستا را تامین می‌کند در این منطقه واقع شود. در کنار همه اینها یکی از رصدخانه های کویری ایران نیز در روستای اصفهک طبس قرار دارد. قرار گرفتن روستای اصفهک در مجاورت کوه به آن آب و هوایی داده که در تابستان حداقل ۵ تا ۶ درجه سردتر از طبس است و بدین ترتیب از سوزندگی هوا در تابستان کاسته شده و شب‌های تابستان، اصفهک دارای هوایی مطبوع است. 

قدم زدن در کوچه‌پس‌کوچه‌های خشت و گلی روستای اصفهک را به خصوص در زمان غروب آفتاب از دست ندهید. یکی از دیدنی‌های روستای اصفهک طبس تماشای آسمان پرستاره کویر و لذت بردن از تماشای غروب آفتاب در میان نخل‌های این روستاست. 

بناهای تاریخی روستای اصفهک طبس

از جمله بناهای تاریخی روستای اصفهک وجود دو حمام قجری در این روستاست. دو حمام سنتی اصفهک در سال 1395 با هزینه بخش خصوصی بازسازی شدند و هم اکنون گردشگران می‌توانند از آنها دیدن کنند. علاوه بر این دو حمام سنتی، مسجد جامع اصفهک نیز یکی از بناهای تاریخی این شهر است. امامزاده زرگ یا همان امامزاده حسین از دیگر بناهای روستای اصفهک طبس است که البته در این سالها مقبره امامزاده بازسازی شده و نسبت به بناب قدیمی تغییرات بسیاری داشته است. 

 

www.dalahoo.com

بهترین زمان سفر به روستای اصفهک طبس

اصفهک در منطقه کوهستانی بنا شده و همواره آب و هوای اصفهک معتدل و خنک‌تر از دیگر بخش‌های طبس است. بنابراین برای انتخاب زمان سفر به روستای اصفهک طبس دست‌تان باز است و می‌توانید هر زمانی از سال به آنجا سفر کنید. اما پیشنهاد ما فصول خنک‌تر سال مانند بهار و پاییز است که معمولا زمان مناسب برای سفر به مناطق کویری است. 

اقامت در روستای اصفهک چطور است؟

برای اقامت در روستای اصفهک اگر تمایل دارید داخل روستا بمانید، اقامتگاهی سنتی ساباط داخل روستای اصفهک قرار دارد و کلیه امکانات از جمله رستوران را داراست. به راحتی می‌توانید در آن اقامت داشته باشید و از سفر به اصفهک لذت ببرید. در خود شهر طبس هم می‌توانید اقامت کنید؛ در طبس هتل‌های خوبی هست. فاصله طبس تا روستای اصفهک 42 کیلومتر است که می‌توانید برای تماشای این روستای زیبا با ماشین به دیدن آن بروید. 

معماری بناها در روستای اصفهک طبس

در معماری و ساختار خانه‌های اصفهک مواد به کاررفته مانند اکثر ساخت و سازهای مناطق کویری از جنس خشت و گل است. سازه‌های خشت و گلی روستای اصفهک کاملا سازگار با محیط کویری این منطقه است. از طرفی نکته جالب توجه ساخت خانه‌های روستای اصفهک در فاصله بسیار نزدیک به هم است. حسن این شیوه ساخت و ساز این است که خودش باعث ایجاد سایه در محله‌ها می‌شود. وجود سایه در فصول گرم و زمانی که تابش خورشید مستقیم است سبب خنک‌تر ماندن داخل خانه‌هایشان می‌شود. از طرف دیگر در مقابل سرقت ایمن‌تر است. نکته دیگر در معماری خانه‌های روستای اصفهک سقف گنبدی این خانه‌هاست. وجود گنبد هم دلیل دیگری برای ایجاد سایه است؛ به طوری که در ساعات اوج تابش آفتاب همیشه یک سمت گنبدها سایه می‌افتد و موجب جذب کمتر گرما می‌شود. شکل خانه‌های روستای اصفهک طبس اغلب یک طبقه و یک یا دو ایوانی و خیلی کم چهار ایوانی است.

آداب و رسوم و سنت‌های مردمان اصفهک 

یکی از رسوم جالب توجه در اصفهک "چِراغُن اصفهکی" است. در زمان‌های قدیم که در روستا برق نبوده، مردم برای دیدار با یکدیگر در کوچه پس کوچه ها و خانه‎‌های اصفهک فانوس روشن می‌کردند تا فضای روستا روشن شود و به دیدار هم می‌رفتند. هنوز هم این رسم و سنت زیبا در میان مردم اصفهک برقرار است. وقتی هوا رو به تاریکی می‌رود اصفهکی‌ها فانوسی روشن می‌کنند تا روشنایی را به روستای خود بیاورند.

پوشاک اغلب مردان روستای اصفهک شامل دستار، کت، شلوار، پیراهن، جلیقه، کلاه و کفش است. زنان نیز از پیراهن‌های بلند و گشاد، شلوار، روسری، چادر و سایر پوشش‌های زنان استفاده می‌کنند.

سوغات اصفهک و صنایع‌دستی اصفهک چیست؟

قالی‌بافی، مهم‌ترین صنایع‌دستی مردم این روستاست. در سفر به روستای اصفهک می‌توانید قالی‌هایی بخرید که به دست خود مردمان روستای اصفهک بافته شده. خرما و زعفران نیز دیگر سوغات روستای اصفهک است.

موسیقی و جشن‌های محلی روستای اصفهک در طبس

موسیقی محلی در میان مردم روستا، اهمیت و جایگاه ویژه‌ای دارد. اجرای آهنگ‌ها و ترانه‌های محلی و نوازندگی تار در مراسم شادی و جشن‌های روستا متداول است.

www.dalahoo.com

 1392/10/14 | کد مطلب: 1488

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
هدی
1399/02/29 19:03
بعد از خوندن متن نظرم کاملا در مورد روستای اصفهک عوض شد. واقعا الان دوست دارم روستای اصفهک رو ببینم. شما تور اصفهک دارین؟ طبس می برین؟
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1399/03/03 13:41
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین و مطلب را مطالعه کردین.

با تشکر از پیام شما

فاطمه
1394/12/26 20:03
به به چه روستای زیبای
پاسخ دهید...
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.