تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

آشنایی با کویرهای ایران و سفر به آنها

کویرهای ایران حاصل موقعیت جذاب جغرافیایی کشورمان است. کویر مصر یکی از پرطرفدارترین کویرهای ایران برای گردشگری است. در کنار کویر مصر مناطق کویری جذاب دیگری مانند متین‌آباد، ورزنه و ابوزید آباد داریم. شاید برای‌تان جالب باشد درباره ریگ‌جن بدانید، کویری که به مثلث برمودای ایران شهرت دارد و جانداران بسیاری در این کویر جان خود را از دست داده‌اند. در کنار ریگ جن، ریگ زرین از زیباترین ریگ‌زارهای ایران است که در نزدیکی شهرستان اردکان استان یزد قرار دارد. تمرکز کویرهای زیبای ایران در استان‌های یزد، اصفهان و کرمان است. این مطلب به شما کمک می‌کند با کویرهای ایران و ویژگی‌های جغرافیایی و زیست محیطی آنها آشنا شوید. در ادامه با 10 کویر ایران بیشتر آشنا شوید. 

 

تور کویر مصر

موقعیت جغرافیایی کشورمان ایران به گونه‌ای است که کویرهای مرکزی‌اش توسط رشته‌کوه‌های بلند احاطه شده. کویرهای ایران مقصد مناسبی برای سفرهای پاییز و اوایل بهار شماست. در نتیجه بهتر است با انواع کویرهای ایران از جمله کویر لوت، کویر مصر، کویر کاراکال، ابوزیدآباد و راهنمای سفر به کویر آشنایی داشته باشید.

1. کویر مصر، سفر به کویر پرطرفدار ایران:

کویر مصر از یکی از پرطرفدارترین کویرهای ایران است. کویر مصر در منطقه‌ خور و بیابانک است. آسمانی صاف با ستاره‌هایی بی‌شمار پذیرای شما خواهند بود. برای اقامت در کویر مصر می‌توانید انواع اقامتگاه از کاروانسرا مانند کاروانسرای تجهیز شده جندق تا هتل بیاضه و اقامتگاه آتشونی را انتخاب کنید؛ که هر سه اقامتگاه، با ظاهری سنتی در دل کویر، لحظاتی ناب برای شما خواهند ساخت. از جاذبه‌هایی که می‌توان در تور کویر مصر از آنها دیدن کرد می‌توان به رمل‌های کویر و دریاچه نمک، روستای گرمه، مسجد جامع نائین، موزه‌ مردم‌شناسی نائین و روستای انارک اشاره کرد.  همچنین، یکی از واحه‌های ایران یعنی روستای گرمه در کویر مصر قرار دارد که خود از جاذبه‌های سفر به این کویر زیباست. شتر‌سواری و موسیقی سنتی در آتشونی از دیگر تفریحات لذت‌بخش در کویر مصر خواهد بود. تورهای کویر مصر در دالاهو 2.5 روزه برگزار می‌شوند و جهت آگاهی از اطلاعات کامل تور به صفحه  تور کویر مصر سر بزنید.

کویر مصر از یکی از پرطرفدارترین کویرهای ایران است.

2. پیوند کویر و نخلستان در طبس:

از این به بعد هرگاه اسم طبس به گوشتان رسید، بیابانی بی آب‌وعلف را تجسم نکنید. منطقه طبس واقع استان خراسان جنوبی، شما را دعوت می‌کند تا اعجاب طبیعت را به چشم ببینید و لمس کنید. در حقیقت یکی از واحه‌های ایران، طبس است. منطقه‌ای در دل کویر که از آب و درخت تشکیل شده و سالهاست محل سکونت انسان‌هاست. با سفر به این منطقه می‌توانید به بازدید از بقایای قلعه اسماعیلیه، بند عباسی (نازک‌ترین سد جهان) ُ پارک گلشن طبس، روستای متروک اصفهک، قلعه قدیمی طبس، نخلستان‌ و شالیزارهای ازمیغان بروید،  پیاده‌روی در تنگه خرو تا چشمه آبگرم مرتضی‌علی (معجزه‌ی آب گرم و سرد در یک رودخانه) را تجربه کنید و  از دره کال‌جنی دیدن کنید. برای سفر به کویر طبس می‌توانید در تور طبس تا کال جنی دالاهو شرکت کنید.

یکی از واحه‌های ایران، طبس است.

3. بر بلندای رمل‌های مرنجاب:

کویر مرنجاب معروف‌ترین و گوش‌نوازترین اسم در بین طبیعت گردان است. شاید بپرسید کویر مرنجاب کجاست؟ کویر مرنجاب در شهر کاشان و واقع در شهرستان آران و بیدگل است. می‌توانید با سفر به کویر منجاب سری هم به کاشان و آثار دیدنی‌اش بزنید. برای اقامت در نزدیکی این کویر نیز انتخاب‌های بسیاری دارید. انواع اقامتگاه‌های سنتی در کاشان با امکانات رفاهی بهداشتی وجود دارند. برخی  از نزدیک ترین آن‌‌ها به کویر مرنجاب، اقامتگاه بومگردی ثنا کاشان، اقامتگاه بومگردی فانوس ویونا کاشان، اقامتگاه بومگردی سرای سایه کاشان، اقامتگاه بومگردی آقا محمد کاشان و  اقامتگاه بومگردی آمیرزا کاشان هستند. جاذبه‌های دیدنی که با سفر به کاشان و کویر مرنجاب می‌تانید از آن‌ها دیدن کنید عبارتند از: کاروانسرای عباسی در دل کویر و دریاچه نمک، شهر زیرزمینی نوش‌آباد، یک تپه باستانی (سیلک)، یک باغ ایرانی (باغ فین)، یک ‌خانه تاریخی (خانه ‌طباطبایی‌ها) و یک نمونه حمام قدیمی (حمام سلطان امیراحمد کاشانی).

4. کویر لوت یا دشت لوت؟

دشت لوت یا بیابان لوت که به اشتباه در نزد مردم به کویر لوت مشهور است یکی از نقاط فراگرم جهان است. این بیابان وسیع که در جنوب شرقی ایران قرار دارد، بین سه استان سیستان و بلوچستان، کرمان و خراسان جنوبی است. در واقع تنها قسمتی از این دشت بیابانی کویری است و می‌توان آن را کویر لوت نامید. به طور کلی دشت لوت سه قسمت دارد: 1. لوت شمالی که از زمین‌های ریگی، شنی و ماسه‎‌ای تشکیل شده. 2. لوت مرکزی که شامل پدیده‌های شگفت‌آور کلوت‌ها و توده‌ها و تپه ‌ای عظیم ماسه‌ای است. 3. لوت جنوبی که غنی‌ترین پوشش گیاهی در این منطقه را دارد. با سفر به دشت لوت می‌توانید علاوه‌بر پدیده‌های زیبای زمین شناسی به دیدن قنات‌ها، محوطه‌ها و روستاهای تاریخی و سکونتگاه‌های تمدن های باستانی در حاشیه لوت بروید.

لوت جنوبی غنی‌ترین پوشش گیاهی در این منطقه را دارد.

5. کلوت‌های شهداد، اثر هنری طبیعت:

کلوت‌های شهداد در استان کرمان و در دل دشت کویر قرار دارند. در گرمترین نقطه زمین در اثر سال‌ها فرسایش آبی و بادی این پدیده‌های شگفت‌انگیز و دیدنی در دشت کویر بوجود آمده‌اند. دیدن این پدیده‌های زمین شناسی زیبا، دلیل ترجیح بسیاری از گردشگران به سفر به کویر شهداد، از میان دیگر کویرهای ایران است. برای اقامت در شهداد اقامتگاه‌های بوم گردی مانند اقامتگاه بابا علی، نبکا و آب انبار شهداد وجود دارند.  به کلوت‌های شهداد به سه منطقه سبز، نارنجی و قرمز تقسیم می‌شوند. از میان آن‌ها تنها بازدید از منطقه سبز بدون مجوز امکان دارد. بنابراین بهتر است با تور به این منطقه سفر کنید. برای اطلاعات کامل از تور شهداد دالاهو به صفحه تور کلوت و کرمان سر بزنید.

کلوت‌های شهداد در اثر سال‌ها فرسایش آبی و بادی به وجود آمده‌اند.

6. کویر ابوزیدآباد کاشان

در میان کویرهای ایران، کویر ابوزید آباد خیلی شناخته شده نیست؛ اما در سال‌های اخیر به یکی از مقاصد کویری گردشگران تبدیل شده است. این کویر که در شهرستان آران و بیدگل کاشان قرار گرفته، به دلیل نزدیکی به کاشان، آران و بیدگل و ابیانه اهمیت دوچندان دارد. با سفر به کویر ابوزید آباد، نه تنها می‌توانید از زیبایی و سکوت کویر لذت برید، به جالذبه‌های دیدنی این شهرها نیز دسترسی دارید. بنابراین در کنار تفریح در دل کویر می‌توانید به دیدار شهر زیرزمینی اویی رفته یا از کاروانسرا و آب انبار صفوی دیدن کنید. برای اقامت در این کویر انواع اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی مانند کاروانسرای ابوزید آباد، آتایار، زیباچنار و... وجود دارند. جهت کسب اطلاعات بیشتر از تور دالاهو به این کویر زیبا، به صفحه تور کویر ابوزیدآباد سر بزنید.

کویر ابوزید آباد خیلی شناخته شده نیست؛ اما در سال‌های اخیر به یکی از مقاصد کویری گردشگران تبدیل شده است.

7. شهر سپیدپوش ورزنه

کویر ورزنه یکی از معروف‌ترین مقاصد کویرگردی از بین کویرهای ایران است. این کویر که بین یزد و اصفهان قرار دارد، همه ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. اینجاست که می‌توانید به تماشای تپه‌های شنی زیر آسمان کویر بنشینید و اشکال مختلف هرمی، هلالی، طولی که باد به این تپه‌ها می‌دهد ببینید. ویژگی که کویر ورزنه را از سایر کویرهای ایران متمایز می‌کند وجود بزرگترین سایت تفریحی کویر در ایران، سایت تفریحی واحه در آن است. در این سایت انواع امکانات برای مسافران فراهم شده، از غذا و اقامت گرفته تا انواع تفریحات لذت‌بخش از جمله موتورهای چهارچرخ، زیپ‌لاین، سافاری، شتر سواری، پاراگلایدر و.... علاوه بر این سایت تفریحی شما می‌توانید در اقامتگاه های بومگردی شهر ورزنه نیز اقامت داشته باشید. از دیگر دیدنی‌های سفر به کویر ورزنه، گاوچاه و مسجد ورزنه، پل صفوی، قلعه و کبوترخانه قورتان را می‌توان نام برد. اگر تمایل به سفر به کویر ورزنه با دالاهو دارید، برای اطلاعات بیشتر تور کویر ورزنه را مطالعه کنید.

کویر ورزنه یکی از معروف‌ترین مقاصد کویرگردی از بین کویرهای ایران است.

8. اکوکمپ متین آباد اصفهان

روستای متین آباد در مرز تعادل بین انسان و کویر قرار گرفته است. این نوار ماسه‌ای در گذشته مرز شکل‌گیری سکونتگاه‌های انسان و بستر تشکیل روستاها بوده است. اما متاسفانه امروزه تمام آنها زیر ماسه‌ها مدفون شده‌اند. اکوکمپ متین آباد در نزدیکی کاشان و نطنز قرار گرفته و براساس اصول گردشگری پایدار ساخته شده است. در این کمپ از انرژی خورشیدی و انرژی بادی استفاده می‌کنند. در این منطقه کاروانسرایی به سبک قدیمی و کومه‌های گلی قرار دارند. همچنینن چادرها و امکاناتی برای کمپ زدن دارد. علاوه‌بر تفریحات رایج در کویر، از دیگر دیدنی‌های این منطقه امامزاده آقا علی عباس است که از سال‌های گذشته حفظ شده و در 4 کیلومتری منطقه متین آباد می‎‌توانید بقایای یکی از سایت‌های باستانی مدفون را ببنید.

روستای متین آباد در مرز تعادل بین انسان و کویر قرار گرفته است.

9. ریگ جن، مثلث برمودای ایران!

کویر ریگ جن یکی از کویرهای ایران و محلی برای رزم در دشت کویر است. رزم و جنگی برای زنده ماندن! چرا که تا‌کنون بسیاری از موجودات زنده را به کام مرگ کشانده است. این کویر به دلیل نداشتن چشمه آب خیلی مورد توجه کاروان‌ها نبوده و چند سال اخیر گروهی از محققان به آن سر زده‌اند. وسعت این کویر حدود 3800 کیلومتر مربع است و یکی از خطرناک‌ترین قسمت‌های آن باتلاق‌های نمکی است؛ که دلیل مرگ بسیاری از جانداران این منطقه بوده است. شاید به همین دلیل است که مردم محلی این کویر را سرزمینی نفرین شده می‌دانند و به مثلث برمودای ایران شهرت یافته است. از دیگر ویژگی‌های کویر ریگ جن، وجود تلماسه‌های بسیار، شنزارهای روان و پوشش گیاهی بسیار کم است. برای سفر به این منطقه ترسناک و ناشناخته و پیروزی این رزم در دشت کویر، حتما از راهنما استفاده کرده و با گروه سفر کنید!

کویر رگ جن، مقصدی برای علاقمندان به رزم در دشت کویر است.

10. سفر به ریگزارهای زیبای ایران

یکی از زیباترین ریگزارهای ایران، کویر ریگ زرین در نزدیکی شهرستان اردکان استان یزد قرار دارد. اینجاست که می‌توانید تجربه قدم زدن روی ریگ‌های روان و تماشای آسمان پرستاره زیبای کویر را داشته باشید. در سفرتان به ریگ زرین می‌تواندی از روستای تاریخی خرانق که در نزدیکی آن است نیز دیدن کنید. برای اقامت نیز اکوکمپ ریگ زرین اردکان و انواع اقامتگاه بوم‌گردی در شهر اردکان وجود دارند. اکر تمایل به شرکت در تور ریگ زرین وخرانق دالاهو دارید، برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

در کویر ریگ زرین، ریگ نوردی را تجربه کنید.

 در نهایت، پس از انتخاب هریک از کویرهای ایران برای سفر خود، خواندن راهنمای تور کویر و نکات ایمنی سفر به کویر آن را فراموش نکنید.

تور کویر ورزنه1401/12/09 | کد مطلب: 3093
آیدا امینی‌فر

دانش آموخته ادبیات فرانسه، ارشد مدیریت جهانگردی، تورلیدر، عاشق مزه کردن غذاهای جدید، گشت‌وگذار و تماشای فیلم


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.