تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
جشنــواره نــوروز 1403
امروز 500,000 تومان تخفیف!
بــرو به صفحـــه جشنــواره

آبشارهای هفتگانه شیرآباد در فهرست آثار ملی طبیعی ثبت شد

 مجموعه آبشارهای هفتگانه شیرآباد، در جنوب شهر خان ببین از توابع استان گلستان، در فهرست آثار طبیعی کشور به ثبت ملی رسید.

 پارک و آبشار شیرآباد، در 6 کیلومتری جنوب شهر خان ببین، با داشتن فضای زیبای جنگلی، آبشار و غار به عنوان یک مجموعه گردشگری در منطقه مطرح بوده و همه ساله، به ویژه در ایام گرم سال، گردشگران بسیاری را جذب می کند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان قدمت این اثر طبیعی را متعلق به دوره میانی تابالایی از دوران اول (پالئوزوییک)ˈ عنوان کرد و افزود: جنگل شیرآباد از مجموعه آبشارهای کوچک و بزرگ تشکیل شده که بعضی از آنها بر اساس خصوصیات خود به نام‌هایی چون عروس، پنهان و دوقلو شهرت یافته‌اند و به سمت روستای شیرآباد در نزدیکی شهر خان ببین ادامه دارد. 

ˈقربان عباسی، روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا در گرگان، اظهار کرد: طول این مجموعه رودخانه بیش از 950 متر است که در داخل جنگل قرار گرفته و از زیبایی و خنکای مناسبی در فصل تابستان برخوردار است.

مجموعه آبشارهای هفتگانه شیرآباد، به اعتقاد بسیاری، جزو زیباترین آبشارهای استان گلستان و ایران است.

عباسی ثبت ملی این اثر در فهرست آثار طبیعی کشور را رویدادی مهم عنوان کرد و افزود: مجموعه آبشارهای شیرآباد بالغ بر هفت عدد است و مرتفع‌ترین آن قریب به 35 متر ارتفاع دارد، این آبشار در منطقه جنگلی واقع شده و در بالای آن غاری طبیعی نیز وجود دارد.

نخستین آبشار از انتهای پارک شیرآباد، که در 6 کیلومتری شهر خان ببین و 2 کیلومتری روستای شیرآباد قرار دارد، آغاز می شود. ارتفاع منطقه از سطح دریا از 308 متر در محل آبشار اول تا 385 متر در محل آبشار هفتم است و همگی آبشارهای هفتگانه در امتداد رودخانه شیرآباد قرار دارند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان، حفظ گونه‌های زیستی، جانوری، گیاهی و طبیعی در کنار آثار فرهنگی، تاریخی را بخشی از شرح وظایف این سازمان برشمرد و تاکید کرد که ثبت این آثار به منظور حفاظت و حمایت از آثار طبیعی و معرفی و اطلاع‌رسانی عمومی صورت گرفته است.

وی افزود: به طور حتم ثبت آثار طبیعی در توسعه گردشگری پایدار و ایجاد اشتغال و درآمدزایی منطقه نقش به سزایی خواهد داشت.

عباسی ادامه داد: گونه‌های گیاهی و درختی بی‌نظیر و همچنین سمندر خاص منطقه جنگلی و گردشگری شیرآباد از دیگر زیبایی‌های این منطقه بوده که برای ثبت این اثر در فهرست آثار طبیعی به آن توجه خاص شده است.

استان گلستان با داشتن قابلیت‌های فراوان در زمینه گردشگری فرهنگی (فرهنگ قومی)، مذهبی تاریخی و اکوتوریسم از جایگاه رفیعی در این بخش برخوردار است و سرمایه‌گذاری در توسعه تک تک این توانمندی‌ها نه تنها باعث رفع نیازهای مردم منطقه از نظر گذران اوقات فراغت خواهد بود بلکه با تشکیل موزاییکی از توانمندی‌های جذب گردشگر می‌تواند به شکوفایی منطقه از نظر درآمدزایی، ایجاد اشتغال و توسعه فرهنگی منجر شود.

عباسی گفت: با توجه به افزایش حجم مسافرین و گردشگران و وجود آثار طبیعی و تاریخی بی شمار در این استان، شناسایی و ساماندهی نقاط دارای قابلیت گردشگری ضروری است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان همچنین اظهار کرد: رشد تعداد مسافران و گردشگران باعث توسعه فعالیت های مرتبط تحت عنوان صنعت گردشگری شده است که نه تنها باعث درآمدزایی و ایجاد اشتغال و در نهایت رشد اقتصادی مناطق می شود، بلکه از نظر فرهنگی، اجتماعی نیز توسعه مناطق گردشگر پذیر را در پی دارد.

به گفته عباسی، امروزه کشورها گردشگری را به عنوان صنعت بدون آلودگی و یک منبع مهم درآمد می‌شناسند و با توجه به رشد روزافزون گردشگران پیش‌بینی می‌کنند که در سال 2020 به مهم‌ترین و پردرآمدترین فعالیت جهان تبدیل شود.

وی ادامه داد: علاوه بر این موارد، گردشگری توریستی در بین مردم جامعه ما جایگاه خاصی داشته و رو به افزایش است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان یادآور شد: آبشار شیرآباد سومین اثر طبیعی استان پس از پارک ملی گلستان و جنگل شصت کلا به شمار می‌رود که به ثبت ملی می‌رسد.

عباسی اظهار امیدواری کرد: با ثبت آثار طبیعی و تاریخی استان گلستان شاهد رونق و شکوفایی صنعت گردشگری در نگارستان ایران باشیم.

استان گلستان علاوه بر جذابیت‌های مختلف طبیعی و تاریخی با داشتن آبشارها و چشمه سارهای فراوان به سرزمین آبشاران معروف است، در گلستان شیب تند رشته کوه‌های البرز، که خود سرچشمه رودهای فراوانی نیز هست، آبشارهای کوچک و بزرگ بسیاری به وجود آورده که از نواحی مختلف سرازیر است و جلوه های زییایی را ایجاد کرده است.

از جمله آبشارهای زیبای این سرزمین می‌توان به آبشار شیرآباد، لوه، کبودوال، گلستان، باران‌کوه، زیارت و دوآب اشاره کرد که در جای جای این استان پراکنده شده است. 

این آبشارها برخی بلند و پرآب و برخی نیز طبیعی و زیبا هستند و، از آنجا که در ارتفاعات و دامنه‌های شمالی البرز قرار دارند، اطراف آن دارای اقلیمی مساعد و هوایی دلپذیر است.

در این میان آبشار شیرآباد، با توجه به موقعیت خاص و وجود هفت آبشار هفت طبقه و غار منحصر به فرد، همواره مورد توجه گردشگران بوده است. در بالای این آبشار غار معروفی با جاذبه‌های خاص وجود دارد، که یکی از غارهای مهم طبیعی و جالب است.

از این غار آب جاری است و زیستگاه مناسبی برای بعضی از گونه‌ها از جمله سمندر کوهستانی ایرانی به شمار می‌رود.

این غار اندکی بالاتر از آبشارهای شیرآباد واقع شده و به همین نام نیز معروف است، قسمت اعظم غار شیرآباد تاریکی مطلق است و در انتهای آن چشمه‌ای وجود دارد که گفته می‌شود منشاء ایجاد غار در طول قرن‌های گذشته بوده است. 

همچنین به دلیل ویژگی‌های ساختمانی و جنس زمین، حرکت آب باعث تشکیل استخر، سنگ‌های استالاگتیت و بستر گلی در این غار شده است.

غار شیرآباد پدیده‌ای مناسب برای علاقه‌مندان به کشف اسرار طبیعت است که به دلیل شیب تند رشته کوه البرز در ناحیه شرقی باعث وجود چشمه سارهای فراوان در دامنه کوه قلعه ماران، باعث به وجود آمدن آبشارهای کوچک و بزرگی در حوالی غار نیز شده است.

در شیرآباد آب‌های نقره‌فام که با درخشندگی و هیاهو از ارتفاع بالا به داخل استخرهای پایین دست آبشارها فرو می‌ریزد جلوه‌ای زیبا و طبیعی به شمار می‌رود که به صورت پلکانی از آبشار، چشم‌انداز باشکوهی را برای گردشگران و محققین فراهم کرده است. همچنین محیط بیرونی غار و اطراف آبشارها که کوهستانی و جنگلی بوده، پوشیده از درختان و درختچه‌هایی مانند ممرز، افرا، انجیل، توسکا، همیشک، خزه و گیاهان گلدار و گونه‌های پهن برگ خزری است.

منبع: ایرنا1393/06/03 | کد مطلب: 1945
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.