تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

رونمایی از سند ثبت ملی آیین سوگواری محرم در بازار تاریخی تبریز

مراسم رونمایی از سند ثبت ملی آیین سوگواری محرم در بازار جهانی تبریز با حضور سیدحسن موسوی معاون رئیس‌جمهور برگزار شد.

احمد علیرضابیگی استاندار آذربایجان‌شرقی امشب در مراسم رونمایی از سند ثبت ملی آیین سوگواری محرم در بازار جهانی تبریز با اشاره به نقش عزاداری‌های حضرت امام حسین (ع) و یاران باوفایش در پیوند ملت ایران گفت: آیین‌های تاسوعا و عاشورای حسینی پیوندی ناگسستنی بین اقوام مختلف ایرانی ایجاد کرده که به هیچ وجه دشمنان توانایی گسستن آن را ندارند.

وی با تقدیر از تلاش‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان در ثبت آیین عزاداری امام حسین(ع) در فهرست آثار معنوی (ناملموس) ملی تاکید کرد: این میراث با ارزش باید برای نسل‌های آینده بازگو و تبیین شود.

تراب محمدی مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان‌شرقی نیز در این مراسم گفت: پرونده این آیین عزاداری، در پنجمین همایش ملی شورای سیاست‌گذاری ثبت میراث فرهنگی در فهرست میراث ناملموس آثار ملی به ثبت رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: شیوه عزاداری در بازار تبریز با گذشت زمان‌های بسیار همچنان شکل سنتی خود را حفظ کرده و همه ساله با‌شکوه خاصی برگزار می‌شود.

محمدی با تاکید بر لزوم حفظ و صیانت از آثار معنوی مناطق مختلف کشورمان در کنار آثار تاریخی گفت: آیین رونمایی از سند ثبت ملی عزاداری بازار تبریز با حضور موسوی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور برگزار خواهد شد.

رئیس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی استان تصریح کرد: سوگواری‌های بازار جهانی تبریز از جمله عزاداری‌های سنتی و اصیل است که طی سالیان دراز اصالت خود را حفظ کرده و باید به نسل‌های آتی منتقل شود.

منبع: فارس1391/08/24 | کد مطلب: 329
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.