تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

آن‌چه باید در سفر 7 روزه صعود به کلیمانجارو بدانیم؟

 تا به حال دنیا را از ارتفاع 5800 متری دیده‌اید؟! یک دشت مسطح در ارتفاع 3000 متری جایی که همه توقع دارند شیب تندی در انتظارشان باشد! و قله‌ای که تنهاست و نامش هم از تنهاییش گرفته شده؛ قله «اوهورو». چطور می‌توان بلندترین قله‌ی آفریقا را فتح کرد؟ برنامه‌ی صعود را مطالعه کنید.

برنامه سفر 7روزه صعود به کلیمانجارو: 

درباره کلیمانجارو بیشتر بدانید:

 

 

 

 روز اول: پیش به‌سوی جارو

صبح زود از تهران به یکی از کشورهای عربی خواهیم رفت و سپس مستقیم به سمت فرودگاه جارو(مخفف کلیمانجارو) پرواز می‌کنیم. حدود دو و نیم عصر پرواز می‌نشیند و بعد از گرفتن بارها به شهر «موشی» می‌رویم. این شهر در 40 کیلومتری فرودگاه جارو‌ست؛ توصیه می‌کنیم عصر همان روز که به موشی رسیدیم، کوله‌ی صعودتان را آماده کنید چون صبح زود عازم هستیم و فرصت این‌کار را نخواهید داشت. حتما شب را خوب استراحت کنید تا صبح سرحال و آماده باشید.

 

فرودگاه جارو

اینجا نقطه‌ی آغاز سفری پرماجراست به آفریقا؛ فرودگاه جارو که مخفف کلمه کلیمانجاروست.

 

 

 

 روز دوم: دروازه‌ی مارانگو؛ آغاز کوه‌نوردی تا ماندارا

همین که به دروازه «مارانگو» برسیم؛ ثبت‌نام کرده و اجازه‌ی ورود می‌گیریم. کمی در مارانگو می‌مانیم و شما می‌توانید با منطقه آشنا شوید و حتی از مغازه‌ی آن‌جا در صورت نیاز خرید کنید. مارانگو در ارتفاع 1860 متری واقع شده است. سپس به سمت «ماندارا»، استراحت‌گاه بعدی در مسیر صعودمان حرکت خواهیم کرد. ماندارا در ارتفاع 2700 متری‌ست. مسیر حرکت بسیار دوست‌داشتنی خواهد بود. جاده‌ای سرسبز تا رسیدن به ماندارا پیش رو خواهیم داشت. مسافتی 9 کیلومتری را باید از مارانگو تا ماندارا طی کنیم که حدود 4 ساعت زمان می‌برد.

 

لیچن‌های درختان

در مسیر جنگلی «لیچن‌ها» را می‌بینیم که مثل موی درختان در هوا تاب می‌خورند.

 

این را بدانید که برای صعود به کلیمانجارو مسیرهای مختلفی هست اما بهترین مسیر مارانگو‌ست، چون در طول راه اقامت‌گاه‌های مناسب‌تری نسبت به سایر مسیر‌ها دارد، ما نیز این گزینه را انتخاب کردیم. در مسیر مارانگو لوژهای کوهستانی داریم نه کمپ، خاصیت لوژها این است که شما در کلبه‌های چوبی اقامت خواهیدداشت نه در چادر و در نتیجه شرایط بهتری نسبت به کمپ‌ها دارد. لوژها بعضی سه نفره و برخی شش نفره هستند و از سیستم باطری‌های خورشیدی استفاده می‌کنند بنابراین در شب روشن هستند.

 

ماندارا

اقامت‌گاه ماندارا و دورنمایی از قله

 

 

 

 

 روز سوم: هورومبو؛ بر فراز ابرها

حدود ساعت 6 تا 6.5 صبح از خواب بیدار شده، صبحانه می‌خوریم و تا ساعت 7.5 وسایل‌مان را جمع کرده به سمت استراحت‌گاه بعدی در مسیر حرکت خواهیم کرد. قبل حرکت از چشم‌انداز کم‌نظیر ماندارا لذت ببرید. هورومبو مقصد بعدی ماست. 12 کیلومتر کوه‌پیمایی داریم یعنی حدود 9 ساعت پیاده روی. راه را آهسته طی می‌کنیم تا افزایش ارتفاع به بدن‌مان آسیبی نرساند.

مسیر کوه‌پیمایی، مسیری جنگلی‌ست که امکان بارش باران در طول مسیر وجود دارد. خود را برای یک صعود بسیار مطبوع و دلپذیر آماده کنید. حوالی غروب که تقریبا هم هوا تاریک شده به هورومبو خواهیم رسید. در لوژهای کوهستانی هورومبو استراحتی خواهیم داشت و خود را برای مرحله‌ی بعدی آماده می‌کنیم. در هورومبو فقط حمام برای دوش گرفتن وجود دارد اما آبش خیلی سرد البته می‌توانید با پرداخت مبلغی از محلی‌ها درخواست کنید تا برای‌تان آب گرم کنند.

 هورومبو بر بالای ابر‌هاست و چشم انداز فوق‌العاده‌ای دارد. تا اینجا به ارتفاع 3700 متری رسیده‌ایم. ضمن این‌که به یک‌باره 1000 متر افزایش ارتفاع خواهیم داشت و بدن بایستی آهسته با شرایط سازگار شود، بنابراین در طول مسیر آهسته‌تر از قبل حرکت خواهیم کرد. در این زمینه لیدر تورمان، حتما شما را راهنمایی می‌کند.

 

کمپ هورومبو

اینجا را فراموش نخواهید کرد، هورومبو شما را جادو می‌کند!

 

 

 

 روز چهارم: حرکت به‌سوی یک قدمی قله؛ اقامت‌گاه کیبو

صبح روز چهارم به‌سمت کیبو حرکت می‌کنیم از هورومبو تا کیبو 5 الی 6 ساعت پیاده‌روی داریم. شاید باورتان نشود اما در ارتفاع 3700 متری دشتی مسطح قرار گرفته که برای رسیدن به کیبو از آن عبور می‌کنیم. در بین راه ممکن است بارندگی داشته‌باشیم و هوا بسیار عالی خواهد بود. وقتی به کیبو می‌رسیم باید سریع در محل اقامت‌مان استراحت کنیم؛ چون بر خلاف روزهای قبل تا صبح فرصت استراحت نداریم و باید نیمه شب حدود ساعت 12 شب دوباره در مسیر نهایی صعود قرار بگیریم. بهترین و هیجان‌انگیز ترین لحظات را در کمپ‌های کیبو می‌گذرانیم زیرا در یک قدمی فتح قله هستیم؛ دیگر چیزی تا رسیدن به هدف باقی نمانده.

نیمه شب بعد از استراحت ساعت 12، وسایل‌مان را جمع و جور کرده و مسیر را ادامه می‌دهیم. علت حرکت‌مان در شب، وجود سامانه‌های بارشی محلی‌ست. جالب‌ است بدانید که امکان چک کردن این شرایط هم در سایت‌های مرتبط با هواشناسی وجود ندارد. این شرایط آب و هوایی در اثر تابش آفتاب و آب شدن برف‌ها و تشکیل بلافاصله ابر و در نهایت بارش اتفاق می‌افتد. بنابراین بهتر است تا قبل از بارش‌های صبح‌گاهی در شب که هوا پایدارتر است راه بیفتیم.

 

کیبو تا اهورو

دشت وسیعی که در ارتفاع 3700 متری از آن عبور خواهیم کرد.

 

 

 

 

 روز پنجم: فتح قله Uhuru

5ساعت تا رسیدن به منطقه «گیلمنز پوینت» کوه‌پیمایی داریم از این منطقه تا رسیدن به قله یک مسیر نعلی شکل است که باید طی کنیم. تا اینجا فقط دو ساعت دیگر تا رسیدن به بام تانزانیا باقیست.

در روز پنجم حدود 7 صبح موفق به فتح یکی از قلل کلیمانجارو خواهیم شد.این‌قله نامش «اوهورو‌»ست. اوهور در زبان محلی به معنی تنهاست و این قله واقعا تنهاست.  یک ساعت پس از صعود به قله استراحت می‌کنیم و سپس بلافاصله به سمت هورومبو حرکت می‌کنیم. عصر حوالی ساعت 4 به هورومبو می‌رسیم.

 

قله اُهورو

اوهورو با ارتفاع بیش از 5800 متر از دماوند حدود 200 متر بلندتر است.

 

 

 روز ششم: سلام دوباره به ماندارا

پس از رسیدن به ماندارا دوباره حرکت کرده و به ‌دروازه‌های مارانگو می‌رسیم همان‌جایی که سفرمان را آغاز کرده بودیم. این‌بار نه برای ورود به کلیمانجارو بلکه برای خداحافظی با آن از دروازه مارانگو رد خواهیم شد و به شهر آروشا می‌رویم. در بین راه از شهر موشی عبور کرده و وسایل‌مان را که در آن‌جا گذاشته‌بودیم، برمی‌داریم. زمانی که مارانگو را به مقصد آروشا ترک کنیم ساعت حدود سه بعد‌ازظهر خواهد بود و عصر ساعت شش تا هفت به موشی می‌رسیم و بعد هم به سمت آروشا می‌رویم.

 

 

 

 روز هفتم: پیش به سوی خانه‌

 به روز پایانی سفر رسیدیم، در این روز وقت آزاد دارید تا استراحت کنید و یا در شهر گشتی بزنید. در نهایت به‌سمت تهران پرواز خواهیم کرد.

 

لطفا توجه کنید که این یک برنامه عمومی برای تورهای کلیمانجارو است و احتمال دارد برنامه‌های آن با تور انتخابی شما متفاوت باشد. برای کسب اطلاعات دقیق سفر خود بخش برنامه‌ی سفر همان تور را مطالعه کنید.

اطلاعات بیشتر درباره تور 7 روزه صعود به کلیمانجارو

 

 1395/10/12 | کد مطلب: 3636
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.