تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

در زیر زمین استانبول چه می‌گذرد؟

دنیایی که تصورش را نمی‌کنید! در استانبول، درست زیرِ زمین، آب انباری تماشایی وجود دارد که اگر قدم در آن بگذارید احتمالا آن را با معبدی مقدس و باشکوه اشتباه می‌گیرید. چه کسی این آب انبار را ساخت و چرا به آن نام «در زمین فرورفته» دادند؟ چطور می‌توان به آب انبار باسیلیکا رسید؟  در این مطلب برای‌تان از راز سر ستون‌های مِدوسا در آب انبار باسیلیکا هم خواهیم گفت. 

تور استانبول هوایی

آب انبار باسیکلیکا کجاست؟

استانبول، شهری که دوران امپراطوری بیزانس را پشت سر گذاشته، یادگاری باشکوه از آن دوران دارد. معماری کم‌نظیر و مجسمه‌های دیدنی آب انبار باسیلیکا را تبدیل به آب انباری خاص در میان دیگر انواع آن در دنیا کرده است. یوستینیانوس (527-565)، یکی از امپراطورهای دوران بیزانس، دستور ساخت این شاهکار را داده است. 

چطور به آب انبار باسیلیکا برویم؟

آب انبار باسیلیکا در شهر استانبول و در جنوب غربی ایاصوفیه است. برای رسیدن به باسیلیکا و بازدید از آن راه‌های مختلفی وجود دارد. مطلب رفت و آمد ارزان در استانبول چطور است؟ به شما کمک خواهد کرد تا به آب انبار باسیلیکا برسید. هر روز می‌توانید از ساعت 9:00 صبح تا 18:30 از این موزه دیدن کنید.

چرا آب انبار باسیلیکا خاص است؟

در آب انبار باسیلیکا ستون‌های مرمر بسیار زیبایی از داخل آب سر بیرون آورده‌اند، از طرفی این ستون‌ها تصویرشان در آب دیده می‌شود: انگار تا بی‌نهایت در زمین فرو رفته‌اند. به همین خاطر مردم لقب یِره باتان (به زبان ترکی) را به آب انبار باسیلیکا داده‌اند. این کلمه به زبان فارسی یعنی در زمین فرورفته. 

 این آب انبار با مساحت 9800 مترمربعی‌اش ظرفیت ذخیره حدود 100 هزار تن آب را دارد. حدس می‌زنید در آب انبار باسیلیکا چند ستون وجود داشته باشد؟ 50، 100، 200؟ نه بیشتر از این حرفهاست! این باسیلیکا دقیقا 336 ستون مرمر دارد. وقتی از پلکانی که 52 پله دارد پایین رفته و وارد آب انبار شوید، تماشای این ستون‌ها شما را مجذوب خود خواهد کرد. 

 پس از اینکه در سال 1453 استانبول به دست عثمانی‌ها فتح شد، این آب‌ انبار هنوز وظیفه تامین آب‌ را بر عهده داشت و تا مدت‌ها باغ مربوط به کاخ توپکاپی با آب باسیلیکا آبیاری می‌شد.

در آب انبار باسیلیکا، ستون‌های مرمر بسیار زیبایی از داخل آب سر بیرون آورده‌اند.

آب انبار باسیلیکا چطور کشف شد؟

 رفته رفته به دلیل اعتقاد عثمانی‌ها به احکام اسلامی و شرایطی که آب در اسلام داشت، این آب انبار فراموش شد و تاسیسات دوران عثمانی جایگزین آن شد. تا این که بین سال‌های 1544 تا 1550، شخصی به نام گیلیوس، مسافری هلندی، پا به استانبول گذاشت. گیلیوس این آب انبار را پیدا کرد و از طریق او کل غرب از وجود این اثر تاریخی باخبر شد.  

راز مجسمه مِدوسا در آب انبار باسیلیکا چیست؟

در آب انبار باسیلیکا، مجسمه‌ای نسبتا بزرگ و وارونه وجود دارد؛ مجسمه‌ای که روی سر آن به جای مو مارهای زنده رشد کرده! این مجسمه در اساطیر یونانی نماد مدوسا بود. مدوسا به معنی فرمانرواست. در افسانه‌ها آمده که مدوسا قدرت عجیبی داشته، به طوری‌که هر کس به چشمانش خیره می‌شده، او را تبدیل به سنگ می‌کرده است. مدوسا در ابتدا دوشیزه‌ای زیبا بود اما آتنا، نگهبان شهر آتن و الهه خِرَد در یونان باستان، به دلیل خطای مدوسا او را طلسم کرد. به خاطر وجود طلسم به جای موهای سر مدوسا مار رویید. مجسمه سر مدوسا را می‌توانید در زیر دو ستون به عنوان سرستون در گوشه شمال غربی آب انبار باسیلیکا ببینید.

مجسمه مِدوسا در آب انبار باسیلیکا.

 

تور رایگان تکسیم تا پل گالاتا1398/09/20 | کد مطلب: 4224
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
ناشناس
1402/04/04 13:02
به خاطر خطای مدوسا نبود البته!! داستان همیشگی! زنی به خاطر هوس مردان به بدنامی رسید!
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/04/10 10:21
دوست عزیز
سلام

ممنون که مطلب را مطالعه کردین و نظر خود را با ما به اشتراک گذاشتین.

با تشکر از پیام شما

فرنگیس
1401/11/29 02:10
بسیار عالی و جذاب بود چقدر شنیدن اینگونه راز و رمز در تاریخ سایر کشور جالب هست سپاس از شما دوست عزیز
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1401/12/15 15:47
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین و مطلب را مطالعه کردین.

با تشکر از پیام شما

نگار خانازی
1398/09/20 10:19
چطوری میشه رفت آب انبار باسیلیکا؟ اگه از میدون تقسیم بگین ممنون میشم.
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1398/09/23 10:48
دوست عزیز
سلام

یک راهش این هست که به ایستگاه میدان تکسیم برین و سوار فونیکولار به سمت کاباتاش بشین. بعدش حدود یکی دو دقیقه پیاده روی دارین تا برسین به ایستگاه کاباتاش برای تراموا. سوار ترموا t1 بشین که به طرف باجیلار حرکت می‌کنه بین راه در ایستگاه سلطان احمد پیاده شین. اونجا با توجه به تابلوها یا سئوال پرسیدن خیلی راحت باسیلیکا رو یپدا میکنین.

موفق باشین.

متین فراهانی
1398/09/20 10:18
استانبول خیلی تماشاییه. حتی اگه چند بار بهش سفر کرده باشی باز هم بخوای بری دیدنی‌های زیادی هست که میشه تماشا کرد. ایم آب انبار چقدر جذابه. دلم میخواد ببینمش.
پاسخ دهید...
هانا هنرزاد
1397/08/12 15:15
باز هم مطلب دیگه ای در باسیلیکا فراموش شده و آنهم عکاسی ای که در آن میشود است که برای همه گردشگران بسیااااار جذاب است لباسهای رنگارنگ به سبک دربار عثمانی وجود دارد که با سلیقه خود آنها را انتخاب کرده و مانند سلطانها و ملکه های آن زمان با ژستهای خاصی که عکاسان میگویند عکسهای بسیار به یاد ماندنی گرفته
پاسخ دهید...
واحد تولید محتوا دالاهو
1397/08/14 12:33
دوست عزیز، سلام
از پیشنهاد شما متشکریم.
با تشکر.
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.