تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

استانبول کارت چیست؟

یکی از مواردی که در استفاده از حمل و نقل عمومی برای کاهش هزینه‌های‌تان باید به آن توجه کنید، تهیه استانبول کارت است. مانند کارت‌های شارژی مترو در داخل ایران، با خرید استانبول کارت می‌توانید چندین بار آن را شارژ و از آن استفاده کنید. برای اطلاع از محل و نحوه خرید استانبول کارت و محاسبه هزینه‌های حمل و نقل با استانبول کارت بعد از خرید آن این مطلب را بخوانید. 

 چطور از استانبول کارت برای هزینه مترو، ترموا و متروبوس استفاده کنم؟

هزینه خرید یک کارت 6 لیر هست. البته این مبلغ را فقط برای تهیه کارت پرداخت می‌کنید و برای شارژ باید مبلغی را در کارت بریزید. بدون استفاده از استانبول کارت اگر بخواهید با ژتون سفر درون شهری انجام دهید، هر مقصدی که باشد، 5 لیر قیمت هر ژتون خواهد بود. این ژتون‌ها تک سفره هستند و نمی‌توانید دوبار برای رفت و برگشت از آنها استفاده کنید. با استفاده از این کارت هزینه اولین سفر شما به جای ۵ لیر، ۲٫۶ لیر می‌شود، حدود نصف مبلغ ژتون. اگر از خدمات حمل نقل بعدی تا ۲ ساعت استفاده کنید از کارت شما ۱٫۸۵ لیر کسر خواهد شد و چنانچه از سومین وسیله استفاده کنید ۱٫۴ لیر از شارژ کارت کسر می‌شود.

یک امتیاز مثبت دیگر برای استفاده از استانبول کارت هست. اگر قرار باشد از دو تا خط مترو و یک اتوبوس برای سفرتان استفاده کنید مجموع هزینه شما 8.85 لیر می‌شود که بسیار به صرفه‌تر از ژتون است. البته اگر از چهارمین و پنجمین وسیله حمل و نقل استفاده کنید از کارت شما ۰٫۹۰ لیر معادل 90 کوروش کسر می‌شود. شما برای استفاده از هر خط نیاز دارید یکبار کارت بزنید تا بتوانید از مترو، تراموا و اتوبوس استفاده کنید. در این مورد با مترو ایران تفاوت وجود دارد چون در ایران اگر شما یکبار کارت بزنید از تمام خطوط تا زمانی که از مترو خارج نشده باشید، می‌توانید استفاده کنید.

 توصیه ما این است که برای هر نفر یک استانبول کارت تهیه کنید. البته می‌توان از یک استانبول کارت برای چند نفر هم استفاده کرد با این تفاوت که تخفیف‌هایی که در بالا برای‌تان توضیح دادیم فقط برای نفر اول محاسبه خواهد شد. یعنی مسیری که ۵٫۸۵ بود، برای نفر اول ۵٫۸۵ کسر می‌شود، ولی برای نفرات بعدی ۷٫۸ لیر خواهد شد. به ازای هر نفر ۲ لیر تفاوت دارد و اگر همین مسیر را برگردید روی هم رفته این تفاوت می‌شود 4 لیر. بنابراین اگر یک استانبول کارت بخرید برای‌تان سود بیشتری دارد. اگر قصد دارید بیش از یک روز از متروهای استانبول استفاده کنید، حتما استانبول کارت بگیرید. بعد از پایان سفر کارت را دور نیندازید چون در سفرهای بعدی‌تان هم می‌توانید از آن استفاده کنید. 

 از کجا استانبول کارت بخرم؟

خیلی ساده است. از دکه‌های روزنامه فروشی در سطح شهر استانبول می‌توانید با همان نرخ 6 لیر، این کارت‌ها را تهیه کنید. گاهی این کارت‌ها را با یک جلد یک لیری به شما می‌فروشند که اگر نخواستید، جلد را نخرید. علاوه بر خرید کارت می‌توانید در دکه‌های روزنامه‌فروشی کارت‌تان را شارژ بکنید. راه دیگر خرید این کارت‌ها از داخل مترو و از باجه‌های فروش بلیط است. راه سوم این است که از دستگاه‌های الکترونیک که شبیه به عابربانک هستند استفاده کنید. پول را به دستگاه می‌دهید و کارت را تحویل می‌گیرید. از همین دستگاه می‌توانید استفاده کرده و کارت را شارژ کنید.

با استفاده از استانبول کارت‌ها می‌توانید آسان و ارزان در شهر بگردید.

اگر اطلاعات بیشتری نیاز دارید، با کلیک روی یکی از آیکون‌های زیر مستقیما با همکاران ما در ترکیه تماس بگیرد.1397/06/14 | کد مطلب: 1816
برچسب‌ها: نکات سفراستانبول
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
ناشناس
1397/09/03 11:40
در متن بالا "هزنیه‌های" غلط املایی دارد.
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1397/09/13 15:47
با تشکر از دقت نظر شما. اصلاح شد.
هيدا
1397/06/15 15:02
مطلب خيلي خوب و مفيدي بود، هميشه در سفر يكي از دغدغه هاي اصلي حمل و نقل ارزان هست. من كه خيلي از اين مطلب استفاده كردم. فقط متن يه جاهايي ايراد تايپي داره، پيشنهاد مي كنم يه بازبيني بفرماييد.
پاسخ دهید...
واحد تولید محتوا دالاهو
1397/06/26 09:21
هیدای عزیز، سلام
ممنون از توجه شما. خوشحالیم که این مطلب برای شما مفید بوده است.
با تشکر.
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.