تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

9 پیشنهاد برای بهترین عیدی سال 98

سال نو در هر فرهنگ و کشوری بهانه‌ای است برای عیدی دادن به کسانی که برای‌مان مهم هستند و می‌خواهیم یادآور شویم که به یاد آن‌ها هستیم. سال گذشته 7 پیشنهاد برای عیدی دادن و دوستی با محیط زیست قبل از سال نو را دادیم، امسال هم پیشنهادات دیگری برای عیدی دادن در سال 98 برایتان داریم. از یکی دو ماه قبلِ عید فکرمان با خرید عیدی و اینکه عیدی چی بخریم و چقدر برایش خرج کنیم مشغول می‌شود. تا به حال فکر کردین عیدی چه می‌توان هدیه داد که هم متفاوت باشد هم اثری ماندگار داشته باشد؟ ما در ادامه چند پیشنهاد خاص، متفاوت و به یادماندنی برای یک عیدی خوب و هدیه سال نو جذاب پیشنهاد می‌دهیم.

1. تورهای یکروزه دالاهو، عیدی سال 98

سفر کردن در میان زندگی‌های پر مشغله امروز، دریچه‌ای به سوی رنگ دیگری از زندگیست.  یکی از هدیه‌های متفاوت با تاثیرگذاری ماندگار، هدیه دادن سفر به عنوان عیدی است. ممکن است بودجه‌تان برای خرید هدیه سال نو محدود و یا شخصی که می‌خواهید به او عیدی دهید پر مشغله و زمان‌های خالی‌اش کوتاه باشد. در این حالت بهترین گزینه یک عیدی خوب، تورهای یکروزه هستند. تورهای یکروزه دالاهو متناسب با هر سلیقه‌ای هم با مقصدهای طبیعتگردی و هم مقاصد شهرگردی اجرا می‌شوند. این تورها قیمت‌ مناسبی دارند و تاریخ اجرای آنها فقط در 5 شنبه، جمعه و یا روزهای تعطیلات رسمی است.

2. تورهای چندروزه دالاهو، عیدی سال 98

تعطیلات نوروز فرصتی مناسب برای سفرهای چند روزه هستند. در این روزها که اکثر شهرهای توریستی معروف شلوغ هستند بهترین گزینه سفر به مناطقی است که کمتر شناخته شده و معروف‌اند. این مناطق را در تورهای دالاهو می‌توانید پیدا کنید. عیدی دادن این تورها به اعضای خانواده‌تان نوروز ماندگاری را برای‌تان خواهد ساخت. تورهای چند روزه در تاریخ‌ها و تعداد روزهای مختلف و در نقاط مختلف نقشه ایران اجرا می‌شوند. با عیدی دادن این تورها، هدیه سال نو متفاوتی را به عزیزان‌تان تقدیم کنید.

3. خرید صنایع دستی در سفر به عنوان عیدی سال جدید

گوشه گوشه از ایران زیبای‌مان پر از هنرهای دستی دلرباست. در هر سفری علاوه بر حفظ طبیعت و احترام به آن حمایت از جوامع محلی نیز گوشه‌ای از مسئولیت‌های ما به عنوان گردشگر است. در هر منطقه‌ای که به آن سفر می‌کنید حتما سری به بازارها یا مغازه‌های محلی افراد بومی بزنید و از صنایع دستی یا محصولاتشان هرچند کوچک خرید کنید. این صنایع دستی گاهی می‌توانند بهترین هدیه به عنوان هدیه سال نو و عیدی باشند؛ هدیه‌ای که با هر بار نگاه کردن به آن حال و هوای آن سفر و منطقه را برای شخصی که به او عیدی دادید تداعی می‌کند. شما در بعضی از سفرهای دالاهو این فرصت را خواهید داشت که از بازارهای محلی شهرها و روستاها بازدید و از صنایع دستی‌شان خرید کنید. برخی از این تورها عبارتند از: قزوین گردی، زنجان گردی، ماسوله، همدان و لالجین، قلعه بالا و رضا آباد.

عروسک تکم؛  فرزندان‌مان را از همان سنین کودکی با سنت‌ها و آیین زیبا و اصیل ایرانی آشنا کنیم.

4. خرید آنلاین صنایع دستی

همه ما در طول سال فرصت لازم برای سفر به مناطق مختلف و خرید حضوری صنایع دستی از افراد بومی را نداریم. شبکه اجتماعی اینستاگرام این فاصله را بین ما و این عزیزان به صفر رسانده. در اینستاگرام صفحاتی وجود دارند که شما می‌توانید در خانه بنشینید و به راحتی در گوشی موبایل‌تان محصولات شهرهای مختلف را ببینید و از آن‎ها خرید کنید. این صنایع دستی یک هدیه سال نو  اصیل خواهند بود. هدایایی که پر از داستان‌اند و رد دستان هنرمند مردم عزیز ایران‌مان در تار و پودهای آن جاری‌ست. ما در ادامه چند صفحه اینستاگرام که فروش مستقیم محصولات توسط افراد بومی را انجام می‌دهند معرفی می‌کنیم:

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

‌ ‌ مچ بند های خراسان جنوبی رسید‌‌ ‌ ‌ این گره به همت اهالی روستای سه قلعه از روی نمونه های قدیمی بقچه های مادربزرگ ها که بیش از ۵ دهه قدمت دارد بازآفرینی شده است‌. ‌ ‌جهت خریداری در دایرکت پیام بفرستید‌‌ یا با شماره زیر تماس بگیرید ‌ ۸۸۷۱۲۶۹۷‌ آوای طبیعت پایدار‌ ‌‌آدرس:یوسف آباد بین ۱۶ و ۲۸ پلاک ۱۴۸ طبقه ۳ واحد ۱۰‌ اینجا موسسه اموزشیه نه فروشگاه بنابراین تعداد محدودی از این محصولات رو عرضه میکنیم ‌‌ #کارآفرینی#آموزش#تور_لیدر#گردشگری_پایدار#اکوتوریسم#راهنما#سفر#توریسم#ایران#فرهنگ#میراث_ناملموس#میراث_فرهنگی#گردشگری#اقامتگاه#هتل#گشت#میزبان#مهمانوازی#بوم_گردی#بومگردی#گردشگری_مسئولانه#داوطلب#تسهیلگری#تور_لیدر#طبیعت_گردی#ایران_گردی#ایرانگرد#عروسک_بومی#هنر#صنایع_دستی#گره#

A post shared by بقچه ایرانی (@boghcheirani) on

 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

قصه بانوک: ما تعدادی از دختران روستای سیدبار از وقتی پا به نوجوانی گذاشتیم دستمان سوزن بود و پارچه. روزهای تلخ و شیرین زیادی را با دوختن طی کردیم اما تمام این سالها تنها برای خودمان #سوزندوزی می کردیم بدون توجه به اطرافمان. حالا ما بزرگ شدیم و چندان از وضع روستا راضی نیستیم. دلمان می خواهد روستای زیبایمان تمیز و قشنگتر باشد. پدرها و مادرهایمان در آسایش زندگی کنند، خواهر و برادرهای کوچکترمان در مدرسه خوب و بدون نگرانی درس بخوانند، خودمان بتوانیم خرج تحصیلمان را در بیاوریم و به دانشگاه برویم. برای همین تصمیم گرفتیم هنری که نسل به نسل به ما رسیده را گسترش دهیم تا از این طریق هم شما ما را بهتر بشناسید و هم در توسعه روستا همقدم و همراه باشیم. "بانوک" به معنی بانو، ملکه در زبان بلوچی است و اسم صندوق توسعه روستا است که تعدادی از ما همین چند وقت پیش بازگشایی کردیم که قرار است در حال حاضر 50 درصد سود حاصل از فروش محصولاتمان برای صندوق جهت اقدامات توسعه ای روستا درنظربگیریم. می دانیم که راه زیادی در پیش داریم و برای اینکه کارمان را گسترش بدهیم سختی و موانع زیادی خواهیم داشت. شاید هنوز کار ما خیلی حرفه ای نباشد ولی ما مصمم هستیم به خطرکردن به تلاش کردن چون ایمان داریم که با پشتکار و تلاش خودمان شرایط را بهتر خواهیم کرد. ما روستایمان را دوست داریم و هرکاری که بتوانیم برای آبادانی اش انجام خواهیم داد. از همه دوستانی که در تهران و پویش ایران من ما را همراهی می کنند و دلگرممان کردند به این راه خیلی ممنونیم. ااینها نمونه کارهای ما در سری اول است که در همایش ایران من به فروش رسیده و در حال حاضر آماده ایم تا هرکدام که شما می پسندید را سفارش بگیریم و تولید کنیم.لطفا ما را درک کنید که به دلیل یکسری تفاوتهای فرهنگی نمی توانیم از خودمان عکس و فیلم بگذاریم تمام طرح و نقشه ها و رنگها از لباسهای خودمان است و دلمان می خواهد تا جایی که میشود اصالت و فرهنگ این هنر را حفظ کنیم. در پستهای بعدی برایتان از خودمان روستایمان و کارهایی که قرار است انجام دهیم بیشتر می گوییم. این عکسها را هم آقای مهدی منادی برای ما در تهران عکاسی کرده.دستشان درد نکند #بلوچستان#توسعه#روستا#بانوک#سیستان_و_بلوچستان#سوزندوزی_بلوچ#دشتیاری

A post shared by Banook (@banook.doch) on

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

یکی دیگه از عروسکهای بومی بلوچستان که توسط گروه بالی کپوت احیا شد چاپی هست. چاپ در زبان بلوچی به معنای دست زدن می باشد و چاپی عروسکی حرکتی و رقصنده هست. چاپی در بلوچستان نماد ادم شاد هست.با رقص دست و زنگوله هایی که دارد اقدام به شاد کردن دیگران می کند. هر دفعه که چاپی رو درس میکنم احساس عجیبی دارم احساسی که قابل بیان نیس و با عشق درستشون میکنم... چاپی هایی که این دفعه درس کردم یه عروس با یه دوماد هستن که اسمشون مهرنگ و بالانچ هست داستان زندگیشون اینه که بالانچ عاشق دختری به نام مهرنگ میشه بعد از چندین سال سختی به عشقش می رسه و مهرنگ و بالانچ هر دو خیلی خوشحالن که به هم رسیدن. از همین الان احساس دلتنگی میکنم چون قراره برن برسن به دست دوست عزیزی تو یه شهر دیگه.سفارش دوست عزیزمون فرناز جان هستن. به زودی رقص های مهرنگ و بالانچ رو همین جا می زاریم. نویسنده متن و سازنده چاپی ها: فایزه کریم زایی @faezeh_k.2017 پ ن: در زمان قدیم مردم معتقد بودن خلق کامل و بدونه نقص فقط کار خداست برای همین برای عروسکها چهره درست نمی کردن.و معتقد بودن هر کسی این کار و انجام بده باید درمقابل خداوند پاسخ گو باشه و از نفس خودش به اونها روح بده. عروسکهای بدون چهره جز اصیل ترین عروسکها هستن #عروسکهای_بومی_حافظ_فرهنگ #عروسکهای_بومی

A post shared by dottok.bibok.dohtokدختر کوچولو (@dohtok_) on

 

 5. هدیه‌‌هایی با ارزش جان سیاره‌مان

حتما می‌دانیم که ما چیزی جدا از محیط زیست‌مان نیستیم. خارج شدن هریک از گونه‌های حیات وحش از چرخه اکوسیستم بر زندگی تک تک موجودات آن چرخه، از جمله ما، نیز اثر خواهد گذاشت. ما فعلا یک سیاره بیشتر برای زندگی نداریم و برای حفاظت از آن وظایفی به عهده داریم. در این راستا آگاه شدن خودمان و پس از آن آگاه سازی اطرافیان‌مان نقش کوچک ما برای حفاظت خواهد بود.

6. عیدی در کیسه‌های پارچه‌ای 

یکی از وظایف ما در راستای حفاظت از یگانه سیاره‌مان استفاده از کیسه‌های پارچه به جای کیسه‌های پلاستیکی یا کاغذی یکبار مصرف است. اکانت زیر یکی از صفحاتی است که در این راستا در شبکه اجتماعی اینستاگرام فعالیت می‌کند و می‌توانید از آن کیسه‌های پارچه ای تهیه کنید و به عنوان عیدی آن‌ها را هدیه دهید. با خرید از این صفحه علاوه بر حفاظت از محیط زیست نقشی در اشتغال جوامع محلی شهرهای مختلف ایران نیز خواهید داشت. بهترین عیدی سال 98 شاید همین باشد. ساده، دوستدار محیط زیست و خاطره‌انگیز.

 

7. عروسکی از دریای خزر

فوک خزری یک گونه در حال انقراض است که  برای اکوسیستم دریای خزر اهمیت زیادی دارد. این حیوان در راس هرم تغذیه قرار دارد و قوی‌ترین جانور دریای خزر محسوب می‌شود، بنابراین اگر فک خزری نابود شود، قطعا اکوسیستم دریای خزر آسیب بسیار زیادی خواهد دید. یکی از دلایل نابودی این موجود انواع آلودگی‌های دریاست؛ از آنجایی که دریاچه خزر محیطی بسته است، آلودگی‌ها امکان خروج از آن را ندارند، برای همین نه فقط فک خزری که سایر گونه‌های جانوری این منطقه هم در معرض تهدید جدی قرار دارند. دومین عامل نابودی آنها نیز شکار است. مرکز حفاظت فوک خزری ایران پروژه‌ای برای حفاظت از این موجود دارد. ساخت عروسک‌های فک خزری به وسیله زنان خانواده‌های ماهیگیر ساحلی بخشی از همین پروژه است. با این کار، هم به آنها کمک مالی می‌شود و هم به مرکز. از طرفی مهمترین رسالت این مرکز که شناساندن اهمیت فک خزری و معرفی این گونه به مردم است، عملی می‌شود. کودکان و نوجوانان از مهمترین بخش‌های جامعه هستند و آموزش به آنان بسیار مهم و ضروری است چرا که با تربیت درست آنها می توان امیدوار بود در آینده نسلی فهیم و آگاه به مسائل زیست محیطی داشته باشیم. این عروسک‌ها می‌توانند یک عیدی خوب برای کودکان و نوجوانان فامیل باشند. با خرید آن‌ها به عنوان عیدی و هدیه سال نو علاوه بر نقش داشتن در این پرژوه حمایتی، نقشی در آگاه‌سازی اهمیت این موجود خواهید داشت.


آدرس صفحه اینستاگرام مرکز حفاظت فوک خزری ایران:

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

عروسک کوشا از مجموعه عروسک های کاسپی در مرکز حفاظت فوک خزری توسط بانوان استان های شمالی تولید می شود. با خرید این عروسک های دوست داشتنی می توانید در اشتغال بانوان عزیز و حفاظت از فوک های خزری مشارکت نمایید. برای به شماره تلفن۰۹۳۶۲۸۴۴۰۱۷ در تلگرام یا واتس اپ پیام دهید. _قیمت هر عروسک ۲۵ هزار تومان + هزینه پست _تعداد ده عروسک به بالا: پست رایگان _پنجاه عدد به بالا: بیست و دو هزار تومان _صد عدد به بالا: بیست هزار تومان منتظر پیام های شما هستیم. #عروسک #فوک‌خزری #کاسپی #کوشا #حفاظت #محیط‌زیست #خریدآنلاین #caspianseal #caspiansea #conservation #animals #toys #digitalmarketing

A post shared by مرکز حفاظت فوک خزری ایران (@caspian_seal_rescue) on

 

8- خرید از انجمن یوزپلنگ ایرانی

شعار این انجمن در ارائه محصولاتشان به‌صورت آنلاین این است: «خرید برای حفاظت از حیات‌وحش.» شما با مراجعه به وبسایت انجمن یوزپلنگ ایرانیمی‌توانید اجناسی را خریداری کنید. درآمد حاصل از فروش این اجناس صرف حفاظت از حیات‌وحش ایران خواهد شد. تنوع چیزهایی که در این بازارچه‌ی آنلاین خواهیدیافت بسیار است؛ از ساک پارچه‌ای و ماگ گرفته تا پیکسل های مینیاتوری با نقش یوز و گربه ایرانی و....

9- هدایای کاشتنی!

بذر گیاه یکی دیگر از گزینه‌هاییست که می‌تواند هدیه مناسبی باشد و در عین حال نشان‌دهنده توجه شما به محیط زیست است. پیشنهاد ما این است که یک بیلچه کوچک، تعدادی بذر گیاه و یک گلدان را امسال حتما هدیه دهید. سال آینده رشد گلی را ببینید که پارسال هدیه‌اش کردید. از وبسایت بذرکو به راحتی می‌توانید بذر گیاهان مورد علاقه‌تان و همین‌طور کلیه وسایل باغبانی را سفارش دهید.

برای مشاهده پیشنهادات عیدی بیشتر می‌توانید مطلب عیدی پارسال را با عنوان، «7پیشنهاد برای عیدی دادن و دوستی با محیط زیست» مطالعه کنید.1397/12/06 | کد مطلب: 4465
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
پرستو صاحبی

طراح، کوهنورد، علاقمند به نویسندگی، عاشق طبیعت و حیوانات...


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.