تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

پارک ملی گلستان

دیدار با طبیعت ناب
43 رای شما هم امتیاز بدهید!
خبرم کن!
برای این مقصد در حال حاضر سفری وجود ندارد اما چنانچه علاقمند هستید می‌توانیم به محض اضافه شدن این سفر در بین سفرهای دالاهو به شما نیز خبر بدهیم!
نام
نام خانوادگی
تعداد
نفر
تلفن همراه
ایمیل

پارک ملی گلستان کجاست؟

پارک ملی گلستان یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های ملی ایران و بزرگ‌ترین پارک در خاورمیانه است. این پارک جزو پارک‌های برتر دنیاست. پارک ملی گلستان آب و هوای مناسبی دارد و به همین دلیل گونه‌های گیاهی و جانوری بسیاری را در خود جای داده است. این پارک از چند منطقه تشکیل شده و هر منطقه آن ویژگی‌های گیاهی و جانوری خود را دارد. این پارک هم جنگل دارد و هم دشت. این پارک در واقع یک منطقه حفاظت‌شده در شرق استان گلستان و غرب استان خراسان شمالی است. شهرهای نزدیک این پارک شهر گنبد، بجنورد و گرگان است. اما این منطقه از همه بیشتر به مینودشت و شهرستان گالیکش نزدیک است.

پارک ملی گلستان یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های ملی ایران و بزرگ‌ترین پارک در خاورمیانه است.

چرا پارک ملی گلستان خاص است؟

این پارک از صخره‌های مرتفع آهکی و تپه‌ماهورهایی تشکیل شده با پست و بلندی‌های کم. پارک ملی گلستان از نظر اقلیمی بین دریای خزر و مناطق خشک شرقی قرار گرفته و به همین دلیل اقلیم‌های متفاوتی دارد. این منطقه پناهگاهی کم‌نظیر برای حیات وحش است. اما غیر از انواع حیوانات و پرندگان، طبیعت آن را هم بسیار منحصر به فرد می‌دانند. ویژگی‌های طبیعی مختلفی که در پارک ملی گلستان وجود دارد باعث شده مناظر رنگارنگی در این منطقه به وجود بیاید. آبشارهای مرتفع و مختلف در این پارک هر کدام ویژگی و جذابیت خود را دارد. تماشای منظره دل‌انگیز پارک ملی فرصتی است که با رفتن به این منطقه نصیب شما خواهد شد. در تور آدامچاغراق تا آق‌سو دالاهو می‌توانید بخشی از زیبایی‌هی این منطقه را ببینید.

نام این منطقه آدام چاغران است، مه و پوشش خاص این ناحیه ساعت‌ها شما را به خود مشغول می‌کند

 

دشت میرزا‌بایلو و چشم انداز این منطقه از پارک ملی گلستان

در پارک ملی گلستان چه می‌بینیم؟

در پارک ملی گلستان 70 نوع پستاندار و 160 گونه پرنده وجود دارد و هر لحظه خود را برای دیدن یکی از این گونه‌های مختلف آماده کنید. هیجان پیاده‌روی و ملاقات با گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری از خرس گرفته تا قوچ و گراز از همان لحظه اول شروع می‌شود. هر لحظه منتظر باشید تا حیوانی را ببینید که به سادگی و در هر منطقه طبیعی دیگری غیر از گلستان قابل رویت نیست.

 

گراز گلزار حیوانی که احتمال دیدن آن بسیار است و می‌توانید تا نزدیکی‌های آن هم بروید

یکی از مناطق شرقی پارک ملی گلستان، میرزا بایلو‌ست. 2000 هکتار از این منطقه دشت است و مابقی تپه ماهور که هر قسمت هم حیوانات و گیاهان مختص به خود را دارد. چند سالی است با رسیدگی‌های صورت گرفته مناطقی برای اسکان طبیعت‌گردان در این منطقه در نظر گرفته شده و برخی امکانات اولیه هم ایجاد شده است.  

آبچیلک مشغول آب بازی در رودخانه دوغ که از پارک ملی گلستان عبور می‌کند  

 در منطقه میرزا بایلو هم امکان دیدن آهو بسیار زیاد است، به جز آهو‌، گونه‌های دیگر مثل قوچ، خرس و پلنگ نیز در تپه ماهور‌های میرزابایلو ساکن هستند. اما در کل، گونه‌های جانوری که قطعا می‌توانید آن‌ها را ببینید کل، بز، آهو، گراز و قوچ است. به گراز‌ها می‌توانید نزدیک شوید اما برای گونه‌های دیگر در فاصله 6، 7 متری باید باشید. به آهو هم می‌توانید نزدیک‌تر شوید و مثلا در فاصله 5 متری عکسی هم به یادگار بگیرید.

 

آهوهای پارک ملی گلستان که مشغول تماشای عکاس خود هستند، شاید عکاس بعدی شما باشید

 

روباه معمولی در دشت میرزا بایلو-هر لحظه ممکن است یکی از این کوچولوهای دوست داشتنی سر راه شما قرار گیرد

 یکی از انواع حیوانات مرال است. ایران و پارک ملی گلستان زیستگاه این حیوان دوست داشتنی ا‌ست. برای دیدن مرال به پارک جنگلی قرق بروید تا بتوانید از نزدیک آن‌ها را ببینید. اگر سکوت را رعایت کنید می‌توانید با احتیاط به این موجودات دوست‌داشتنی نزدیک شده و عکس هم بگیرید.

منطقه شور چشمه که میش و بره مشغول استراحت هستند

گونه‌های جانوری که قطعا می‌توانید آن‌ها را ببینید کل، بز، آهو، گراز و قوچ است. به گراز‌ها می توانید نزدیک شوید اما برای گونه‌های دیگر در فاصله 6، 7 متری باید باشید. به آهو هم می‌توانید نزدیک‌تر شوید و مثلا در فاصله 5 متری عکسی هم به یادگار بگیرید.

 

قوچ اوریال یکی دیگر از گونه‌های جانوری که خواهید دید

 

این سهره‌های طلایی روی درختان پارک ملی گلستان آرام گرفته‌اند

 

کل آق سو مشغول تماشای دشت

 

پارک ملی گلستان و رژه کبک‌ها در میان محوطه

 در پارک ملی گلستان خرس قهوه‎‌ای هم زندگی می‌کند و اگر اعضای گروه در حین بازدید سکوت را رعایت کنند و اندکی هم در کمین بنشینند احتمال دیدن این خرس وجود دارد. به‌خصوص در فصل پاییز شانس  دیدن خرس قهوه‌ای بیشتر هم می‌شود. دیدن پلنگ هم شاید سخت باشد اما غیر ممکن نیست. یکی از شگفتی‌های این منطقه دیدن پلنگ پارک ملی گلستان است. پلنگ‌ها اغلب در شب به گشت و گذار مشغولند اما برخی از آن‌ها را می‌توان در تپه ماهور‌های میرزا بایلو یافت.

 

خرس قهوه‌ای هیچ خطری برای شما ندارد و با کمک راهنمای‌تان می‌توانید این حیوان را هم ببینید.

  آبشار آق‌سو و آبشار جنگل گلستان از آبشارهای معروف این پارک‌اند.

آبشار آق سو یکی از مناطق بکر طبیعی در محدوده پارک ملی گلستان است

 

 آبشار گلستان از دیدنی‌های پارک ملی گلستان که نباید از دستش داد

 

کِی به پارک ملی گلستان برویم؟

فصل‌های بهار، تابستان و پاییز زمان مناسبی برای دیدن زیبایی‌های پارک ملی گلستان است. در جنگل‌های این منطقه به بهترین شکل می‌توانید زیبایی‌های فصل پاییز را لمس کنید. اما حال و هوای بهاری این منطقه را هم نباید از دست داد. پارک ملی گلستان یکی از بهترین مناطق برای لذت بردن از سکوت و قدم زدن در میان درختان گوناگون و تجربه یک سفر بهاری به یاد ماندنی است.

 

منطقه سولگرد و نمای زیبای پالای تپه‌ها 

در سفر به پارک ملی گلستان چه چیزهایی با خود ببریم؟

توصیه ما این است که برای ثبت لحظات به‌یاد ماندنیِ گشت و گذار در پارک ملی گلستان حتما دوربین عکاسی با خود ببرید. اگر هم در پاییز عازم این منطقه هستید بادگیر و لباس گرم بردارید، کیسه خواب را فراموش نکنید؛ هر چند خانه‌های محلی وجود دارد اما همراه داشتن کیسه خواب و یک بالش بادی توصیه می‌شود. کفش مناسب پیاده‌روی را هم فراموش نکنید. در حین بازدید حتما سکوت کنید تا بتوانید گونه‌های بیشتر حیوانات را ببینید.
و اما نکته‌ آخر: پارک ملی گلستان چه از نظر کمیت و چه از نظر تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی یکی از ارزشمندترین مناطق ایران به شمار می‌رود. این منطقه در فهرست آثار ملی کشورمان به ثبت رسیده. پس مراقب زیبایی و ارزش آن باشیم و حتما کیسه‌ زباله همراه ببریم.

 

نسخه انگلیسی تور پارک ملی گلستان: (Golestan (Iran National Park
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
ناشناس
1400/04/05 14:28
سلام براي پارك ملي گلستان تور برگزار ميكنيد؟
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1400/04/06 09:56
دوست عزیز
سلام

در حال حاضر خیر؛ برگزار نمی‌کنیم.

با تشکر از پیام شما