تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

راهنمای سفر ترکمن صحرا، استان گلستان

راهنمای سفر به ترکمن‌صحرا علاوه بر معرفی ترکمن صحرا درباره جاذبه‌های خارق‌العاده این منطقه صحبت می‌کند. از آبشار زیبای کبودوال، اسب‌های ترکمنی گرفته تا مقبره خالدنبی، دشت‌های مخملی و تپه ماهورهای زیبای ترکمن‌صحرا و گنبدکاووس. ترکمن‌صحرا یک شهر یا یک منطقه روستایی نیست بلکه به وسعت یک منطقه بزرگ در نواحی استان خراسان شمالی و استان گلستان است و محدود به یک استان ایران نمی‌شود. وسعت ترکمن صحرا و قرارگیری آن  در یکی  از بهترین و خوش آب و هواترین قسمت‌های ایران سبب به وجود آمدن مناظر طبیعی و دیدنی بسیاری در آن شده. برای رسیدن به ترکمن‌صحرا راه‌های متنوعی وجود دارد مانند هواپیما، قطار و حتی زمینی که در راهنمای سفر به ترکمن‌صحرا تمام راه‌های سفر به ترکمن‌صحرا را بررسی می‌کنیم. 

ترکمن صحرا، دیاری در استان گلستان، در شمال شرقی کشورمان است که شاید مقصدی نو برای بسیاری از گردشگران باشد. برخلاف دیگر قسمت‌های شمالی ایران، گلستان کمتر مورد توجه بوده است. برای سفر به این سرزمین ناشناخته بهتر است راهنمای سفر به ترکمن صحرا را بخوانید و  با آمادگی به سرزمین ترکمن‌ها سفر کنید.

 

تورهای داخلی

ترکمن صحرا کجاست؟

ترکمن صحرا شامل نواحی شمالی استان‌های گلستان و خراسان شمالی است. این ناحیه شهرهای بندر ترکمن، گنبد کاووس، کلاله، سیمین شهر، گمش تپه، انبار آلوم، مراوه‌تپه، آق‌قلا، داشلی برون و نگین شهر استان گلستان را در بر می‌گیرد. ترکمن صحرا منطقه بسیار وسیعی است که شمال آن جمهوری ترکمنستان، شرق آن خراسان، بجنورد و دره گز است. از جنوب به کوهپایه‌های جنگلی البرز شمالی و از غرب به دریای خزر می‌رسد. بی‌شک چنین منطقه وسیعی، مناظر تماشایی بسیاری برای علاقمندان به طبیعت‌گردی دارد. پس وسایل خود را آماده کنید تا سفر به استان گلستان، سرزمین اسب‌های اصیل و دشت‌های سرسبز ترکمن صحرا را آغاز کنیم.

به نواحی شمالی استان‌های گلستان و خراسان شمالی ترکمن صحرا می‌گویند.

چطور به ترکمن صحرا برویم؟

برای رفتن به ترکمن صحرا می‌توانید از انواع وسایل نقلیه، از هوپیما گرفته تا قطار، اتوبوس و ماشین شخصی را انتخاب کنید.

هواپیما: برای رفتن به استان گلستان با هواپیما، می‌توانید از هواپیمای تهران-گرگان استفاده کنید. شرکت‌های هواپیمایی مختلف از جمله، ایران ایر، آسمان، قشم ایر و... همه روزه در تمام ساعات شبانه روز از تهران به مقصد گرگان پرواز دارند. حتی می‌توانید پرواز تهران_گنبد کاووس را انتخاب کنید.

قطار: برای حرکت با قطار، می‌توانید از قطارهای رجا استفاده کنید که شبانه حرکت کرده و صبح به گرگان می‌رسند.

اتوبوس: از پایانه‌های شرق و بیهقی هر روز سرویس‌های بسیاری به استان گلستان می‌روند. در این زمینه انتخاب زیادی درباره تعاونی‌ها که شامل همسفر، رویال سفر، سیروسفر، عدل گیتی پیما و... می‌شوند و اتوبوس اسکانیا یا ولو دارید.

البته باتوجه به مسیر زیبا و تماشایی این منطقه پیشنهاد ما سفر زمینی به ترکمن صحرا با تور یا ماشین شخصی است. برای رفتن از تهران به ترکمن صحرا حدود 7 ساعت رانندگی خواهید داشت. بهتر است مسیر جاده فیروزکوه را انتخاب کنید. با ورود به جاده فیروزوه به مناظر زیبا و شگفت‌آور، جنگل‌های سرسبز و هوای پاک می‌رسید. اما این تنها اول راه است. در تمام مسیر صحنه‌های زیبایی خواهید دید که روحتان را سرزنده می‌کند.  مسیرتان را به سمت قائم شهر و بابل ادامه داده و جاده سیاهکل رود را به سمت بهشهر پیش بگیرید. پس از گذشتن از بهشهر و رسیدن به کردکوی می‌توانید فرمان اتوموبیلتان را به سمت چپ چرخانده و به بندر ترکمن بروید؛ یا همچنان به سمت گرگان پیش بروید.

علاوه بر بهار، فصل پاییز هم برای سفر به ترکمن صحرا مناسب است.

زمان مناسب سفر به ترکمن صحرا

یکی از موارد مهم در راهنمای سفر به ترکمن صحرا، زمان مناسب سفر به این منطقه است. استان گلستان یکی از استان‌های محبوب ایران در فصل بهار است. زیرا در دو ماه بهار یکی از خوش آب وهواترین، سرسبزترین و زیباترین مناطق کشور، ترکمن صحراست. البته در فصل پاییز هم دست کمی از بهار ندارد. بهتر است برای سفر به ترکمن صحرا این دو فصل را انتخاب کنید و از سرمای زمستان و هوای گرم و شرجی آن در تابستان دوری کنید.

جاذبه‌های گردشگری ترکمن صحرا

برای صحبت از جاذبه‌های گردشگری ترکمن صحرا نمی‌توان جاذبه‌های طبیعی را از تاریخی جدا کرد. در حقیقت هنگامی که به دیدن جاذبه‌های تاریخی می‌روید، با مناظر طبیعی شگفت‌انگیزی در این منطقه مواجه می‌شوید. برخی از جاذبه‌های گردشگری ترکمن صحرا عبارتند از:

  • بندر ترکمن

بندر ترکمن یکی از شهرهای استان گلستان است که در آن مردم ترکمن در کنار سیستانی‌ها زندگی می‌کنند. این شهر که در زمان رضاشاه پهلوی با اصول مهندسی ساخته شد، جزو اولین شهرهای ایران است که راه آهن به آن کشیده شد. در این شهر علاوه‌بر دیدن زنان ترکمن با لباس‌های محلی زیبا، می‌توانید در دوشنبه بازار شهر شرکت کنید و انواع فرش، قالیچه، محصولات نمدی و پشتی‌های مخصوص ترکمنی دست‌ساز، لباس‌های محلی و حتی زیورآلات خریداری کنید. همچنین، می‌توانید از بندر ترکمن تا جزیره آشوراده قایق سواری کنید و از سواری روی موج‌های دریای خزر لذت ببرید.

لباس محلی زنان ترکمن یکی از جاذبه‌های این منطقه است.

جزیره آشوراده

این جزیره که در مرکز شبه جزیره میانکاله استان گلستان قرار دارد، تنها جزیره ایرانی دریای خزر است. گفته می‌شود تا سال 1372 محل سکونت عده‌ای از مردم بوده که با تغییرات آب و هوایی و آمدن سیل جزیره را ترک کرده‌اند. این جزیره که در اثر حفر کانال توسط انسا‌ن‌ها از شبه جزیره اصلی جدا شده، از اولی مناطق زیست کره جهان محسوب می‎شود. هم چنین یکی از تالاب‌های مهم دنیا و پناهگاه حیات وحش است. جزیره آشوراده پناهگاه پرندگان بومی، پرندگان مهاجر و انواع پستانداران است. نکته مهم دیگر، تامین 40% خاویار کشور در نزدیکی این جزیره است.

آبشار کبودوال

مقصد بعدی سفرتان می‌تواند آبشار کبودال باشد. این آبشار خزه‌ای در استان گلستان، یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری ترکمن صحراست. آرامشی که با دیدن مسیر آب از میان خزه‌ها و شنیدن صدای آب و آواز پرندگان به دست می‌آورید، یکی از تجربیات خاص سفرتان به ترکمن صحرا خواهد بود. همچنین در مسیر آبشار کبودوال می‌تواندی از دریاچه زیبای زرین گل نیر دیدن کنید.

کی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری ترکمن صحرا آبشار کبودوال است.

گنبد کاووس

پس از بازدید از آبشار کبودوال می‌توانید به گنبد کاووس بروید. شهری که بلندترین گنبد آجری جهان را در خود جا داده است. عظمت و استقامت این برج هزارساله با ارتفاع 70 متر، نشانگر هنر معماری ایرانیان در گذشته است. این بنا که در زمان قابوس ابن وشمگیر از امرای آل زیار ساخته شده، هم اکنون جز میراث جهانی ایران در یونسکو است. از دیگز جاذبه‌های گنبد کاووس می‌توان به بازار بزرگ روس‌ها، مجتمع سوارکاری، دریاچه مصنوعی و سه تالاب آلماگل و آجی گل و آلاگل اشاره کرد.

یکی از شاهکارهای معماری قدیم ایرانیان برج گنبد کاووس است.

اسب‌های اصیل ترکمن صحرا

بی‌شک یکی از منحصربه فردترین جاذبه‌های گردشگری ترکمن صحرا اسب‌های اصیل و نجیب این منطقه‌اند. اسب‌های ترکمن که در ترکمن صحرا پرورش یافته و تعلیم می‌بینند، به سرعت، استقامت و شجاعت معروف بودند. خوب است در سفر خود به ترکمن صحرا به مراکز پرورش اسب نیز سر بزنید.

 

آرامگاه خالد نبی

اکنون زمان آن رسیده که به سمت آرامگاه خالد نبی حرکت کنید. این آرامگاه در نزدیکی شهر کلاله، روی کوهی به نام گوگجه داغ قرار گرفته است. این جاذبه ترکمن صحرا نه تنها از نظر تاریخی مهم است، بلکه مناظر طبیعی فوق‌العاده‌ای دارد. خالد نبی که یکی از چهار پیامبر پس از عیسی و حضرت محمد بوده، در دوره ساسانی به ایران مهاجرت کرده است. هنگامی که به آرامگاه رسیدید، از یک سو تپه‌ ماهورهای سبز رنگ و از سوی دیگر هزاردره‌ها توجهتان را به خود جلب می‌کنند.

آرامگاه خالد نبی نه تنها از نظر تاریخی مهم است، بلکه مناظر طبیعی فوق‌العاده‌ای دارد.

هزاردره‌ها یا بد لند

هزاردره‌ها در حقیقت مناطقی هستند که از سنگ‌های سست و رسوبات بوجود آمده‌اند. این منطقه پوشش گیاهی کمی دارد و به دلیل فرسایش آبی و خاکی و آبراهه‌ها فراوان، در طی سال‌ها ایجاد شده‌اند.

گورستان کشف نشده

در نزدیکی مقبره خالد نبی گورستانی قدیمی وجود دارد که با گذشت هزار سال راز آن پنهان باقی مانده است. در این منطقه حدود 600 سنگ قبر به شکل‌های استوانه، نیم کره و شاخ قوچ وجود دارند. برخی می‌گویند این سنگ‌‌ها افرادی هستند که دشمنان خالد نبی بودند و به دلیل نافرمانی از او به سنگ تبدیل شدند.

در نزدیکی مقبره خالد نبی گورستانی قدیمی وجود دارد که با گذشت هزار سال راز آن پنهان باقی مانده است.

در ترکمن صحرا کجا اقامت کنیم؟

برای اقامت در ترکمن صحرا انواع اقامتگاه وجود دارد. در شهرهای مختلف می‌توانید در انواع اقامتگاه از جمله اقامتگاه‌های بومگردی، سوئیت، ویلا، خانه روستایی در بندر ترکمن و کلاله گرفته تا هتل‌ها و متل‌های گنبد کاووس اقامت کنید. 

در ترکمن صحرا چی بخوریم؟

حالا که تا ترکمن صحرا رفته‌اید بهتر است غذاها و شیرینی‌های خوشمزه این سرزمین را هم بچشید. غذاهای ترکمن که بیشتر با گوشت گوسفند و سبزیجات طبخ می‌شوند طعم منحصر به فردی دارند. بخی از غذاهایی که باید امتحان کنید چکدرمه، مانتی، قایش، قاوور تماچلی چوروک، بولامه، بیشمه، باسترمه و بوروک هستند. از شیرینی‌ها و نان‌های ترکمن صحرا نیز می‌توان به قاتلاما، پتیر چوروک ( فتیر)،کلچه چوروک (کلوچه) و اک مک اشاره کرد.

چکدرمه از غذاهای مشهور و خوشمزه ترکمن صحرا است.

در سفر به ترکمن صحرا با خود چه ببریم؟

حتی اگر در فصل بهار هم به ترکمن صحرا سفر می‌کنید بهتر است لباس گرم همراهتان باشد. زیرا هنگام غروب و در ارتفاعات، به آن نیاز پیدا می‌کنید. همچنین کفش مناسب پیاده‌روی برای بازدید از جاذبه‌هایی مانند آبشار کبودوال و مقبره خالد نبی از وسایل ضروری است.

با خواندن راهنمای سفر به ترکمن صحرا، دیگر این سرزمین برای‌تان ناشناخته نیست و می‌توانید سفر لذت‌بخش و خوبی به این منطقه داشته باشید.

 

تهیه فیلم توسط آقای روشن نوروزی

 1401/12/11 | کد مطلب: 2196
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
ناشناس
1402/03/29 00:36
سلام علاقمند به سفر به منطقه ترکمن صحرا هستم، یک نفر، نیاز به یک سفر خوب و آرام دارم اگر شما لیدر آن منطقه هستید با من در ارتباط باشید سپاسگزارم
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/04/10 10:08
دوست عزیز
سلام

فعلا فصل مناسبی برای سفر به ترکمن صحران نیست. اواخر زمستان در اسفند ماه معمولا تورهای ترکمن صحرا روی سایت قرار خواهند گرفت تا اواسط خرداد ماه.

با تشکر از پیام شما

آبادگران فندسک
1403/01/22 22:21
سلام انشالله سفر خوبی داشته اید .۰۹۳۵.............
ذوالقدر
1402/01/15 08:25
سفر من در فروردين 1402 به تركمن صحرا بود ليدر اين برنامه خانم فهيمه حاجي حيدري بود اين سفر به ليدري ايشون و سطح بالاي سفر خيلي خوب برگزار شد و بعد ازمدتها دوباره دالاهو به اوج خودش برگشت و سفر خوبي رو براي ما باقي گذاشت .
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/01/31 09:24
دوست عزیز
سلام

خوشحالیم خاطرات خوشی داشتین. سعی همیشگی ما جلب رضایت همسفران‌مان بوده و همواره برای آن تلاش داشتیم.

با تشکر از پیام شما

شراره آقایی
1393/11/15 14:58
خیلی عالی بود. امیدوارم بتوانم یکبار در این سفر همراه دالاهو باشم.
پاسخ دهید...
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.