تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
تداوم قلع و قمع قدیمی ترین پارک ملی ایران

چه بر سر پارک ملی گلستان خواهد آمد؟

سازمان محیط زیست با واگذاری 400 هکتار از اراضی پارک ملی گلستان به مردم منطقه «دشت شاد» موافقت کرده است.

واگذاری 400 هکتار از زمین های پارک ملی گلستان به مردم محلیپس از سال های سال دخل و تصرف و تخریب غیر قانونی در پارک ملی گلستان، شنیده های تازه حاکی از آن است که سازمان محیط زیست با واگذاری 400 هکتار از اراضی پارک ملی گلستان به مردم منطقه «دشت شاد» موافقت کرده است. این اراضی مرتعی هستند و از زمانی که منطقه تحت عنوان پارک ملی قرار گرفت، در اختیار سازمان محیط زیست بوده است.

به گفته یک کارشناس محیط زیست؛ این 400 هکتار در منطقه دشت شاد واقع است که در حوزه استحفاظی استان سمنان قرار دارد اما نکته جالب این است که استانداری سمنان هیچ اطلاعی از این واگذاری ندارد.

به گفته او، این اقدام در پی جلسه ای میان رییس سازمان محیط زیست و معاون دفتر زیستگاه های سازمان و نماینده منطقه در مجلس شورای اسلامی اتفاق افتاده است. گفته می شود کارشناسان دفتر زیستگاه های سازمان حفاظت محیط زیست با این اقدام موافق نیستند و تنها معاون دفتر زیستگاه ها در کنار رییس سازمان بر سر این اقدام توافق دارند.

این موضوع البته سال های سال است که محل مناقشه مردم محلی و سازمان حفاظت محیط زیست بوده است. پیش از این که سند ثبت شده ای برای پارک ملی گلستان صادر شود، این منطقه 400 هکتاری مورد مناقشه، در اختیار اهالی منطقه برای چرای دام بود اما بعد از این که پارک ملی سند دار شد، مردم نتوانستند برای چرای دام ها از مراتع این منطقه استفاده کنند.

پارک ملی گلستان در 19 مرداد سال 1336 به نام حفاظت شده «آلمه وایشکی» تحت حفاظت کانون شکار قرار گرفت. در سال 1340، نام آن به به «منطقة حفاظت شده آلمه» تغییر یافت. در سال 1343 به پارک وحش و در سال 1353، به پارک ملی تبدیل شد و نام «پارک ملی محمدرضاشاه» برآن گذاشتند. در بهمن ماه سال 1357 این بوستان با مساحت 91895 هکتار به «پارک ملی گلستان» تغییر نام داد. این پارک در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از 50 ذخیره‌گاه زیست‌محیطی کره زمین به ثبت رسیده‌است.

به نقل از خبرگزاری میراث فرهنگی1391/06/31 | کد مطلب: 250
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.