تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

صعود سبلان

52 رای شما هم امتیاز بدهید!

تورهای آینده دالاهو برای این مقصد
مــشاهــده هــمه تــورها

استان اردبیل یکی از زیباترین قله‌های 4000 متری ایران و بلندترین قله آذربایجان غربی را در خود جای داده است. از چند مسیر شمال شرقی، غربی و جنوبی می‌توان به این قله صعود کرد. معروف‌ترین و آسان‌ترین مسیر صعود، شمال شرقی قرار است که از آبگرم شابیل در جنوب شهر لاهرود در جاده اردبیل به مشگین‌شهر آغاز و با عبور از پناهگاه به وسیله یال شرقی به قله می‌رسد. مسیر پناهگاه تا قله نیز پاکوب است و پرچم‌های راهنما هم در امتداد آن وجود دارند. مسیر جنوبی نیز تقریبا سخت‌ترین مسیر صعود است و هیچ‌گونه پناهگاهی سر راه‌تان وجود ندارد.

 

تورهای ترکینگ

چرا قله سبلان خاص است؟

ازگذشته‌های دور افسانه‌های زیادی درباره این کوه وجود دارد و در بین گروهی از مردم به خصوص بومیان و عشایر مقدس است. طبق این روایت‌ها این کوه را محل بعثت و دفن زرتشت پیامبر می‌دانند. حتی در کتاب «چنین گفت زرتشت» اثر مشهور نیچه نیز اشاره‌ای به پایین آمدن زرتشت از کوه سبلان شده است.

ازگذشته‌های دور این کوه بین مردوم بومی و عشایر مقدس است.

 در مسیر قله سبلان چه می‌بینیم؟

حسینیه مقدس اردبیلی

اگر از مسیر شمال شرقی بخواهید به قله صعود کنید پناهگاه شرقی که همان حسینیه مقدس اردبیلی است سر راه نخواهد بود. در فصول مناسب، افراد زیادی برای زیارت به این حسینیه می‌آیند. در این منطقه می‌توانید آب و نوشیدنی تهیه کنید و اکثر خطوط موبایل نیز آنتن می‌دهند.

پناهگاه شرقی سبلان.

دریاچه سبلان

کوه سبلان به طور کلی سه قله معروف دارد، قله بزرگ آن به سلطان مشهور است و دو قله دیگر آن به هرم و کسری مشهورند. در ارتفاع حدودی 4800 متری کوه سبلان و در دهانه آتشفشانی قله سلطان سبلان (تلفظ محلی سلطان ساوالان) دریاچه‌ای قرار گرفته که عمقی حدود ۴۰ متر دارد. دمای این دریاچه در ماه‌های گرم حدود صفر درجه سانتی‌گراد است و در بقیه فصول یخ می‌زند و قسمت جنوبی این دریاچه تقریبا در تمامی ایام سال برف و یخچال دارد.

دریاچه سبلان در نوک قله بزرگ سبلان که به آن سلطان می‌گویند، قرار دارد.

عقاب سنگی (قارتال داشی)

در جبهه غربی قله سلطان و در کنار جان‌پناه، سنگی به شکل عقاب قرار دارد که در طول زمان به نماد سبلان تبدیل شده. این قطعه سنگ به شکل عقابی است که نشسته و سر را به سوی شرق چرخانده.

سنگ عقاب سبلان.

چه زمانی به سبلان صعود کنیم؟

بهترین زمان صعود به قله سبلان از حدود ماه‌های خرداد و تیر تا پایان شهریور است که دمای هوا بالاتر و شرایط جوی مناسب‌تر است. اگر به قصد اسکی نیز می‌خواهید بروید، زمستان بهترین زمان سفر به سبلان است.

برای صعود به قله سبلان چه چیزهایی با خودمان ببریم؟

با توجه به این که این منطقه حتی در روزهای تابستان هم شب‌های سردی خواهد داشت پیشنهاد می‎کنیم لباس گرم شامل لایه بیس، پلار، کاپشن و گرتکس بردارید. برای آشنایی بیشتر با این لباس‌ها مطلب «سفری گرم با لباسی گرم» راهنمای شما خواهد بود. اگر صعودتان دو روزه است در کنار کوله پشتی‌تان کوله حمله بردارید تا برای صعود از آن استفاده کنید. برای انتخاب کوله مناسب مطالب «از چه کوله پشتی استفاده کنم؟» و «تنظیم صحیح کوله‌پشتی روی بدن کوهنورد» راهنمای شما خواهند بود. با توجه به اینکه در ارتفاع، اشعه‌های آفتاب خطرناک‌تر خواهد بود کرم ضد آفتاب با SPF  مناسب استفاده کنید؛ کلاه و عینک آفتابی مناسب نیز بردارید. فراموش نکنید که حتی کوهنوردهای حرفه‌ای هم استفاده از باتوم جفت را برای صعود و فرود ضروری می‌دانند، پس استفاده از آن را مخصوص مبتدی‌ها یا سن‌های بالا ندانید. با توجه به وجود برف در ارتفاعات پیشنهاد می‌کنیم همراه خود یک جفت گتر و دستکش نیز همراه داشته باشید. فراموش نکنید که کوهستان سرمایه‌ای برای ما و آینده‌گان است، اثری جز ردپا در آن باقی نگذارید و چیزی جز خاطرات دلربا و عکس از آن برندارید. اگر قصد خرید کوله یا کفش مناسب برای کوهنوردی نیز دارید مطالب «راهنمای خرید کوله پشتی سفر» و «راهنمای خرید و نگهداری کفش‌های کوهنوردی» را مطالعه کنید.

 


بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
کمال
1403/03/16 20:37
ممنون اگه   خبر   بدید       ۰۹۱۲............
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1403/03/18 14:57
دوست عزیز
سلام

تمام اطلاعات مربوط به تورها روی سایت ما درج می‌شود و امکان اطلاع رسانی به تک تک متقاضیان از طریق شماره موبایل وجود ندارد. لطفا برای اطلاع از برنامه‌های آتی تور مورد علاقه خود وبسایت ما بررسی بفرمایید.

با تشکر از پیام شما

کمال
1403/03/16 20:37
ممنون اگه   خبر   بدید       ۰۹۱۲...............
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1403/03/20 08:35
دوست عزیز
سلام

لطفا برای اطلاع از برنامه سفرهای ما، وبسایت ما را بررسی بفرمایید. به دلیل تعداد بالای مسافران و متقاضیان برای سفر امکان اطلاع رسانی به هر شخص به صورت انفرادی و از طریق موبایل وجود ندارد.

با تشکر از پیام شما

sepehr394671@gmail.com
1401/01/18 19:16
دوست عزیز این کوه در مشگین شهر قرار گرفته نه در جاده اردبیل به مشگین لطفاً اطلاعات درست بدین
پاسخ دهید...
ناشناس
1400/01/28 09:37
سلام اطلاعات بیشتری در مورد این تور بدید لطفا چند روز طول می‌کشه ؟
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1400/01/28 11:08
دوست عزیز
سلام

متاسفانه فعلا این تور را اجرا نداریم.

با تشکر از پیام شما

ناشناس
1399/05/13 09:42
با سلام اگه امكان دارد مسير شمال شرقي رو با خطوط مشخص كنيد.
پاسخ دهید...
Armohsenin@gmail.com
1398/08/13 11:25
سلام. مرسی از اطلاعات خوبتون، میخواستم بدونم این تور چند روز طول میکشه؟
پاسخ دهید...

سفرهای صعود سبلان رو دیدی؟

1

قله سبلان

26 تیر 1403
مشاهده سفر