تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

غار یخ مراد

30 رای شما هم امتیاز بدهید!

تجربه همسفران
شما می‌توانید 1,192 اُمین نفر باشید که با دالاهو به این سفر می‌رود. این تور 55 بار اجرا شده‌است. مشاهده سوابق
خبرم کن!
برای این مقصد در حال حاضر سفری وجود ندارد اما چنانچه علاقمند هستید می‌توانیم به محض اضافه شدن این سفر در بین سفرهای دالاهو به شما نیز خبر بدهیم!
نام
نام خانوادگی
تعداد
نفر
تلفن همراه
ایمیل

غار یخ ‌مراد کجاست؟

مسیر رسیدن به غار یخ مرداد جاده آشنا و زیبای چالوس است. دل به این جاده بسپارید. بعد از گذر حدود 70 کیلومتر در جاده چالوس، سمت غرب، تابلوی روستای کهنه ده شما را به سمت این غار راهنمایی می‌کند. غار یخ ‌مراد در حوالی روستای آزادبر و کهنه‌ ده در منطقه گچسر واقع شده است.  برای رسیدن به ورودی این غار در دل ارتفاعات، مدتی پیاده‌روی و کوهپیمایی لازم است. برای دیدن این غار یخی لحظه‌ای درنگ نکنید.  

تورهای داخلی

 

استالاکتیت و استالاگمیت‌های یخی غار یخ مراد بسیار خیره‌کننده است.

چرا غار یخ‌ مراد خاص است؟

استالاکتیت و استالاگمیت‌های یخی غار یخ مراد بسیار خیره‌کننده است. همین مناظر هستند که سبب شهرت این غار شده‌اند. این غار در میان غارهای ایران کم‌نظیر است و کمتر جایی مانند آن را می‌توان دید. قندیل‌های آویزان از سقف و دریاچه‌های یخ‌زده این غار چشم هر طبیعت‌دوستی را مجذوب خود می‌کند. غار یخ مراد از دیگر غارهای ایران متمایز است و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده. از دلایل تمایز این غار می‌توان به این مورد اشاره کرد: هوای داخل اغلب غارهای ایران، حدود 10 درجه گرم‌تر از هوای بیرون آن است؛ اما این غار به دلیل منافذ بی‌شمار، ارتفاع زیاد از سطح دریا و تأثیر کانی‌ها دمای کمتری نسبت به هوای بیرون دارد. این غار از قدمت طولانی برخوردار است؛ فسیل‌های کشف‌شده از گروه نرم‌تنان به نام کاردتیا، قدمت این غار را به دوره سوم زمین‌شناسی می‌رساند.

مناظر مسیر غار یخ مراد.

در غار یخ‌ مراد چه می‌بینیم؟

دیدنی‌های این مقصد از مسیر آن آغاز می‌شود: چالوس. بعد از آن، باید وارد مسیر فرعی‌ای بشوید که در زیبایی کم از جاده چالوس ندارد. رودخانه پرآب آزادبر شما را در این مسیر همراهی می‌کند. آب و هوای این منطقه معتدل و مناظر آن چشم‌نواز است. با ورود به غار یخ مراد متوجه شگفتی آن خواهید شد. قندیل‌های یخ‌زده و شکل منحصربه‌فرد سنگ‌های دیواره غار مسحورتان می‌کند. روزنه‌های موجود در این غار سبب گردش هوا و شکل‌گیری این قندیل‌ها شده است. اطلاع دقیقی از طول این غار یخی در دست نیست. پرپیچ‌وخم و یخ‌بندان بودن این غار سبب شده کمتر غارنوردی بتواند به انتهای آن دست یابد. غار یخ مراد از سه تالار بزرگ، سه یخچال زیرزمینی و هفت حلقه چاه تشکیل‌ شده است. اما قسمتی از غار که به صورت چهارطبقه است بیش از هر قسمتی این غار را تماشایی می‌کند. «در بخش عمیقی از غار که به ۲۰ متر می‌رسد، طبقات روی هم قرار دارند و به جرات می‌توان گفت تا به حال هیچ غاری با این مشخصات در کشور دیده نشده است.»

با ورود به غار یخ مراد متوجه شگفتی آن خواهید شد.

کی به غار یخ مراد برویم؟

قبل از سفر به غار یخ مراد لازم است بدانید که این قندیل‌ها از اوایل آذرماه شروع به شکل گرفتن می‌کنند. اما اگر می‌خواهید غار یخ مراد را در اوج زیبایی‌اش ببینید، اوایل بهار را برای سفر به این مقصد انتخاب کنید. اواخر بهار و تابستان استالاکتیت و استالاگمیت‌های یخی غار آب می‌شوند.

در سفر به غار یخ‌ مراد با خود چه چیزهایی ببریم؟

اگر قصد دارید مسیر زیادی از غار را بپیمایید باید تجهیزات کامل غارنوردی را به همراه داشته باشید. در غیر این صورت، هدلامپ، لباس گرم، کفش مناسب از وسایل ضرروی شما برای این سفر خواهد بود. در این مطلب در مورد لوازم مورد نیاز سفرتان بخوانید:

یادمان باشد، غار یخ مراد میراث ارزشمند کشورمان است. در حفظ آن کوشا باشیم و به قندیل‌ها و دیواره‌های غار ضربه نزنیم. کیسه زباله به همراه داشته باشیم و چیزی جز خاطرات خوش به جای نگذاریم.

غار یخ مراد روی نقشه:

 

dalahoo.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 


سوالات متداول "غار یخ مراد"
آیا شما تور کیش یا مشهد دارید؟

خیر.

آیا تورهای شما به صورت چارتر است و شامل شرایط تخفیف می شود؟

خیر، تورها به صورت انفرادی بوده و تاریخ و نحوه سفر با توجه به درخواست شما اجرا خواهد شد.

مسیرهای هوایی تورهای انفرادی با چه پروازهایی( ایرلاین) انجام می‌شود؟

همه ایرلاین‌ها از طرف دالاهو  بررسی و کلیه پروازهای موجود در مسیر انتخابی سفر به شما  اعلام می‌شود. شما می‌توانید با توجه به ظرفیت، ساعت پرواز، قیمت بلیط و شرایط خاص خود، پرواز مورد نظر خود را انتخاب کنید.

تورهای همه روزه شما در تمامی ایام اجرا می شود؟

تورهای انفرادی دالاهو با توجه به درخواست شما در هر تاریخی قابل اجراست. بدیهی‌ست اجرای تور به امکان‌پذیر بودن رزرو "اقامتگاه" و "وسیله نقلیه" مورد نظر شما دارد.

هزینه سفر را به چه روشی می توانم پرداخت نمایم؟

شما می‌توانید هزینه سفر خود را به صورت حضوری در دفتر دالاهو، واریز به حساب، انتقال وجه از طریق کارت به کارت و یا ثبت‌نام آنلاین پرداخت کنید.

اگر به اشتباه پول زیادتری به حساب دالاهو واریز نمودم، چگونه می‌توانم آن را پس بگیرم؟

با دالاهو تماس بگیرید و مشخصات فیش واریزی خود را اعلام کنید. همکاران ما در بخش حسابداری، مازاد واریزی شما را در اولین فرصت به حساب شما عودت خواهند داد.

اگر سفری را کنسل کنم، مبلغ پرداختی چگونه و در چه مدتی عودت داده می شود؟

مبلغ پرداختی شما پس از کسر هزینه‌های کنسلی، حداکثر ظرف 1 هفته به حساب شما عودت داده خواهد شد.

آیا دالاهو مسافران خود را بیمه می کند؟

بله. کلیه مسافران دالاهو بیمه مسئولیت مدنی با شرایط اعلام شده در قسمت سایر خدمات می‌گردند.

اقامت در تورهای دالاهو چگونه است؟(هتل، خانه محلی، چادر)
 • اقامت در هتل: در سفرهای گروهی، اقامت در هتل‌ها تا آنجا که امکانات هتل و شرایط سفر اجازه دهد، در اتاق‌های 2 یا 3 نفره صورت می‌گیرد. اولویت تخصیص اتاق‌های 2 نفره در سفرهای دالاهو با زوجین است.
  اگر تنها سفر می‌کنید، شما با همسفران دیگر هم ‌اتاق خواهید شد. اقامت به صورت انفرادی با توجه به شرایط هتل مقصد و با هماهنگی قبلی و پرداخت هزینه‌های مربوطه امکان‌پذیر است.
 • اقامت در خانه محلی: به علت محدودیت اتاق‌ها در خانه‌های روستایی،  استقرار و استراحت خانم ها و آقایان در اتاق های جداگانه و به صورت گروهی است. بدیهی‌ست تعداد همسفرانی که در یک اتاق مستقر شده و از فضای مشترک استفاده می‌کنند به مراتب بیشتر از هتل خواهد بود. در این نوع اقامت، معمولا امکان اختصاص اتاق خصوصی به همسفران وجود ندارد.
 • اقامت در چادر: چادر‌های دالاهو، به صورت دوپوش با ظرفیت 3 الی 4 نفر است که بر روی زیرانداز ضدآب برپا می‌گردد. کلیه امور مربوط به کمپ، از جمله تامین "چادر دوپوش"، "مکان‌یابی محل مناسب کمپینگ"، "حمل و برپایی چادرها"، "تهیه امکانات اولیه کمپ"  و ... بر عهده دالاهو می‌باشد. اختصاص چادرها حتی‌المقدور با توجه به روابط همسفران صورت می‌گیرد.
  در ضمن شما می‌توانید با هماهنگی قبلی با دالاهو، چادر شخصی به همراه بیاورید.
حمل بار شخصی مسافران در برنامه های چند روزه چگونه است؟

تقریبا در تمام سفرهای چندروزه دالاهو که پیاده‌روی و کوهپیمایی دارند، همسفران فقط "کوله یک روزه" خود را که نیازهای یک روزشان را برطرف می‌کند حمل خواهند کرد. حمل مابقی لوازم به وسیله اتوبوس، وانت، چهارپا و ... به محل اقامت شبانه، توسط دالاهو انجام می‌گیرد.

آیا دالاهو کیسه خواب به مسافرین می‌دهد؟ من کیسه خواب ندارم. چه کار کنم؟

خیر. کیسه خواب وسیله شخصی‌ست و دالاهو امکان ارائه آن به مسافرین را ندارد. در صورتی که "کیسه خواب"‌ از وسایل ضروری یک سفر باشد، شما باید شخصا نسبت به خرید یا قرض از دوستان و آشنایانتان اقدام فرمایید. لازم به ذکر است قیمت یک کیسه خواب معمولی، از 80هزار تومان شروع می‌شود.

چرا با دالاهو سفر کنیم؟ برتری دالاهو نسبت به دیگر شرکت‌ها چیست؟

نمی‌توانیم بگوییم ما از دیگران برتریم اما ویژگی‌هایی که به آنها مفتخریم عبارتند از:

 • شیوه متفاوت: ما به شیوه‌ای متفاوت سفر می‌کنیم.
 • قیمت‌های متناسب با خدمات: معتقدیم قیمت‌های متناسبی با توجه به خدمات ارائه شده داریم.
 • تنوع سفر: سفرهای بسیار متنوعی داریم و گمان می‌کنیم سلایق همه سفردوستان را برآورده کرده‌ایم.
 • بهترین مسیرها: ما تمام تلاشمان را می‌کنیم تا کلیه مسیرهای انتخابی برای سفر، بهترین و جذاب‌ترین مسیرهای ممکن باشند.
 • تورلیدرهای مجرب: همه تورلیدرهای دالاهو، آموزش‌دیده و دارای کارت "راهنمای تور" از "سازمان میراث فرهنگی و گردشگری" هستند. همچنین دالاهو برنامه‌های منظم و مدون آموزشی درون سازمانی برای تورلیدرهای خود دارد.
 • تجربه بالا: دالاهو تا به امروز(مردادماه 1396) قریب به 16هزار روز در سفر بوده‌ایم و در این سفرها افتخار همراهی بیش از 110هزار نفر را در این سفرها داشته است.
در صورت نارضایتی از هر یک از واحدهای فروش و اجرایی تور، شکایت یا انتقاد خود را به چه صورت به اطلاع مدیرعامل دالاهو برسانم؟

شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت دالاهو، روی لینک "شکایت" در بالای صفحه کلیک کنید و شکایت خود را مطرح نمایید. کلیه پیام‌ها مستقیما توسط مدیریت بررسی می‌شوند. همچنین میتوانید با شماره‌های دالاهو تماس گرفته و با واحد امور مشتریان مشکل خود را مطرح نمایید.

در صورتیکه پیشنهاد و یا ایده ای داشته باشم و بخواهم آن را به اطلاع مدیریت دالاهو برسانم چه باید کنم؟

شما می‌توانید از طریق فرم "تماس با ما" در وبسایت دالاهو، اقدام به ارسال پیشنهادات خود نمایید و یا با واحد امور مشتریان دالاهو تماس گرفته و پیشنهاد خود را اعلام کنید.

وسایل سفرم را از کجا می‌توانم تهیه کنم؟

مراکز متعددی در سطح شهر برای عرضه لوازم سفر وجود دارند اما بورس اصلی فروش لوازم سفر و طبیعت‌گردی خیابان ولیعصر، حد فاصل میدان منیریه تا خیابان امام خمینی(چهارراه سپه) است.
در ضمن، پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید لوازم سفر، مطالب منتشر شده در پرتال خبری دالاهو را مطالعه بفرمایید.

اگر سوالی دارم که در لیست فوق وجود ندارد چگونه می‌توانم سوالم را مطرح نمایم؟

شما می‌توانید با دفتر دالاهو تماس بگیرید و سوالات خود را مطرح کنید. همکاران دالاهو با کمال میل منتظر شنیدن صدای گرم شما هستند: 41663000

آیا می‌توان همراه با تور با وسلیۀ نقلیۀ شخصی و یا به تنهایی سفر کرد؟

خیر،ما خواهان حضور شما در وسیلۀ نقلیه خودمان هستیم تا بتوانیم خدمات بهتری ارائه دهیم؛ اما اگر تمایل دارید این سفر را شخصی انجام دهید برای داشتن اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

لباس مناسب طبیعت گردی چه لباسی است؟

لباس مناسب طبیعت‌گردی لباسی است که برای پیاده‌روی و کوه‌پیمایی ایجاد مزاحمت نکند و طبیعت‌گرد در آن احساس راحتی داشته باشد، مقاومت خوبی نسبت به آّب، باد، خاک و ساییدگی داشته باشد؛ رنگی متناسب با طبیعتی که در آن قرار می‌گیریم داشته باشد.

آیا می‌توانیم محل نشستن خود در وسیلۀ نقلیه را از قبل مشخص کنیم؟

خیر، با توجه به گروهی بودن سفر و مقتضیات اینگونه سفرها، این امکان وجود ندارد.

آیا لزوما برای سفر باید کولۀ حرفه ای داشت؟

برای سفرهای یک روزه لزوما نیاز به کولۀ حرفه‌ای نیست، اما کوله‌ای که موجب سخت شدن پیاده‌روی شود پیشنهاد نمی‌شود.

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل
Www.ghaffarireza004@gmail.com
1399/03/17 20:07
این غار به اسم روستای آزاد بر ثبت شده است لطفا به شعور مخاطبین احترام بگذارید.
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1399/03/19 10:44
دوست عزیز
سلام

ما هم در متن به این اشاره کردیم که در منطقه گچسر هست و به موقعیت مکانی غار نسبت به دو روستای کهنه ده و آزادبر اشاره شده.
"غار یخ ‌مراد در حوالی روستای آزادبر و کهنه‌ ده در منطقه گچسر واقع شده است...."

با تشکر از پیام شما

در حال حاضر تور غار یخ مراد نداریم اما اگر مشخصات تماست رو ثبت کنی، قول می‌دیم وقتی سفر جدید برنامه‌ریزی کردیم، قبل از همه بهت خبر بدیم.

نفر