تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

غار یخ مراد

30 رای شما هم امتیاز بدهید!
خبرم کن!
برای این مقصد در حال حاضر سفری وجود ندارد اما چنانچه علاقمند هستید می‌توانیم به محض اضافه شدن این سفر در بین سفرهای دالاهو به شما نیز خبر بدهیم!
نام
نام خانوادگی
تعداد
نفر
تلفن همراه
ایمیل

غار یخ ‌مراد در حوالی روستای آزادبر و کهنه‌ ده در منطقه گچسر واقع شده است. استالاکتیت و استالاگمیت‌های یخی غار یخ مراد بسیار خیره‌کننده است. همین مناظر هستند که سبب شهرت این غار شده‌اند. این غار در میان غارهای ایران کم‌نظیر است و کمتر جایی مانند آن را می‌توان دید. 


غار یخ ‌مراد کجاست؟

مسیر رسیدن به غار یخ مرداد جاده آشنا و زیبای چالوس است. دل به این جاده بسپارید. بعد از گذر حدود 70 کیلومتر در جاده چالوس، سمت غرب، تابلوی روستای کهنه ده شما را به سمت این غار راهنمایی می‌کند. غار یخ ‌مراد در حوالی روستای آزادبر و کهنه‌ ده در منطقه گچسر واقع شده است.  برای رسیدن به ورودی این غار در دل ارتفاعات، مدتی پیاده‌روی و کوهپیمایی لازم است. برای دیدن این غار یخی لحظه‌ای درنگ نکنید.  

تورهای داخلی

 

استالاکتیت و استالاگمیت‌های یخی غار یخ مراد بسیار خیره‌کننده است.

چرا غار یخ‌ مراد خاص است؟

استالاکتیت و استالاگمیت‌های یخی غار یخ مراد بسیار خیره‌کننده است. همین مناظر هستند که سبب شهرت این غار شده‌اند. این غار در میان غارهای ایران کم‌نظیر است و کمتر جایی مانند آن را می‌توان دید. قندیل‌های آویزان از سقف و دریاچه‌های یخ‌زده این غار چشم هر طبیعت‌دوستی را مجذوب خود می‌کند. غار یخ مراد از دیگر غارهای ایران متمایز است و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده. از دلایل تمایز این غار می‌توان به این مورد اشاره کرد: هوای داخل اغلب غارهای ایران، حدود 10 درجه گرم‌تر از هوای بیرون آن است؛ اما این غار به دلیل منافذ بی‌شمار، ارتفاع زیاد از سطح دریا و تأثیر کانی‌ها دمای کمتری نسبت به هوای بیرون دارد. این غار از قدمت طولانی برخوردار است؛ فسیل‌های کشف‌شده از گروه نرم‌تنان به نام کاردتیا، قدمت این غار را به دوره سوم زمین‌شناسی می‌رساند.

مناظر مسیر غار یخ مراد.

در غار یخ‌ مراد چه می‌بینیم؟

دیدنی‌های این مقصد از مسیر آن آغاز می‌شود: چالوس. بعد از آن، باید وارد مسیر فرعی‌ای بشوید که در زیبایی کم از جاده چالوس ندارد. رودخانه پرآب آزادبر شما را در این مسیر همراهی می‌کند. آب و هوای این منطقه معتدل و مناظر آن چشم‌نواز است. با ورود به غار یخ مراد متوجه شگفتی آن خواهید شد. قندیل‌های یخ‌زده و شکل منحصربه‌فرد سنگ‌های دیواره غار مسحورتان می‌کند. روزنه‌های موجود در این غار سبب گردش هوا و شکل‌گیری این قندیل‌ها شده است. اطلاع دقیقی از طول این غار یخی در دست نیست. پرپیچ‌وخم و یخ‌بندان بودن این غار سبب شده کمتر غارنوردی بتواند به انتهای آن دست یابد. غار یخ مراد از سه تالار بزرگ، سه یخچال زیرزمینی و هفت حلقه چاه تشکیل‌ شده است. اما قسمتی از غار که به صورت چهارطبقه است بیش از هر قسمتی این غار را تماشایی می‌کند. «در بخش عمیقی از غار که به ۲۰ متر می‌رسد، طبقات روی هم قرار دارند و به جرات می‌توان گفت تا به حال هیچ غاری با این مشخصات در کشور دیده نشده است.»

با ورود به غار یخ مراد متوجه شگفتی آن خواهید شد.

کی به غار یخ مراد برویم؟

قبل از سفر به غار یخ مراد لازم است بدانید که این قندیل‌ها از اوایل آذرماه شروع به شکل گرفتن می‌کنند. اما اگر می‌خواهید غار یخ مراد را در اوج زیبایی‌اش ببینید، اوایل بهار را برای سفر به این مقصد انتخاب کنید. اواخر بهار و تابستان استالاکتیت و استالاگمیت‌های یخی غار آب می‌شوند.

در سفر به غار یخ‌ مراد با خود چه چیزهایی ببریم؟

اگر قصد دارید مسیر زیادی از غار را بپیمایید باید تجهیزات کامل غارنوردی را به همراه داشته باشید. در غیر این صورت، هدلامپ، لباس گرم، کفش مناسب از وسایل ضرروی شما برای این سفر خواهد بود. در این مطلب در مورد لوازم مورد نیاز سفرتان بخوانید:

یادمان باشد، غار یخ مراد میراث ارزشمند کشورمان است. در حفظ آن کوشا باشیم و به قندیل‌ها و دیواره‌های غار ضربه نزنیم. کیسه زباله به همراه داشته باشیم و چیزی جز خاطرات خوش به جای نگذاریم.

غار یخ مراد روی نقشه:

 

www.dalahoo.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 تجربه همسفران
شما می‌توانید 1,227 اُمین نفر باشید که با دالاهو به این سفر می‌رود. این تور 72 بار اجرا شده‌است. مشاهده سوابق
سوالات متداول "غار یخ مراد"
جهت مشاهده سوالات متداول همسفران و پاسخ‌های مربوط به تور «غار یخ مراد» اینجا را کلیک نمایید.بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
Www.ghaffarireza004@gmail.com
1399/03/17 20:07
این غار به اسم روستای آزاد بر ثبت شده است لطفا به شعور مخاطبین احترام بگذارید.
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1399/03/19 10:44
دوست عزیز
سلام

ما هم در متن به این اشاره کردیم که در منطقه گچسر هست و به موقعیت مکانی غار نسبت به دو روستای کهنه ده و آزادبر اشاره شده.
"غار یخ ‌مراد در حوالی روستای آزادبر و کهنه‌ ده در منطقه گچسر واقع شده است...."

با تشکر از پیام شما