تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

پرنده نگری

25 رای شما هم امتیاز بدهید!

تور داخلی

 

تور پرنده‌نگری چیست؟

تور پرنده‌نگری سفر به دنیای آزاد و رهای پرندگان است و کمک می‌کند تا با دقت ژرف‌تری بتوان به پرنده‌ها نگریست و به رازهایشان پی برد. تور پرنده نگری یکی از تورهای خاص طبیعت‌گردی است و فرصتی عالی برای کسانی است که به دنبال راهی تازه برای ورود به دنیای پرندگان در بستر طبیعی‌شان هستند.
پرنده نگری (Birdwatching) فعالیت چندان جدیدی نیست. این فعالیت برای اولین توسط «ادموند سلوس» (Edmund Selous) در کتابی با همین نام در سال ۱۹۰۱ معرفی شد و به سرعت به سرتاسر دنیا راه پیدا کرد. در ایران و در ابتدای دهه ۸0 شمسی پرنده نگری راه خود را باز کرد؛ هرچند با نام‌های دیگری به آن اشاره می‌شد.
پرنده نگری امروزه در قالب تورهای مختلفی برگزار می‌شود که برخی از آنها تور خارجی و برخی دیگر تور داخلی هستند. در داخل ایران پرنده نگری در تالاب‌ها، دریاچه‌ها، کنار رودها و جزایر خالی از سکنه به طور معمول برگزار می‌شود. از بهترین مکان‌های تور پرنده نگری شبه‌جزیره «میانکاله» در استان مازندران و مرداب انزلی، هورالعظیم، تالاب میقان، تالاب حور، تالاب زریبار، تالاب فریدون‌کنار و جزیره قشم را می‌توان نام برد.
تور پرنده نگری به شکل تور خارجی نیز برگزار می‌شود. از جمله کشورهای مقصد تور پرنده نگری می‌توان از هند، سریلانکا، نپال، بوتان، تایلند، چین، ژاپن و تایوان نام برد. هرکدام از این کشورها با تنوع پرنده‌ها و طبیعت خاص خود مکان‌هایی‌اند که لذت بودن در طبیعت و دیدن پرندگان را به شکل خاص‌تری برایتان ممکن می‌کنند.
پرنده نگری چه در داخل کشور و چه در خارج آن جزو فعالیت‌هایی است که می‌تواند تصویری جدید و نو از طبیعت و موجودات داخل آن را به افراد بدهد و به همین دلیل تجربه آن به مسافران پیشنهاد می‌شود.

 

مسیر تور پرنده‌نگری

مسیر تور پرنده نگری می‌تواند با توجه به حضور پرنده‌ها بسیار متنوع و نزدیک تا دور باشد. به طور معمول تورهای پرنده‌نگری در مناطق بکر طبیعی که از آنها نام بردیم برگزار می‌شوند. در این مناطق تجمع پرندگان بیشتر دیده می‌شود و به همین دلیل بیشتر تورهای پرنده‌نگری به مقصد آنها برگزار می‌گردند. با این وجود تور پرنده نگری در داخل برخی شهرها و حتی تهران نیز ممکن است و می‌توان در مناطقی مانند «پارک شهر» یا «کاخ گلستان» به دیدن پرنده‌های خاصی رفت که در این مکان‌ها زندگی می‌کنند.

تجربه همسفران
شما می‌توانید 53 اُمین نفر باشید که با دالاهو به این سفر می‌رود. این تور 2 بار اجرا شده‌است. مشاهده سوابق
خبرم کن!
برای این مقصد در حال حاضر سفری وجود ندارد اما چنانچه علاقمند هستید می‌توانیم به محض اضافه شدن این سفر در بین سفرهای دالاهو به شما نیز خبر بدهیم!
نام
نام خانوادگی
تعداد
نفر
تلفن همراه
ایمیل

بهترین فصل سفر برای پرنده‌نگری کی است؟

بهترین زمان سفر برای شرکت در تور داخلی یا تور خارجی پرنده‌نگری با توجه به وضعیت آب‌وهوای هر منطقه می‌تواند متفاوت باشد. در داخل ایران پرنده‌نگری در فصل‌های سرد سال به بخش‌های جنوبی کشور همچون قشم اختصاص داده می‌شود که هوای معتدل‌تری دارد. در فصل‌های گرم سال می‌توان به سراغ مناطق شمالی، شرقی و غربی رفت که آب‌وهوا برای پرنده نگری در آنها مساعدتر است. باید در نظر داشت زمان تور پرنده‌نگری با توجه به حضور پرندگان مهاجر نیز تعیین می‌شود. به طور مثال «درنای سیبری» به نام «امید» از جمله پرندگان مهاجری است که در موسم زمستان به تالاب میانکاله می‌آید و این زمان بهترین وقت برای دیدن این پرنده در این منطقه است.

 

جاهای دیدنی در تور پرنده‌نگری کجاست؟

با توجه به اینکه تور پرنده‌نگری داخلی و یا تور خارجی است، جاهای دیدنی در این تورها می‌تواند بسیار متفاوت باشد. به طور معمول تورهای پرنده نگری در جوار رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، تالاب‌ها و حتی جنگل‌ها برگزار می‌شوند. در اطراف هر کدام از این مناطق طبیعی پر از جاذبه‌های طبیعی است که می‌توانید با بودن در کنار آنها انرژی طبیعت را از آن خود کنید. همچنین با توجه به هر شهر یا استان جاذبه‌های مختلفی تاریخی و فرهنگی را می‌توانید در هر مکانی ببینید و به این شکل به عمق سفر خود اضافه نمایید.

غذاهای محلی تور پرنده‌نگری چیست؟

در مورد غذاهای محلی تور پرنده نگری نیز می‌توان با توجه به محل برگزاری تور پیشنهادهای مختلفی داد. در تور پرنده‌نگری و به‌خصوص تور خارجی فرصت دارید تا طعم غذاهای متنوع‌تری رو بچشید و با فرهنگ غذایی هر منطقه نیز آشنا شوید.

چه وسایلی برای تور پرنده‌نگری برداریم؟

برای شرکت در تور پرنده نگری داخلی و یا تور خارجی نیاز به وسیله‌های خاصی دارید. از مهم‌ترین آنها دوربین دوچشمی است که باید برای مشاهده دقیق‌تر پرنده‌ها به همراه داشته باشید. لباس هم‌رنگ یا لباس استتار از دیگر مواردی است که توصیه می‌شود به‌همراه ببرید. به‌دلیل اینکه تور پرنده‌نگری در طبیعت برگزار می‌شود یک کفش مناسب حتماً به پا کنید و یک کوله با کمی مواد خوراکی، دفتریادداشت و مداد و یک‌دست لباس گرم را فراموش نکنید. کلاه آفتاب‌گیر و عینک‌آفتابی نیز برای محافظت در برابر آفتاب پیشنهاد می‌شود.

 

سفر با تور پرنده‌نگری برای چه کسانی مناسب است؟

در تور پرنده نگری تمام افراد علاقه‌مند به پرنده‌ها می‌توانند شرکت کنند. باید در نظر داشت برای رسیدن به برخی مناطق و دیدن پرنده‌ها نیاز به پیاده‌روی در مسیرهایی کوتاه یا طولانی است. باید پیش از شرکت در تور حتماً در مورد این مسیرها و پیاده‌روی در آنها، از آژانس دالاهو سؤال کنید و توانایی بدنی خود را نسبت به آنها بسنجید.

تور پرنده‌نگری حداقل در چند روز برگزار می‌شود؟

تور پرنده‌نگری با توجه به مقصد سفر در تعداد روزهای متفاوتی برگزار می‌شود. اگر مقصد نزدیک باشد ممکن است تور یک روزه برگزار گردد؛ اما برای مقاصد دور و همچنین تور خارجی نیاز به روزهای بیشتری برای تجربه پرنده نگری است.
در سفر با تور پرنده نگری در کجا بمانیم؟
در تور پرنده نگری به طور معمول افراد در اقامتگاه‌های نزدیک محل پرنده نگری می‌مانند. در صورت وجود هتل در نزدیکی مناطق پرنده نگری امکان اقامت در آنها نیز وجود دارد. مسافران تور طبیعت پرنده نگری دالاهو در اقامتگاه‌ها یا هتل‌هایی که با استانداردهای این آژانس منطبق هستند اقامت خواهند داشت.

قبل از تور پرنده‌نگری بدانید

بهتر است مسافران تور پرنده نگری داخلی یا تور خارجی نکات زیر را هنگام شرکت در این تور در نظر داشته باشند:
• پیش از شرکت در تور پرنده نگری حتماً در مورد پرنده‌هایی که در منطقه موردنظر هستند کمی تحقیق کنید تا با آگاهی بیشتری این تجربه برایتان رقم بخورد.
• در طی تور پرنده نگری از بردن اسپیکر و گوش دادن به موسیقی خودداری کنید؛ زیرا با این کار پرندگان از محل زندگی‌شان رانده می‌شوند.
• حتماً لباس هم‌رنگ با طبیعت آن منطقه را به تن داشته باشید تا به‌خوبی استتار کنید.
• از روشن کردن آتش در نزدیکی مکان‌های موردنظر خودداری کنید.
• در تالاب‌ها و رودخانه‌ها از ماهیگیری بپرهیزید.
• برای جلوگیری از گزیده شدن توسط حشرات یا خزندگان لباس‌های بلند و کفش‌های ساق‌دار به پا کنید.
• زباله‌های خود را در مناطق پرنده نگری به هیچ عنوان نریزید و حتماً یک کیسه‌زباله برای جمع‌آوری زباله‌ها به همراه داشته باشید.
• در رستوران‌هایی که پرندگان خاص را به‌عنوان غذا ارائه می‌دهند از غذا خوردن خودداری کنید. این کار علاوه بر اینکه می‌تواند در کاهش شکار پرندگان مؤثر باشد، از ابتلا شما به انواع بیماری‌های مسری پرندگان همچون آنفولانزا جلوگیری می‌کند.
• باید در نظر داشت برخی از پرندگان مهاجر ممکن است در مقصد همیشگی خود حاضر نشوند و امکان دیدن آنها وجود نداشته باشد. با علم به این موضوع باید در تور پرنده نگری شرکت نمایید.

سوغات و صنایع‌دستی تور پرنده‌نگری

سوغات و صنایع‌دستی تور پرنده نگری باز هم با توجه به نوع مقصد شما که تور داخلی و یا تور خارجی است، متفاوت است. در ایران چه در شمال و چه در جنوب با توجه به هر منطقه سوغات و صنایع‌دستی مختلفی را می‌توانید بخرید و به‌عنوان یادگار از سفر به همراه آورید. اگر با تور خارجی پرنده نگری همراه شده‌اید باز هم گزینه‌های بسیاری را با توجه به مقصد در دسترس دارید که می‌توانید نسبت به تهیه آنها اقدام کنید.


سوالات متداول "پرنده نگری"
آیا شما تور کیش یا مشهد دارید؟

خیر.

آیا تورهای شما به صورت چارتر است و شامل شرایط تخفیف می شود؟

خیر، تورها به صورت انفرادی بوده و تاریخ و نحوه سفر با توجه به درخواست شما اجرا خواهد شد.

مسیرهای هوایی تورهای انفرادی با چه پروازهایی( ایرلاین) انجام می‌شود؟

همه ایرلاین‌ها از طرف دالاهو  بررسی و کلیه پروازهای موجود در مسیر انتخابی سفر به شما  اعلام می‌شود. شما می‌توانید با توجه به ظرفیت، ساعت پرواز، قیمت بلیط و شرایط خاص خود، پرواز مورد نظر خود را انتخاب کنید.

تورهای همه روزه شما در تمامی ایام اجرا می شود؟

تورهای انفرادی دالاهو با توجه به درخواست شما در هر تاریخی قابل اجراست. بدیهی‌ست اجرای تور به امکان‌پذیر بودن رزرو "اقامتگاه" و "وسیله نقلیه" مورد نظر شما دارد.

هزینه سفر را به چه روشی می توانم پرداخت نمایم؟

شما می‌توانید هزینه سفر خود را به صورت حضوری در دفتر دالاهو، واریز به حساب، انتقال وجه از طریق کارت به کارت و یا ثبت‌نام آنلاین پرداخت کنید.

اگر به اشتباه پول زیادتری به حساب دالاهو واریز نمودم، چگونه می‌توانم آن را پس بگیرم؟

با دالاهو تماس بگیرید و مشخصات فیش واریزی خود را اعلام کنید. همکاران ما در بخش حسابداری، مازاد واریزی شما را در اولین فرصت به حساب شما عودت خواهند داد.

اگر سفری را کنسل کنم، مبلغ پرداختی چگونه و در چه مدتی عودت داده می شود؟

مبلغ پرداختی شما پس از کسر هزینه‌های کنسلی، حداکثر ظرف 1 هفته به حساب شما عودت داده خواهد شد.

آیا دالاهو مسافران خود را بیمه می کند؟

بله. کلیه مسافران دالاهو بیمه مسئولیت مدنی با شرایط اعلام شده در قسمت سایر خدمات می‌گردند.

اقامت در تورهای دالاهو چگونه است؟(هتل، خانه محلی، چادر)
 • اقامت در هتل: در سفرهای گروهی، اقامت در هتل‌ها تا آنجا که امکانات هتل و شرایط سفر اجازه دهد، در اتاق‌های 2 یا 3 نفره صورت می‌گیرد. اولویت تخصیص اتاق‌های 2 نفره در سفرهای دالاهو با زوجین است.
  اگر تنها سفر می‌کنید، شما با همسفران دیگر هم ‌اتاق خواهید شد. اقامت به صورت انفرادی با توجه به شرایط هتل مقصد و با هماهنگی قبلی و پرداخت هزینه‌های مربوطه امکان‌پذیر است.
 • اقامت در خانه محلی: به علت محدودیت اتاق‌ها در خانه‌های روستایی،  استقرار و استراحت خانم ها و آقایان در اتاق های جداگانه و به صورت گروهی است. بدیهی‌ست تعداد همسفرانی که در یک اتاق مستقر شده و از فضای مشترک استفاده می‌کنند به مراتب بیشتر از هتل خواهد بود. در این نوع اقامت، معمولا امکان اختصاص اتاق خصوصی به همسفران وجود ندارد.
 • اقامت در چادر: چادر‌های دالاهو، به صورت دوپوش با ظرفیت 3 الی 4 نفر است که بر روی زیرانداز ضدآب برپا می‌گردد. کلیه امور مربوط به کمپ، از جمله تامین "چادر دوپوش"، "مکان‌یابی محل مناسب کمپینگ"، "حمل و برپایی چادرها"، "تهیه امکانات اولیه کمپ"  و ... بر عهده دالاهو می‌باشد. اختصاص چادرها حتی‌المقدور با توجه به روابط همسفران صورت می‌گیرد.
  در ضمن شما می‌توانید با هماهنگی قبلی با دالاهو، چادر شخصی به همراه بیاورید.
حمل بار شخصی مسافران در برنامه های چند روزه چگونه است؟

تقریبا در تمام سفرهای چندروزه دالاهو که پیاده‌روی و کوهپیمایی دارند، همسفران فقط "کوله یک روزه" خود را که نیازهای یک روزشان را برطرف می‌کند حمل خواهند کرد. حمل مابقی لوازم به وسیله اتوبوس، وانت، چهارپا و ... به محل اقامت شبانه، توسط دالاهو انجام می‌گیرد.

آیا دالاهو کیسه خواب به مسافرین می‌دهد؟ من کیسه خواب ندارم. چه کار کنم؟

خیر. کیسه خواب وسیله شخصی‌ست و دالاهو امکان ارائه آن به مسافرین را ندارد. در صورتی که "کیسه خواب"‌ از وسایل ضروری یک سفر باشد، شما باید شخصا نسبت به خرید یا قرض از دوستان و آشنایانتان اقدام فرمایید. لازم به ذکر است قیمت یک کیسه خواب معمولی، از 80هزار تومان شروع می‌شود.

چرا با دالاهو سفر کنیم؟ برتری دالاهو نسبت به دیگر شرکت‌ها چیست؟

نمی‌توانیم بگوییم ما از دیگران برتریم اما ویژگی‌هایی که به آنها مفتخریم عبارتند از:

 • شیوه متفاوت: ما به شیوه‌ای متفاوت سفر می‌کنیم.
 • قیمت‌های متناسب با خدمات: معتقدیم قیمت‌های متناسبی با توجه به خدمات ارائه شده داریم.
 • تنوع سفر: سفرهای بسیار متنوعی داریم و گمان می‌کنیم سلایق همه سفردوستان را برآورده کرده‌ایم.
 • بهترین مسیرها: ما تمام تلاشمان را می‌کنیم تا کلیه مسیرهای انتخابی برای سفر، بهترین و جذاب‌ترین مسیرهای ممکن باشند.
 • تورلیدرهای مجرب: همه تورلیدرهای دالاهو، آموزش‌دیده و دارای کارت "راهنمای تور" از "سازمان میراث فرهنگی و گردشگری" هستند. همچنین دالاهو برنامه‌های منظم و مدون آموزشی درون سازمانی برای تورلیدرهای خود دارد.
 • تجربه بالا: دالاهو تا به امروز(مردادماه 1396) قریب به 16هزار روز در سفر بوده‌ایم و در این سفرها افتخار همراهی بیش از 110هزار نفر را در این سفرها داشته است.
در صورت نارضایتی از هر یک از واحدهای فروش و اجرایی تور، شکایت یا انتقاد خود را به چه صورت به اطلاع مدیرعامل دالاهو برسانم؟

شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت دالاهو، روی لینک "شکایت" در بالای صفحه کلیک کنید و شکایت خود را مطرح نمایید. کلیه پیام‌ها مستقیما توسط مدیریت بررسی می‌شوند. همچنین میتوانید با شماره‌های دالاهو تماس گرفته و با واحد امور مشتریان مشکل خود را مطرح نمایید.

در صورتیکه پیشنهاد و یا ایده ای داشته باشم و بخواهم آن را به اطلاع مدیریت دالاهو برسانم چه باید کنم؟

شما می‌توانید از طریق فرم "تماس با ما" در وبسایت دالاهو، اقدام به ارسال پیشنهادات خود نمایید و یا با واحد امور مشتریان دالاهو تماس گرفته و پیشنهاد خود را اعلام کنید.

وسایل سفرم را از کجا می‌توانم تهیه کنم؟

مراکز متعددی در سطح شهر برای عرضه لوازم سفر وجود دارند اما بورس اصلی فروش لوازم سفر و طبیعت‌گردی خیابان ولیعصر، حد فاصل میدان منیریه تا خیابان امام خمینی(چهارراه سپه) است.
در ضمن، پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید لوازم سفر، مطالب منتشر شده در پرتال خبری دالاهو را مطالعه بفرمایید.

اگر سوالی دارم که در لیست فوق وجود ندارد چگونه می‌توانم سوالم را مطرح نمایم؟

شما می‌توانید با دفتر دالاهو تماس بگیرید و سوالات خود را مطرح کنید. همکاران دالاهو با کمال میل منتظر شنیدن صدای گرم شما هستند: 41663000

آیا می‌توان همراه با تور با وسلیۀ نقلیۀ شخصی و یا به تنهایی سفر کرد؟

خیر،ما خواهان حضور شما در وسیلۀ نقلیه خودمان هستیم تا بتوانیم خدمات بهتری ارائه دهیم؛ اما اگر تمایل دارید این سفر را شخصی انجام دهید برای داشتن اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

لباس مناسب طبیعت گردی چه لباسی است؟

لباس مناسب طبیعت‌گردی لباسی است که برای پیاده‌روی و کوه‌پیمایی ایجاد مزاحمت نکند و طبیعت‌گرد در آن احساس راحتی داشته باشد، مقاومت خوبی نسبت به آّب، باد، خاک و ساییدگی داشته باشد؛ رنگی متناسب با طبیعتی که در آن قرار می‌گیریم داشته باشد.

آیا می‌توانیم محل نشستن خود در وسیلۀ نقلیه را از قبل مشخص کنیم؟

خیر، با توجه به گروهی بودن سفر و مقتضیات اینگونه سفرها، این امکان وجود ندارد.

آیا لزوما برای سفر باید کولۀ حرفه ای داشت؟

برای سفرهای یک روزه لزوما نیاز به کولۀ حرفه‌ای نیست، اما کوله‌ای که موجب سخت شدن پیاده‌روی شود پیشنهاد نمی‌شود.

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل

در حال حاضر تور پرنده نگری نداریم اما اگر مشخصات تماست رو ثبت کنی، قول می‌دیم وقتی سفر جدید برنامه‌ریزی کردیم، قبل از همه بهت خبر بدیم.

نفر