تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

سرزمین ازبک‌ ها

ازبکستان یکی از زیباترین کشورهای آسیای میانه است که بخشی از فرهنگ ‌ایران قدیم را در خود جای داده است. در تور ازبکستان آثار متنوع از دوره‌های تاریخی، آداب و رسوم، لباس‌ها، غذاها و حتی رقص‌هایی را می‌بینید که از گذشته تا به امروز، توانسته‌اند هویت و ساختار خود را حفظ کنند. در اینجا بیشتر درباره سرزمین ازبک‌ها بخوانید.

تور ازبکستان

کشور ازبکستان کجاست؟

ازبکستان که در آسیای میانه قرار دارد جزو جمهوری‌های استقلال یافته شوروی به شمار می‌رود.این کشور از نظر وسعت پنجاه و ششمین کشور جهان به شمار می‌رود. مردمان ایرانی‌تبار نخستین ساکنان منطقه ازبکستان را تشکیل می‌دادند. زبان‌های قدیمی ‌رایج در این منطقه هم زبان‌های ایرانی، سغدی، خوارزمی‌ و پارسی میانه بوده است.‌ این کشور جزو زیباترین کشورهای آسیای میانه به شمار می‌رود. در تور ازبکستان سرزمین باستان، همراه حرفه‌ای‌ترین راهنمایان، می‌توانید زیبایی‌ها و اسرار ازبکستان را کشف کنید.

 

دیواره جهنم در ازبکستان

www.dalahoo.com

دیواره جهنم که در نزدیکی شهر کوچک درواز در ازبکستان قرار دارد، توسط افراد محلی «در‌جهنم» خوانده می‌شود. داستان در‌جهنم به 35 سال قبل برمی‌گردد. هنگامی‌که زمین شناسان در جست‌وجوی گاز حفاری می‌کردند، به حفره‌ای زیر زمینی رسیدند که بسیار بزرگ بود و همه تجهیزات حفاری و چادرهای کاوشگران را در خود فرو برد. از آنجایی که حفره را گاز پر کرده بود، کسی جرات رفتن به عمق غار را پیدا نکرد و آنان حفره را آتش زدند تا از انتشار گازهای سمی ‌جلوگیری کنند. از آن زمان، ‌این حفره برای 35 سال است که بدون وقفه می‌سوزد.

ازبکستان و جاده ابریشم

www.dalahoo.com

جاده ابریشم به طول ۱۴هزار کیلومتر از شرق چین تا سواحل دریای مدیترانه و شمال دریای آدریاتیک را به هم پیوند می‌داد. بازرگانان ونیزی و اروپایی در طول ‌این مسیر با مسافرت به قلب آسیا به تجارت می‌پرداختند و بازرگانان آسیایی راه اروپا را در پیش می‌گرفتند. در طول ‌این مسیر مردمانی گوناگون با فرهنگ‌ها و زبان‌های گوناگون با یکدیگر در می‌آمیختند. آنها به تجارت می‌پرداختند و اندیشه، دین، مذهب، زبان، آداب و رسوم و رفتارهای مردمان سراسر ‌این مسیر از قلمرویی به قلمروی دیگر منتقل شد. با گذشت قرن‌ها، هنوز هم آثار ‌این انتقال میراث‌های فرهنگی را می‌توانیم در جهان معاصر بیابیم. در‌ این راه شهرهایی بودند که هنوز هم موجودند و به حیات خود ادامه می‌دهند. آسیای مرکزی قلب و مرکز ‌این راه بود و قلمرو کنونی ازبکستان مرکز ‌این شاهراه بود. در نتیجه اگر می‌خواهید بیشتر درباره جاده ابریشم و آنچه که در آن می‌گذشته بدانید، در تور ازبکستان دالاهو منتظرتان هستیم.

موزه تاریخی در تور ازبکستان

www.dalahoo.com

این موزه در سال 2006 در تاشکند تأسیس شد و امروزه به عنوان یک شاخص مهم مطرح است. بناهای بلند موزه مثال واضحی از معماری جذابی است که سبک معماری شرقی را در دل خود جای داده است. دور تا دور ساختمان با یک گنبد بلند آبی احاطه شده است. تمام بنای این ساختمان با ستون‌های زیبایی تزئین شده که سقف را محافظت می‌کند. تمام پنجره‌های ساختمان قوسی شکل است.

نمای سردر موزه نیز تزیینات جذاب و جالب توجهی دارد. تمام ساختمان توسط آبشارهایی احاطه شده که نظر تماشاگر را به خود جلب می‌کند. این موزه شامل بیش از 300 سالن نمایش است که در مورد تاریخچه قدیمی‌ هر ناحیه صحبت می‌کند. در میان این سالن‌ها، تعدادی تصاویر از مسائل تاریخی زندگی امیرتیمور، با دست خطی منحصر به فرد که شامل اسلحه‌ها، لباس‌های قدیمی ‌و سکه‌های مختلف وجود دارد، به چشم می‌خورد. در موزه تاشکند؛ علاوه بر ازبکستان، درباره دیگر کشورها نیز موضوعات جالبی را خواهید آموخت.

 

مدرسه باراک خان در ازبکستان

www.dalahoo.com

این بنای تاریخی در قرن 16 ساخته شده است. این مرکز، محل نگهداری دست‌خط‌های مشرقی غنی است. مثلا قرآن مشهور خلیفه عثمانی در اینجا نگهداری می‌شود. این کتاب اولین نسخه کتاب اسلامی ‌است. نسخه قدیمی‌ شامل 353 ورق پوست آهو با سایز بسیار بزرگ از نسخه اصلی است. برای قرن‌ها، این قرآن در گنجینه شهرهایی مثل مدینه، دمشق و سپس در بغداد نگهداری می‌شده است. پس از آن در قرن 19 به سن پترزبورگ منتقل شد تا زمان قبل از انقلاب در آنجا بوده است. بعدها، این کتاب به آسیای مرکزی منتقل شده و حالا سال‌هاست در ازبکستان است. حکایت‌ها می‌گوید که عثمان وقتی در حال خواندن قرآن بود کشته شد و هنوز مقداری از خونش روی صفحات آن باقی مانده است.

سالن‌های نمایش در ازبکستان

نمایش‌های سالن نمایش در ازبکستان دائماً در حال تغییر است. به همین دلیل در طول تور ازبکستان می‌توانید چند نمایش را ببینید. اتاق‌های سالن بیشتر در اختیار هنرمندان مشهور قرار دارد اما به جوانترها هم اجازه استفاده می‌دهند. یک سالن نمایش در مرکز شهر قرار دارد که در سال 1974 بازگشایی شد. این بنای مرکزی پیکر تراشی و نگاره سازی شده است. سالن‌های تصویری و هنرهای تجمیعی در اطراف آن است. علاوه بر نمایش‌ها، خود ساختمان نیز جالب توجه است و می‌تواند از نظر معماری و دیدگاه هنری، جالب توجه باشد. مثلا توجه به اصالت دکوراسیون ملی ازبکستان، رنگ‌های سردر و حتی نقاشی‌های سیاه قلم، به خوبی در این نمایشگاه، کنار هم قرار گرفته‌اند.

در فصل‌های مختلف، نمایش‌ها نیز حال و هوای متفاوتی به خود می‌گیرند. مثلا، یک گالری نقش و نگارهای گوتیک تابستانه، از جلوه‌های جذابی است که در تور ازبکستان می‌توانید به سراغش بروید. در همین فصل، پارک کوچکی با مجسمه‌های اصلی نیز آماده می‌شود که کار‌های هنرمندان و مجسمه تراشان را در آن نمایش می‌دهند.

دوست دارید  در تور ازبکستان 1402 آثار و کارهای هنری را بخرید؟ کافی است به طبقه همکف این نمایشگاه بروید و از فروشگاه دیدن کنید.

 

سخن پایانی

ازبکستان از جذاب‌ترین کشورهایی است که می‌توانید به آن سفر کنید. آثار تاریخی، توجه به هنر، وفادار ماندن به سنت‌های گذشته و امکان درک بیشتر گذر تاریخ در مسیر جاده ابریشم، تور ازبکستان دالاهو را خاص و دیدنی کرده است. اگر دوست دارید در این سفر همراه‌مان باشید و یا اطلاعات بیشتری درباره سفر به ازبکستان و یا چگونگی دریافت ویزای ازبکستان به دست بیاورید، به صفحه تور ازبکستان سر بزنید و یا با ما تماس بگیرید.

برترینها1392/07/22 | کد مطلب: 1273
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.