تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

ریگان شهر بلندترین تپه‌های شنی دنیا

یکی از مناظر بدیع و چشم‌اندازهای طبیعی شهرستان ریگان تپه‌های شنی آن است که با وسعت 30 کیلومتر مربع و ارتفاع 75 متر در نوع خود بی‌نظیر است.

یکی از مناظر بدیع و چشم‌اندازهای طبیعی این شهرستان تپه‌های شنی آن است که با وسعت 30 کیلومتر مربع و ارتفاع 75 متر در نوع خود بی‌نظیر است.

بلندترین تپه‌های شنی دنیا در ریگان سابقه‌ای دیرینه دارند و هر روز شاهد افزایش ارتفاع آنها در این شهرستان هستیم.

www.dalahoo.com

ریگ‌هایی که در گذشته به آنها ریگ‌های دهلی می‌گفتند که صدای آن اهالی روستاها را به سمت خود می‌کشید، وقتی که مردم روستاها مناسبت‌های مختلفی داشتند و امکان برقراری ارتباط در کوتاه‌ترین زمان وجود نداشت، جارچی‌ها بر بلندای این تپه‌های شنی رفته و اهالی را با خبر می‌کردند.

قدمت تاریخی تپه‌های شنی ریگان

در گذشته آیین‌های سنتی از رونق خاصی در شهرستان ریگان برخوردار بود به طوری که صاحبان عروسی بر این نکته تاکید داشتند که مراسم آنها از جمعیت باشکوهی برخوردار باشد و عروسی به مدت سه روز تا یک هفته ادامه داشت.

www.dalahoo.com

در این راستا با توجه به وسعت و تعداد روستاها، دعوت آنها در مراسم عروسی کاری دشوار و سخت بود به همین دلیل با صدای دهل و ساز محلی در بلندترین تپه‌های شنی، اهالی روستاها را در این مراسم دعوت می‌کردند.

تمام موارد ذکر شده نشان از آن دارد که این تپه‌ها قدمت تاریخی داشته و نیاز به ثبت ملی دارند، این روزها که اکثر افراد آب گرم را برای استحمام خود و برطرف کردن امراض استفاده می‌کنند، اما ریگ‌هایی هم در شرق استان کرمان وجود دارند که برای برطرف کردن امراض پوستی و دردهای مفاصل از آنها استفاده می‌شود.

www.dalahoo.com

تاریخ مقبره شاه خورشید همزاد با ارگ بم

کویر با حالت خشن و سخت خود طبیعت منحصر به‌فردی دارد که انسان را شگفت‌انگیز می‌کند، وقتی که در کویر هیچ گیاهی رشد نمی‌کند، اما درختان کهور منحصر به‌ فردی وجود دارند که کویر ریگان را سرسبز کردند.

درختان کهوری که قدمت تعدادی از آنها به چهار و نیم قرن می‌رسد و این نشان از پایداری و قدمت کهور ایرانی در ریگان دارد.

اگر به گذشته شهرستان نگاه جزئی داشته باشیم، این شهرستان تا قرن هشتم هجری بزرگترین مرکز تجاری جنوب شرق کشور محسوب می‌شده و عبور جاده ترانزیتی ابریشم از این شهرستان این مطلب را اثبات می‌کند.

وجود بناهای تاریخی از جمله مقبره شاه خورشید در این شهرستان که از 50 اثر موجود تنها اثر ثبت شده در این شهرستان است، تاریخ آن همزاد ارگ تاریخی بم است.

وجود پرآب‌ترین قنات شرق استان در ریگان که در شرف ثبت ملی است از دیگر جاذبه‌های منحصر به‌فرد در این شهرستان است.

www.dalahoo.com

فرماندار ریگان گفت: این شهرستان دارای جاذبه‌های منحصر به‌فردی است که در نقطه نقطه این شهرستان پراکنده شده است.

مجید اعتمادی اظهار داشت: این شهرستان تا قرن هشتم هجری بزرگترین مرکز تجاری جنوب شرق کشور بوده که بناهای تاریخی این شهرستان نشان از قدمت آن دارد.

وی بیان داشت: درختان کهور منحصر به‌فرد ایرانی در جای جای ریگان نشان از سرسبزی این شهرستان در گذشته دارد به طوری که مکانی برای استراحت گردشگران در این شهرستان است.

www.dalahoo.com

فرماندار ریگان با اشاره به قطب گردشگری شرق استان در ریگان افزود: این شهرستان به دلیل جاذبه‌های گردشگری آن در استان بی‌نظیر و بلندترین تپه‌های شنی دنیا در ریگان مکانی تفریحی و درمانی است.

میراث فرهنگی1392/11/02 | کد مطلب: 1536
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی
آزاده سروستانی


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.