تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

سفر را هدیه کنید!

اگر همه ما که روی کره زمین زندگی می‌کنیم، خود را به نوعی مسئول حفظ آن بدانیم، باید در هر زمان و هرکجا که هستیم به پایدار نگه داشتنش کمک کنیم.

در دنیای امروز سفر یکی از بخش‌های مهم زندگی انسان‌هاست، ‌بخشی که از وجه تفریحی گذشته است و در سبد ملزومات خانواده‌های بسیاری در دنیا قرار دارد و لازمه این زندگی روزمره است. سفر، نفسی است برای فراغت از روزمره بودن و آدم‌های زیادی چه برای کار، چه درمان و چه دیدار اقوام و تفریح و گذران اوقات فراغت، بخشی از زندگی خود را در سفر می‌گذرانند.
از همه اینها که بگذریم می‌توانیم در سفر به صرفه‌جویی هم فکر کنیم. به این‌که با رعایت چند نکته و توصیه معمولی می‌توانیم امکان سفر را برای بسیاری دیگر هم فراهم کنیم.

- زمانی که اتاق هتل را ترک می‌کنید، روشنایی‌ها را خاموش کنید. البته در بسیاری از هتل‌ها با برداشتن کلید یا کارت این اتفاق به صورت خودکار می‌افتد، اما در اتاق‌های اجاره‌ای و مسافرخانه‌ها این‌گونه نیست.

- به جای بالا بردن درجه وسایل گرمایشی، از لباس‌های گرم‌تر استفاده کنید. البته این فرهنگ میان ایرانیان کمتر جا افتاده است، اما شاید رعایت این نکات نقطه آغاز خوبی باشد برای این رویه.

-اگر از رایانه شخصیتان استفاده نمی‌کنید آن را خاموش کنید یا در حالت استراحت قرار دهید. شاید این نکته‌ها متهم شود به بی‌تاثیر بودن اما با یک حساب سرانگشتی می‌توان متوجه شد که همین نکته می‌تواند افرادی را روانه سفر کند!

- طول مدت حمام کردنتان را کوتاه کنید تا هم آب و هم انرژی کمتری صرف شود.

- از محصولات محلی استفاده کنید. سالانه حجم بالایی از انرژی صرف حمل و نقل کالا به مناطق دور و صعب‌العبور می‌شود.
با فرهنگ محلی سازگار شوید. سعی کنید از سوغاتی‌هایی که از سوی مردم محلی تهیه شده‌اند، خرید کنید
- تا جایی که می‌توانید از مواد غذایی ارگانیک و طبیعی بهره ببرید. برای تهیه مواد غذایی انبوه، مقدار زیادی مواد شیمیایی وارد چرخه زیستی می‌شود.

- هنگام خرید به همراه خود کیسه‌های پارچه‌ای ببرید تا کیسه‌های پلاستیکی که فروشنده‌ها از آن استفاده می‌کنند، کمتر مصرف شود.

- هر کالا و محصولی را در فصل آن خریداری کنید. برای انبارداری و نگهداری برخی مواد سالانه انرژی برق و گاز بسیاری هزینه می‌شود.

- سعی کنید وسایل برقی را که استفاده نمی‌کنید از پریز بکشید. بهترین نمونه آن شارژرهای تلفن همراه است که معمولا دائم در پریز می‌مانند.

- از خوردن خوراک‌هایی که با گیاهان و حیوانات در معرض خطر انقراض تهیه شده‌اند، خودداری‌کنید.

- با فرهنگ محلی سازگار شوید. سعی کنید از سوغاتی‌هایی که از سوی مردم محلی تهیه شده‌اند، خرید کنید.

- تا جایی که می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. استفاده از مسیرهای پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری نیز گزینه‌های مفیدی است.

- پیش از عزیمت، پیرامون آژانس‌های مسافرتی که در حوزه محیط زیست و تورهای سبز فعالیت می‌کنند، تحقیق و از آنها استفاده کنید.

جام جم1392/12/10 | کد مطلب: 1604
برچسب‌ها: نکات سفر
آزاده سروستانی


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.