تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

ازبکستان

سرزمین کمان‌های چاچی
32 رای شما هم امتیاز بدهید!
 • 24 اردیبهشت 1402
  • 8 روزه
  • از 24,000,000 تومان + 1,100 دلار
  • موجود
  جزئیات سفر
ازبکستان
سرزمین کمان‌های چاچی

قبل از سفر به ازبکستان بخوانید

ازبکستان یکی از مهم‌ترین کشورهای آسیای میانه است که بعد از فروپاشی شوروی، استقلال یافت. پیش‌تر نیز، با توجه به اینکه این منطقه در مسیر «جاده ابرشیم» قرار داشته است، از مناطق بسیار مهم و استراتژیک به شمار می‌رفته است. ازبکستان از غرب و شمال با قزاقستان، از شرق با قرقیزستان و تاجیکستان و از جنوب با ترکمنستان و افغانستان همسایه است. مردمان ایرانی‌تبار ساکنان اولیه ازبکستان را تشکیل می‌دهند. بیش از 80 درصد جمعیت این کشور مسلمان هستند و زبان رسمی این کشور ازبکی است. ازبکستان به خاطر موقعیت جغرافیایی‌اش بین کوه‌های «تیان‌شیان» و بیابان «قیزیل‌قوم» اقلیمی بیابانی و نیمه‌بیابانی دارد. این کشور با منابع گاز، نفت و طل، جزو غنی‌ترین کشورها به شمار می‌رود.

آیا ازبکستان را برای سفر می‌پسندم؟

این سوال را از یکی از دوستان دالاهو پرسیدیم. در جواب گفت: سال ۱۳۹۱ با جمعی از دوستان به ازبکستان سفر کردم. اولین روزمان در سمرقند، یک راننده تاکسی به لهجه شیرینی پرسید: «ایرانی هستید؟» تعجب کردیم و گفتیم: «بله. فارسی بلدی؟». گفت: «تیز گپ می‌زنید؛ اَرنه پارسی می‌دانم.» همین جمله فارسی (یا به قول دوست ازبکی‌مان «پارسی») طوری دل من و همسفرانم را برد که تا پایان سفر به دنبال ازبک هایی می‌گشتیم که «پارسی بدانند و با هم گپ بزنیم»؛ بعد از سفر هم، خاطرات «پارسی دَری گپ زدن»، شد خاطره ثابت‌مان از سفر ازبکستان و راهی برای تشویق دوستان و اطرافیان برای سفر به ازبکستان، سرزمین مادری باستان.

مگر می‌شود یک ایرانی نام «سمرقند و بخارا» را بشنود و در دلش قند آب نشود؟ اگر از موسیقی ایرانی، فرهنگ و معماری شرقی، تاریخ ایران، افسانه‌های جاده ابرشیم و... لذت می‌برید، قطعاً ازبکستان یکی از جذاب‌ترین سفرهای عمرتان خواهد بود

جاذبه‌های ازبکستان که حتما باید ببینید

نام سمرقند، بخارا، تاشکند و خوارزم را حتما در کتاب‌های تاریخ و ادبیات شنیده‌اید. این شهرها مهم‌ترین و قدیمی‌ترین شهرهای ازبکستان هستند. تاریخی طولانی بر این شهرها گذشته است. بناها و عمارت‌های تاریخی ازبکستان راوی تاریخ کهن این مرز و بوم هستند. تاشکند، پایتخت ازبکستان، جاذبه‌های بی‌نظیری دارد؛ موزه امیر تیمور، کاخ شاهزاده رومانف، بازار چهارسو و میدان بنیادکار از جمله این جاذبه‌هاست. خوارزم در کنار دریاچه خوارزم قرار گرفته است و شهرهای دیدنی مثل خیوه را در خود جای داده است. شهری پر از آثار به جا مانده از معماری ایرانی-اسلامی. بخارای شریف، شهر دیگری است که آرامگاه اسماعیل سامانی، آرامگاه چهاربکر، ارگ بخارا، چهار منار، مدرسه دیوان‌بیگی، کوکل تاش، لب حوض و ‌کارگاه عروسک‌سازی در آن انتظار مسافران را می‌کشند. سمرقند همچو قند که به ثبث یونسکو رسیده است میزبان رصدخانه الغ‌بیگ، مجموعه بی‌نظیر ریگستان، هزار اسب، مسجد بی‌بی خانم و کارگاه کاغذسازی است. در مطلب ازبکستان، سرزمین مادری باستان بیشتر در خصوص دیدنی‌های ازبکستان بخوانید.

شکم‌گردی و غذاهای ازبکستانی چطورند؟

غذاهای ازبکی مانند فرهنگش طعم و بوی آسیایی دارد. مرغ و ماهی طرفدار زیادی در ازبکستان ندارد. با این وجود ازبک‌ها فهرستی از غذاهای متنوع دارند. آن‌ها اغلب قبل از غذا سالاد می‌خورند و این سالاد بیشتر سالاد بادمجان است. بادمجان نیم‌پز با ترکیبی از سبزیجات ترکیبات اصلی این سالاد هستند. اغلب غذاهای ازبکی به صورت آبکی پخته می‌شوند اما طعم بی‌نظیر آن شما را به وجد می‌آورد. پلوی عروسی آن‌ها شامل گوشت گوسفند، هویج رنده‌شده، پیاز و کشمش است. این غذا در مجالس مهم سرو می‌شود. جالب است بدانید این غذا در کشورهای همسایه ازبکستان هم رایج است. تربچه و سبزیجات تازه تقریبا جزو ثابت غذاهای ازبکی است. سامسا، کیک خوشمزه ازبکی که در تنور پخته می‌شود را از دست ندهید.

فستیوال‌ها و رویدادهای مهم ازبکستان کدامند؟

جشن نوروز با شور خاصی در ازبکستان برگزار می‌شود. این مراسم بسیار متنوع و باشکوه است. از دو تا سه ماه قبل از نوروز، آن‌ها برای این جشن تدارک می‌بینند. به هنگام نوروز، مردم لباس‌های رنگی و زیبای محلی می‌پوشند، با خوراکی‌های خوشمزه میزبان مهمانان می‌شوند و شهر پر از نغمه‌های زیبا می‌شود. علاوه بر این، در سال‌های اخیر، جشنواره ترانه‌های شرق در شهر سمرقند ازبکستان برگزار می‌شود. آهنگسازان و ترانه‌سازان از سراسر جهان به این جشنواره می‌آیند و با آهنگ‌ها و ترانه‌های ملی خود باهم رقابت می‌کنند.

 
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل
علی قاضی زاده
1398/09/24 23:21
سلام حتما در جریان هستید روزهای یکشنبه پروازهای زاگرس تهران- تاشکند برقرار شده، پیشنهاد می کنم برای کاهش هزینه های مسافر و سهولت سفر تاریخ عوض کنید
پاسخ دهید...
هما سرخوش
1398/09/23 12:05
چرا جاهای دیدنی ازبکستان رو معرفی نکردید؟
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1398/09/24 09:44
دوست عزیز
سلام

در مطلب ازبکستان، سرزمین مادری باستان، به صورت مفصل جاذبه‌های دیدنی ازبکستان معرفی شده: https://dalahoo.com/news.cfm?id=2608

با تشکر از پیام شما

پرهام پیران
1398/09/16 09:58
پایتخت ازبکستان کجاست؟ مگه سمرقند نیست؟
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1398/09/19 09:36
دوست عزیز
سلام

خیر. پایتخت ازبکستان، شهر تاشکند (Tashkent) است. سمرقند و بخارا، از شهرهای توریستی ازبکستان هستند.

با تشکر از پیام شما

m.khanalizadeh@yahoo.com
1399/02/26 10:33
پایتختش تاشکندِسمرقند یکی از شهرهاشِ
ناشناس
1401/06/06 23:07
تاشکند پایتخت .سمرقند و بخارا شهر های تاجیک وفارس زبان
بنیامین پ
1398/09/12 09:40
قیمت تور ازبکستان چقدره؟ چرا این مطلب‌تون قیمت نداره.
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1398/09/14 09:19
دوست عزیز
سلام

تور ازبکستان در زمان‌های خاصی از سال برگزار می شه. در حال حاضر، قیمت تورازبکستان نوروز، ۱۰۶۰ دلاره.

با تشکر از پیام شما

باران بختیاری
1398/09/09 12:16
اگر آن ترک شیرازی بدست آرد دل ما را؛ به خال هندویش بخشم تمام روح و اجزا راهر آنکس چیز می‌بخشد بسان مرد می‌بخشد؛ نه چون صائب که می‌بخشد سر و دست و تن و پا راسر و دست و تن و پا را به خاک گور می بخشند؛ نه بر آن ترک شیرازی که برده جمله دلها را (شهریار)
پاسخ دهید...
آتنا آشتیانی
1398/09/04 16:35
تحصیل در ازبکستان چطوریه؟ دانشگاه‌هاش خوبند؟ مدرکش رو ایران قبول داره؟
پاسخ دهید...
اشکان اشراقی
1398/09/02 09:04
کسی اطلاعاتی از مهاجرت و کار در ازبکستان داره؟
پاسخ دهید...
اشکان اشراقی
1398/08/27 17:14
دوست دارم سمرقند و بخارا رو ببینم که حافظ به خال یار می‌بخشید... اگر آن ترک شیرازی به دست آرد دل ما را، به خال هندویش بخشم سمرقند و بخارا را
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1398/08/27 17:25
برای سفر به ازبکستان و بازدید از سمرقند و بخارا، می‌توانید در تور ازبکستان با دالاهو همسفر شوید.