تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
گروه بزرگ‌تر، تخفیف بیشتر!

ازبکستان

سرزمین کمان‌های چاچی
شما هم امتیاز بدهید!
خبرم کن!
برای این مقصد در حال حاضر سفری وجود ندارد اما چنانچه علاقمند هستید می‌توانیم به محض اضافه شدن این سفر در بین سفرهای دالاهو به شما نیز خبر بدهیم!
نام
نام خانوادگی
تعداد
نفر
تلفن همراه
ایمیل
ازبکستان
سرزمین کمان‌های چاچی

قبل از سفر به ازبکستان بخوانید

ازبکستان یکی از مهم‌ترین شهرهای آسیای میانه است. این کشور بعد از فروپاشی شوروی، جزو جمهوری‌های استقلال‌یافته به شمار می‌رود. ازبکستان از غرب و شمال با قزاقستان، از شرق با قرقیزستان و تاجیکستان و از جنوب با ترکمنستان و افغانستان همسایه است. مردمان ایرانی‌تبار ساکنان اولیه ازبکستان را تشکیل می‌دهند. بیش از 80 درصد جمعیت این کشور مسلمان هستند و زبان رسمی این کشور ازبکی است. ازبکستان به خاطر موقعیت جغرافیایی‌اش بین کوه‌های «تیان‌شیان» و بیابان «قیزیل‌قوم» اقلیمی بیابانی و نیمه‌بیابانی دارد. این کشور با منابع گاز، نفت و طلا جزو غنی‌ترین کشورها به شمار می‌رود.

آیا ازبکستان را برای سفر می‌پسندم؟

مگر می‌شود دل‌تان نخواهد از کشور موسیقی، نقاشی، رقص و خوراکی‌های لذیذ بازدید نکنید؟ پررنگ بودن فرهنگ شرقی در ازبکستان، امتیاز ویژه این کشور است. مردم ازبکستان بعد از فروپاشی شوروی بیشتر از پیش فرهنگ خود را زنده نگه داشتند. آن‌ها هنوز لباس محلی می‌پوشند، غذای محلی می‌خورند و اعیاد باستانی خود را جشن می‌گیرند. علاوه بر آشنایی با فرهنگ مردم ازبکستان، قرار گرفتن مهم‌ترین شهرهای آسیا مانند سمرقند، بخارا، خوارزم و تاریخ طولانی این شهرها از دلایل دیگری هستند که باید این مقصد را برای سفر انتخاب کرد.

جاذبه‌های ازبکستان که حتما باید ببینید

نام سمرقند، بخارا، تاشکند و خوارزم را حتما در کتاب‌های تاریخ و ادبیات شنیده‌اید. این شهرها مهم‌ترین و قدیمی‌ترین شهرهای ازبکستان هستند. تاریخی طولانی بر این شهرها گذشته. بناها و عمارت‌های تاریخی ازبکستان راوی تاریخ کهن این مرز و بوم هستند. تاشکند، پایتخت ازبکستان، جاذبه‌های بی‌نظیر دارد؛ موزه امیر تیمور، کاخ شاهزاده رومانف، بازار چهارسو و میدان بنیادکار از جمله این جاذبه‌هاست. خوارزم در کنار دریاچه خوارزم قرار گرفته است و شهرهای دیدنی مثل خیوه دارد. این شهر پر از بناهایی به‌جامانده از معماری ایرانی-اسلامی است. بخارا شهر دیگری است که آرامگاه اسماعیل سامانی، آرامگاه چهاربکر، ارگ بخارا، چهار منار، مدرسه دیوان‌بیگی، کوکل تاش، لب حوض و ‌کارگاه عروسک‌سازی در آن انتظار مسافران را می‌کشند. سمرقند شهری که به ثبث یونسکو رسید، جاذبه‌های تماشایی دارد: رصدخانه الغ‌بیگ، مجموعه ریگستان، هزار اسب، مسجد بی‌بی خانم و کارگاه کاغذسازی. شهرهای دوشنبه و خجند از دیگر شهرهای زیبای ازبکستان هستند. در مطلب ازبکستان، سرزمین مادری باستان بیشتر بخوانید.

شکم‌گردی و غذاهای ازبکستانی چطورند؟

غذاهای ازبکی مانند فرهنگش طعم و بوی آسیایی دارد. مرغ و ماهی طرفدار زیادی در ازبکستان ندارد. با این وجود ازبک‌ها فهرستی از غذاهای متنوع دارند. آن‌ها اغلب قبل از غذا سالاد می‌خورند و این سالاد بیشتر سالاد بادمجان است. بادمجان نیم‌پز با ترکیبی از سبزیجات ترکیبات اصلی این سالاد هستند. اغلب غذاهای ازبکی به صورت آبکی پخته می‌شوند اما طعم بی‌نظیر آن شما را به وجد می‌آورد. پلوی عروسی آن‌ها شامل گوشت گوسفند، هویج رنده‌شده، پیاز و کشمش است. این غذا در مجالس مهم سرو می‌شود. جالب است بدانید این غذا در کشورهای همسایه ازبکستان هم رایج است. تربچه و سبزیجات تازه تقریبا جزو ثابت غذاهای ازبکی است. سامسا، کیک خوشمزه ازبکی که در تنور پخته می‌شود را از دست ندهید.

فستیوال‌ها و رویدادهای مهم ازبکستان کدامند؟

جشن نوروز با شور خاصی در ازبکستان برگزار می‌شود. این مراسم بسیار متنوع و باشکوه است. از دو تا سه ماه قبل از نوروز، آن‌ها برای این جشن تدارک می‌بینند. به هنگام نوروز، مردم لباس‌های رنگی و زیبای محلی می‌پوشند، با خوراکی‌های خوشمزه میزبان مهمانان می‌شوند و شهر پر از نغمه‌های زیبا می‌شود. علاوه بر این، در سال‌های اخیر، جشنواره ترانه‌های شرق در شهر سمرقند ازبکستان برگزار می‌شود. آهنگسازان و ترانه‌سازان از سراسر جهان به این جشنواره می‌آیند و با آهنگ‌ها و ترانه‌های ملی خود باهم رقابت می‌کنند.

 
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل