تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

تابستان را با رفتینگ کشف کنید

قایقرانی در رودخانه‌های خروشان یکی از انواع گردشگری ماجراجویانه است که علاقه‌مندان خاص خود را دارد. در واقع گردشگران می‌توانند با اجرایی شدن طرح «اکورفتینگ، اشتغال برای جامعه روستایی و حفاظت از طبیعت» در ۸ استان کشور تابستان را کشف کنند.

همه چیز درباره رفتینگ

تابستان است و یکی ازبحث‌هایی که در این فصل اوج می‌گیرد، ورزش‌ها و انواع جاذبه‌هایی است که با آب، رودخانه و دریا ارتباط داشته باشد. در این میان رفتینگ یا اکوتوریسم رودخانه‌ای که یکی از شاخه‌ّهای گردشگری ماجراجویانه است یکی از طرح‌های جدیدی است که قرار است در تابستان اجرایی شود.

 

تورهای رفتینگ

 

www.dalahoo.com

رفتینگ چیست؟

رفتینگ (Rafting) به معنی قایقرانی در رودخانه های خروشان است. این فعالیت هیجان انگیز و مفرح امروزه به یکی از پرطرفداران ترین شاخه های گردشگری ماجراجویانه و طبیعت گردی تبدیل شده است. این رشته نمونه خوبی از کار گروهی بوده چرا که مسافران برای عبور موفق از قسمت های خروشان و لذت بردن از قایقرانی باید به دستورات راهنمای قایق به صورت هماهنگ عمل کنند. در حقیقت راهنمای رودخانه نقش فرمانده را داشته و مسافران همانند سرباز به دستورات او عمل می کنند.

www.dalahoo.com

«محمدعلی فیاضی» مدیرکل طبیعت گردی معاونت گردشگری در خصوص اجرای طرح رفتینگ گفت: «12 جولای روز جهانی رفتینگ مصادف با 21 تیر بود که به همین مناسبت انجمن رفتینگ ایران با همکاری این اداره کل، معاون گردشگری و اداره کل میراث و گردشگری استان چهارمحال بختیاری این روز را در ایران به عنوان «اکورفتینگ، اشتغال برای جامعه روستایی و حفاظت از طبیعت» نامگذاری کرد.»

www.dalahoo.comاو ادامه داد: «به همین منظور برنامه‌‌ و کارگاهی در رودخانه کارون با هدف معرفی رفتینگ به عنوان یک فعالیت طبیعتگردی و یک سفر اکتشافی در حوزه طبیعتگردی برگزار شد.» 

فیاضی با اشاره به آنکه تاکنون تحقیق علمی که بتوان به آن در زمینه توسعه اکوتوریسم رودخانه‌ای استناد کرد، انجام نشده‌است یادآور شد: «نقشه‌ای که مسیرهای مناسب قایقرانی، نقاط خطرناک و جاذبه‌های گردشگری، درجه سختی امواج رودخانه‌ها و مکان یابی امکانات اقامتی، پذیرایی و بهداشتی را نشان دهد نیز نداریم. این درحالی است که ماه گذشته با همکاری سازمان استاندارد و فعالان بخش طبیعتگردی، استاندارد گردشگری ماجراجویانه تدوین و ابلاغ شده‌است.»

www.dalahoo.com

در این راستا طرحی توسط انجمن رفتینگ پیشنهاد شده‌است. این طرح آموزش عملی قایقرانی و شنا در رودخانه، پاکسازی رودخانه و کارگاه حفاظت از محیط زیست و رودخانه و آشناسازی جوامع محلی با این حوزه را مد نظر دارد که با هدف توسعه پایدار اکوتوریسم رودخانه‌ای ارائه شده‌است.

مدیرکل طبیعت گردی معاونت گردشگری با اعلام خبر برگزاری این طرح در 8 استان کشور ادامه داد: «این طرح در چهارمحال بین 2 تا 6 مرداد ماه در رودخانه کارون برگزار خواهد شد. همچنین رودخانه‌های سزار و زرین رود در استان‌های لرستان وآ‌ذربایجان شرقی بین بازه زمانی 2 تا 20 شهریورماه پذیرای طبیعتگردان رودخانه‌ای خواهند بود. رودخانه سیروان و زاب کردستان و آذربایجان غربی نیز از 12 تا 28 مردادماه میزبان این طرح هستند. استان‌های مازندران، گیلان و البرز نیز با اجرای رفتینگ در رودخانه‌های هراز، سفیدرود و کرج به استقبال رفتینگ خواهند رفت.»

www.dalahoo.com

او ظرفیت ایران را در حوزه پذیرش گردشگر در بخش رفتینگ بسیار خوب دانست و گفت: «باتوجه به پتانسیلی که درخصوص رودخانه‌ها و جاذبه‌های طبیعی وجود دارد می‌توان با معرفی و تدوین نقشه توریستی رودخانه‌ّها در این حوزه گام‌های موثری برداشت.» 

شناسایی رودخانه‌های کشور، بررسی ظرفیت توسعه پایدار گردشگری،‌ استاندارد رفتینگ در ایران، آشنا کردن جوامع محلی با اکورفتینگ، فعال کردن جوامع محلی با اشتغالزایی و آشنایی آنها با اکوتوریسم رودخانه‌ای، کمک به مهاجرت معکوس از شهر به روستا، پاسداشت آب و رودخانه‌ها، حفاظت از محیط زیست، معرفی رودخانه‌ّهای ایران به عنوان جاذبه‌های بین‌المللی گردشگری، جذب گردشگران بین‌المللی از جمله اهداف این طرح است.

www.dalahoo.com

منبع: میراث فرهنگی1393/04/25 | کد مطلب: 1881
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.