تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

کلم؛ عروس روستاهای ایلام

روستاهای هدف گردشگری استان ایلام در فصل تابستان جذابیت‎های متنوعی برای گردشگران دارند. در این بین، روستای کلم، واقع در شهرستان بدره، به عنوان یکی زیباترین روستاهای استان شناخته می‌شود.

 جذابیت‌های استان ایلام در بخش گردشگری و آثار طبیعی خارق‌العاده و شگرف هستند، به طوری که چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کنند. بخشی از زیبایی‎ها در روستاهای استان نهفته است.

بدون شک وجود باغات، ارتفاعات، دره‌ها، درختان بلوط، آب و هوای مناسب، آب و... در روستاهای هدف گردشگری باعث شده این روستاها هر ساله مورد بازدید گردشگران به خصوص در فصل تابستان قرار گیرد.

هم اکنون، شش روستای هدف گردشگری در استان ایلام شامل حیدرآباد، کلم، سراب کلان، پشت قلعه، زنجیره علیا، سنگ سفید وجود دارد. هر یک از این روستاها ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که، به خصوص با داشتن آثار طبیعی، در فصل تابستان مناسب گردشگران است.

بدون شک توسعه روستاهای هدف گردشگری در استان ایلام، به خصوص در بخش زیرساخت‌ها، باعث رونق گردشگری و اشتغال‌زایی در استان می‌شود، ولی این مهم نیازمند توجه مسئولان ارشد استان ایلام و جذب سرمایه‌گذاری است.

یکی از زیباترین روستاهای هدف گردشگری استان ایلام روستای کلم، واقع در شهرستان بدره، است. این روستا بخش‌های طبیعی منحصر به فردی دارد و در فصل تابستان، به دلیل وجود آب و باغات فراوان و قرار گرفتن در کنار کبیرکوه و درختان بلوط، زیبایی‌هایش دوچندان شده است.

روستاهای کلم به دلیل وجود آثار طبیعی، وجود دو امامزاده و چند اثر تاریخی تلفیقی از تمدن و تاریخی را تشکل می‌دهد که بدون شک مناسب گردشگران است.

www.dalahoo.com

این روستاها همه ساله به خصوص در فصل تابستان میزبان تعداد زیادی از گردشگران داخلی و حتی خارج از کشور است. گردشگری این روستا هم اکنون با توجه به ظرفیت‌های خوب آن برای توسعه نیازمند زیرساخت‌های مناسب است.

بدون شک راه ارتباطی و ایجاد کمپینگ گردشگری دو مسئله مهم برای توسعه گردشگری در این روستا محسوب می‌شود که این مهم نیازمند توجه ادرات و بخش‌های مختلف استان است.

www.dalahoo.com

برنامه‌های میراث فرهنگی استان ایلام در روستاهای هدف گردشگری

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام اظهار داشت: استان ایلام به دلیل جاذبه‌های متنوع طبیعی در کشور به عروس زاگرس شهرت یافته است.

عبدالمالک شنبه‌زاده بیان داشت: روستاهای هدف گردشگری استان ایلام بخش مهمی از گردشگری استان را به خود اختصاص داده‌اند چرا که بخش مهمی از زیبایی‌های استان در این روستاها قرار داد.

این مسئول اظهار داشت: به طور مثال، در روستای کلم وجود آب و هوای خنک در کنار باغات فراوان، مراکز پرورش ماهی، کشت‌زارهای برنج و.. باعث شده هم اکنون یکی از مهم‌ترین مراکز جذب گردشگری در استان باشد.

وی تصریح کرد: یکی از روستاهای استان ایلام که به روستای بوته‌های سرسبز مشهور است روستای «کلم» است و این روستا  بدون شک زیباترین روستای استان ایلام است و ظرفیت‌های نهفته گردشگری و تاریخی و مذهبی در این روستا باعث شده هر سال، و به خصوص در ایام تابستان و بهار و حتی زمستان و پاییز، گردشگران زیادی حتی از کشورهای خارجی به این روستا سفر کنند.

شنبه‌زاده بیان داشت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های میراث فرهنگی استان برای روستاهای هدف گردشگری استان معرفی این روستاها در سطح ملی و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای جذب سرمایه‌گذار و توسعه گردشگری است.

وی افزود: توسعه گردشگری در روستاهای هدف گردشگری باعث درآمدزایی برای مردم روستا و توسعه گردشگری کل استان می‌شود و بدون شک مردم در اقصی نقاط کشور به روستاها توجه زیادی دارند.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام تصریح کرد: احداث کمپینگ و اقامتگاه برای گردشگران از مهم‌ترین برنامه‌های این سازمان برای ارائه خدمات به گردشگران است و از هر گونه سرمایه‌گذاری در این روستا نیز با تمام وجود حمایت می‌کنیم.

وی بیان داشت: نهادهای مختلف استان ایلام باید در بخش‌های مختلف از جمله راهسازی و قرار دادن امکانات به میراث فرهنگی در توسعه گردشگری کمک کنند، چرا که بدون شک توسعه گردشگری روستاها و دیگر مناطق طبیعی استان به تنهایی قابل انجام نیست.

شنبه‌زاده بیان داشت: استفاده از ظرفیت‌های گردشگری برای توسعه در کل استان ایلام نیازمند تعامل و همکاری و جذب سرمایه‌گذاری و همچنین تخصیص اعتبارات به موقع است.

www.dalahoo.com

وی افزود: در استان ایلام ظرفیت‌های بی‌شماری در بخش گردشگری وجود دارد که نیازمند توجه در بخش اعتباری هستند و بدون شک احداث امکانات در بخش‌های گردشگری استان از ضرویات استان است.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام افزود: ایلام از لحاظ جغرافیایی در دامنه پر مهر زاگرس واقع شده است که تنوع آب و هوایی آن زبانزد خاص و عام بوده و از جاذبه‌های توریستی استان به حساب می‌آید. انبوه درختان بلوط و آب‌های روان و دشت‌های زیبا از ایلام استانی ساخته است که سالیانه هزاران نفر برای بازدید طبیعت زیبایش به آن مسافرت می‌کنند.

شنبه‌زاده بیان داشت: وجود آبشارهای بلند، دره‌های شگفت‌انگیز و رودخانه های پرآب، دشت‌های سرسبز و جنگل‌های بلوط؛ طبیعتی دل‌انگیز را برای ایلام رقم زده‌اند.

منبع: خبرگزاری مهر1393/05/24 | کد مطلب: 1923
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.