تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

20 شهر امن دنیا را بشناسید

امنیت تنها به در امان بودن جان و مال مسافران محدود نمی‌شود، فاکتورهای متعددی باید در نظر گرفته شوند تا بتوان یک منطقه یا شهر را امن دانست.

مجله «اکونومیست» گزارشی از 50 شهر امن جهان منتشر کرده که توکیوی ژاپن در این فهرست صدرنشین است. این گزارش تنها به مسئله جرم و جنایت نپرداخته، بلکه چندین فاکتور دیگر که موجب احساس امنیت در شهروندان و گردشگران می‌شود را لحاظ کرده است. عواملی که در انتخاب این مکان‌ها به‌عنوان 50 شهر امن جهان مؤثر بودند، به شرح زیر است:

  • امنیت دیجیتالی: کیفیت امنیت سایبری مسافران و تعداد هویت‌های جعلی
  • امنیت سلامت: میانگین امید به زندگی شهروندان و نسبت تعداد تخت‌های بیمارستان به جمعیت شهر
  • فراساختارها: کیفیت جاده‌ها و تعداد افرادی که براثر بلایای طبیعی می‌میرند
  • امنیت فردی: آمار جنایت‌ها، میزان مداخلات پلیسی و تعداد جرم‌های خشونت‌آمیز

در این آمارگیری، نیویورک و لس‌آنجلس بالاترین نمره را در بخش مربوط به امنیت دیجیتالی گرفته‌اند. شهر سوئیسی زوریخ هم در حوزه‌های امنیت سلامت و فراساختاری موفق بوده است. در این گزارش به 20 شهر نخست این فهرست و دلایل انتخاب شدن آن‌ها می‌پردازیم.

 

تورهای خارجی

1.توکیو

پایتخت ژاپن با 13 میلیون و 300 هزار شهروند، پرجمعیت‌ترین و درعین‌حال امن‌ترین نقطه جهان لقب گرفته است. این شهر در بخش امنیت سایبری مقام نخست را دارد و باوجود جمعیت زیاد و زلزله‌های مکرر، در حوزه‌های امنیت فردی و فراساختاری جزو پنج شهر نخست محسوب می‌شود. توکیو ازنظر شرایط رفاهی هم جایگاه بالایی دارد، چراکه نامش در فهرست شهرهایی با درآمد متوسط روبه بالا قرار گرفته است. توکیو شهری است که شب ندارد و با فیلم «گمشده در ترجمه» در یادها ماندگار شد. 

www.dalahoo.com

2.سنگاپور 

سنگاپور در فهرست امنیت شخصی رتبه اول را کسب کرده و این به معنای پایین بودن تعداد دزدی‌های خیابانی و خانگی طی یک دهه گذشته است. «بی‌.بی.سی» در سال 2013 نوشت: سنگاپور برای جرائم اخلاقی معمولی همچون بی‌احترامی، جرائم بسیار سنگینی قرار داده و همین، درصد جرم و جنایت در این شهر را کاهش داده است. پلیس این شهر با تحت کنترل گرفتن جرائم سایبری، از درصد احتمال بروز جنایت خشونت‌بار کاسته است. سنگاپور یکی از شهرهای پردرآمد دنیا به‌حساب می‌آید.

www.dalahoo.com

3.اوزاکا

رتبه سوم این جدول هم از آن شهری آسیایی است. اوزاکای ژاپن با دو میلیون و 600 هزار شهروند مقام دوم را در امنیت شخصی و رده دوم را در بخش امنیت سلامت داراست. اوزاکا در میان شهرهایی با درآمدی بیش‌ازحد متوسط است. این شهر ژاپنی درزمینهٔ امنیت دیجیتالی از توکیو پایین‌تر قرارگرفته و امنیت سایبری کمتری دارد.

www.dalahoo.com

4.استکهلم

پایتخت سوئد با 909 هزار نفر جمعیت،‌ ازنظر امنیت دیجیتالی در رتبه هفتم نشسته و مقام دهم جهان را در حوزه امنیت سلامت کسب کرده است. استکهلم تنها شهر غیر آسیایی است که در میان پنج شهر امن ازلحاظ فردی قرارگرفته است.

www.dalahoo.com

5.آمستردام

آمستردام هلند برای خریدوفروش قانونی ماری‌جوانا در جهان مشهور است، اما با 820 هزار نفر جمعیت یکی از امن‌ترین شهرها در حوزه فراساختاری است. آمستردام در فهرست شهرهایی است که رفاهی در حد متوسط روبه بالا و بالا دارند و میزان تصادفات و آلودگی هوا در اثر ترافیک پایین است، پایتخت هلند رتبه چهارم را دارد. آمستردام یکی از 10 شهر نخست فهرست شهرهایی است که امنیت فردی در آن‌ها درصد بالایی دارد.

www.dalahoo.com

6.سیدنی

این شهر استرالیایی در هر دو زمینه امنیت فراساختاری و فردی، یکی از 10 رتبه نخست را اشغال کرده، اما در حوزه‌های امنیت دیجیتالی و سلامت تا رتبه‌های 14 و 17 نزول پیداکرده است. پاشنه آشیل این شهر که چهار میلیون و 500 هزار نفر جمعیت دارد، جرائم سایبری است؛ بر اساس نوشته «دیلی تلگراف»، استرالیا منبع کلاه‌برداری‌های اینترنتی و سارقین هویت است.

www.dalahoo.com

7.زوریخ

زوریخ صاحب یکی از گران‌قیمت‌ترین شبکه‌های حمل‌ونقل عمومی است و بر اساس گزارش «اکونومیست»، باوجود پوشش سلامت جهانی و طراحی عالی سیستم حمل‌ونقلش، در بخش‌های امنیت فراساختاری و سلامت رتبه بالایی دارد. منابع مالی زوریخ مهم‌ترین عامل برای رشد امنیت شهری آن است.

www.dalahoo.com

8.تورنتو

پرجمعیت‌ترین شهر کانادا، به‌عنوان بهترین مکان ازلحاظ امنیت، محیط‌های کاری، دموکراسی، امنیت غذایی، هزینه معاش و نشاط در زندگی معرفی‌شده است. در بخش‌های امنیت ساختاری و فردی، تورنتو جزو 10 شهر برتر دنیا است. بر اساس نوشته «هالیوود نورث»، این شهر کانادایی مکانی پرطرفدار برای ساخت فیلم‌هایی است که داستانشان در آمریکا روایت می‌شوند.

www.dalahoo.com

9.ملبورن

ملبورن چهارمیلیونی دومین شهر امن در حوزه فراساختاری در فهرست 50 عنوانی «اکونومیست» است و هشتمین رتبه جهان را ازلحاظ امنیت فردی دارد. جای تعجب ندارد که ملبورن بالاترین مقام در میزان امید به آینده را با 86 سال سن دارد، چراکه زندگی در محیط شهری امن و سالم تأثیر مستقیمی بر شرایط و احوال ساکنین آن مکان می‌گذارد. طبق گزارشات به‌دست‌آمده، ملبورن با توجه به فاکتورهایی چون امنیت و هزینه زندگی، ششمین شهر مناسب برای زندگی است.

www.dalahoo.com

10.نیویورک

نیویورک تنها شهری است که در همه زمینه‌ها به فهرست 10 شهر امن جهان راه‌یافته است. در مورد امنیت سلامت، رتبه دوم و در جدول امنیت دیجیتالی، مقام سوم را کسب کرده است. این شهر از سال 1990 که میانگین روزانه قتل در آن شش نفر بوده، راه درازی را طی کرده است. هنوز هم احتمال خطراتی چون اقدامات تروریستی و جنگ‌های سایبری که امنیت فراساختاری را تهدید می‌کنند، در نیویورک وجود دارد.

www.dalahoo.com

11.هنگ‌کنگ

با احتساب آمارهای مربوط به امنیت سایبری، هنگ‌کنگ چهارمین شهر امن دنیاست؛ اما اگر به فاکتورهای امنیت فراساختاری توجه کنیم، این شهر تا رتبه چهلم تنزل پیدا می‌کند. گرچه کیفیت جاده‌های این شهر هفت‌میلیونی بالاست اما یکی از بالاترین آمار کشته شدن پیاده‌ها در جهان را دارد. بااین‌حال این مکان ششمین رتبه را در بخش امنیت فردی دارد.

www.dalahoo.com

12.سان‌فرانسیسکو

سان‌فرانسیسکو دهمین رتبه را در حوزه امنیت فراساختاری و هشتمین مقام را در بخش سایبری داراست. این شهر همچنین در فهرست شهرهای درآمد بالا، رتبه چهارم را اشغال کرده است.

www.dalahoo.com

13.تایپه

این شهر تایوانی در فهرست بهترین مکان‌ها برای زندگی مقام بیست‌ویکم را دارد. امنیت از معضلات این شهر سه‌میلیونی نیست، چراکه تایپه در بخش امنیت شخصی در رده پنجم قرارگرفته و نهمین رتبه را در بخش امنیت سلامت از آن خودکرده است. تایپه در مرکز توسعه اقتصادی قرار دارد و سیستم حمل‌ونقل شهری‌اش در حال تحول و گسترش است. پروژه‌های نوسازی در بسیاری از بخش‌های آن در حال اجرا هستند.

www.dalahoo.com

14.مونترال

دومین رتبه جدول بهترین شهرها برای سکونت، از آن مونترال است. این شهر در حوزه امنیت فراساختاری، رتبه ششم و در حوزه دیجیتالی، مقام یازدهم را کسب کرده است. مونترال که دومین شهر بزرگ کاناداست، بیش از چهار میلیون شهروند دارد و عنوان دومین شهر بزرگ فرانسوی‌زبان جهان را پس از پاریس یدک می‌کشد. بر اساس اخبار اعلام‌شده، قرار است نزدیک به یک میلیارد دلار برای تعمیر جاده‌ها و پل‌های قدیمی این شهر طی سه سال آینده هزینه شود.

www.dalahoo.com

15.بارسلون

این شهر ساحلی و معروف اسپانیا، یکی از امن‌ترین نقاط جهان ازلحاظ امنیت سلامت و فردی شمرده می‌شود. حضور پررنگ نیروهای پلیس در خیابان‌ها و ایستگاه‌های مترو، نکته قابل‌توجه در مورد این شهر است. دقیقاً به همین دلیل است که طی سه سال اخیر آمار جرم و جنایت در بارسلون 32 درصد کاهش داشته است. حضور پلیس در جای‌جای این شهر در ایجاد حس امنیت در شهروندان نقش بسزایی داشته است.

www.dalahoo.com

به گزارش بیزنس اینسایدر، رتبه‌های شانزدهم، هفدهم و هجدهم این فهرست هم به شهرهای شیکاگو، لس‌آنجلس و لندن تعلق دارد. دو رتبه نوزدهم و بیستم این فهرست 50 عنوانی هم به واشنگتن و فرانکفورت اختصاص‌یافته است.

منبع: ایسنا1393/11/14 | کد مطلب: 2376
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
حامد احمدی

کارشناس ادبیات، کارشناس ارشد گردشگری، علاقمند به سفر و طبیعت  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
زینب
1403/04/04 00:41
فردوس چی پس
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1403/04/28 09:50
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین، مطلب را مطالعه کرده و نظر خود را با ما به اشتراک گذاشتین.

با تشکر از پیام شما

melo293
1399/07/01 15:24
فردوس رو یادت رفت
پاسخ دهید...
ملینا
1393/11/17 16:18
خیلی ممنون اطلاعات خیلی جالبی داشت
پاسخ دهید...
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.