تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

طرح حفاظت از سمندر امپراطور

ما سمندر را نمی‌خریم.

سمندر در هفت‌سین ایرانیان جای ندارد.

سمندر کلمه‌ای فارسی است و از دو واژه سام به معنای آتش و اندر تشکیل شده است. در بسیاری از افسانه‌های کهن ایران؛ سمندر حیوانی متولدشده از آتش معرفی شده است و به همین سبب، این نام را به آن داده‌اند.

به گروهی از دوزیستان که پس از بلوغ و ترک محیط آب دم خود را حفظ می‌کنند سمندر گفته می‌شود. 7 گونه از سمندرهای دنیا در ایران زیست می‌کنند سمندر نارنجی قیصر، سمندر امپراطور یا همان سمندر کوهستانی لرستانی یکی از گونه‌های خاص زیستگاه‌های ایران (اندمیک) است که در هیچ نقطه دیگری در دنیا جز در ناحیه کوچکی از لرستان و خوزستان زندگی نمی‌کند.

www.dalahoo.com

 متأسفانه در سال‌های اخیر بقای این‌گونه ارزشمند و زیبا در زیستگاهش به خطر افتاده است و اصلی‌ترین دلیل درخطر انقراض قرار گرفتن آن خریدوفروش سمندر امپراطور به‌منظور نگهداری در خانه ایرانیان است. عده‌ای افراد سودجو هرسال در آستانه سال نو اقدام به زنده گیری سمندر امپراطور از زیستگاه آن در این استان‌ها و انتقال آن برای فروش در تهران و شهرهای بزرگ می‌کنند. سمندر‌ها همانند بسیاری دیگر از جانوران در اسارت به دلیل عدم وجود شرایط زیستی و غذای مناسب قدرت بقا ندارند.

به‌منظور آگاه‌سازی شهروندان و فروشندگان درزمینه‌ی حفاظت و اهمیت این‌گونه در آستانه انقراض به‌منظور کاهش قاچاق این دوزیست مسئولین خزنده شناسان پارس بر آن شدند تا با کمک علاقه‌مندان طرحی را به این منظور اجرا کنند. این موسسه امسال برای چهارمین سال پیاپی همزمان با نزدیک شدن به‌روزهای پایان سال جلسه هماهنگی داوطلبان طرح را با همکاری بخش آموزش موزه طبیعت و حیات‌وحش ایران دارآباد در تاریخ ۹۳/۱۲/۱ برگزار نمود. در این کارگاه پس از معرفی طرح و پخش بخش‌هایی از فیلم سمندر امپراطور که پرهام دیباج آن را تهیه‌کرده است، شرکت‌کنندگان به گروه‌های شش‌گانه تقسیم شدند تا در طول اسفندماه به آگاه‌سازی، آموزش و پخش بروشور در مراکز اصلی خریدوفروش سمندر امپراطور اقدام نمایند. در این بخش از فعالیت‌ها با توجه به هماهنگی‌های صورت گرفته، یگان حفاظت محیط‌زیست شهر تهران نیز با حامیان سمندر همراه خواهد شد.

www.dalahoo.com

تعدادی از تورلیدرهای دالاهو نیز با توجه به احساس مسئولیتی که برای حفاظت از گونه‌های جانوری ایران در خود می‌بینند امسال در این طرح شرکت کردند تا هم در سطح شهر تهران و هم در تورهای اجراشده در دالاهو به آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی در خصوص حفاظت از این گونه زیبا بپردازند.

اطلاعات بیشتر در خصوص این طرح و سمندر لرستانی را می‌توانید در بروشوری که توسط خزنده شناسان پارس تهیه‌شده مطالعه کنید.

www.dalahoo.com

www.dalahoo.com

جهت کسبل اطلاعات بیشتر یا همکاری با انجمن لطفا با شماره های 09361014967 یا 09191070601 تماس حاصل فرمائید.1393/12/05 | کد مطلب: 2433
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
حامد احمدی

کارشناس ادبیات، کارشناس ارشد گردشگری، علاقمند به سفر و طبیعت  • به اشتراک بگذارید:
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.