تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

تمیزترین کشور‌های جهان

دو دانشگاه کلمبیا و ییل، شاخص عملکرد محیط زیست را در میان 140 کشور جهان بررسی کردند. شاخص عملکرد محیط زیست به بررسی 25 فاکتور زیست محیطی از کیفیت آب و هوا و تنوع محیطی گرفته تا میزان استفاده از آفت‌کش‌ها می‌پردازد. در فهرست زیر برترین کشورها از لحاظ شاخص عملکرد زیست محیطی در هر یک از 6 منطقه جهان انتخاب شده است.

تور هوایی استانبول

سوئیس

پنجمین کشور مرفه جهان از لحاظ سرانه تولید ناخالص داخلی، تمیزترین کشور جهان نیز به شمار می‌رود. امتیاز سوئیس در 8 شاخص زیست محیطی شامل بهداشت و کیفیت آب، سلامت جنگل‌ها و استفاده از آفت‌کش‌ها 100 است، این کشور تنها در شاخص‌های کشاورزی نمره کامل را کسب نکرده و باعث شده در مجموع امتیاز 95.5 را به ‎دست آورد.

پنجمین کشور مرفه جهان از لحاظ سرانه تولید ناخالص داخلی، تمیزترین کشور جهان نیز به شمار می‌رود.

سوئد

امتیاز سوئد در رابطه با شاخص‌هایی بالاست که به طور مستقیم با سلامت انسان در ارتباط هستند. این کشور دارای سطح پایین آلودگی هوا، چشمه‌سارهای آشامیدنی بکر و سطح پایین سرانه در انتشار گازهای گلخانه‌ای است. 9 میلیون سوئدی در حالی‌که با دقت فراوان به حفاظت از جنگل‌های‌شان مبادرت کرده و از لحاظ مدیریت جنگل‌ها امتیاز کامل را کسب کرده‌اند، اما در زمینه حفاظت از مناطق دریایی به شدت ضعیف عمل کرده و تنها امتیاز 26 را کسب کرده‌اند.

امتیاز سوئد در رابطه با شاخص‌هایی بالاست که به طور مستقیم با سلامت انسان در ارتباط هستند.

نروژ

نروژ که سومین کشور ثروتمند جهان است از لحاظ شاخص‌های کیفیت آب، بهداشت و سطح ازون و ذرات موجود در هوا امتیاز کامل را کسب کرده است. این بدان معناست که احتمال کمی وجود دارد تا مردم نروژ به بیماری‌های تنفسی مبتلا شوند. افزون بر این، با وجودی که 98 درصد از برق مورد نیاز این کشور از طریق نیروگاه‌های آبی تامین می‌شود، اما سکوهای نفت دریایی آن به میزان قابل توجهی گازهای گلخانه منتشر می‌کند.

نروژ که سومین کشور ثروتمند جهان است از لحاظ شاخص‌های کیفیت آب، بهداشت و سطح ازون و ذرات موجود در هوا امتیاز کامل را کسب کرده است.

کاستاریکا

اقتصاد کاستاریکا متکی بر صنعت اکوتوریسم بوده و به همین دلیل این کشور توجه زیادی به مسایل زیست‌محیطی خود دارد. این کشور آمریکای مرکزی در جایگاه پنجمِ فهرست جهانی محیط زیست قرار گرفته است. کشور کاستاریکا به مبارزه با فرسایش جنگل‌ها اقدام کرده که در کشورهای آمریکای لاتین به وفور رخ می‌دهد. بهترین امتیاز کاستاریکا در آلودگی هوا، تغییرات آب وهوایی و مبارزه با جنگل‌زدایی است.

 اقتصاد کاستاریکا متکی بر صنعت اکوتوریسم بوده و به همین دلیل این کشور توجه زیادی به مسایل زیست‌محیطی خود دارد.

کلمبیا

رفاه نسبی کلمبیا وابسته به حاصلخیزی زمین‌هایش برای کشاورزی، به خصوص برای کشت قهوه و گل بوده که درآمد صادراتی آن را تشکیل می‌دهند. این کشور آمریکای جنوبی در زمینه زمین‌های زراعی بیشترین امتیاز را کسب کرده است. اگر به دیدن کشورهای آمریکای جنوبی علاقه دارید و می‌خواهید بکرترین مناظر را ببینید، علاوه بر کلمبیا، می‌توانید در تور کوبا دالاهو شرکت کنید و یا در تور برزیل دالاهو همراه ما باشید. این تورها با بهترین لیدرها و با بررسی تمام شرایط کشور مقصد طراحی و ارائه می‌شوند.

کلمبیا در زمینه زمین‌های زراعی بیشترین امتیاز را کسب کرده است.

نیوزیلند

این کشور کم جمعیت که به محیط زیست خود توجه زیادی دارد، بهشت طبیعت‌گردها است. امتیاز نیوزلند در رابطه با شاخص‌های آب و کیفیت هوا تقریباً نزدیک به 100 بوده، اما صنایع و تجهیزات این کشور آلاینده هستند و بیشتر از سهمیه مجازشان گاز دی اکسیدکربن تولید می‌کنند.

این کشور کم جمعیت که به محیط زیست خود توجه زیادی دارد، بهشت طبیعت‌گردها است.

ژاپن

مردم ژاپن در میان سایر کشورهای جهان بیشترین میزان امید به زندگی را دارا هستند، دلیل این امر می‌تواند زیرساخت‌های بهداشتی بسیارعالی آن، اجتناب از استفاده از کودهای شیمیایی و سطح نسبتاً پایین آلودگی هوای این کشور باشد. هم‌چنین ژاپن در زمینه محافظت از جنگل، امتیاز کامل را کسب کرده است. با این وجود، ژاپن در مقایسه با کشورهای همسایه خود که امتیاز 88.8  را از لحاظ صید ماهی سواحل دریا دارند، امتیاز 81.6 را گرفته است. 

علاوه بر تمیزی، ژاپن دیدنی‌های دیگری هم دارد و از جمله کشورهایی است که مورد توجه گردشگران قرار گرفته. طبیعت و مناظر بکر ژاپن، معابد ژاپن، سیستم حمل و نقل و حتی خوراکی‌هایی که در خیابان پیدا می‌شود، همه تبدیل به دیدنی‌هایی شده‌اند که دوستداران این کشور آسیایی را به سمت خود فرا می‌خواند.

ژاپن در کنار دیدنی‌هایش، کشوری پیشرفته و با صنعتی پیشرو است. در نتیجه اگر به تکنولوژی علاقه دارید و می‌خواهید ایده‌هایی نو در زمینه شهرسازی، حمل و نقل، رفاه اجتماعی و... را ببینید، باید به ژاپن سفر کنید. تور ژاپن دالاهو با بهترین شرایط و قیمت، پیشنهاد ما به شماست.

تور ژاپن

ژاپن در زمینه محافظت از جنگل، امتیاز کامل را کسب کرده است.

آلبانی

آلبانی نیز مانند همسایگان اروپای شرقی خود، هیچ امتیاز برجسته‌ای از لحاظ شاخص‌های زیست‌محیطی ندارد. اما عدم صنعتی بودن این کشور مانع از آلودگی‌های شدید ناشی از صنعتی شدن شده است. صنعتی نبودن آلبانی باعث شده تا این کشور از لحاظ انتشار گازهای گلخانه‌ای و برای سطح پایین ازون در هوا امتیاز بالایی را کسب کند. با این حال سوزاندن چوب موجب آلودگی هوای آن شده است.

عدم صنعتی بودن آلبانی مانع از آلودگی‌های شدید ناشی از صنعتی شدن شده است.

قبرس

این جزیره 800 هزار نفری در شرق مدیترانه، در زمینه هر دو شاخص بهداشت و کیفیت آب امتیاز کامل را کسب کرده است. اما قبرس از لحاظ عرضه آب دچار مشکل بوده و آب زیرزمینی آن نمکی است. افزون بر این، امتیاز این کشور از نظر حفاظت از زیست‌گاه‌های طبیعی و انتشار گازهای گلخانه‌ای پایین است.

 این جزیره 800 هزار نفری در شرق مدیترانه، در زمینه هر دو شاخص بهداشت و کیفیت آب امتیاز کامل را کسب کرده است.

موریس

این جزیره نسبتاً مرفه که با جمعیت 1.3 میلیون نفر در هزار و 200 مایلی ساحل شرقی آفریقا در اقیانوس هند قرار دارد، از لحاظ شاخص‌های بهداشت محیط‌ زیست، امتیاز بالای 97.7 را کسب کرده است. در حالی که امتیاز متوسط کشورهای همسایه‌اش در جنوب صحرای آفریقا 44.5 بوده. موریس که از لحاظ کیفیت آب آشامیدنی، زیرساخت‌های بهداشتی و پاکیزگی هوا رقیب کشورهای اسکاندیناوی بوده، اما میزان سرانه انتشار گازهای گلخانه‌اش بالا است.

موریس از لحاظ شاخص‌های بهداشت محیط‌ زیست، امتیاز بالای 97.7 را کسب کرده است.

تور ترکیه

منبع: آکا1398/02/26 | کد مطلب: 2580
حامد احمدی

کارشناس ادبیات، کارشناس ارشد گردشگری، علاقمند به سفر و طبیعت


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
shandel
1394/02/24 13:06
سپاس از مطالب خوبتون....جالب بود.
پاسخ دهید...
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.