تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

آشنایی با جاذبه‌های شرق ترکیه

شرق ترکیه، منطقه‌ای با چند هزار سال تاریخ، فرهنگ و تمدن بشری است. در جای‌جای این سرزمین، تاریخ و طبیعت دست به دست هم داده‌اند تا ترکیه‌ای متفاوت از آنچه که تاکنون شنیده‌اید را نشان دهند! شهرها و جاذبه‌های باستانی این ناحیه،‌ هر ساله گردشگران زیادی را به تماشای خود می‌خواند.

در شرق ترکیه خواهید دید:

شهر وان

شهر تاریخی و زیبای وان بزرگترین شهر در شرق ترکیه و مرکز استان وان است. گویش مردم این شهر زبان کردی کرمانجی است. از نظر جغرافیایی، این شهر از شمال و غرب به دریاچه وان، از شرق به کوه‌های مرتفع سیاه کوه و از جنوب در مجاورت کوه آرتوس است.

برخی از از جاذبه‌های دیدنی وان عبارت‌اند از:

 • کلیسای آختاما
   این کلیسا در فاصله ۴۱ کیلومتری جنوب غربی شهر وان بر روی جزیره آختامار قرار گرفته است. این کلیسای دیدنی با معماری کشیش مانوئل و با سفارش گاغیک اول و پادشاه واسپورکان بین سال‌های ۹۱۵ تا۹۲۱ میلادی بنا شده‌ است.
 • دریاچه‌ی وان 
  بزرگ‌ترین دریاچه ترکیه دریاچه زیبای وان است که از فعالیت‌های آتشفشانی طی سالیان دراز به وجود آمده است. در شمال غربی دریاچه کوه‌ سبحان و در قسمت جنوبی آن کوه اختیار شهاب قرار گرفته است. آب شفاف دریاچه آن را برای تفریح و شنا گزینه مناسبی کرده است.

   

تور ترکیه

دریاچه وان ترکیه
دریاچه وان

حسن‌کیف HasanKeyf

حسن‌کیف روستایی باستانی در کرانه رودخانه دجله، واقع در جنوب ترکیه است. خاستگاه این منطقه به دوران پیش از تاریخ بازمی‌گردد. مردمان عموما کرد این منطقه، هنوز به رسم پیشنیان‌شان به شیوه غارنشینی زندگی می‌کنند. غارهایی در دل صخره‌های روستا که بعضا چند طبقه هستند این روستا را دیدنی کرده است. این منطقه در طول سالیان دراز شاهد فرهنگ‌های مختلفی بوده است. در دوران سلجوقیان حسن کیف پایتخت به‌حساب می‌آمده است. دژ عظیمی از جنس سنگ آهک از آن دوران در اینجا باقی مانده است. در حسن‌کیف می‌توانید از «سد ایلی‌سو (Ilisu)» و «مسجد سلیمان» نیز بازدید کنید.

روستای حسن کیف ترکیه

شانلی اورفا

شانلی اورفا یکی از باستانی‌ترین شهرهای دنیا، در نزدیکی رود فرات در جنوب شرقی ترکیه واقع شده است. این شهر راوی داستان‌های زیادی از گذشته‌های دور است. گمان می‌رود این شهر محل زندگی و یا زادگاه پیامبرانی همچون ابراهیم، شعیب و ایوب بوده است، از همین رو این منطقه مملو از آثار و نمادهای تاریخی و مذهبی است. اورفا از دو بخش قدیم و جدید تشکیل شده است که بخش قدیمی آن دارای بازارهای سنتی است. امروزه بیشتر جمعیت این شهر را عرب و کرد هستند.

در بازدید از جاذبه‌های اورفا، بازدید از «بالیک لی گول (محل تبدیل آتش به گلستان برای حضرت ابراهیم)»، «غار محل تولد حضرت ابراهیم»، «قلعه اورفا»، «مسجد خلیل الرحمان»، «باغ گول‌باشی»، «مسجد رضوانیه»، «مسجد جامع اورفا»، «دیوارهای مخروبه شهر»، «حمام‌های هشت‌گانه ترکی» و «یکی از قدیمی‌ترین معابد جهان» را از دست ندهید.

balikli Gol - urfa
balikli Gol

ماردین Mardin

ماردین شهری بین‌النهرینی، در جنوب‌شرقی ترکیه و بر روی صخره‌های کوه ساخته شده است. این سرزمین که سال‌ها دیار سوریانی‌ها بوده، با اشکال زمین‌شناسی جالب، بناهای طراحی شده از ترکیب سنگ و گیاهان همراه با کوچه‌های سایه دار دراز و پله‌ای از جاذبه‌های محبوب گردشگران ترکیه به‌حساب می‌آید.

نمرود داغی

کوه تاریخی نمرود گفتنی‌های زیادی از دوران باستان دارد. گورستان قدیمی، مجسمه‌های عجیب و غول پیکر ده متری همراه با کتیبه‌های اطراف آنها در میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده است. اینجا یکی از بهترین مکان‌ها برای مشاهده غروب و طلوع خورشید است، هر سال گردشگران زیادی به سمت کوه نمرود می‌آیند که زیباترین غروب‌ها و طلوع‌های خورشید را ببینند. این منطقه یکی از پارک‌های ملی ترکیه نیز به‌حساب می‌آید.

در اطراف کوه نمرود‌ می‌توانید از «قلعه قدیمی»، «قلعه جدید»، «تپه کاراکوش» و «پل جندره» بازدید کنید.

نمرود داغی
کوه نمرود

ترابزون

شهر زیبای ترابزون در نزدیکی شرق دریای سیاه واقع شده است. این شهر در قدیم بر سر راه جاده ابریشم قرار داشته و از نظر تجاری بسیار مهم بوده است. آثار تاریخی بی‌شمار، کوه‌های سرسبز و ساحل دریای سیاه از آن یک مکان جذاب گردشگری به‌وجود آورده است. یکی از جاذبه‌های دیدنی این دیار پارک ملی آلتیندره است که با طبیعتی باشکوه و سرسبز، صومعه زیبای سوملا را در پرتگاهی مرتفع در خود جای داده است. در جنوب شرقی ترابزون نیز، اوزونگول واقع شده است که از کوه آلپ سر چشمه گرفته و با کوه و چمن زار احاطه شده است. این مکان محل مناسبی برای پیاده‌روی و ماهی‌گیری است. 

در ترابزون، بازدید از «قلعه ترابزون»، «بازار ترابزون»، «موزه ابا صوفیا»، «دریاچه اوزون گل»، «خانه آتاتورک»، «پارک بوزتپه» و «موزه ترابزون» را از دست ندهید.

ترابزون
شهر ترابزون

صومعه سوملا Sumela
صومعه سوملا

شهر آنی

شهر آنی از لحاظ وجود بناهای مستحکم با معماری متنوع اهمیت فراوانی دارد. سنگ دوف مهم‌ترین عنصر به کار رفته در ساخت بناهای این شهر است. این سنگ، که قابلیت شکل‌پذیری خاصی دارد، در رنگ‌های متنوع زرد، قرمز، سیاه و خاکستری به وفور در دره آخوریان و اطراف این منطقه یافت می‌شده است. از آنجایی که این شهر دارای کلیساهای باشکوه زیادی بوده است به شهر هزار و یک کلیسا شهرت یافته است. بازمانده‌های سازه‌ها و کلیساهای این شهر دیدنی را در مرز ترکیه و ارمنستان خواهید یاقت.

شهر آنی 1394/03/25 | کد مطلب: 2642
مهناز قاضی

تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


 • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.