تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

چطور کفش مناسب طبیعت‌گردی بخریم؟

انتخاب کفش طبیعت‌گردی مناسب با فعالیت‌های سفر، یکی از مهم‌ترین کارهایی است که پیش از سفر باید انجام داد. درصورتی‌که با انواع مختلف کفش طبیعت‌گردی آشنایی نداشته باشید، ممکن است در حین خرید سردرگم شوید یا با پرداخت هزینه‌ سنگین خرید نامناسبی داشته باشید. بعد از خواندن این مطلب می‌توانید بهترین کفش طبیعت‌گردی مناسب سفرهای‌تان را بشناسید و لذت طبیعت‌گردی را بیش‌تر کنید.

 

تورهای ترکینگ

 

بهترین کفش طبیعت‌گردی چه کفشی است؟

در فعالیت‌های طبیعت‌گردی اصلی‌ترین بخش پیاده‌روی است. وزن بدن ما بر روی پاهای‌مان است و در صورت پوشیدن کفش نامناسب خیلی زود توان بدنی براثر خستگی پاها کاهش پیدا می‌کند. خستگی و یا عدم توان برای پیمایش مسیر، لذت سفرمان را کم می‌کند و حتی ممکن است خاطره‌ی ناخوشایندی از سفر برای‌مان به‌جا بگذارد.

بهترین کفش طبیعت‌گردی الزاماً کفش گران‌قیمت و یا مارک‌دار نیست. بلکه بهترین کفش مناسب برای طبیعت‌گردی کفشی است که با توجه به نوع فعالیت، نوع آب‌وهوای منطقه و از همه مهم‌تر میزان راحتی آن انتخاب شده باشد.

بهترین کفش مناسب برای طبیعت‌گردی کفشی است که با توجه به نوع فعالیت، نوع آب‌وهوای منطقه و از همه مهم‌تر میزان راحتی آن انتخاب شده باشد.

کفش‌های طبیعت‌گردی چند نوع‌اند؟

برای انتخاب کفش مناسب طبیعت‌گردی باید انواع فعالیت‌ها را بشناسیم. استانداردهایی در تولید کفش بر اساس فعالیت وجود دارند که تقریباً در همه‌ جای دنیا یکسان هستند.

صندل طبیعت‌گردی، کفش مناسب برای چه سفرهایی است؟

صندل طبیعت‌گردی نوعی از صندل‌های مقاوم و مناسب برای سفرهای طبیعت‌گردی سبک و تابستانی است. این صندل‌ها ضدآب هستند و رویه‌ی آن‌ها با بندهای پهن از پا محافظت می‌کنند. کفی صندل طبیعت‌گردی طراحی ورزشی و مناسبی برای فعالیت‌های سبک دارند. صندل طبیعت‌گردی در سفرهای تابستانی و ساحلی و یا در هنگام عبور از رودخانه بسیار مناسب است. 

صندل طبیعت‌گردی نوعی از صندل‌های مقاوم و مناسب برای سفرهای طبیعت‌گردی سبک و تابستانی است.

کفش‌های پیاده‌روی و رانینگ (Running & Walking)

کفش‌های پیاده‌روی و رانینگ برای پیاده‌روی و یا دویدن در مسیرهای هموار طراحی شده‌اند. بنابراین برای فعالیت‌های طبیعت‌گردی چندان مناسب نیستند و بهتر است در سفرهای شهرگردی مورداستفاده قرار بگیرند. اما اگر برای یک سفر یک‌روزه به طبیعت با فعالیت بسیار سبک به دنبال کفش مناسبی هستید، در این کفش‌ها احساس راحتی خواهید داشت.

برای دویدن در مسیرهای هموار از کفش‌های رانینگ استفاده کنید.

 

کفش‌های هایکینگ و ترکینگ (Hiking & Trekking)

کفش‌های هایکینگ مناسب پیاده‌روی در مسیرهای هموار طبیعت هستند. کف این کفش‌ها نسبت به کفش‌های معمولی پیاده‌روی آج‌های عمیق‌تر و زیره‌ محکم‌تری دارند. کفش‌های هایکینگ سبک و راحت هستند، اما کفش طبیعت‌گردی مناسبی برای مسیرهای طولانی و یا حمل کوله‌ سنگین نیستند. همچنین اگر قصد سفر به طبیعت برفی را دارید بدانید که با این کفش نمی‌توانید در مناطق گل‌آلود و یا برفی پیاده‌روی کنید.

برای هایکینگ از کفش مناسب استفاده کنید.

 

کفش‌های ترکینگ برای مسیرهای ناهموار طبیعت مناسب هستند. ترکینگ فعالیت سنگین‌تری از هایکینگ است، اما ترکینگ هم انواع سبک و سنگین دارد. کفش‌های ترکینگ سبک و انعطاف‌پذیر هستند و در برابر رطوبت مقاومت بیش‌تری نسبت به کفش‌های هایکینگ دارند. جنس رویه‌ کفش‌های ترکینگ چرم و الیاف مصنوعی است. همچنین این کفش‌ها برای محافظت بیش‌تر پا و جلوگیری از پیچ‌خوردگی، کمی‌ ساق‌دار هستند. اما باید این نکته را مدنظر داشته باشیم که کفش‌های ترکینگ و هایکینگ برای مسیرهای برف و یخ مناسب نیستند.

اگر سفر شما سفری به مناطق کوهپایه‌ای است که شیب ملایمی دارد و مسیر همواری نیست بهترین کفش طبیعت‌گردی برای این مسیر کفش‌ ترکینگ است. هرچند که این نوع کفش راحتی مطلوبی برای  پاها در مسیرهای ناهموار دارد اما این کفش هم مناسب حمل کوله‌پشتی سنگین نیست.

در مسیرهای ناهموار از کفش ترکینگ استفاده کنید.

 

کفش‌های کوه‌پیمایی و کوهنوردی

تفاوت کوه‌پیمایی و کوهنوردی در میزان شیب، ارتفاع کوه و نوع مسیر است. کوه‌پیمایی درواقع پیمایش مسیرهای کوه به‌صورت راه رفتن و در شیب نه‌چندان سنگین است.

بهترین کفش‌های طبیعت‌گردی کفش‌های کوه‌پیمایی هستند. کفش کوه‌پیمایی کفشی است که زیره‌ محکم‌تری نسبت به کفش‌های ترکینگ دارد و درواقع در مسیرهای سنگلاخ باعث آسیب پا از ناحیه کف کفش نمی‌شود. کفش کوهپیمایی که در بازار به نام کفش کوه شناخته می‌شود، ساق‌دار است و در انتهای بندها سگک قفل کننده‌ بند کفش دارند. همه‌ این ویژگی‌ها کمک می‌کند که در مسیرهای شیب‌دار پا در کفش حرکت نکند. ممکن است این تصور وجود داشته باشد که در سربالایی‌ها پا آسیب بیش‌تری می‌بیند. اما در واقعیت محافظت از پا در سرپایینی‌ها بسیار مهم‌تر است. به دلیل ساختار مناسب کفش‌های کوه‌پیمایی در سرازیری‌ها نوک انگشتان پا تحت فشار قرار نمی‌گیرند.

کفش‌ کوه تا حدود زیادی ضدآب است و برای حمل کوله‌ سنگین نیز مناسب است. معمولاً در قسمت جلوی این کفش‌ها رویه‌ محکم و ضدآبی مشاهده می‌کنید که هم خاصیت ضد‌آب دارند و هم از انگشتان پا در برابر برخورد سنگ محافظت می‌کنند. جنس رویه‌ کفش کوه چرم و الیاف مقاوم است.

کفش کوه‌پیمایی بهترین کفش طبیعت‌گردیست.

 

کفش کوه‌پیمایی به دلیل استحکام و درعین‌حال نسبتاً سبک بودن، بهترین کفش طبیعت‌گردی است. شما می‌توانید با این کفش‌ها در اکثر مسیرها احساس راحتی کنید.

کفش کوهنوردی کفشی با زیره‌ بسیار محکم و انعطاف‌پذیری کم‌تر است. این کفش‌ها از بخش زیرین با لایه‌ ضد‌آبی که دورتادور کفش را پوشانده، محافظت می‌شوند. این کفش طبیعت‌گردی می‌تواند برای مسیرهایی با شیب سنگین و در برف هم مناسب باشد. اما در نظر داشته باشید که به دلیل سنگین بودن کفش بهتر است در ماشین و از شروع سفر این کفش‌ها را به پا نکنید.

ممکن است در هنگام خرید با کفش‌های کوهنوردی سنگین نیز مواجه شوید. کفش‌های کوه سنگین برای مسیرهای حرفه‌ای و برف و یخ مناسب هستند که امکان نصب تجهیزات بر روی آن‌ها وجود دارد. خرید این کفش‌ها برای سفرهای طبیعت‌گردی توصیه نمی‌شود.

هنگام انتخاب کفش طبیعت‌گردی به چه نکاتی باید دقت کرد؟

 

مهم‌ترین نکته در انتخاب کفش طبیعت‌گردی

شاید در هنگام خرید، نام شرکت سازنده کفش و یا پرداخت هزینه بیش‌تر باعث شود که تصور کنید کفش مناسب‌تری می‌خرید. اما مهم‌ترین نکته در انتخاب کفش طبیعت‌گردی میزان راحتی پای شما در کفش است. همچنین انتخاب جوراب مناسب می‌تواند در راحتی کفش بسیار مؤثر باشد. برای کفش‌های طبیعت‌گردی ترکینگ و کفش کوه، حتماً از جوراب‌های ضخیم استفاده کنید.

در بعضی از مغازه‌های فروش کفش طبیعت‌گردی، مسیرهای مصنوعی برای امتحان میزان راحتی کفش در طبیعت طراحی شده‌اند. اما اگر این مسیرها وجود نداشتند، حتماً با کفش مدتی در مسیر صاف و یا در پله‌ها راه بروید تا بتوانید مطمئن باشید بهترین کفش طبیعت‌گردی را برای سفر‌هایتان می‌خرید.

 

 1399/06/05 | کد مطلب: 2825
برچسب‌ها: نکات سفر
شبنم قزلو

لیسانس معماری علاقمند به سفر، ادبیات، سینما، تاریخ و هنر


تهیه و تدوین: واحد آموزش دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
مینا
1398/11/29 13:45
سلام ممنون بابت مقالتون.من یه تایمی هست دارم دنبال یه سری معیار برای خرید کفش چرم زنانه می‌گردم که بتونم با این معیار ها یه کفش چرم مناسب تهیه کنم. مقاله شما رو خوندم عالی بود میخواستم ببینم معیارهایی که چرم سورنا برای خرید کفش چرم مشخص کرده رو تائید می‌کنید شما یا خیر؟
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1398/11/30 09:49
دوست عزیز
سلام

تخصص ما کفش چرم نیست. این مطلب صرفا بریا آگاهی رساندن در مورد انتخاب کفش طبیعتگردی هست.

با تشکر از پیام شما

برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.