تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

پاریس، شهر عشق!

رفتن به پاریس پایتخت فرانسه، تصور شیرینی است. فرانسه آن هم با برج ایفل و خیابان‌های سنگ فرش شده و ساختما‌های قدیمی‌اش. این کشور پر از جاذبه‌ی دیدنی است. تا حدی که آدمی دلش نمی‌خواهد از آن بیرون بیاید. با ما باشید تا سری به جاذبه‌های دیدنی پایتخت آن بزنیم.

فرانسه یکی از کشورهای معروف اروپا و دنیاست. کشوری که به خاطر ظاهرش به آن شش ظلعی هم می‌گویند. این کشور دارای جاذبه‌های طبیعی زیادی چون جاذبه‌های ساحلی در مناطق شمالی، غربی و مناظر کوهستانی عمدتاً مربوط به رشته‌کوه‌های آلپ در قسمت شرقی است. کشور برج ایفل دارای سازه‌ها و بناهای تاریخی زیادی است. بناهایی که هر کدام راوی قصه‌های زیادی از از این سرزمین هستند. پاریس پایتخت این کشور رویایی است. شهری که در آن با هر قدمی که برمی‌دارید لذت خاصی خواهید برد.
در پاریس خواهید دید:

کلیسای جامع نوتردام

این کلیسای معروف در جزیره سیته در میانه رود سن و مرکز شهر پاریس قرار گرفته است. این کلیسا دارای معماری زیبای گوتیک است. کلیسای جامع نوتردام از زیباترین کلیساهای اروپا با قدمتی بیش از هفتصد سال است و معماری آن بسیار خیره کننده و شگفت انگیز است. برای تزیین داخل و خارج آن، هنرمندان صدها مجسمه کوچک و بزرگ از سنگ یا چوب را تراشیده‌اند. اگر بخواهیم به لحاظ معماری آن را بررسی کنیم، در بالای درب اصلی و در ارتفاع بیست متری، بیست و هشت مجسمه سنگی سه و نیم متری نصب شده‌ که نشانگر پادشاهانی هستند که قبل از ظهور عیسی حکومت می‌کردند.

کلیسای جامع توتردام

با گذر زمان ناقوس‌های زیادی در برج‌های این کلیسا نصب شد که بزرگ‌ترین آن با نام امانوئل دارای سیزده تن وزن است. این ناقوس تنها در برخی شرایط خاص به صدا در می‌آید. در گوشه و کنار این کلیسا نیز شاهد مجسمه‌ها، نقاشی‌ها و آتار بی‌نظیری خواهید بود.

نوتردام

خیابان شانزه لیزه

شانزه لیزه از خیابان‌های اصلی و اعیان نشین پاریس و فرانسه است. شانزلیزه بسیار زیباست. وقتی در این خیابان قدم می‌زنید، حس عجیبی خواهید داشت. در اینجا کافه تراس‌های معروف، فروشگاه‌های لوکس و... به چشمتان خواهد خورد. این خیابان به طول ۱٬۹۱۰ متر در شمال غربی پاریس قرار گرفته است. شانزه لیزه از میدان کنکورد شروع می‌شود و به میدان شارل ختم می‌شود. این خیابان مملو از پارک‌‎ها و گل کاری‌های زیباست. علاوه بر این‌ها، سالن‌های سینما و تئاتر، کافه و رستوران نیز برای گردشگران مهیا شده است. اگر گذرتان به این خیابان افتاد پیشنهاد می‌کنیم سری به کاخ الیزه که در نزدیکی اینجاست بزنید. فرانسوی‌ها شانزلیره را زیباترین خیابان جهان نامیده‌اند.

خیابان شانزلیزه

رودخانه سن

این رود پرآب‌ترین رود فرانسه است که در شمال غربی این کشور جریان داد و از دل پاریس می‌گذرد. سن با ۷۷۶ کیلومتر طول، از بورگاندی سرچشمه گرفته و به کانال مانش سرازیر می‌شود. بسیاری از مکان‌های دیدنی پاریس در کناره این رودخانه قرار دارند. شما می‌توانید با قایق‌های معروف بتوبوس از این رودخانه و مکان‌های توریستی دیدن کنید. کناره‌های رود سن در پاریس در سال ۱۹۹۱ وارد فهرست میراث جهانی یونسکو شد.

رودخانه سن
 

منطقه لادفانس

این منطقه مدرن در حاشیه غربی پاریس و امتداد محور خیابان شانزه لیزه قرار گرفته است. بسیاری از شرکت‌های بزرگ و مطرح دنیا در این منطقه قرار گرفته‌اند. لادفانس در واقع بزرگ‌ترین منطقه تجاری و اقتصادی اروپا است. در منطقه لادفانس تا چشم کار می‌کند ساختمان‌ها و سازه‌های مدرن و شیشه‌ای به چشم‌تان خواهد خورد. اما یکی از جاذبه‌های معروف فرانسه نیز به نام طاق پیروزی در اینجا قرار گرفته است.

منطقه لادفنس

محله هنرمندان

محله هنرمندان یا مونت مارتر یکی از جاذبه‌های دیدنی شهر پاریس است. تپه‌ای که ارتفاعش حدودا به 130 متر می رسد و در شمال شهر پاریس قرار گرفته است. به لحاظ تاریخی مونت مارتر از شهادت دنیس مقدس، اسقف پاریس، که در سال 250 میلادی، در بالای این تپه گردن زده شد ریشه می گیرد. از اواسط قرن هجدهم، هنرمندان مونت مارتر را خانه نامیدند. پیسارو و ژونگ کیند دو نفر از اولین هنرمندانی بودند که در مونت مارتر زندگی کردند و بعد از آنها افرادی چون ادگار دوگاس، آنری متیس، تولوز-لوترک، پیر آگوست رنوار و پابلو پیکاسو در اینجا زندگی کرده‌اند. امروزه، با ساخت و ساز اندکی که در این منطقه شده است، مونت مارتر خصوصیات روستاوار خود را حفظ کرده است. اگر به اینجا قدم گذاشتید پیشنهاد می‌کنیم به تماشای موزه‌ی مونت مارتر بروید.

جایی که موریس اوتریلو در آنجا زندگی کرده و نقاشی کشیده است. بنای پشت این موزه نیز دیدنی است، جایی که رنوار در آن زندگی می‌کرده است. گورستان هنرمندان نیز تماشایی است. جایی که آرامگاه بسیاری از هنرمندان بزرگ است. یکی از بخش‌های معروف مونت مارتر کلیسای قلب مقدس است. گنبد سفید این کلیسای کاتولیک با معماری رومی، بر بلندای مونت مارتر، بلندترین نقطه‌ی شهر است.
مونت مارتر

پانتئون

این بنا در منطقه‌ی لاتن شهر پاریس قرار گرفته است. در ابتدا از این بنا به عنوان کلیسا استفاده می‌شد اما اکنون پانتئون مقبره‌ی مشاهیر بزرگ فرانسوی است. افراد معروف زیادی در اینجا دفن شده‌اند. افرادی چون؛ ولتر، ژان ژاک روسو، ویکتور هوگو، امیل زولا، پیر کوری، ماری کوری و...

پانتئون

کاخ ورسای

این کاخ در قدیم در دهکده‌ای به نام ورسای در نزدیکی پاریس قرار داشت اما اکنون دهکده و کاخ ورسای در حومه‌ی شهر پاریس هستند. از سال ۱۶۸۲ تا سال ۱۷۸۹ که خانواده‌ی سلطنتی به پاریس منتقل شدند، این کاخ محل زندگی و دربار حکومتی پادشاهان فرانسه بود. کاخ ورسای به‌عنوان یکی از میراث‌های جهانی توسط یونسکو ثبت شده است. از نظر تاریخی، تا زمان پادشاهی لویی چهاردهم کاخ رسمی و سلطنتی فرانسه کاخ لوور بود. اما پس از شروع پادشاهی لویی چهاردهم، او تصمیم می‌گیرد کاخ شکوهمندی برای خود بسازد. برای همین دهکده زیبای ورسای رو انتخاب کرد.

کاخ ورسای

معماران معروفی به نام‌ لویی لووا، طراح فضای سبز آندره لونوتر و شارل لُبران نقاش بزرگ در این کاخ مشغول فعالیت شدند. مجموعه کاخ‌های ورسای در چهار مرحله ساخته و تکمیل شدند. اولین بنا شامل باغ و قسمت ورودی افتخار آشنایی نام گرفت که ظرفیت ۶۰۰ مهمان را داشته است. بنای دوم، پیمان آخن بود که با پایان جنگ اسپانیا و فرانسه و امضای معاهده صلح میان آنها در منطقهء آخن پایان یافت. بنای سوم پس از پایان جنگ با آلمان و امضای معاهده نیمیخن که شامل بال شمالی و غربی قصر همچنین باغ پرتقال بود پایان یافت. تالار معروف آینه در این قسمت قرار دارد. آخرین قسمت با پایان جنگ نه‌ساله کامل شد. در اینجا وسایل و تزئینات بسیار مجللی قرار گرفته شد. در دوران پادشاهان بعدی، عمارت‌هایی به اینجا اضافه شد.

درون کاخ ورسای

موزه لوور

حتما بارها اسم موزه معروف لوور در فرانسه را شنیده‌اید. این موزه در شهر پاریس و در نزدیکی خیابان شانزه لیزه قرار گرفته است و میزبان بیش از ۳۵ هزار اثر هنری است که در هشت بخش مختلف آن نگه‌داری می‌شوند. در این موزه آثاری از دوران پیش از تاریخ تا به اکنون نگه‌داری می‌شود. از معروف‌ترین آثار هنری این موزه می‌توان لوح حمورابی، تابلوی بانوی صخره‌ها و تابلوی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی را نام ببریم. بنای موزه لوور قبل از انقلاب بزرگ فرانسه یکی از کاخ‌های سلطنتی بود که در آن آثار هنری با ارزش نگه‌داری می‌شد، پس از انقلاب فرانسه این بنا به موزه ملی فرانسه مبدل شد. در پشت این کاخ، باغ زیبایی به نام باغ تویلری وجود دارد و رو به روی باغ نیز میدان کنکورد دیده می‌شود.

موزه لوور

گالری لافایت

یکی از جاذبه‌های دیدنی پاریس، گالری لافایت است که یک فروشگاه معروف و با شکوه فرانسوی است. این فروشگاه ده طبقه قدیمی، دکوراسیون داخلی زیبایی دارد. در اینجا چشمتان به تزئینات شیک و گنبد ساخته شده از استیل و شیشه دودی خواهد خورد. در این مرکز خرید با شکوه، مارک‌های معروف زیادی شامل کیف، کفش، ساعت و... وجود دارند. گالری لافایت یکی از بهترین مراکز خرید در فرانسه است.

گالری لافایت

دیزنی لند

دیزنی لند پاریس مقصدی مهیج برای گردشگران فرانسه است که در حومه پاریس قرار دارد. این مجموعه عظیم شامل دو شهربازی و دهکده‎‌های کوچک و بزرگ کارتون‌ها و فیلم‌های مختلف دیزنی، فروشگاه، هتل، رستوران و... است. به جرئت می‌توان گفت، بازدید این مجموعه از بازدید سالانه موزه لوور وبرج ایفل نیز بیشتر است. اگر به فرانسه رفتید پیشنهاد می‌کنیم هیجان رفتن به دیزنی لند را از دست ندهید. اینجا، به قدری برای کودکان و حتی بزرگسالان جذاب است که از گشت‌و‌گذار در آن خسته نخواهید شد.

دیزنی لند

برج ایفل

بدون شک وقتی اسمی از فرانسه می‌بریم برج ایفل است که در ذهن نقش می‌بنند. سازه‌ای عظیم و زیبا. این برج در میدان شان دو مارس و در مجاورت رود سن در پاریس سر به آسمان کشیده است. سازنده‌ی این برج گوستاو ایفل نام داشته است. از همین رو نام این برج را ایفل گذاشته‌اند. ساخت برج ایفل در سال ۱۸۸۷ آغاز و در ۳۱ مارس ۱۸۸۹ به پایان رسید. ساخت این بنای عظیم حدود دو سال طول کشیده است. این برج از ۱۸ هزار و ۳۸ قطعه ساخته شده و برای اتصال آن‌ها از دو و نیم میلیون پیچ و مهره به کار گرفته شده است. ارتفاع برج ۳۲۴ متر است که در زمان خود مرتفع‌ترین برج جهان بوده است. وزن برج ایفل بیش از ۱۰ هزار تن است. تماشای این برج در تصویرها لذت بخش است چه برسد به آنکه از نزدیک تماشاگر آن باشید.

برج ایفل

برای سفر به پاریس، می‌توانید در تور اروپا با دالاهو همسفر شوید.1394/08/02 | کد مطلب: 3144
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی

تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
سمیه واحدی
1394/08/03 18:36
کشور گرونیه؟ هزینه زندگی بالاس؟
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1394/08/13 10:11
با سلام
به نسبت اکثر کشورهای اروپایی، بله. کشور گرانی برای زندگی محسوب میشه
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.