تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

موریس، تکه‌ای از بهشت روی زمین

موریس مقصدی برای تجربه‌‌های آرامش‌بخش و دریایی است. تصمیمی مناسب برای کسانی که عاشق آب و جزیره‌اند. جزیره‌ای در جنوب غربی اقیانوس هند که برای هر سلیقه‌ای یک گزینه دارد. اینجا می‌توانید از یک ماه عسل شیرین خاطره بسازید و یا ماجراجوی طبیعت باشید. می‌توانید از شنا و پیاده‌روی در سواحل اقیانوس، غواصی و تماشای کف اقیانوس لذت ببرید و به تماشای مکان‌های تاریخی جزیره بنشینید.

موریس جزیره‌ای در اقیانوس هند است، جایی در کنار آفریقا که توسط پرتغالی‌ها کشف شد و بعد‌ها به استعمار هلندی‌ها در آمد. هلندی‌ها به احترام شاهزاده موریس ناساو، نام این جزیره را موریس گذاشتند. در نهایت این جزیره، بعدها به دست فرانسوی‌‎ها و بریتانیایی‌ها افتاد. از دوران آنها، آثار تاریخی زیادی هنوز در اینجا پابرجاست.
در این جزیره که مساحت آن چهار برار تهران خودمان است، ده‌ها شگفتی دیدنی وجود دارد که با دیدن آنها چشم هر گردشگری برق می‌زند. جدا از آثار تاریخی زیبای موریس، هیجاناتی چون تجربه‌ سواری در زیر دریایی در اعماق اقیانوس، سقوط آزاد، شنا با دلفین‌ها، تماشای رودخانه‌ها، مرداب‌ها، آبشارها، جنگل‌های زیبا و گونه‌های گیاهی و جانوری متنوع و کوه‌های آتشفشانی در انتظار شما هستند.
به لحاظ آب و هوایی، این منطقه نیمه استوایی است، همین شرایط نیمه استوایی باعث رویش گیاهان و درختان خاصی شده است.

موریس Mauritius

با قدم زدن در موریس تجربه‌های جالبی خواهد داشت. در گوشه و کنار حیاط برخی خانه‌ها، معابد کوچک مسیحی و بودایی به چشمتان خواهد خورد. صاحبان آرام و مهمان‌نواز این خانه‌ها با اعتقاد‌های متفاوت در کنار هم به آرامی زندگی می‌کنند.
اما اینجا برای طرفداران مزه‌ها و چاشنی‌های جدید، یک گزینه‌‌ی خوشمزه‌ هم به حساب می‌آید. غذاهای نسبتا تند و خوش طعم حسابی وسوسه‌تان خواهند کرد. یادتان باشد آشپزهای موریس مهارت خوبی در طبخ غذا مخصوصا ار نوع دریایی دارند.

غذاهای موریس

اگر به این جزیره سفر کردید پیشنهاد می‌کنیم سری به مغازه‌های صنایع دستی بزنید. صنایع دستی موریس معمولا از انواع صدف‌ها و حلزون‌های دریایی ساخته می‌شوند. در اینجا می‌توانید مجسمه‌های کوچک و بزرگی که از چوب ساخته شده‌اند را با قیمت‎‌های مناسب خریداری کنید. اما سوغات و سمبل این کشور «دو دو» است که می‌توانید برای عزیزانتان آن را هدیه ببرید. «دو دو» پرنده ملی موریس است که منقرض شده است.

در موریس خواهید دید:

 

موزه‌ی Blue Penny

موزه معروف Blue Penny در اسکله‌ی Caudab و مرکز شهر پورت لوییس قرار دارد. این موزه مربوط به اداره پست است و در آن تمبرهای معروف دو پنی آبی و یک پنی قرمز مربوط به سال 1847 به نمایش آمده‌اند. تماشای این موزه را به کسانی که به تمبر علاقه‌مند هستند توصیه می‌کنیم. در اینجا، هنرهای دستی چون کارت پستال و پوستر هم به نمایش گذاشته می‌شوند. وجود امکانات صوتی و تصویری پیشرفته این موزه که به تاریخ گذشته می‌پردازند از ویژگی‌های اینجاست. 

موزه‌ی Blue Penny

بندر پورت لوییس Port Louis

این بندر در شمال غربی ساحل جزیره موریس قرار دارد. پورت لوییس منطقه‌ای مهم از نظر سیاسی، فرهنگی و اقتصادی در این کشور است. پورت لوییس که پایتخت کشور موریس است در زمان فرانسوی‌ها ساخته شد. دو ساختمان پارلمان به سبک غربی، سالن شهر، مسجد به سبک عربی، معابد هندی و چینی در اینجا قرار دارند. در نزدیکی این بندر برج و قلعه‌های باستانی و آثار قدیمی نیز به چشم می‌خورند. در پورت لوئیس، مقابل بندرگاه و اقیانوس هند قسمتی با نام Waterfront وجود دارد که می‌توانید در آن قدم بزنید و انواع مغازه‌ها، موزه و گالری‌ها را تماشا کنید. بعد از یک پیاده‌روی و خرید دلچسب پیشنهاد می‌کنیم به یکی از کافه رستوران‌های کنار دریا بروید و یک غذای دریایی خوشمزه میل کنید.

بندر پورت لوییس Port Louis

Aapravasi Ghat

این منطقه، زمانی میزبان هزاران مهاجر بوده است و حالا به عنوان یکی از آثار ثبت شده جهانی در یونسکو به حساب می‌آید.

رودخانه سیاه Black River

شاید با شنیدن این نام، تصور کنید قرار است یک رودخانه ببینید. اما اینطور نیست. رودخانه سیاه نام دره‌ای عمیق در جنوب جزیره است که به لحاظ آب و هوایی، خشک‌ترین بخش این کشور به حساب می‌آید. وجود حجمی انبوه از گیاهان تو در تو و تیره، نمایی سیاه رنگ در این دره به وجود آورده است. اصلی‌ترین پوشش گیاهی جزیره موریس را در همین منطقه می‌توانید ببینید که دارای پوششی بکر و متفاوت با کل جزیره است. ارتفاع این دره سرسبز چیزی حدود 700 متر است که اطراف آن کوه‌هایی به ارتفاع 900 متر دیده می‌شوند! حالا تصور کنید با ارتفاع متوسط موریس که چیزی بین 70 تا 100 متر است، بر چه مکان بلندی ایستاده‌اید.

رودخانه سیاه Black River

معبد هندو و مجسمه شیوا Shiva

معبد شیوا در مجاورت دریاچه Grand Bassin قرار گزفته است. معبد هندو و مجسمه شیوا برای بسیاری از گردشگران جای جالبی است. در اینجا می‌توانید بسیاری از آداب و رسوم هندوها را از نزدیک ببینید. از آنجایئکه مردم این جزیره معتقند در روزگاران دور این دریاچه با آب مقدس گنگ در هند پر شده است، اینجا جایی مقدس برای آنها به‌حساب می‌آید. مردم هدایا و نذورات خود را با آب این دریاچه متبرک کرده و زیر پای خدایان می‌گذارند. بیشتر مردم برای احترام به خدایان با پای برهنه وارد معبد شیوا می‌شوند. در اینجا کسانی را خواهید دید که با گل‌های زرد رنگ، میوه و شیرینی به سوی خدایان می‌روند. در مقابل این معبد، دومین مجسمه بزرگ شیوا در جهان با ارتفاع 35 متر وجود دارد که در سال 2007 ساخته شد. برای هندوها شیوا خدای جنگ و محافظت است. هندوها معقتدند شیوا هیچ وقت نمی‌میرد و در زمان ترس و اضطراب حامی آنهاست. به زعم آنها شیوا برای سلامتی جهان، زهر هلاهل را می‌نوشد و به خاطر مار کبرایی که همسر او پارواتی به دور گردن او بسته است در مقابل این زهر مصون است.

معبد هندو و مجسمه شیوا برای بسیاری از گردشگران جای جالبی است.

دهکده و آبشارهای شاماقل Chamarel Waterfall

شاماقل نام دهکده‌ای مهم در این جزیره است که در آن مزارع و فعالیت‌های مربوط به کشاورزی وجود دارد. با رسیدن به این منطقه، می‌توانید به تماشای نمایی شگفت از آبشارهای 90 متری بروید. این آبشارها و رنگین کمان‌های روی آنها شاماقول را بسیار دیدنی کرده است. شاماقول، منطقه ای آتشفشانی است. به همین دلیل، خاک اینجا مملو از کانی‌های مختلف است که در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و زمینی رنگارنگ به وجود آورده‌اند. هر تکه از زمین به علت وجود نوعی مواد شیمیایی به یک رنگ در آمده است. رنگ‌های متنوع به روی زمین حسابی سرگرم‌تان خواهند کرد.

 آبشارهای شاماقل Chamarel Waterfall

آبشارهای شاماقل

زمین‌های هفت رنگ Chamarel coloured earth

زمین‌های چند رنگ جزیره موریس

 

اگر با دالاهو در تور موریس همسفر شدید پیشنهاد می‌کنیم از گشت‌های اختیاری جزیره غافل نشوید. مجموعه‌های آبگرم این منطقه حسابی خستگی را از تنتان به در خواهند کرد. تصور کنید به دور جزیره با قایق‌های شیشه‌ای می‌گردید یا روی آب در حال کایاک سواری، موج سواری و اسکی هستید. چقدر تصویر مهیجی است. در اینجا می‌توانید از انواع و اقسام ورزش‌های آبی لذت ببرید. ما غواصی و تجربه‌ی سوار شدن در زیر دریایی و بودن در اعماق اقیانوس را بهتان پیشنهاد می‌کنیم. اگر پا به سواحل اینجا گذاشتید خط ساحل را بگیرید و بروید! اقیانوس جلوی رویتان، ماسه‌های نرم زیر پایتان، نخل‌های خم شه پشت سرتان همراهی‌تان خواهند کرد.
سواحل زیادی پیش روی شما هستند. در سواحلی چون Belle Mare در نزدیکی Trou dEau Douce، گریس گریس در ناحیه‌ی جنوبی Souillac، ساحل شمالی Pereybere، ساحل روبروی کوهستان Choisy، Roches، Flic eb Flac، Trou و... می‌توانید بهترین لحظه‌ها را داشته باشید.

ساحل موریس Mauritius beache

باغ گیاه‌شناسی Pamplemousses

پامپلاموس نام باغ گیاه‌شناسی بزرگی در شمال این کشور در نزدیکی پورت لوییس و روستای پامپلوموس است که سومین باغ بزرگ جهان به حساب می‌آید. این باغ دارای گیاهان بسیار متنوعی است که عمری طولانی دارند. زمانی که فرانسوی‌ها در اینجا بودند، فردی به نام Mahe De Labor Dounnisses با کمک گیاه‌شناسی به نام Pierre Poivre گیاهان مختلفی را در باغ منزلش جمع آوری و نگه‌داری کرد. خانه قدیمی او هنوز در وسط این باغ پابرجاست. در گوشه‌ای از این باغ، مجسمه و در قسمت دیگر باغ، آرامگاه این گیاه‌شناس را نیز می‌توانید ببینید. سال‌ها بعد باغی که آنها ساخته بودند، بزرگ و بزرگ‌تر شد تا امروز که سومین باغ گیاه‌شناسی در تمام دنیا به‌حساب می‌آید. در این باغ که به آن باغ بهشت هم می‌گویند انواع و اقسام گیاهان، درختان و گل‌هایی که هیچ تصوری از آنها ندارید خواهید دید. نیلوفرهای آبی بزرگ که می‌توانند وزنی به اندازه سه کیلوگرم را روی خود نگه دارند، از گیاهان جالب این باغ هستند.

باغ گیاه‌شناسی Pamplemousses

پارک ملی کاسلا Casela

این پارک در جنوب منطقه‌ی بامبوس و در امتداد جاده ی A3 قرار دارد. پارکی به مساحت 14 هکتار که زیستگاه صدها حیوان و پستاندار از جمله شیر، شاهین‌های نایاب موریس، کبوتر صورتی، لاک پشت‌های غول پیکر، ببر، میمون پوزه‌دار، بز کوهی، گورخر، انواع پرنده و... است. پارک ملی Casela دارای بخش‌های مختلفی برای گشت‌و‌گذار و تماشای دنیای حیوانات است. این پارک طبیعی در مجاورت کوهستان رمپارت قرار گرفته است. شما در این پارک این فرصت مهیج را دارید که در کنار شیرها و چیتاها با همراهی مربیان پارک قدم بزنید. جای تعجب نیست اگر در اینجا با خفاش‌های عظیم میوه‌خوار، گرازهای وحشی، خرگوش‌‎های صحرایی و میمون‌های پوزه‌دار مواجه شوید.

پارک ملی کاسلا Casela

کوهستان ممنوعه‌ی لو مورن برابان Le Morne Brabant

کوهستان ممنوعه‌ی لو مورن برابان یکی از مناطق معروف این جزیره است که سمبل نظام برده‌داری این کشور به حساب می‌آید. این محل پناهگاهی برای برده‌های فراری بوده است. در صورتی که برده‌ها در اینجا محاصره می‌شدند خود را از بالای صخره به پایین می‌انداختند و تسلیم نمی‌شدند. با لغو قانون برده‌داری در سال 1835، پیکی به این منطقه ارسال شد و آزادی تمام برده‌ها را اعلام کرد.

کوهستان ممنوعه‌ی لو مورن برابان Le Morne Brabant

برای سفر به جزیر موریس، می‌توانید در «تور جزیره موریس» با دالاهو همسفر شوید.1394/08/11 | کد مطلب: 3145
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
مهناز قاضی

تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
Noury
1394/09/18 20:49
Please send a copy of above article
Thanks
پاسخ دهید...
وحید فرشاد صفت
1394/09/18 10:56
درود بر شما، ممکن مبلغ این تور رو اعلام کنید شرایط هتل و جزئیات دیگر
پاسخ دهید...
ناشناس
1394/09/18 13:46
با سلام
در انتهای مطلب، لینک سفر آمده است، شما می‌توانید به صفحه اصلی تور رفته و تمام اطلاعات را در سایت مشاهده فرمایید.
آدرس تور جزیره موریس دالاهو: http://dalahoo.com/tour.cfm?id=7567
با تشکر از شما
فرزانه پرهام
1394/08/13 16:11
توی عید اینجا میشه از آفتاب و ساحل استفاده کرد؟
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1394/08/25 09:36
با عرض سلام و درود
در فرودین ماه میتوان از دریا و ساحل استفاده نمود، اما ماه مارچ اواخر ماه های بارانی منطقه میباشد و احتمالا بروز بارندگی وجود دارد.
فرشید کمالوند
1394/08/13 12:45
هتل هاش چطوره؟ امکانش هست برای دو نفر این تور رو بخوایم با راهنما؟
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1394/08/25 09:37
با عرض سلام و درود
بله، امکان اجرای تور اختصاصی وجود دارد.
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.