تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

ورزش‌های هیجان انگیز آبی

امروزه در برخی از مناطق سواحل دریای خزر، خلیج فارس و بسیاری از سواحل دنیا امکان استفاده از تفریحات و ورزش‌های آبی متنوع و هیجان انگیز وجود دارد. از غواصی در دنیای رنگین زیر آب تا سواری روی موج‌های خروشان! کافیست کمی جرعت به خرج بدید و با کمی یادگیری دل به آب بزنید. در هر سفری به دلیل محدودیت زمان و بودجه امکان تجربه همه آنها نیست. ما در این مطلب شما را با انواع این تفریحات آشنا می‌کنیم، تا بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. 

تور سریلانکا

آشنایی با ورزش‌های آبی

کجا از تفریحات آبی استفاده کنیم؟

در اکثر سواحل به جز شنا، ده‌ها ورزش آبی دیگر نیز وجود دارد که می‌توانند حسابی با آدرنالین خون‌تان بازی کنند و صدای خنده‌های شما را از ته دل در بیاورند. لازم نیست نگران هیچ خطری نیز باشید زیرا مربی‌های حرفه‌ای در کنار شما خواهد بود. برخی از این تفریحات را می‌توانید در سفر به کیش یا شمال و برخی دیگر را در سفرهای خارجی خود تجربه کنید. برای این تجربه نیز لازم نیست راه خیلی دوری بروید، در اکثر سواحل ترکیه این امکان برای شما وجود دارد. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با این سواحل مطالب «بهترین سواحل استانبول» و «9 ساحل پرطرفدار ترکیه» را مطالعه کنید.

لیست ورزش‌های آبی:

 

1. موج سواری

 در موج سواری شما سوار بر تخته با حرکت شدید موج به سمت ساحل می‌آیید. در این ورزش بسته به طول تخته‌ موج سواری، طراحی تخته، شکل موج و نحوه سوار شدن شما انواع مختلفی از موج سواری وجود دارد. تعادل نقشی مهمی در حفظ وضعیت موج سوار دارد. تجهیزات موج‌سواری شامل تخته‌های موج سواری، تشک‌های موجی، تخته‌های بلند، تخته‌های پهن ایستاده، اسکی‌های موجی، تخته‌های زانویی و یا تخته‌های سطحی هستند. اگر دلتان می‌خواهد این ورزش را تجربه کنید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب «بهترین مکان‌ها برای موج سواری در ترکیه کدامند؟» را مطالعه کنید.

در موج سواری شما سوار بر تخته با حرکت شدید موج به سمت ساحل می‌آیید.

2. موج سواری بادی

در این نوع سرگرمی شما با یک تخته‌ موج سواری با بادبانی متصل به یک دکل متحرک طرف هستید. شما باید برای کنترل تخته با موج حرکت کنید و هم زمان بادبان را مطابق با جهت باد تنظیم نمایید.

در این ورزش شما باید برای کنترل تخته با موج حرکت کنید.

3. موج سواری بادبادکی

در این ورزش شما سوار بر یک تخته‌ موج سواری به وسیله بادبادک به این طرف و آن طرف کشیده می‌شوید. قبل از انجام چنین ورزشی، حتما آموزش‌های لازم را ببینید تا بتوانید بر کنترل جهت و حرکت بادبان مسلط شوید.

در این موج سواری شما سوار بر یک تخته‌ موج سواری به وسیله بادبادک به این طرف و آن طرف کشیده می‌شوید.

4. کایاک سواری

کایاک سواری تفریحی، در آب‌های آرام رودخانه‌ها و دریاها انجام می‌شود. در این ورزش شما با یک قایق کوچک به نام کایاک روبرو هستید. این رشته برای اهداف مختلفی مثل تفریح، اکتشاف، گردشگری، ماجراجویی و رقابتی انجام می‌شود. یادتان باشد کایاک‌ سواری در آب‌های خروشان خطرناک است و نیازمند سال‌ها تمرین برای کسب مهارت است.

کایاک سواری تفریحی، در آب‌های آرام رودخانه‌ها و دریاها انجام می‌شود.

5. جت اسکی

شاید در آب‌های شمال و جنوب کشورمان سوار بر جت اسکی شده‌اید. حرفه‌ای‌ها با جت اسکی می‌توانند به هنرنمایی‌‌های جالبی دست بزنند و از روی سکو بپرند. افتادن از جت اسکو هم لذت خودش را دارد به شرطی که جلیقه‌ نجات به تن داشته باشید.

جت اسکی را در سواحل شمال و جنوب ایران می‌توانید تجربه کنید.

6. اسکی روی آب

در این ورزش مهیج، هر نفر از دو و یا یک اسکی برای سر خوردن روی سطح آب استفاده می‌‌کنند و به کمک کابل طناب اسکی به دنبال یک قایق موتوری پر سرعت کشیده می‌شوند.

در این اسکی شما به کمک کابل طناب اسکی به دنبال یک قایق موتوری پر سرعت کشیده می‌شوند.

7. شیرجه از روی پرتگاه

تا به حال از یک جای بلند درون آب پریده‌اید؟ چقدر می‌تواند آن لحظه پریدن مهیج باشد. پریدن از روی پرتگاهی بلند به درون آب‌های آرام زیرپای‌مان تجربه‌ جالبی است. البته قبل از پرش حتما عمق آب و صخره‌های زیر آب را برری کنید تا این پرش پایان تلخی نداشته باشد.

پریدن از روی پرتگاهی بلند به درون آب‌های آرام زیرپای‌مان تجربه‌ جالبی است.

8. غواصی

اگر یکبار غواصی را تجربه کنید، به شما قول می‌دهیم دنیای متفاوتی را در اعماق آب‌ها خواهید دید. شنا در کنار ماهی‌های بزرگ و کوچک، درون آب‌های آرام و تاریک خیلی هیجان‌انگیز است. بسیاری از سواحل توریستی مانند کیش دارای تجهیزات غواصی هستند که می‌توانید با پرداخت مبلغی آنها را اجاره کنید و همراه با مربی سری به زیر آب بزنید. یکی دیگر از جاهای نزدیکی که می‌توانید غواصی را تجربه کنید ترکیه است. در مطلب غواصی در ترکیه هر آنچه لازم است راجع به آن را بدانید نوشته‌ایم.

اگر یکبار غواصی را تجربه کنید، به شما قول می‌دهیم دنیای متفاوتی را در اعماق آب‌ها خواهید دید.

9. اسکیم بوردینگ

بر خلاف موج سوارانی که کار خود را برای موج سواری با شنا کردن به قسمت‌های عمیق اقیانوس شروع می‌‌کنند، موج سواران اسکیم بوردینگ کار خود را از ساحل و سوار شدن بر امواج قبلی شروع می‌کنند. آنها با تخته، سوار بر موج بعدی به سوی ساحل، موج سواری می‌کنند. این تخته‌‌ها کوچکتر از تخته‌ موج سواری هستند. شما می‌توانید از اسکیم بوردینگ در دریاچه‌ها و رودخانه‌ها نیز لذت ببرید.

در این ورزش شما، با تخته، سوار بر موج بعدی به سوی ساحل، موج سواری می‌کنند.

10. غواصی با لوله‌ تنفس

 

در این نوع غواصی، شما با استفاده از ماسک، کفش غواصی و لوله‌ای تو خالی به نام اسنورکل، رو و یا میان آب شنا می‌کنید. این لوله‌ به شما کمک می‌‌کند تا در زیر آب نفس بکشید. طبیعت ساده این رشته آن را به گزینه‌ای جذاب برای خیلی گردشگران مبدل کرده است. با این نوع غواصی می‌توانید بدون نیاز به آموزش و تجهیزات غواصی به دنیای زیر آب بروید و از زیبایی مرجان‌ها و ماهی‌های رنگارنگ لذت ببرید.
این لوله‌ به شما کمک می‌‌کند تا در زیر آب نفس بکشید.

11. اسکی با پای برهنه

 

تصور کنید با پاهای برهنه بدون تخته و... به روی آب اسکی می‌کنید و به دنبال قایق کشیده می‌شوید. یادتان باشد تعادل، نقش مهمی در این ورزش بازی می‌کند.
 
با پای برهنه به روی آب اسکی کنید.

12. ویک بوردینگ

 

وسیله‌ این ورزش تخته‌‌ای کوتاه، محکم و دارای بند پا در کف آن است. در این ورزش شما پشت یک قایق سرعتی کشیده می‌شوید. با نزدیکی به قایق می‌توانید به روی موج‌های حاصل از آن سواری کنید.

در این ورزش شما پشت یک قایق سرعتی کشیده می‌شوید.

13. پاراسل

 

پاراسل در واقع چتر نجاتی است که برای بستن و کشیده شدن به دنبال قایق طراحی شده است. شما می‌توانید از نمایی مهیج از افق و آب به همراه سواری‌ لذت ببرید. در سواحل کیش می‌توانید این کار را امتحان کنید.
پاراسل را در جزیره کیش میتوانید تجربه کنید.
 


1398/02/11 | کد مطلب: 3160
مهناز قاضی

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.