تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

چگونه یک همسفر خوب باشیم؟

در سفر، احتمالا با نقش مهم همسفر آشنا شده‌اید. یک همسفر خوب می‌تواند سفر شما را چندبرابر لذت‌بخش‌تر کند. خوش‌سفر بودن نیز صفتی است که هرکسی نصیبش نمی‌شود. برای اینکه بتوانید همسفر خوبی باشید، باید ترفندهایی را به کار ببندید. در این مطلب با ترفندهایی آشنا می‌شوید که با به کار بستن آن، می‌توانید در چشم دوستان‌تان به عنوان یک فرد خوش‌سفر شناخته شوید. 

 

تورهای خارجی

قبل از سفر بدانید

اگر با دوستان‌مان به سفر می‌رویم، قبل از هر چیزی یادمان باشد که با چند خلقُ خو و فرهنگ متفاوت از هم، همسفر شده‌ایم. پس بهتر است رفتارهای خوب و بد را از هم تفکیک کنیم. همیشه در سفر اتفاق‌هایی عجیب و دور از ذهن می‌افتد که بدون شک بعدها از آن با هیجان تعریف می‌کنید. گم شدن کیف پول‌تان، ریختن آب روی پاسپورت‌ها، گم شدن در طبیعت و...مهم این است با همه‌ اتفاق‌های غیر قابل پیش‌بینی از ما به عنوان یک فرد خوش سفر یاد کنند. در ادامه نکاتی خواهیم گفت تا با رعایت کردن آن‌ها، حال سفرتان خوش شود.

 

زمانی را صرف تنهایی کنیم

همه‌ ما دوست داریم لحظاتی را برای خودمان، در تنهایی، سر کنیم. فرقی نمی‌کند، مادرمان باشد، همسرمان یا دوست‌مان. اجازه بدهید همسفر شما در سفر دقایقی را برای خود تجربه کند. خودتان نیز می‌توانید به یک کافه و یا تماشای یک جاذبه دیدنی بروید. حتی بهتر است، در زمان خستگی و پیاده‌روی‌های طولانی از صحبت کردن‌های طولانی پرهیز کنیم و بگذاریم اطرافیان‌مان به موسیقی مورد علاقه‌شان گوش دهند.

 اجازه بدهید همسفر شما در سفر دقایقی را برای خود تجربه کند.

از تنهایی‌مان لذت ببریم و از دیده‌ و شنیده‌های‌مان تعریف کنیم

تصور کنید تنهایی به تماشای یک مکان دیدنی رفتید، وقتی بازگردید حرف‌های زیادی برای گفتن از آن‌جا خواهید داشت که دیگران از شنیدن‌شان وسوسه می‌شوند. پس تعریف کنید. از طرفی هم به حرف‌های همسفران‌تان که ساعت‌ها برای خود تنها بودند گوش کنید. همان‌قدر که ما از حرف زدن در مورد جاهایی که دیده‌‌ایم لذت می‌بریم آن‌ها هم لذت می‌برند. پیشنهاد می‌کنیم وقتی بدون همراه‌تان بیرون می‌روید برایش یک هدیه‌ کوچک بخرید. چیزی مثل یک روزنامه، مقداری غذا و یا یک یادگاری، با این کار غافلگیرش می‎‌‌کنید.

از تنهایی‌مان در سفر لذت ببریم.

با دوست‌مان سازگار باشیم

خیلی‌ از افراد در سفر پر از جنبُ جوش و هیجان هستند، اما برخی دوست دارند یک جا آرام بنشینند. سفر زمانی به شما خوش می‌گذرد که با همسفران‌تان به یک تعادل برسید و اجازه ندهید تفاوت‌ها آزاردهنده شوند. این تفاوت‌ها نه تنها به تفاوت‌های فردی و شخصیتی بلکه به فضای سفر هم بستگی دارد. سازگاری پیشه بگیریم.

سفر زمانی به شما خوش می‌گذرد که با همسفران‌تان به یک تعادل برسید.

نظر بدهیم

بارها شده است که از کسی چیزی پرسیدید و در جواب از عبارت هرکاری دوست داری انجام بده استفاده کرده است و شما را در تصمیم‌گیری تنها گذاشته است. این رفتار اگر از ما هم سر بزند حس بد و بی‌تفاوتی را ایجاد می‌کند. پس توصیه می‌کنیم، اگر هنگام سفر درخواستی دارید و می‌شنوید، با شفافیت نظرتان را بیان کنید. بی‌تفاوت بودن مسئولیت ارائه دادن ایده‌های خوب را بر دوش همسفران شما می‌اندازد.

بی‌تفاوت بودن مسئولیت ارائه دادن ایده‌های خوب را بر دوش همسفران شما می‌اندازد.

اگر در کاری توانایی داریم، چرا که نه؟! آن را بر عهده بگیریم

سعی کنید از توانایی‌های‌تان در سفر استفاده کنید. مثلا شاید شما در خواندن نقشه مهارت دارید، خب مسئولیت آن را قبول کنید. عکس‌های خوبی می‌گیرید؟ دوربین‌تان را فراموش نکنید. زودتر از دیگران از خواب بیدار می‌شوید؟ پس یک صبحانه خوشمزه درست کنید. شوخ طبع هستید؟ جمع با جک‌های شما حسابی سرگرم می‌شود.

سعی کنید از توانایی‌های‌تان در سفر استفاده کنید.

بدون اجازه به وسایل دیگران دست نزنیم

چیزهای کوچکی در زندگی روزمره ما هست که در سفر از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود. معمولا افراد دوست ندارند که بدون اجازه به وسایل‌شان دست بزنیم چرا که اگر گم شوند تبدیل به یک ناراحتی می‌شوند. اگر می‌بینیم وسیله‌ای روی زمین افتاده به این معنا نیست که صاحب آن به وسیله هیچ احتیاجی ندارد.

سهم‌مان را بپردازیم و در مورد پول بحث نکنیم

یکی از چیزهایی که در سفر شما بایستی شفاف و با احترام مورد بحث قرار بگیرد مسائل مالی است. پیشنهاد ما استفاده از نرم افزار دنگ است. معمولا در سفرها کسی به عنوان یک مادر خرج شناخته می‌شود و مسئولیت خرج کلی سفر را به عهده می‌گیرد و در انتهای سفر هزینه هر شخص را اعلام می‌کند. در این شرایط توصیه می‌کنیم مانند مجرم برخورد نکنیم. به یکدیگر اعتماد کنیم و بپذیریم سفر به پول احتیاج دارد و با صرف هزینه‌ای می‌خواهیم کنار هم لذت ببریم. ضمن اینکه لازم نیست هر هزینه‌ای را هم دقیقا تقسیم بر تعداد کنیم، همه چیز پول نیست.

یکی از چیزهایی که در سفر شما بایستی شفاف و با احترام مورد بحث قرار بگیرد مسائل مالی است.

منعطف باشیم

برنامه‌ریزی‌های بسیار دقیق و حساسیت زیاد مفهوم سفر را زیر سوال می‌برد. همسفر خوب فردی است که در سفر انعطاف به خرج بدهد. گاهی اوقات شاید برنامه باب میل ما نباشد. جاذبه‌ای قرار است ببینیم که چندان مورد علاقه‌ی ما نیست. اما بودن‌مان در کنار همسفران حس خوبی برای‌شان ایجاد می‌شود. تمام لذت سفر به تجربه‌ی فضاهای جدید و متفاوت، محدود می‌شود.

قضاوت نکنیم

شاید سلیقه شما با دوست‌تان شبیه به هم باشد، شاید هم نباشد. آنچه که شما را کنار هم قرار می‌دهد احترام و انعطاف است. این که دوست شما به فست فود علاقه دارد نباید از طرف شما مورد قضاوت قرار بگیرد. اگر شما به پریدن از ارتفاع و یا خوردن یک غذای خاص علاقه‌مندید نباید از سمت دوست‌تان مورد نقد و قضاوت قرار بگیرید. خیلی از کسانی که مدام در سفر به سر می‌برند قوانین خیلی خاصی را برای خود دارند. یادتان باشد لازم نیست هر شرایطی را با قوانین عقلی پیش ببرید.

 



1397/12/14 | کد مطلب: 3264
برچسب‌ها: نکات سفر

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:



بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
دلارام
1398/06/07 13:40
عالیییییییییی بود ممنونم ازتوصیه های خوبتون
پاسخ دهید...
نسیم
1398/01/01 04:43
نمیدونم بگم خوبه یا نه
پاسخ دهید...
فرانک
1397/12/26 10:48
متن خوبی بود. ممنون که باعث شدین من هم بنویسم:احترام به تفاوت‌ها و غنیمت شمردن مشترکات سبب می‌شود هم بیشتر لذت ببریم و لذت برسانیم، و هم برای یادگرفتن از هم بسته نباشیم. تفاوت‌های قومی فرهنگی زبانی هم مهم است. اگر چنین می‌بود که نبوده همه سعی نمی‌کردیم بطرز دل‌بهم‌زنی شبیه هم شویم. ممنون
پاسخ دهید...
واحد تولید محتوای دالاهو
1398/01/10 16:20
دوست عزیز، سلام
خوشحالیم که این متن برای شما مفید واقع شده است.
با تشکر از پیام شما
Amir
1397/11/29 06:55
عالی بود مرسی
پاسخ دهید...
مرضیه
1396/06/06 14:53
سلام ،ممنون اطلاعات خوبی بود
پاسخ دهید...
علی
1394/10/11 10:21
ممنون. نکات ریز و جالبی رو اشاره کردید. مخصوصا قسمت «نظر دادن». چندین بار پیش اومده که دوستان من همه چیز رو برای برنامه‌ریزی سفر به من سپردند، بدون اینکه نظر بدند! و فقط توی سفر شروع کردند به غر زدن...
پاسخ دهید...
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.