تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

توصیه‌هایی برای مسافران مسن که تنها سفر می‌کنند

تنها مسافرت کردن می‌تواند رضایت‎بخش، توأم با حس آزادی و استقلال باشد. اگر آگاهانه پا به سفر بگذاریم، تنها بودن هرگز آزارمان نخواهد داد. تنهایی ما را در سفر با آدم‌ها، زندگی‌ها و فرهنگ‌های متفاوت آشنا می‌کند. هر چقدر که سن ما بالاتر می‌رود، تمایل‌مان به دوری از شلوغی و تنش‌های زندگی روزمره بیشتر می‌شود. در این بین سفر رفتن، خستگی روز‌های پردغدغه زندگی‌مان را به‌در می‌کند و جان تازه‌ای به روح‌مان می‌بخشد. از آنجایی‌ که بعضی از افراد مسن تمایل دارند تنها مسافرت کنند؛ مطالعه پیشنهاد‌های زیر را برای سفری لذت‌بخش‌تر، توصیه می‌کنیم.

 

تورهای خارجی

توصیه‌های برای مسافران مسن

1. به همراه داشتن کتاب، مجله و...

همیشه چیزهایی برای مطالعه یا جدول‌هایی برای حل کردن در زمانی‌ که در رستوران مشغول غذا خوردن یا حتی وقتی‌که در صف انتظار موزه‌ها و یا جاذبه‌های دیگر گردشگری هستید به همراه داشته باشید. این کار باعث طفره رفتن از سکوت حاکم بر زمانی می‌شود که می‌‎توانستید با فرد دیگری صحبت کنید، سکوتی که تنهایی‎‌تان را تلقین می‎‌کند و کسالت‎‌بار است. همچنین وقتی دیگران متوجه چیزی که مطالعه می‎‌کنید یا کاری که می‌‏کنید شوند و بخواهند درباره آن با شما وارد گفتگو شوند، با این کار یک گفتگوی خوشایند با آنها را رقم زده‌اید.

همیشه چیزهایی برای مطالعه یا جدول‌هایی برای حل کردن در زمانی‌که در رستوران مشغول غذا خوردن یا حتی وقتی‌که در صف انتظار موزه‌ها و یا جاذبه‌های دیگر گردشگری هستید به همراه داشته باشید.

2. به شام یا ناهار غیررسمی فکر کنید

وقتی صحبت از رستوران‏‌ها می‌‏شود، مسافرانِ تنها در اغلب موارد از تنها غذا خوردن مضطرب می‌شوند. همچنین چیزی را برخی روان‌شناسان به آن سولومانگارفوبیا، یا ترس از تنها غذا خوردن، لقب داده‎اند. برای تجربه ناهاری لذت‌بخش‌تر رستوران‌‎هایی را انتخاب کنید که به مشتری‎‌هایش اجازه می‌دهد غذای‌شان را در بار میل کنند، یعنی جایی‌که مجال صحبت و معاشرت با افراد دیگر آسان‌تر است.

وعده غذایی‌تان را در جمع میل کنید.

3. در قلب شهر بمانید

برای اقامت، مکان دلپذیری درست در قلب جایی که می‎‌خواهید به‌آنجا سفر کنید برای خودتان رزرو کنید. این‌که حس کنید در طول سفر همه‌چیز برای خودتان است و هیچ‌کسی را ندارید که هوای شما را داشته باشد ممکن است احساس خوشایندی نداشته باشد. اما اگر توان طراوت یافتن یا نیرو بخشیدن به خودتان را در میان فراز و نشیب‏‌های سفر کسب کنید، تفاوتی چشم‌گیر ایجاد می‌شود. اقامت در مکان‌‏های پرت و ارزان‌قیمت‌تر ممکن است چند دلاری صرفه‌‏جویی به‌همراه داشته باشد، اما ممکن است در نهایت به اضطراب روزهای طولانی گردش ختم شود؛ آن‌هم بدون آن‌که بتوانید در مکانی خصوصی در هتل‎‌تان اوقات استراحت داشته باشید.

4. در شبکه‌‏های مجازی حضور داشته باشید

عضو یک وب‌سایت اجتماعی، مثل اینستاگرام، فیسبوک یا توییتر شوید. اگر فکر می‌کنید که این شبکه‌های اجتماعی فقط مختص نوجوانان است سخت در اشتباهید. بعضی از اعضای آن افراد بازنشسته‏‌ای هستند که می‌‏خواهند یک فنجان چایی را با کس دیگری شریک شوند. این شبکه‌ها فضای مناسبی هستند تا با افرادی با علاقمندی مشترکتان مثل کوهنوردان و... ارتباط برقرار کنید و با آنها همسفر شوید.

 اگر فکر می‌کنید که این شبکه‌های اجتماعی فقط مختص نوجوانان است سخت در اشتباهید.

5.به تورهای مسافرتی فکر کنید

اگر تنها سفر کردن به‌صورت کاملاً انفرادی و مستقل برای‌تان راحت نیست، به تورها یا گل‌گشت‌های مسافرتی فکر کنید که حال و هوای آن مناسب علائق خاص خودتان باشد؛ از نظر تاریخی، هنری، خوراک، طبیعت و... مجبور نیستید نگران تدارکات و جزئیات باشید و حتی مجال خوبی وجود دارد که در طول سفر دوستانی بیابید.

6. به سفرهای یک روزه فکر کنید

 اگر یک تور مسافرتی با جزییات کامل را نمی‌‎خواهید، به تورهای یک‌روزه و با راهنما فکر کنید. علاوه بر این‏که دیدی عالی از محیط اطراف پیدا می‌کنید، دست کم برای مدتی کوتاه از همراهی راهنمایی خوب و همینطور احتمالاً افراد همفکر برخوردار خواهید بود. گاهی ساعات اندکی که در سفرهای این چنینی سپری می‏‌شود به‌تنهایی تمام افسردگی‏‌های مسافرت تنها را دفع می‌‎کند. 

در سفر با تور شما فرصت همراهی با افراد تازه را بدست میاورید.

7.ساده بگیرید

برنامه سفرتان را ساده بگیرید. پیمودن مسافت از شهری به شهر دیگر یا از کشوری به کشور دیگر ممکن است از نظر جسمی و روحی طاقت‌فرسا باشد؛ حتی برای زوج‌هایی که با تجربه سفر می‎‌کنند. به‌جای این‌گونه سفر کردن، یک مقصد و یک محل اقامت انتخاب کنید و آن محل را پایگاه اقامت در طول سفرتان در نظر بگیرید. همچنین، در طول مدت اقامت خودتان به شرکت در یک کلاس آموزشی فکر کنید (مثل آشپزی). با این روش‌ها شما از مردم شناخت پیدا می‎‌کنید، مسیرتان را بدون نقشه یاد می‌‏گیرید، کارهای روزمره لذت‏‌بخشی برای خودتان به‌وجود می‌‎آورید و شاید حتی کمی این حس به‌شما دست دهد که خودتان مثل مردم محلی هستید.

منبع: travel.aarp.org

 1398/03/02 | کد مطلب: 2614
مهناز قاضی

ترجمه آزاد: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.