تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

تولد استاد محمدرضا شجریان

بر آستان جانان گر سر توان نهادن*** گلبانگ سربلندی بر آسمان توان زد
وقتی این بیت از شعر حافظ را می‌خوانید با چه صدایی در گوش‌تان طنین‌انداز می‌شود؟ احتمالا یکی از زیباترین خاطراتی که از این شعر داریم آواز استاد محمدرضا شجریان است. کلمات در صدای ایشان انگار با احساس در می‌آمیزند و به معنی واقعی‌شان می‌رسند. مطمئنا موسیقی سنتی و آواز ایرانی بدون شخصیت‌های برجسته‌ای مانند استاد محمدرضا شجریان ناشناخته و ناکامل باقی می‌ماند. تولد ایشان روز مبارکی برای فرهنگ و هنر ایران است.

زندگینامه استاد شجریان

محمدرضا شجریان در اول مهرماه سال 1319 شمسی در شهر مشهد متولد شد. پدرش صوت زیبایی داشت و معلم قرآن بود. وی صدای خوش را از پدربزرگ به ارث برد، پدربزرگی که «جز در محافل خصوصی و در نزد دوستان صمیمی جای دیگری نمی‌خواند.» اولین زمزمه‌های آواز ایشان در دوران دبیرستان شروع شد اما پدر مخالف آواز خواندن بود. به همین دلیل، استاد شجریان، سال‌ها، فعالیت هنری خود را با نام مستعار دنبال کردند. استاد در سال 1345 به تهران آمدند و در رادیو مشغول به کار شدند. تا سال 1355، برنامه‌های زیادی با صدای استاد ضبط شد. اما یک سال بعد، ایشان در اعتراض به موسیقی آن زمان رادیو را ترک کردند. استاد محمدرضا شجریان، در طول 40 سال فعالیت خود، هنر و فرهنگ ایرانی را به کشورهای زیادی معرفی کرده و جوایز، مدال‌ها و نشان‌های افتخار متفاوتی را دریافت کردند که به راستی شایسته نام ایشانند.    

یکم مهر، سالروز تولد استاد محمدرضا شجریان.

آثار استاد شجریان

تعداد آلبوم‌ها، کنسرت‌ها و فعالیت‌های هنری استاد محمدرضا شجریان بسیار زیاد و متنوع است. نام بردن از تمام این آثار نه ممکن است و نه ضروری. کمتر کسی است که با «گلبانگ شجریان» «چهره به چهره» نشده یا «معمای هستی» در «شب، سکوت، کویر» به گوشش نرسیده باشد. در بهار با «بوی باران» نخندیده و سرمای سوزناک «زمستان است» را لمس نکرده باشد. فقط «عشق داند» که این «نوا» «آرام جان» فرهنگ و هنر ایران بوده و خواهد بود. استاد محمدرضا شجریان به جز موسیقی در زمینه خوشنویسی، تلاوت قرآن و ابداع ساز هم فعالیت داشته‌اند. برخی از آثار ایشان هنوز هم به طور رسمی منتشر نشده‌اند.

آثار بی‌نظیری از استاد شجریان برای ما باقی مانده است.

چطور این روز را جشن بگیریم؟

روز اول مهر روز تولد استاد آواز ایران، استاد محمدرضا شجریان، است. شاید بد نباشد در این روز یکی از فیلم‌هایی را که ایشان خواننده تیتراژش بوده‌اند یک بار دیگر تماشا کنید. اگر اهل موسیقی هستید خاطره‌انگیزترین آلبومی را که تا به حال از ایشان شنیده‌اید یک بار دیگر گوش کنید و خاطرتان زیبای‌تان را مرور کنید. نام این فیلم یا آلبوم چیست و شما چه خاطره خوبی از دیدن یا شنیدنش دارید؟

در روز تولد استاد شجریان این کارهای ساده را امتحان کنید:

  • حدس بزنید تعداد آلبوم‌های موسیقی که ایشان منتشر کرده‌اند چند عدد است.
  • نام فیلم‌هایی را که ایشان خواننده تیتراژش بوده‌اند می‌دانید؟
  • نام برنامه رادیویی‌ای را که با همکاری ایشان منتشر می‌شد به یاد دارید؟
  • فکر کنید ببینید آیا هیچ وقت دوست داشته‌اید به کنسرت ایشان بروید یا اگر این تجربه را داشته‌اید خاطرات‌تان را مرور کنید.
  • از نسل جوان و کوچکترها در مورد ایشان بپرسید و ببینید چقدر استاد آواز ایران را می‌شناسند. یادمان باشد، بخشی از زنده نگه داشتن نام چنین اساتیدی وظیفه خود ماست.


1397/06/27 | کد مطلب: 3330
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی

تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
نیما
1399/03/05 03:44
ایشالله همیشه سالم باشه استاد . ان شالله من بمیرم ولی استاد فقط یه لحظه بیشتر عمر کنه
پاسخ دهید...
نیما
1399/03/05 03:42
وای الهی من بمیرم الهی من بمیرم ولی استاد یک لحظه فقط یک لحطه بیشتر عمر کنه
پاسخ دهید...
امیرحسین جعفری
1397/06/31 10:22
درود بر شرف استاد شجریان. یگانه اسطوره زندگی بنده. سایه مبارک ایشان مستدام. و اما در مورد سوال های که فرموده بودید. در مورد آلبوم های رسمی انتشار یافته استاد حضور ذهن ندارم ولی حدس میزنم حدود چهل آلبومی باشد. اجراهای خصوصی و مصاحبه های تصویری و صوتی و همکاری با رادیو و..آثار بسیار زیادی در دسترس است
پاسخ دهید...
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.