تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

10 جایی که باید در هانوی ببینید!

هانوی، پایتخت امروزی کشور ویتنام روزگاری مقر فرماندهی ارتش کمونیستی این کشور بود اما امروزه تبدیل به یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری شده که با مناظر طبیعی‌، خیابان‌های شلوغ و پر رفت و آمد، موزه‌ها و آثار باستانی‌اش پر طرفدار است.

تور ویتنام

هانوی کجاست؟

هانوی دومین شهر بزرگ در ویتنام است و جالب است که بدانید این شهر، خواهر خوانده‌ی اصفهان هم هست. جاذبه‌های گردشگری زیادی در شهر هانوی است. بنابراین تصمیم گرفتیم که برای شما لیستی ده‌تایی از پربازدید‌ترین مکان‌های این شهر تهیه کنیم تا راحت‌تر بتوانید به گشت و گذار بپردازید.

 

گلفروش های شهر هانوی

خیابان‌های شهر هانوی با گلفروش‌های دوچرخه‌سوارش تصویری جالب به شهر می‌دهد.

 

10) معبد تک ستونی هانوی One Pillar Pagoda

این معبد در قرن یازدهم میلادی به دستور امپراطور  LyThai Tong به مناسبت تولد فرزند پسرش ساخته شد. دلیل ساخته شدن این معبد جالب است، می‌گویند امپراطور بچه نداشت و یک شب در خواب دید که بودیستاوا، خدای بخشش فرزند پسری به او داده؛ به همین خاطر امپراطور با دختری روستایی ازدواج کرد و صاحب پسری شد. بعدها امپراطور برای تشکر از خدای بخشش، دستور ساخت این معبد را داد.

 

پاگودای تک ستونی هانوی

اگر قرار بود که بودایی‌ها خانه‌ای درختی بسازند بدون شک خانه‌ی درختی‌شان چیزی شبیه به معبد تک ستونی می‌شد.

 

ظاهر کلی معبد شبیه گل نیلوفر تازه شکفته‌ای است که در آیین بودایی نماد پاکی است. با اینکه این معبد بارها بازسازی شده اما نماد شهر هانوی است. بازدید از این معبد تک ستونی رایگان است و برای ورود به این معبد باید با پوشش مناسب وارد شوید.

 

داخل پاگودا

اتاق کوچکی هم در داخل معبد قرار دارد که مجسمه‌ی بودیستاوا در میان اتاق قرار گرفته است و به مناسبت‌های مختلف مانند مراسم ازدواج، مراسمی در این اتاق برگزار می‌شود.

 

9) دریاچه‌ی غربی هانوی

بزرگ‌ترین دریاچه‌ی شهری هانوی یکی از مکان‌های مورد علاقه‌ی گردشگران و همین‌طور شهروندان این شهر است. این دریاچه در کنار منطقه‌ مرفه نشین هانوی قرار گرفته و شامل مراکز خرید مدرن و پیشرفته، گالری‌ها و بوتیک‌ها است. قایق‌سواری و خرید از فروشگاه‌های بی‌شماری که در نزدیکی این دریاچه قرار گرفته‌اند از کارهای سرگرم کننده‌ای است که می‌توانید انجام دهید.

 

پاگودا در وسط دریاچه غربی هانوی

قدیمی‌ترین معبد شهر هانوی، معبدی است که در وسط دریاچه‌ی غربی قرار گرفته است.

 

8) تئاتر عروسکی آبی ویتنامی‌ها!

همیشه تماشای نمایش تئاتر یکی از جذاب‌ترین کارهایی است که می‌توان انجام داد. اما اگر بدانید که می‌شود نمایش عروسکی را روی آب اجرا کرد چه فکری می‌کنید؟ مدت زیادی است کودکان و بزرگ‌ترهای ویتنامی با این نوع نمایش عروسی سرگرم می‌شوند. نمایشی که روی آب اجرا می‌شود و داستان زندگی روزمره‌ی ویتنامی‌ها را بیان می‌کند. عروسک‌گردان‌ها تا سینه در آب استخر هستند و پشت پرده قرار می‌گیرند و با عروسک‌های چوبی که به وسیله‌ی دسته‌های چوبی و نخ‌های پنهان در زیر آب است به اجرای نمایش می‌پردازند. همچنین یک گروه موسیقی نیز در اجرای نمایش کمک می‌کنند. 

 

تئاتر عروسکی آبی هانوی

تئاتر عروسکی آبی تانگ لانگ در هانوی بسیار مشهور است و از سال 1969 م. اجرا می‌شود.

 

تئاتر عروسکی آبی هانوی

نکته‌ی متاثر کننده‌ی این نمایش عروسکی، رنج بردن اجراکنندگان این نمایش است که اغلب از بیماری‌های ناشی از آب، روماتیسم و انگل رنج می‌برند. در گذشته عروسک‌گردان‌های قدیمی از سس ماهی و چای زنجبیل برای کمک به تحمل اجرای زمستان استفاده می‌کردند. 

 

تئاتر عروسکی آبی هانوی

برداشت محصول، ماهیگیری و فستیوال‌ها از داستان‌هایی است که در این نمایش اجرا می‌شود و طرفداران زیادی هم دارد.

 

7) آرامگاه و موزه‌ی هوشی مین

بنای یادبود هوشی‌ مین، ساختمانی بزرگ و مکعبی شکل است که در مرکز میدان Ba Dinh قرار گرفته است. در ساخت این بنا از معماری بنای یادبود لنین در مسکو الهام گرفته شده اما سبک معماری ویتنامی هم در ساخت بنا استفاده شده است.

 

آرامگاه هوشی مین 

این آرامگاه در میدان Ba Dinh قرار گرفته، همان میدانی که در سال 1945 م. بیانیه‌ی استقلال و اعلامیه‌ی جمهوری دموکراتیک ویتنام خوانده شد.

 

آرامگاه هوشی مین

در اطراف آرامگاه، باغ بزرگی با بیش از 250گونه گل و گیاه مختلف وجود دارد که از نقاط مختلف ویتنام جمع‌آوری شده اند.

 

6)کاخ ریاست جمهوری هوشی‌مین

هانوی در دوره‌ای تاریخی در دهه‌ی 1900م. تحت تسلط فرانسوی‌ها بود و کاخ ریاست جمهوری شهر هانوی یکی از بناهایی است که فرانسوی‌ها ساختند. این کاخ بعدها تبدیل به مقر ریاست جمهوری ویتنام شد و مکان قرارگیری‌اش درست در کنار آرامگاه هوشی‌مین است.

 

کاخ ریاست جمهوری شهر هانوی

کاخ ریاست جمهوری هانوی از آنجایی که مقر دولت است برای بازدید عموم باز نیست.

5)موزه‌ی هوآلو(هتل هیلتون)

موزه‌ی Hoa Lo در حقیقت زندانی برای مخالفین سیاسی فرانسه بوده است که توسط فرانسوی‌ها و در زمان استیلای آن کشور بر ویتنام (در سالهای ۱۸۸۶ تا ۱۹۰۱) ساخته شد. اما بعد از جنگ‌های استقلال ویتنام، این زندان در زمان جنگ آمریکا و ویتنام، محلی برای زندانی کردن آمریکایی‌ها بود و به علت اوج شکنجه‌ها و بدرفتاری ها به طعنه به «هیلتون» هانوی نیز معروف است.

 

موزه هوآلو

شکنجه‌های این زندان به قدری مخوف بود که دولت آمریکا تا مدت‌ها از ترس جان سربازانش که در این زندان بودند، از شکنجه‌ها صحبتی نمی‌کرد.

 

4)موزه‌ی انسان‌شناسی هانوی

موزه‌ی انسان‌شناسی هانوی مدرن‌ترین موزه‌ی ویتنام است که با به نمایش گذاشتن صنایع دستی کشور ویتنام و آثار هنری قبایل مختلف ویتنام، دیدی کلی از آداب و رسوم کشور ویتنام را به بازدیدکنندگانش می‌دهد.

 

موزه انسان شناسی هانوی

کشور ویتنام بیش از 54 گونه از قبایل مختلف انسانی را در خود جای داده است.

 

3)معبد ادبیات هانوی

یکی از مهم‎‌ترین و قدیمی‌ترین معابد کشور ویتنام و شهر هانوی معبد ادبیات یا هنر است که در سال 1076م. ساخته شد و مکانی است برای تجمع پیروان کنفسیوس. اولین دانشگاه ویتنام هم همین معبد ادبیات با 82 ستون سنگی‌است و روی پایه‌های سنگی که مانند لاکِ لاک‌پشت هستند قرار گرفته و بسیار جالب و خاص به نظر می‌آید.

 

معبد ادبیات هانوی

این معبد به این خاطر به نام معبد ادبیات شناخته می‌شود که در سال 1076م. به خاطر علاقه‌ی پادشاه به ادبیات ساخته شد.

 

معبد ادبیات هانوی

اهمیت معبد ادبیات تا به حدی است که بر روی یکی از اسکناس‌های ویتنام هم نقش بسته است.

 

2)محله‌ی قدیمی هانوی

بعد از دریاچه‌ی هوئان‌کیم، به محله‌ی قدیمی و مرکز خرید شهر هانوی می‌رسید. محلی که کوچه‌ها و خیابان‌هایش پر پیچ و خم است و اگر عاشق خرید صنایع دستی باشید، دست‌فروش‌های این محله بهترین هستند. شکل کلی این محله مانند یک مثلث بزرگ است و همه چیز در مغازه‌های این محله پیدا می‌شود.

 

محله قدیمی هانوی 

محله‌ی قدیمی هانوی بین دریاچه هوئان‌کیم و رودخانه‌ی سرخ قرار دارد و بازارش منحصر به فرد است.

 

محله قدیمی هانوی

دکه‌های کوچک در محله‌ی قدیمی هانوی یکی از بهترین جاهایی است که می‌توانید صنایع دستی را با قیمت مناسب و با تنوع زیاد پیدا کنید.

 

  و اما شماره‌ی یک

دریاچه‌ی هوئان‌کیم 

 دریاچه‌ی هوئان کیم پیوند عجیبی با اسطوره و افسانه دارد. این دریاچه در کشور ویتنام به عنوان دریاچه‌ی شمشیر وارونه شناخته می‌شود. خدایان به امپراطور "لئو لوی" شمشیری جادویی دادند تا بتواند با آن شمشیر در برابر حمله‌ی چینی‌ها از کشورش دفاع کند و بعدها شمشیر به داخل دریاچه افتاد. در کل هانوی شهری است که اهالی آن برای هرچیزی افسانه‌ای دارند؛ برای دریاچه، درخت، معبد و حتی ماهی. پس اگر به این شهر رفتید حتما داستان‌های عجیب و غریبی می‌شونید. هر روز در اطراف دریاچه‌ی هوئان‌کیم مردم زیادی را می‌بینید که مشغول تای چی، دویدن و دوچرخه‌سواری هستند و بعد روز کاری‌شان را شروع می‌کنند.

 

دریاچه هوئان کیم 

دریاچه‌ی هوئان کیم به خاطر محیط آرامش‌بخشی که دارد، پرطرفدارترین جایی است که گردشگران خارجی به اینجا می‌روند. 

 

معبد لاک پشت دریاچه

معبد لاک‌پشت در وسط دریاچه یکی دیگر از مهم‌ترین معابد شهر هانوی است.

 

پل چوبی هانوی

پل قرمز چوبی دریاچه‌ی هوئان کیم راهی است به طرف معبد شهر که حدود هزار سال قدمت دارد.برای بازدید از این جاذبه، در

تور ویتنام

با دالاهو همسفر شوید.1398/11/29 | کد مطلب: 3558
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی
شیما تیموری
یک باستان‌شناس با کلی علاقمندی؛ سفر، موسیقی، حیوانات، کتاب و...

ترجمه آزاد: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

تور مرتبط با این موضوع کدام است؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.