تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

از پایتخت فیلیپین بیشتر بدانید

اگر از شهرهای بزرگ خوشتان می‌آید پس عاشق مانیل می‌شوید؛ پایتخت فیلیپین. شهری پر جنب و جوش و مدرن، جایی که می‌توانید 24 ساعت شبانه‌روزتان را با خرید، غذا خوردن و تفریح پر کنید. البته فقط این‌ها نیست. طبیعت مانیل برای کسانی که دنبال آرامشند جایی دارد. 

تور فیلیپین

اول از همه این را بدانید کشور فیلیپین از هفت هزار جزیره تشکیل شده و در جنوب شرق آسیا قرار دارد، پس شاید بتوانید تصورش را بکنید با چه طبیعت زیبایی روبرو می‌شوید. پایتخت این کشور، مانیل شهری است که میراث فیلیپینو(نامی که فیلیپینی‌ها به خودشان می‌گویند)، اسپانیایی، چینی و آمریکایی با هم ترکیب شدند و گردشگران زیادی را به همین دلیل به خود جذب می‌کند.

مثل بیشتر شهرهایی که پایتخت هستند مانیلا هم مظهر کل کشور فیلیپین محسوب می‌شود. تقریبا مثل این است که اگر می‌خواهید طعم اولیه‌ی فیلیپین را بچشید مانیل را امتحان کنید. 

 

مردم فیلیپین

خونگرمی و شاد بودن ویژگی مشترک مردم فیلیپین است.

 

مانیل شهر پر جمعیتی است، حدود 15 میلیون جمعیت دارد و خب مثل شهرهای شلوغ دیگر کشورها ترافیکش اذیت کننده است. اما دلیل نمی‌شود که به این شهر نرفت. به شما می‌گوییم چرا؟

مانیل با مراکز خرید بزرگ، رستوران‌های شیک، تفریحات شبانه و کافه‌هایش شناخته می‌شود. البته این را هم یادتان باشد که در مانیل می‌توانید به هنگام خرید شانس چانه‌زدن را امتحان کنید. صنایع دستی محلی و کالاهای مرغوب چینی هم در این شهر می‌توانید پیدا کنید.

 

صنایع دستی مانیل

صنایع دستی ساخته شده از چوب در مانیل معروف است.

 

از گذشته‌ی مانیل بدانید

مانیل در قرن 15 میلادی روستای کوچکی به نام Maynila بود و راجا سلیمان دوم بر اینجا حکومت می‌کرد تا اینکه اسپانیایی‌ها پایشان به مانیل باز شد. آن‌ها حکومت محلی راجا سلیمان را شکست دادند و کلونی مانیل را شکل دادند. به تدریج کشیش‌های آگوستینی اسپانیایی و مبلغان مذهبی فرانسوی در این روستا خانه‌هایی درست کردند. رفته رفته مانیل بزرگ و بزرگ‌تر شد، طوری که از سال 1571 تا 1851 میلادی تبدیل به شهری بزرگ شد پر از اسپانیایی، فرانسوی، چینی، ژاپنی و حتی هندی شد. البته مانیل به خاطر قرار گیری‌اش در خلیج مانیل تجارت دریایی گسترده‌ای داشت و کشتی‌های بادبانی‌اش معروف بود، در حالیکه بقیه‌ی شهرهای فیلیپین از لحاظ اقتصادی دوران راکدی را سپری می‌کردند.

 

زلزله، شروع تازه‌ برای شهر

 سال 1863 میلادی زلزله‌ای مصیبت‌بار باعث از بین رفتن شهر مانیل شد. اما این پایان داستان شهر نبود. مانیل جدید با ظاهری مدرن و خیابان‌هایی مناسب اتومبیل، قطار بخار و معماری مدرن آمریکایی نمایان شد. در حقیقت گرایش مانیل به معماری آمریکایی در جای جای شهر معلوم است.

 

هر ناحیه یک رنگ

مانیل در ساحل شرقی خلیجی به همین نام است و رودخانه‌ی پاسیگ آن را به دو بخش تقسیم کرده. بیشتر جاذبه‌های توریستی شهر در همین قسمت خلیج مانیل است. ناگفته نماند که این شهر به خاطر قرارگیری‌اش در نزدیکی خط استوا آب و هوای معتدل و گرمسیری دارد. این شهر از 16 ناحیه تشکیل شده و هر ناحیه فرهنگ مخصوص به خودش را دارد. علتش هم برمی‌گردد به تنوع فرهنگی و قومیتی گذشته‌ی مانیل. از هر قوم و نژادی در این شهر زندگی می‌کنند که تاثیرش را در مد، آداب و رسوم، غذا و حتی موسیقی می‌توانید ببینید.

می‌توانید گشت شهری مانیل را با Baywalk شروع کنید؛ مسیری دو کیلومتری در کنار خلیج پر از رستوران و کافه. اگر به دنبال جایی زیبا و ارزان هستید در Baywalk به مرادتان می‌رسید. اهالی شهر برای شروع روزشان به اینجا می‌آیند تا پیاده‌روی کنند و از هوای خوب خلیج لذت ببرند. دسته‌ای دیگر قبل از رفتن به سر کار از کافه‌های Baywalk قهوه‌ای می‌خرند و در انتهای روز هم جوانان زیادی برای گذراندن اوقات فراغت در کنار خلیج قدم می‌زنند.

 

baywalk

Baywalk برای اهالی مانیل مثل تفرجگاهی است که سعی می‌کنند هر روز به آن سر بزنند.

 

چینی‌ها در بیشتر کشورهای جنوب شرق آسیا و حتی آمریکا هم محله‌ی مخصوص به خودشان را دارند. محله‌ی چینی‌ها(Binondo) مانیل قدیمی‌ترین محله‌ی چینی‌ها در تمام دنیا است(البته کشور چین را نباید حساب کرد). برای رفتن به محله‌ی چینی لازم نیست وسایل زیاد با خودتان ببرید یا لباس‌های اصطلاحا اتو کشیده‌ای پوشیده باشید. لباس راحتی بپوشید و یادتان بماند که جواهر یا زیورآلات گرانتان را با خودتان نبرید. خودتان را به ایستگاه Carriedo Station برسانید تا بعد از حدود 30 دقیقه در این محله باشید.

 

محله چینی‌های مانیل

در این محله کلی غذای خوشمزه منتظرتان است.

 

برای خرید کالاهای چینی ارزان قیمت و غذاهای خوشمزه محلی‌ چینی‌ها بهترین گزینه‌ است. یادتان باشد که حتما Toasted Siopao را بخورید. همان غذایی که در انیمیشن پاندای کونگ‌فو کار پو عاشق خوردنش است.

 

 Toasted siopao

Toasted Siopao محبوب فیلیپینی‌هاست. هرچند که غذای چینی‌ها محسوب می‌شود.

 

قصری از نارگیل

این قصر در سال 1978 برای اقامت پاپ دوم ساخته شد. قرار بود او در این قصر بماند اما ترجیح داد که به خانه‌ای ساده برود. بیشتر بخش‌های این بنا از قسمت‌های مختلف درخت نارگیل ساخته شده است. قصر نارگیلی مورد استفاده دولت فیلیپین است و بنابراین اجازه ندارید که از آن بازدید کنید اما می‌توانید از دور تماشایش کنید.

 

قصر نارگیلی

قصر نارگیلی را همسر رئیس جمهور سابق فیلیپین ایمِلدا مارکوس برای پاپ دوم ساخت.

 

به سمت شهر قدیمی بروید

برای دیدن قسمت قدیمی شهر باید به سراغ ناحیه‌ی معروف به Intramuros بروید که با دیوارها محصور شده است. اوایل قرن 16 میلادی دیوارهای سنگی برای حفاظت شهر در برابر حمله‌های دشمنان ساخته شد. دور تا دور مانیل دیوار کشیده و داخل دیوارها بناهای مختلفی ساخته شد. با گشت و گذار در خیابان‌ها و کوچه‌های سنگفرش شده‌ی اینتراموروس می‌توانید قلعه‌ی سانتیاگو، کلیسای جامع مانیل، کلیسای سنت آگوستین و مدرسه-دانشگاه آنته‌ئو را ببینید. 

 

قصر سانتیاگو

قلعه‌ی سانتیاگو از جاهای محبوب مانیلی‌هاست.

 

می‌خواهید درباره‌ی تاریخ فیلیپین بیشتر بدانید؟ پس به Bahay Tsinoy بروید. این موزه در جنوب شرقی آسیا بی‌همتاست. شما می‌توانید گذشته‌ی چینی‌ها و مهاجرت آن‌ها به این کشور را ببینید. یادتان باشد که این موزه دوشنبه‌ها تعطیل است.  

بیرون از شهر محصور یا اینتراموروس پارک ریزال Rizal Park قرار گرفته. برای ورود به این پارک لازم نیست هزینه‌ای پرداخت کنید البته اگر کودکتان با شما همراه است برای استفاده از شهربازی پارک مبلغی پرداخت کنید. موزه‌های ملی، رستوران، تئاترهای فضای باز و تفریحات دیگری در این پارک قابل دسترس است. 

 

پارک ریزال

میدان شطرنج، میدان اسکی روی یخ، رستوران‌ها و محل برگزاری کنسرت در پارک ریزال وجود دارد.

 

پارک اقیانوس مانیل (Ocean Park) مرکزی برای حفظ حیات‌وحش دریایی است. سال 2008 اینجا در نزدیکی پارک ریزال ساخته شد. تونلی از جنس اکریلیک که 25 متر زیر آب است. استخر، مرکز خرید، هتل و تعدادی رستوران در این مجموعه پارک قرار گرفته است. 

 

پارک اقیانوس مانیل

پارک اقیانوس از 8 آکواریوم بزرگ تشکیل شده که هر کدامشان گونه‌ای از آبزیان را به نمایش می‌گذارند.

 

وقت خرید است

یادتان هست که گفتیم در مانیل می‌توانید با چانه زدن تخفیف خوبی بگیرید؟ الان وقتش رسیده. کافی است به tiangge مانیل سری بزنید. جایی که پر از مغازه و فروشگاه است و تخفیف‌های خوبی می‌توانید بگیرید. اگر می‌خواهید لباس‌های مارک‌دار بخرید پس از  SM Mall of Asia خرید کنید که سومین مرکز خرید جهان است.

 

SM mall

مرکز SM Mall Of Asia در کنار ساحل است.

 

البته به دیویسوریا (Divisoria) هم می‌توانید سری بزنید. خیابانی که مثل tiangge برای تخفیف گرفتن است. 

برای خرید لباس‌های با کیفیت مثل Jimmy Choo, Prada, and Luis Vuitton می‌توانید به مرکز خرید GreenBelt Mall بروید. 

 

جیپنی سواری

یادگاری آمریکایی‌ها از حضورشان در مانیل جیپنی(Jeepney) است. قدیمی‌ترین وسیله‌ی حمل و نقل عمومی فیلیپین که این روزها برای گردشگران جذاب است. وقتی جنگ جهانی دوم تمام شد ماشین‌های جیپ زیادی از آمریکایی خریداری شد و محلی‌ها تبدیلشان کردند به وسیله‌ی نقلیه. جیپنی‌های رنگی بخشی از زندگی مردم مانیل است. 

 

جیپنی سواری

تزئینات پر زرق و برق جیپنی‌ها زبانزد گردشگران است.

 

شکم‌گردی در مانیل

در جریان خریدتان می‌توانید غذاهای خیابانی را امتحان کنید. KWEK-KWEK غذای محبوب خیابان‌های مانیل است و تخم مرغ کاملا پخته‌ای است که با کره‌، آرد، بیکینگ پودر، رنگ غذا و کمی نمک سرخ می‌شود. 

 

Kwek kwek

کره‌ی پرتقالی(مخلوط کره و آب پرتقال) ماده‌ی اصلی KWEK KWEK است.

 

نوشیدنی BUKO BUKO هم پر طرفدار است. فیلیپینی‌ها به نارگیل نرسیده و سبز بوکو می‌گویند. اما یوکو بوکو نوشیدنی است که آب نارگیل محسوب می‌شود. 

 

بوکو

نوشیدنی بوکو با نارگیل سبز سرو می‌شود.

 

مانیل از لحاظ غذا و خوراکی درست مثل یک مدرسه‌ی آشپزی است. غذاهای ملل و محلی در اینجا پیدا می‌شود. Pinakbet(ماهی با سبزی)، Relleno(ماهی یا مرغ شکم‌پر)، Adobo(غذای ملی فیلیپینی که با گوشت قرمز یا مرغ است و در سس خوابانده می‌شود)، Biya with Gata و Pangat – fish(ماهی پخته شده در شیر نارگیل) از غذاهای معروفی است که می‌توانید در مانیل امتحانشان کنید. 

 

pinakbet

Pinakbet ترکیبی از ماهی، سس میگو و سبزیجات بخارپز است.1402/01/16 | کد مطلب: 3669
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
شیما تیموری
یک باستان‌شناس با کلی علاقمندی؛ سفر، موسیقی، حیوانات، کتاب و...

ترجمه آزاد: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:تورهای مرتبط با این موضوع کدام هستند؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.