تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

13 غذای اندونزیایی که باید امتحان کنید!

 سفر به‌خاطر تجربه طعم‌های جدید و چشیدن غذاهای بومیِ مناطق مختلف دنیا، یکی از دلایل اصلی گردشگران برای سفر است و امیدواریم این مطلب به شما کمک کند. اندونزی کشوری خاص است با تنوع غذایی بسیار بالا. از دُم گاو گرفته تا دسرهای خوشمزه با شکلات در اندونزی درست می‌شوند و طرفداران خودشان را دارند. برای‌تان از یک سُس پرطرفدار خواهیم گفت و نوعی غذای اندونزیایی که رییس‌جمهور آمریکا را هم مجذوب خودش کرده.

 

تور اندونزی

غذاهای اندونزیایی

 1- سامبال (Sambal):

یک سس ویژه اندونزیایی با طعم تند به نام سامبال، چاشنی است که اهمیتش از نمک و فلفل روی میز بیشتر است. آن‌ها علاقه زیادی به این سُس دارند و پای ثابت طعم دهنده در غذاهای‌شان این سس است. غذاهای اندونزیایی بدون مواد جانبی و طعم‌دهنده‌هایی که در کنارش قرا می‌گیرند، هیچ هستند. کلی سبزیجات معطر کنار غذاهای اندونزی قرا می‌گیرند و ترکیبی از سس تند و فلفل چیلی، رب عصاره میگو، آب لیموی تازه، شکر و نمک همیشه کنار سفره‌های‌شان است. اما باید بگوییم در میان همه‌ این مخلفات، سامبال بیش از همه مورد توجه است و هر رستورانی دستور خاصی برای آن دارد اما معروف‌ترینش ترکیب میوه‌ مانگو، قارچ و دورین است. دورین نوعی میوه مخصوص مناطق آسیای شرقی است. این میوه عجیب و غریب مخصوص این نواحی است و در جای دیگر یافت نمی‌شود.

 

سس سامبال

 پای ثابت طعم‌دهنده در غذاهای‌ اندونزی این سس است.

 

 2- ساتای (Satay):

گوشت‌هایی که به سیخ کشیده شده‌اند و همراه با سس مخصوص سامبال سرو می‌شوند: به این کباب ساتای می‌گویند. معمولا از سیخ‌های چوبی استفاده می‌شود و چاشنی اصلی آن هم همان سس معروف سامبال است. گوشتی که کباب می‌شود فقط گوشت گوساله نیست، گوشت مرغ، بز، خرگوش وقتی کباب شوند، به آن ساتای می‌گویند. این غذا در خیابان‌های اندونزی هم به فروش می‌رسد و در میان عرب‌ها طرفدار زیادی دارد. برای فروش این غذا در دکه‌های خیابان‌های اندونزی، هر فروشنده‌ای به دنبال متفاوت نشان دادن غذای خود با دیگر فروشندگان است، به همین خاطر در بعضی دکه‌ها ساتای همراه با دورچین‌های متفاوت از سبزیجات و گاهی برنج بخار پز به فروش می‌رسد.

 

ساتای همراه با سس ساممبال، همان طعمی است کهد فراموشش نمی‌کنید!

 ساتای همراه با سس سامبال، همان طعمی است که فراموشش نمی‌کنید!

 

3- باکسو (Bakso):

این سوپ خوشمزه همراه با کوفته‌های گوشتی پخته می‌شود و سبزیجات خوشمزه‌ای هم دارد. این سوپ قبلا در بین دانشجویان اندونزی خیلی طرفدار داشت و بعد از این‌که باراک اوباما در سفرش به جاکارتا باکسو را امتحان کرد، این سوپ خوشمزه با کوفته‌های گوشتی‌اش به شهرت جهانی رسید. اوباما بعد از خوردن باکسو گفته بود: " خوردن باکسو یکی از دلچسب‌ترین خاطرات سفرم به جاکارتا بود"

 

 

باکسو، غذای محبوب مردمان اندونزی

 اوباما هم عاشق همین سوپ شد و سفرش به اندونزی خاطره‌انگیزترین سفر!

 

 

علاوه بر رستوران‌ها، باکسو یک غذای خیابانی محسوب می‌شود و در ارابه‌های دستفروشان اندونزی به فروش می‌رسد. آن‌ها چاشنی‌هایی مثل موسیر سرخ شده، تخم‌مرغ آب‌پز و ونتون (Wonton) به باسکو اضافه می‌کنند. وُنتون نوعی پودینگ است و خمیر آن با آرد و تخم‌مرغ و آب، درست می‌شود و داخلش را با گوشت، پیاز و سیر سبز پر می‌کنند.

 

ونتون یک دورچین برای باکسو به حساب می‌آید.

ونتون یک دورچین برای باکسو به حساب می‌آید.

4- گادو گادو (Gado gado):

گادو گادو به معنی قاطی پاطی است! معنی این غذا نشان می‌دهد که شما با چه نوع خوردنی روبه‌رو هستید. مخلوطی از همه چیز را در یک ظرف، گادو گادو می‌گویند که شامل انواع سالادهای میوه هم می‌شود. اما گادو گادو به عنوان یک غذا با تخم‌مرغ، اسفناج، لوبیای پخته، ذرت و خیار درست می‌شود. در جاکارتا این غذای هیجان‌انگیز را با سس بادام‌زمینی درست می‌کنند.

 

گادو گادو غذای قاطی پاطی اندونزی!

گادو گادو غذای قاطی پاطی اندونزی!

 

5- باکمی گورنگ (Bakmi goreng):

اگر نودل را با برنج و چاشنی‌های جذاب و مخصوص اندونزیایی مخلوط کنید، باکمی‌گورنگ شما آماده می‌شود. دورچین‌های اندونزی را نمی‌توان فراموش کرد و باید بگوییم که این غذا همراه با گوشت و سبزیجات سرو می‌شود. نودل‌ها با تخم‌مرغ سرخ می‌شوند که طعم آن را خیلی دلچسب‌تر می‌کند.

 

باکمی گورنگ، طعمی متفاوت در میان غذاهای نودلی دارد.

باکمی گورنگ، طعمی متفاوت در میان غذاهای نودلی دارد.

 

 6- گودگ (Gudeg):

شاید گودگ برای یک سلطان چندان غذای مناسبی نباشد اما شهر سلطنتی یوگ‌یاکارتا را با گودگ می‌شناسند. جک‌فروت (نوعی میوه در اندونزی) را با شیره‌ نارگیل و شهد خرما سرخ می‌کنند. با این‌ کار، جک‌فروت بسیار نرم می‌شود و خوشمزه. وقتی چوب ساج در آن می‌ریزند، خورشت گودگ رنگ قهوه‌ای به خود می‌گیرد. این غذا هم مثل خیلی دیگر از غذاهای اندونزیایی همراه با برنج، تخم‌مرغ پخته، مرغ یا گوشت سرو می‌شود.

 

 گودگ

 شاید گودگ برای یک سلطان چندان غذای مناسبی نباشد اما شهر سلطنتی یوگ‌یاکارتا را با گودگ می‌شناسند.

 

 7- راوُن (Rawon):

راوُن طعم فوق‌العاده‌ای دارد. راوُن نوعی خورشت است که با گوشت گاو درست می‌شود. به این خورشت خوش‌طعم سیر، زردچوبه، زنجبیل، فلفل قرمز و موسیر اضافه می‌کنند. اندونزیایی‌ها در استفاده از ادویه‌جات حسابی دست و دل بازند. نوع دیگری از این خورش یا آبگوشت به نام راوُن ستان شناخته می‌شود که معنی آن سوپ شیطان است. مردم این منطقه معتقدند طعم این غذا شما را دیوانه می‌کند و به همین خاطر به آن سوپ شیطان می‌گویند.

 

 راون همان سوپ شیطان است!

 راون همان سوپ شیطان است!

 

 8- میه آیام (Mie ayam):

اگر دنبال یک غذای نودلی با طعم کم‌نظیر هستید، از خوردن میه‌ آیام به راحتی نگذرید. نودل‌ها در آب‌گوشت یا مرغ پخته می‌شوند و روی آن یک سس ملایم می‌ریزند. سامبال که ابتدای این مطلب توضیح دادیم از دیگر افزودنی‌ها به باکیمی است. در اندونزی به خوراک‌های نودلی، به‌ خصوص این نوع نودل، باکیمی می‌گویند که نوعی واژه چینی است. در اکثر رستوران‌های جاکارتا این غذا در منو هست و می‌توانید در سفر به اندونزی آن را امتحان کنید.

 

 در اکثر رستوران‌های جاکارتا این غذا در منو هست و می‌توانید در سفر به اندونزی حتما امتحانش کنید.

 در اکثر رستوران‌های جاکارتا این غذا در منو هست و می‌توانید در سفر به اندونزی حتما امتحانش کنید.

 

 9- ناسی اُدوک (Nasi Uduk):

این بشقاب غذای معطر یکی از غذاهای ملی اندونزی است. برنج پخته شده در شیره‌ نارگیل ماده اصلی این غذاست و شباهت بساری با ناسی لماک غذای معروف کشور مالزی دارد. تفاوتش در این است که آشپزهای اندنزی معمولا ناسی اُدوک را با مرغ سرخ شده، کیک سویا، پیاز سرخ شده و نوعی املت خاص سرو می‌کنند. راستی! سامبال را فراموش نکنید. چون چاشنی اصلی این غذا هم همانطور که گفتیم سامبال است. مردم اندونزی برای شام عاشق این غذا هستند.

 

 غذای ملی اندونزی همین غذاست که شباهت بسیاری با غذای کشور مالزی دارد.

 غذای ملی اندونزی همین غذاست که شباهت بسیاری با غذای کشور مالزی دارد.

 

 10- پمپک (Pempek):

پمپک یا اِمپک از ترکیب ماهی و نشاسته درست می‌شود. به خصوص در نوب سوماترا این غذا در شکل‌ها و سایزهای مختلف تهیه می‌شود. یکی از انواع پمپک، کاپال سلام (Kapal selam) است. وسط این نوع از پمپک‌ها تخم‌مرغ قرار می‌دهند. روی این غذا پودر میگو می‌پاشند و در کنار آن سس نسبتا تیره رنگی قرار می‌گیرد که از سرکه، سس تند چیلی و شکر تهیه شده‌است.

 

 امتحان کردن این غذا را حتما در برنامه های خود قرا ردهید

 

 

 11- سوپ بونتوت (Sop Buntut) یا سوپ دم گاو:

این سوپ، همانطور که از اسمش پیداست، با دم گاو درست می‌شود. چربی و گوشت دم گاو بسیار لذیذ است و سوپ آن با ادویه‌جات اندونزیایی معرکه است. می‌گویند در قرن هفدهم این سوپ در آشپزخانه‌های لندنی برای نخستین بار طبخ شد. این سوپ واقعا دلچسب و سالم است. دم گاو پیش از طبخ، سرخ یا کباب می‌شود و سپس آب و دیگر مخلفات برای تهیه سوپ به آن اضافه می‌شود.

 

 دم گاو یکی از لذیذترین غذاهاست که علاوه بر اندونزی در اسپانیا هم طرفدار بسیاری دارد.

 دُم گاو یکی از لذیذترین غذاهاست که علاوه بر اندونزی در اسپانیا هم طرفدار بسیاری دارد.

 

 12- ایکان ‌باکار (Ikan Bakar):

بهترین چیزها در زندگی، ساده هستند. ماهی گریل شده، ساده و خوش‌طعم است. معلوم است در کشوری با 17000 جزیره نمی‌توان از ماهی به عنوان غذای اصلی به سادگی گذر کرد. ماهی‌های خوشمزه اندونزی در ادویه‌‌های مخصوص خوابانده می‌شوند بعد کباب می‌شود. سس سویا با زمینه چیلی آخرین چیزی است که به ماهی کبابی ما اضافه می‌شود و در نهایت آماده خوردن می‌شود. در سفر به اندونزی ایکان‌باکار را فراموش نکنید.

 

 در کشوری با 17000 جزیره نمی‌توان از ماهی گذشت!

 در کشوری با 17000 جزیره نمی‌توان به سادگی از ماهی گذشت!

 

 13- مارتاباک (Martabak):

در پایان بحث جذاب خوراکی‌ها، دسری را به شما معرفی می‌کنیم که طعمش تا همیشه به یادتان خواهدماند. مارتاباک نسخه اندونزیایی پن‌کیک است. این دسر خوشمزه فقط عصرها به فروش می‌رسد و شما با خوردنش می‌توانید طعم دلچسب پنیر، سس شکلات و کره بادام زمینی را حس کنید. همین الان لیست غذاهایی که دست دارید در اندونزی امتحان کنید را بنویسید. سفر به‌خاطر تجربه طعم‌های جدید و چشیدن غذاهای بومی مناطق مختلف دنیا یکی از دلایل اصلی گردشگران برای سفر است و امیدواریم این مطلب به شما کمک کند.

 

مارتاباک، پن‌کیکی است به سبک مردم اندونزی.

 مارتاباک، پن‌کیکی است به سبک مردم اندونزی.

 

در تور بالی و اندونزی دالاهو، فرصت چشیدن این غذاها را از دست ندهید.1396/07/25 | کد مطلب: 3759
برچسب‌ها: شکم‌گردی
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
سعید
1402/02/16 00:13
سلام.من ۱۵ سال ساکن اندونزی بودم تقریبا تمام جزایر اندونزی و دیدم اکثرغذاهاشوهم خوردم.غذاهای اندونزی با مزاج ما جور نیست ولی خودشون دوست دارن.اگر ناسی گورنگ بخواهید میل کنید باید باگذشت سرو بشه تا برای شما خوشمزه باشه.
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/02/17 10:48
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین، مطلب را مطالعه کرده و نظر خود را با ما به اشتراک گذاشتین.

با تشکر از پیام شما

مرجان
1396/09/29 04:13
سلام من توی سفرمون به اندونزی خیلی غذاها رو امتحان کردم اما واقعا طعم غذاهاشون به دلم ننشست! واقعا پیدا کردن یه غذای خوشمزه توی اندونزی خیلی سخته!
پاسخ دهید...
هيدا
1396/04/21 22:40
ممنون از مطلب خوبتون، به نظر مياد كه اغلب غذاهاي اندونزي طعم شيرين داشته باشن، تنها غذايي كه فكر نكنم توي سفر امتحان كنم، سوپ دم گاوه!
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1396/04/22 09:34
خیلی ممنون از حضور شما.
اتفاقا یکی از جذابیت‌های هر سفر، خوردن غذاهای عجیب و غریب هست. با اینکه اسمش عجیبه، اما شاید خوشمزه هم باشه.
مرسی.
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.