تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

10 غذای ویتنامی که باید امتحان کرد

به نظرتان غذاهای ویتنامی چه طعمی دارند؟ مواد اصلی این غذاها چه چیزهایی هستند؟ به شما خواهیم گفت ویتنامی‌ها در درست کردن کدام غذای ویتنامی تبحر دارند. هر چند ممکن است ظاهر غذاهای ویتنامی در ابتدا جذاب نباشد اما نمی‌توانید عاشق سوپ فو نشوید! مطلب غذاهای ویتنامی را بخوانید تا ببینید ذائقه ایرانی شما با خوراک‌های ویتنامی سازگار است یا خیر. این مطلب به شما کمک می‌کند در سفر ویتنام متناسب با ذائقه و سلیقه‌تان غذاهای ویتنامی را سفارش دهید. در این مطلب 10 غذای ویتنامی را به شما معرفی می‌کنیم. 

تور ویتنام

غذاهای ویتنام

1- سوپ فو البته از نوع خشک!

سوپ فو سوپی شناخته شده در ویتنام است. همه جا می‌توانید یک کاسه سوپ فو بیابید؛ از رستوران‌های خیلی شیک گرفته تا بازارهای خیابانی این سوپ به فروش می‌رسد. بعضی وقت‌ها مخلفات این سوپ جدا سرو می‌شود، کافیست به اندازه کافی آبگوشت روی نودل‌ها بریزید تا خوب خیس بخورند. بعد همراه با پیاز، سیر تازه و شویدی که در سوپ ریخته شده، آن را نوش جان کنید.

بعضی وقت‌ها مخلفات این سوپ جدا سرو می‌شود، کافیست به اندازه کافی آبگوشت روی نودل‌ها بریزید تا خوب خیس بخورند.

 

2- بون ریو (Bun Rieu)

در این سوپ خوشمزه هم مانند سوپ فو، مهمترین قسمت، آب گوشت است. دراین سوپ میگو خشک شده و گوجه فرنگی می‌ریزند. نودلِ برنج در کنار اینها قرار می‌گیرد و معجون فوق‌العاده‌ای را همراه با ادویه‌های ویتنامی می‌سازد. گوجه‌فرنگی‌های این سوپ را از میان آب گوشت شکار کنید تا چربی بیش از حد سوپ اذیتتان نکند. این غذا با یک نوشیدنی احتمالا حدود 5 دلار برایتان تمام می‌شود.

گوجه‌فرنگی‌های این سوپ را از میان آب گوشت شکار کنید تا چربی بیش از حد سوپ اذیتتان نکند. 

3- گوی کوآن Goi Cuon، دلمه ویتنامی

اگر به غذایی مانند دلمه‌ برخوردید که محتویات آن داخل برگی شفاف پیچیده شده‌بود، بدانید که نامش Goi cuon است. داخل این دلمه معمولا از گوشت خوک استفاده می‌شود اما انواع دیگری هم دارد، مثلا میگو یا خرچنگ. بعضی رستوران‌ها این غذا را با کاهو و برگ‌های خوش عطر نعناع سرو می‌کنند. در مناطق جنوبی ویتنام، گوشت را همراه با موز سبز و میوه ستاره‌ای که مخصوص این منطقه است، سرخ می‌کنند. بعد حسابی آن را در سُس بادام زمینی می‌غلتانند. هر گازی که بزنید خوشمزه‌تر از قبلی خواهد بود.

بعضی رستوران‌ها این غذا را با کاهو و برگ‌های خوش عطر نعناع سرو می‌کنند. 

4- بان می banh mi، ساندویچ خوشمزه ویتنام

نان ساندویچی باگت با انواع سبزیجات ویتنامی پر می‌شود. در نهایت املت خوش‌طعمی به داخل ساندویچ اضافه می‌شود. این غذا احتمالا با ذائقه همه مردم دنیا جور خواهد بود. همیشه هم کار به املت ختم نمی‌شود، گاهی گوشت کبابی را هم در داخل نان باگت با انواع سبزیجات سرو می‌کنند و به آن بان می می‌گویند.

این غذا احتمالا با ذائقه همه مردم دنیا جور خواهد بود. 

5- پن کیک گرم بان زئو    Banh xeo

بزرگترین پن‌کیکی که می‌توانید بخورید، بان زئوست و در ویتنام طبخ می‌شود. این پن کیک از میگو، گوشت تازه، لوبیا و تخم‌مرغ تشکیل شده. سپس این مخلفات سرخ می‌شوند و در داخل ورقه‌ی برنجی پیچیده خواهند شد. کنار بان زئو، سس تندی سرو می‌شود؛ ویتنامی‌ها عاشق این سس هستند.

 بزرگترین پن‌کیکی که می‌توانید بخورید، بان زئوست و در ویتنام طبخ می‌شود.

6- بان چائو Bun cha

این غذا ویژه هانوی است، همه جا در خیابان‌های هانوی آن را خواهید یافت. در واقع همبرگر ویتنامی است. گوشت کباب شده را روی نودل های برنج می‌ریزند و همراه با دو تا چوب غذاخوری در مقابل‌تان می‌گذارند. حالا وقتش رسیده غذا خوردن با چوب را امتحان کنید.

این غذا ویژه هانوی است، همه جا در خیابان‌های هانوی آن را خواهید یافت. در واقع همبرگر ویتنامی است.  

7- کائو لائو Cao lau

ساکنین مرکز ویتنام در ساخت این غذا حسابی خبره‌اند. در هوی‌آن تخصصی‌ترین و خوش‌طعم‌ترین غذایی که پخته می‌شود، کائو لائو است. کائو لائو یعنی یک بشقاب از نودل‌های نسبتا کلفت برنج که در کنارش لوبیا پخته شده هم قرار گرفته و از طرفی کلم بروکلی هم دارد. اگر بگوییم به این بشقاب، کِراکِر سرخ شده برنج و تکه‌های گوشت هم اضافه می‌شود، مطمئنیم که آب دهان‌تان را قورت خواهید داد.

ساکنین مرکز ویتنام در ساخت این غذا حسابی خبره‌اند. 

8- چا کا Cha ca

غذای دریایی در ویتنام جایگاه خاصی دارد و نمی‌شود چا کا را در میان این غذاها معرفی نکرد. در هانوی خوردن آن را به شما توصیه می‌کنیم. ماهی سفید را در کره سرخ می‌کنندو سپس به ان کرفس و سیر سبز اضافه می‌کنند. این غذا هم مانند بسیاری از غذاهای ویتنام با نودل برنج سرو می‌شود. در نهایت سس بادام زمینی هم به آن اضافه خواهد شد.

 غذای دریایی در ویتنام جایگاه خاصی دارد و نمی‌شود چا کا را در میان این غذاها معرفی نکرد. در هانوی خوردن آن را به شما توصیه می‌کنیم.

9- نوم هوآ چوی Nom hua chuoi

این غذا بهشت وِجِترین‌ها در ویتنام است. نوم هوآ چوی یا سالاد شکوفه موز، خوراکی خالی از هر نوع گوشتی است. لیمو و فلفل چیلی از طعم‌دهنده‌های اصلی هستند. مشتی پنیر را هم با سبزیجات مخصوص مخلوط می‌کنند تا طعم بی‌نظیر این سالاد تکمیل شود.

این غذا بهشت وِجِترین‌ها در ویتنام است. نوم هوآ چوی یا سالاد شکوفه موز، خوراکی خالی از هر نوع گوشتی است.  

10- کوم تام  Com tam برنج و گوشت

یک غذای معمولی، در عین حال ایده‌ال برای ذائقه ما ایرانی‌ها احتمالا کوم تام است. همه جا آن را می‌توانید بخرید از رستوران گرفته تا بازارها و آشپزخانه‌های خیابانی ویتنام این غذا را می‌فروشند. یک تکه گوشت کبابی را روی برنج می‌گذارند و گاهی یک تخم‌مرغ نیمرو یا آب‌پز هم به آن اضافه می‌کنند. بفرمایید کوم تام آماده است.

یک غذای معمولی، در عین حال ایده‌ال برای ذائقه ما ایرانی‌ها احتمالا کوم تام است.  

 1396/07/22 | کد مطلب: 3859
برچسب‌ها: شکم‌گردی
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.