تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

حیات وحش ایران-قرقاول خزری

تالاب میانکاله یک شبه جزیره برای طبیعت‌گردی‌ است که هر سال زمستان میزبان پرندگان مهاجر می‌شود. میانکاله فقط میزبان پرندگان مهاجر نیست، بلکه خانه پرندگان محلی بسیاری است. در ادامه مطلب، به یکی از پرندگان بومی این منطقه می‌پردازیم که هنگام خطر به خاطر وزن زیادش نمی‌تواند پرواز کند!

قرقاول خزری:

قرقاول، گونه بومی مازندران، بسیار کمیاب است و متاسفانه خطر انقراض تهدیدش می‌کند. این پرنده از خانواده ماکیان است. قرقاول، اسم ترکی این پرنده زیباست. اسم محلی‌اش "تیرنگ" یا "تُرنگ" است. دمش بلند است و با گردنی برافراشته راه می‌رود. به همین دلیل گاهی آن را با طاووس اشتباه می‌گیرند. در ارتفاع کم پرواز می‌کند و مدت پروازش کوتاه است.

 خوش خوراک و متنوع خوار است

 

قرقاول نر، اندامی درشت‌تر از قرقاول ماده دارد؛ جنس نر تا حدود 90 سانتیمتر و  وزنش 3 تا 4 کیلوگرم است. جنس ماده، نهایتا قدش به  65 سانتیمتر و وزنش به 1 تا 2 کیلوگرم می‌رسد.

زیستگاه قرقاول کجاست؟

مناطق ییلاقی مازندران به دلیل داشتن جنگل‌های پهن‌برگ و رطوبت بهترین جا برای زندگی این پرنده است. او دوست دارد زیستگاهش موانع طبیعی مثل بوته‌های تمشک و دیگر گیاهان دانه‌دار و خاردار داشته باشد، زیرا قرقاول وقتی خطر را حس و شکارچی او را دنبال کند، به دلیل وزن زیاد نمی‌تواند بدود و میان بوته پناه می‌گیرد و پنهان می‌شود.

چه می‌خورد؟

قرقاول خزری از برگ درختان، حشرات، تمشک، دانه‌ها و میوه‌های جنگلی تغذیه می‌کند.

قرقاول‌ها گوشت لذیذ و ظاهر زیبایی دارند. از این رو، شکار بی‌‌رویه آن‌ها باعث شده در معرض انقراض قرار بگیرند. اگر شکارچیان غیر مجاز دست به شکار بی‌رحمانه این نوع پرنده بومی نزنند، از اردیبهشت تا اواخر شهریور در تالاب میانکاله می‌توانید آن‌ها را ببینید.

قرقاول خزری نامه‌رسان شد!

قرقاول بومی حاشیه دریای خزر، در یکی از پنجشنبه‌های خرداد ماه امسال، در همایش آب، فاضلاب و تنوع زیستی در چالوس، همزمان با هفته محیط زیست، صاحب تمبر شد. تا همه این پرنده بومی ایرانی را بشناسند و اجازه شکار بی‌رویه آن را ندهند.

جالب است بدانید نام علمی این قرقاول فاسیانوس کُلخسیوس است.1396/09/20 | کد مطلب: 3983
برچسب‌ها: حیات وحش
مریم میزانی

عاشق سفر و طبیعت، علاقه‌مند به خواندن بی‌وقفه


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
ناشناس
1402/05/13 09:16
سلام من پدرم شکارچی بود ومن دردوران کودکی تق ریبا سال ۶۰ این پرنده زیبارو دردست پدرم که شکارش کرده بودپیدم همیشه یه تصویرزیبا ازش توذهنم بودکه الان بادیدن این عکسها ی قشنگ مجسمش کردم وافعا گونه هایی زیباو باوفارهستند امیدوارم همه شکارچیان مثل پدرم دست از شکارحیوانات محافظت شده برداند
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/05/14 10:26
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین، مطلب را مطالعه کرده و نظر خودرا با ما به اشتراک گذاشتین. امیدواریم آرزوی شما در مورد عدم شکار حیوانات مهاجر و دیگر گونه های جانوری محقق بشه.

با تشکر از پیام شما

حیوانات
1400/06/11 12:14
من عاشق حیوانات هستم و خیلی دوست دارم که ردباره ی آنها بیشتر و بیشتر بدانم
پاسخ دهید...
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.