تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
10 درصد تخفیف، ویژه شب یلدا!

هزینه‌های زندگی در ترکیه (استانبول) چطور است؟

قبل از مهاجرت به هر کشوری مهم‌ترین سئوال این است که هزینه‌های زندگی در کشور مقصد چطور است؟ چطور می‌توان در ترکیه کسب درآمد کرد و با حداقل چه مقدار درآمد می‌توان زندگی متوسطی داشت؟ 

منبع در آمد کشور ترکیه چیست؟

درآمد کشور ترکیه از راه توریست تامین می‌شود. حجم ورود گردشگران به حدی است که تقریبا با نیمی از درآمد نفتی ما برابری می‌کند. بقیه درآمد کشور ترکیه از راه کشاورزی، صنعت پوشاک و حمل و نقل است. تقریبا یک سوم مردم ترکیه مشغول کار کشاورزی هستند. واحد پولی این کشور لیر است و در سال 2005 به دلیل تورم بسیار بالا (در اثر افزایش تولید و در نتیجه افزایش حجم نقدینگی)، دولت تصمیم گرفت 6 صفر از واحد پولی این کشور را حذف کند. هم اکنون در زمان نگارش این متن هر دلار امریکا تقریبا 6 برابر یک لیر ترکیه است. 

حداقل دستمزد در ترکیه چقدر است؟ 

متوسط دستمزد در ترکیه بعد از کسر مالیات 2400 لیر است. کارفرما می‌بایست تمام حق بیمه و بازنشستگی، معروف به اس جی کا را نیز پرداخت کند. یک فرد مجرد اجاره نشین با پرداخت اجاره ماهیانه، با دریافت این مبلغ حقوق ماهیانه، زندگی حداقلی را خواهد داشت. 

هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف ترکیه چطور است؟

مانند همه جای دنیا، در ترکیه هم در شهرهای مختلف هزینه‌ها متفاوت بوده و البته کم و زیاد می‌شود. مثلا شهری مثل ازمیر جزء شهرای گران محسوب می‌شود یا شهری مانند استانبول به دلیل این‌که مرکز تجاری و گردشگری در تمیه محسوب می‌شود، شهر گرانی است. یک خانواده 3 نفره در شرایطی که وام مسکن یا اجاره خانه پرداخت نکنند، می‌توانند با در آمد ماهیانه 5000 لیر زندگی خوبی در استانبول داشته باشند. 

هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف ترکیه.

هزینه‌های زندگی در ترکیه به پول ایران

در این بخش سعی می‌کنیم، هزینه‌های مختلف زندگی در کشور ترکیه، اعم از خرید ملک، اجاره آپارتمان و... را با احتساب پول ایران بررسی کنیم. البته این آمار بر اساس نوسانات ارز ممکن است تغییر کند. 

اجاره آپارتمان: اگر هر لیر را معادل دو هزار تومان در نظر بگیرید، با دو میلیون تومان می‌توانید آپارتمانی در شهرهای بزرگی مثل استانبول، آنتالیا، ازمیر و آنکارا اجاره کنید. آپارتمانی حدود 50 متر با امکاناتی مثل استخر، سالن ورزشی، نگهبانی ۲۴ ساعته و غیره.

خرید آپارتمان: قیمت آپارتمان‌ در ترکیه با توجه به موقعیت، دسترسی و... متغیر است. این قیمت حدودا از 360 میلیون (180/00 لیر) آغاز می‌شود. 

هزینه‌های ساختمان: شامل هزینه‌های شارژ، آب، برق، گاز، اینترنت و غیره. این هزینه‌ها حدود یک میلیون (500 لیر) می‌شود. این هزینه‌ها مسلما در خانه‎‌های بزرگتر، بیشترخواهد شد. 

هزینه عقد قرارداد: به هنگام عقد قرارداد اجاره یک آپارتمان یک خوابه یا دوخوابه معمولی چیزی حدود 4میلیون تومان (2 هزار لیر) باید بپردازید: هزینه‌ای حدود دو برابر اجاره یک ماه.

هزینه‌های جاری: مانند خوراک و پوشاک برای هر فرد چیزی حدود 2 میلیون تومان (هزار لیر) تخمین زده‌اند. البته هرچه تعداد افراد خانواده بیشتر باشد هزینه هر فرد کمتر می‌شود. 

وضعیت اجاره خانه در ترکیه چطور است؟

 مانند هر جای دیگری در دنیا، بسته به اینکه در کدام منطقه از شهر زندگی می‌کنید هزینه اجاره خانه متفاوت است. در استانبول می‌توانید در مرکز شهر خانه بگیرید که در این صورت خانه‌ها قدیمی‌تر هستند و اجاره بالاتری دارند بیشتر از 800 لیر. 

در خارج شهر استانبول وقتی کمی از مرکز شهر فاصله بگیرید، خانه‌ها نوسازتر هستند و امکانات رفاهی بیشتری دارند. اما خوب دوری از مرکز شهر یکی از ایرادهای آنهاست که با توجه به نرخ بالای کرایه تاکسی و البته قیمت بالای بنزین، اکثر مردم و البته کارمندان تمایل دارند که در مرکز شهر خانه بگیرند. 

دومین هزینه اساسی بعد از مسکن، خودرو و حمل و نقل است: 

دومین هزینه اساسی در زندگی مردم در ترکیه، هزینه خودرو و کلا موضوع حمل و نقل است. می‌توانید ماشین شخصی بخرید مدل‌ها بالا که اتئمات هستند اما یک نکته را در نظر داشته باشید که قیمت ماشین درا ینجا به دلیل مالیاتی که برای آن دریافت می‌شود، تفاوت چندانی با ایران ندارد. ماشین‌های مدل پایین قیمت‌شان خیلی کم است اما وقتی نیاز به تعمیر پیدا می‌کنند، هزینه‌های‌شان سرسام‌آور است. بنابراین اگر قصد خرید ماشین دارید، به سراغ ماشین‌های مدل بالا مثلا بالای 2010 بروید. برای مثال قیمت یک خودروی اتومات 2015 که گارانتی آن تمام شده است حدود 39 هزارلیر است. این موارد را به هزینه بیمه و سوخت و تعویض روغن آن اضافه کنید. تعویض روغن تقریبا هر بار بیش از 100 لیر برای‌تان هزینه دارد. هزینه بیمه را نیز به آن اضافه کنید بعلاوه مالیات که قبلا در مورد ان توضیح داده شد. 

در عوض می‌توانید به راحتی از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. برای آشنایی بیشتر حتما مطلب رفت و آمد ارزان در استانبول چطور است؟ را مطالعه کنید. 

هزینه سوخت در ترکیه چقدر است؟

قیمت بنزین بین 5.5 تا 6 لیر است. دیزل بین 3.5 تا 4.5 لیر و گاز (ال پی جی) بین 2 تا 2.5 لیر است. کلا برای خانواده‌هایی که درآمد کمتر از 5000 لیر در ماه دارند، داشتن خودرو توصیه نمی‌شود.

قیمت بنزین در ترکیه  بین 5.5 تا 6 لیر است.

فهرست سایر هزینه‌ها در کشور ترکیه (تمامی قیمت‌ها به لیر درج شده است):

رستوران بازه قیمتی (لیر)
وعده غذایی رستوران ارزان قیمت 15 تا 25
وعده غذایی برای دو نفر در رستوران متوسط
(پیش غذا، غذای اصلی و دسر)
50 تا 100
مک دونالد یا مک میل 15 تا 20
کاپوچینو  7 تا 10
نوشابه قوطی 2 تا 5
سوپرمارکت و فروشگاه بازه قیمتی (لیر)
شیر (1 لیتر) 9.5 تا 15.5
نان سفید تازه 1 تا 2.8
برنج سفید (ترک 1 کیلوگرمی) 2.1 تا 4.5
تخم مرغ 5 تا 12
پنیر محلی 7 تا 16
سینه مرغ 4.5 تا 9
گوشت گاو 18 تا 32
سیب (1 کیلوگرم) 1.3 تا 2.8
موز(1 کیلوگرم) 2.3 تا 4.5
پرتقال (1 کیلوگرم) 1 تا 2.27
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم) 1.36 تا 2.8
سیب زمینی (1 کیلوگرم) 0.7 تا 2.3
پیاز (1 کیلوگرم) 0.6 تا 2.3
کاهو (1 کیلوگرم) 1.5 تا 4
آب (بطری 1.5 لیتری) 1 تا 2 
سیگار (مالبورو یک بسته) 12 تا 14
موارد کاربردی و قبوض بازه قیمتی (لیر)
قبض عمومی (آب، برق، گرمایش، شارژ)
برای آپارتمان 80 مترمربع
200 تا 500
تعرفه تلفن همراه بدون تخفیف (هر دقیقه) 0.4 تا 1
اینترنت (سرعت 60Mb/s، دانلود نامحدود) 60 تا 120
اجاره ماهانه منزل در ترکیه بازه قیمتی (لیر)
آپارتمان (1 خوابه) مرکز شهر 750 تا 2000
آپارتمان (1خوابه) خارج از مرکز 500 تا 1200
آپارتمان (3 خوابه) مرکز شهر 1300 تا 4000
آپارتمان (3 خوابه) خارج از شهر 800 تا 2000
اوقات فراغت و تفریحات بازه قیمتی (لیر)
باشگاه بدنسازی، هزینه ماهانه برای بزرگسال 90 تا 200
اجاره زمین تنیس (1 ساعت در آخر هفته) 25 تا 100
سینما 15 تا 24


1397/07/07 | کد مطلب: 4219
برچسب‌ها: استانبولترکیه
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.