تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

دوازده قانون مهم در ترکیه که باید قبل از سفر بدانید

هر کشوری درون خود قانون‌هایی دارد که اگر دانسته تا نادانسته آن‌ها را زیر پا بگذارید برای‌تان مشکل‌ساز خواهد شد. اگر برای سفر یا مهاجرت عازم ترکیه هستید، لازم است که پیش از سفر قوانینی را راجع به این کشور بدانید. در ادامه این مطلب 12 مورد از قوانین مهم ترکیه را برای‌تان بازگو کرده‌ایم.

تور قونیه

۱- خرید فرش:
اگر از ترکیه فرش نو خریدید، برای خروج آن نیاز به گواهی خرید و اگر فرش کهنه‌ خریدید برای خروج آن نیاز به گواهی هیئت مدیره یک موزه دارید.

اگر از ترکیه فرش خریدید، حواس‎تان به قوانین خروج آن باشد.


۲- سرویس‌های بهداشتی عمومی:
 در ترکیه سرویس‌های بهداشتی رایگان نیستند و صاحبان آنها مکلف به پرداخت مالیات درآمد خود هستند. هزینه استفاده از توالت‌های عمومی حدودا یک لیر ترک است.

۳- مراحل ازدواج برای اتباع ایرانی:
مراحل ازدواج برای اتباع ایرانی به این گونه است که باید از کنسولگری‌های ایران برگ تجرد گرفته و آن را به تائید وزارت امور خارجه ترکیه در آنکارا برسانند. اتمام مراحل ازدواج در ترکیه حدودا ۲ روز است.
۴-  قوانین رانندگی:

اگر گواهینامه بین المللی رانندگی داشته باشید و  مالک خودرو، در داخل خودرو حضور داشته باشد، منعی برای رانندگی ندارید. در صورتی که ماشین در ترکیه خریداری شود و بخواهید آن را از کشور خارج کنید با توجه به ارزش خودرو مبلغی به عنوان دپوزیت باید به سیستم دولتی پرداخت کنید.

برای رانندگی در ترکیه با گواهینامه بین‌الملل، صاحب ماشین نیز باید کنارتان باشد.

۵-  مصرف مشروبات الکلی:
در ترکیه بعد از ساعت 10 شب فروش مشروبات الکلی و به طور کل در تمام ساعات روز مصرف آن در خیابان ممنوع است.

مصرف مشروبات الکلی در خیابان‌های ترکیه ممنوع است.


6- اعتبار گذرنامه:
افراد دارای گذرنامه های با اعتبار کمتر از پنج ماه که قصد سفر به ترکیه را دارند برای تعویض پاسپورت خود پیش از سفر اقدام کنند. در صورت عدم توجه به این موضوع، در هنگام ورود به فرودگاه استانبول، جریمه در نظر گرفته می‌شود.
۷- اقامت بیش از سه ماه:
اگر بخواهید بیشتر از سه ماه در ترکیه بمانید مستلزم اجازه رسمی از مقامات و تمدید مدت اقامت در ترکیه است. از این رو اقامت بیش از حد مجاز جریمه و حتی اخراج را به همراه خواهد داشت.
۸- قوانین حبس:
به علت عدم وجود قرارداد انتقال محکومین از حبس میان دو کشور، در صورتی که فرد به هر عنوان توسط مقامات قضایی این کشور به زندان محکوم شود، باید دوران محکومیت خود را در زندان‌های محلی سپری کند.
۹- قوانین بازداشت شدن اتباع خارجی:
چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده ۳۶ کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمی‌دانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری کنید. البته باید مطلع باشید شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین و مقررات محل بوده و وظایف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور متوقف در آن نیست.
۱۰- شرایط اخراج از ترکیه:
 اگر اقدام به فحشا و یا ایجاد آسیب‌های اجتماعی کنید اخراج خواهید شد.
۱۱- استعمال دخانیات:
 استعمال دخانیات در تمامی اماکن عمومی سر بسته ممنوع است و در اجرای این قانون بسیار سختگیر هستند. اما نگران نباشید شما در ورودی‌های سینماها، تئاترها، مراکز خرید، پارک‌های کودکان، رستوران‌ها و قهوه خانه‌ها و اماکن مشابه می‌توانید سیگار بکشید.

 استعمال دخانیات در تمامی اماکن عمومی سر بسته ممنوع است.


۱2-  ممنوعیت حمل دارو:

حمل داروهای ترک اعتیاد به ویژه متادون (Metadon) توسط مسافران به کشور ترکیه ممنوع است.

 

 

تورهای یک روزه1397/09/28 | کد مطلب: 4352
پرستو صاحبی

طراح، کوهنورد، علاقمند به نویسندگی، عاشق طبیعت و حیوانات...  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.