تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
نبایدهای سفر به ترکیه

14 کاری که در سفر به ترکیه نباید انجام دهید

پیش از تور ترکیه احتمالا لیستی از کارهایی که باید در این کشور انجام دهید تهیه خواهید کرد؛ اما از آنجاکه دیدنی‌ها و مراکز خرید ترکیه بی‌شمارند و فرصت چندانی برای بازدید از همه آن‌ها ندارید، پیشنهاد می‌کنیم لیستی از نبایدهای سفر به ترکیه نیز تهیه کنید. در این مطلب به نبایدهایی اشاره خواهیم کرد که بی‌توجهی به آن‌ها، ممکن است شما را به دردسر بیندازد یا هزینه و وقت‌تان را تلف کند.

 

تور ترکیه

نبایدهای ترکیه

1.آداب معاشرت در ترکیه را جدی بگیرید

در ترکیه مرسوم است که به احترام بزرگ‌تر‌ها و خانم‌های باردار از جا برمی‌خیزند. شما نیز در سفر به ترکیه این نکته را جدی بگیرید. ترک‌ها افراد بسیار مهمان‌نوازی هستند. ما ایرانی‌ها با این اخلاق آشنا هستیم اما پیش از سفر به ترکیه بهتر است با نوع مهمان‌نوازی ترک‌ها آشنا شویم. ممکن است آن‌ها به یک استکان چای یا وعده‌ای غذا دعوت‌تان کنند. آن‌ها انتظار دارند دعوت‌شان را بپذیرید و رد کردن دعوت برای‌شان بی‌ادبی به شمار می‌رود. هم‌چنین اگر به خانه یکی از آن‌ها دعوت شدید، تمیز کردن میز شام یا ناهار نشان ادب شما خواهد بود.

در ترکیه ممکن است به فنجانی چای دعوت‌تان کنند. این دعوت را رد نکنید.

2.آداب بازدید از مساجد ترکیه را به جا آورید

قبل از ورود به مساجد ترکیه بهتر است لباس پوشیده به تن کرده و موهای خود را بپوشانید. پیش از ورود به اماکن مقدس ترکیه مانند اماکن مقدس هرجایی بهتر است کفش‌های خود را در آورید. هم‌چنین توجه داشته باشید که این مساجد فقط برای بازدید گردشگران نیستند. عده‌ای برای خلوت و عبادت راهی این مساجد می‌شوند. به خلوت آن‌ها احترام بگذارید و با سر و صدا آن‌ها را آزرده نکنید.

قبل از ورود به مساجد ترکیه بهتر است لباس پوشیده به تن کرده و موهای خود را بپوشانید.

3.گذاشتن هدفون؛ اشتباه دیگر در سفر به ترکیه

هر جای ترکیه که هستید گذاشتن هدفون و گوش سپردن به آهنگ‌های همیشگی را فراموش کنید. ترکیه کشور موسیقی‌های خیابانی است. از نواهای سنتی و کلاسیک بگیرید تا راک و غیره شما را از ادامه راهتان در خیابان‌های ترکیه نگه خواهد داشت. حتی ممکن است شاهد خوانش تصنیف‌ها و رقص‌های گروهی باشید.

 ترکیه کشور موسیقی‌های خیابانی است.

4.در سفر به ترکیه جشن‌های محلی را از دست ندهید

سفر به ترکیه فقط به بازدید از اماکن تاریخی و خرید از مراکز خرید ختم نمی‌شود. این بار مانند بومی کشور ترکیه سفر کنید. در جشن‌های محلی و عروسی‌ها شرکت کنید، رقص ترکی یاد بگیرد و از خوش و بش با مردم مهربان این سرزمین لذت ببرید. هم‌چنین شرکت در مراسم درویش‌های چرخان تجربه بی‌نظیر خواهد بود. این جشن‌ها شما را به دل تاریخ و آداب و رسوم قدیمی ترکیه می‌برند.

در سفر به ترکیه در جشن‌های محلی شرکت کنید.

5.تفریح در ترکیه فقط تفریح در استانبول نیست

ترکیه پر از شهرها و مناطق کمتر شناخته شده‌ای است که از دیدنش پشیمان نخواهید شد. زیباترین شهرهای ترکیه که کمتر شناخته شده‌اند ولی دیدار از آن‌ها از خاطرتان نمی‌رود. تور قونیه، افسوس، تور کاپادوکیا، آنتالیا، نمرود داغی، به عقیده خیلی‌ها جذاب‌تر از استانبول هستند. هم‌چنین اگر قدری هم به طبیعت‌گردی علاقه دارید، طبیعت‌گردی در ترکیه را از دست ندهید.

 آبشار دودن در آنتالیا؛ طبیعت‌گردی در ترکیه را از دست ندهید.

6.اگر از سر و صدا بیزارید، تکسیم را برای اقامت انتخاب نکنید

میدان تکسیم تا دیر وقت بیدار و پر از جمعیت است. بیشتر امکانات استانبول در تکسیم متمرکز شده و تفریحات شبانه در این منطقه نیز پرطرفدار است. از طرفی ساختمان‌های اینجا اغلب قدیمی‌اند و از پنجره‌های دوجداره و در و دیوار عایق‌دار خبری نیست.

بیشتر امکانات استانبول در تکسیم متمرکز شده و تفریحات شبانه در این منطقه نیز پرطرفدار است.

7.تفریحات شبانه در ترکیه و استانبول را از دست ندهید

 استانبول شب‌های پرشور و نورانی‌ای دارد. قدم زدن در خیابان استقلال، کنار تنگه بسفر و کافه‌گردی در شب‌های استانبول بی‌نظیر خواهد بود. 

8.در ساعات شلوغ روز از اماکن تاریخی استانبول بازدید نکنید

اکثر بناهای تاریخی استانبول در طول روز پر از گردشگر و بازدیدکننده می‌شود. گاهی ممکن است برای بازدید از برخی از آن‌ها در صف‌های طولانی بایستید؛ مثلا کاخ توپکایی یکی از مکان‌هایی است که پیشنهاد می‌کنیم برای بازدید از آن ساعات اولی یا پایانی بازه زمانی بازدید را انتخاب کنید.

9.در سفر به ترکیه غذاهای ایرانی و فست فود نخورید

در سفر به ترکیه تا می‌توانید غذاهای اصیل ترکی بخورید. مطمئن باشید از غذاهای ترکی خوش‌تان خواهد آمد و با ذائقه‌تان سازگار خواهد بود. به خصوص صبحانه‌های مفصل ترکی را از دست ندهید. از کباب‌های خوشمزه ترکی بگیرید تا انواع نان‌ها و سوپ‌های ترکیه همه به امتحانش می‌ارزند. البته در انتخاب رستوران موردنظرتان هم دقت کنید. در ادامه با انواع غذاهای ترکی و بهترین رستوران‌های ترکیه آشنا شوید:

غذاهای خوشمزه ترکی را از دست ندهید.

10.از اطراف اماکن مشهور خرید نکنید

همه ما شاهد گران‌فروشی مغازه‌ها و دست‌فروشان در نزدیکی اماکن توریستی بوده‌ایم. در ترکیه هم اوضاع همین است. سعی کنید از اطراف اماکن مشهوری مثل ایاصوفیه و... خرید نکنید. به جای آن به مراکز خرید استانبول و ترکیه سر بزنید. در مطالب زیر بیشتر بخوانید.

11.تاکسی گرفتن در استانبول مساوی است با هزینه گزاف

از آنجا که نکات مهم تاکسی گرفتن در ترکیه زیاد است، پیشنهاد می‌کنیم از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. تاکسی‌های استانبول ممکن است تاکسی‌متر نداشته باشند و هزینه بیشتری بگیرند. هم‌چنین بیشتر در ترافیک خواهید ماند. سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول آسان است و به راحتی می‌توانید به اکثر جاذبه‌های استانبول دست پیدا کنید. در مطلب «راهنمای حمل و نقل عمومی استانبول» بیشتر بخوانید. 

تاکسی گرفتن در استانبول گران است.

12.در هوای سرد کشتی سواری نکنید

بسیاری از گردشگرانی که راهی استانبول می‌شوند یکی از برنامه‌هایشان شرکت در تور کشتی‌سواری تنگه بسفر است. کشتی‌سواری در بسفر از خاطرتان نمی‌رود اما اگر هوای سرد اذیت‌تان می‌کند، در روزهای سرد سال کشتی‌سواری را فراموش کنید.

13.در ترکیه به جز قهوه ترک سفارش ندهید

ترکیه به قهوه‌اش معروف است. احتمالا بارها قهوه ترک امتحان کرده باشید اما نوشیدن آن در ترکیه چیز دیگریست. در سفرهای خارجی پیشنهاد می‌کنیم نوشیدنی و غذاهای اصیل آن سرزمین را سفارش دهید.

14.حمام‌های ترکی را از دست ندهید

پیشنهاد می‌کنیم به جای مراکز لوکس و گران ماساژ ترکیه راهی حمام‌های تاریخی ترکی شوید. در این حمام‌ها، مانند قدیمی‌ها حمام خواهید کرد و یک ماساژ درست و حسابی خواهید دید. فضای سنتی و معماری بی‌نظیر حمام‌های ترکی نیز با مراکز ماساژ قابل مقایسه نیستند. ضمن اینکه یک ماساژ حسابی در حمام‌های ترکی از مراکز لوکس ماساژ بسیار ارزانتر خواهد شد.

در سفر به ترکیه رفتن به حمام‌های تاریخی و سنتی آن را از دست ندهید..

 

 1400/01/21 | کد مطلب: 4584
برچسب‌ها: ترکیه
سیما رفیعی

کارشناس ارشد فلسفه غرب، علاقه‌مند به سینما، مطالعه و ورزش  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.