تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

روز جهانی موزه و میراث فرهنگی

موزه‌ها، خانه‌های کوچک فرهنگ، تاریخ و میراث فرهنگی هر شهر و کشوری هستند. بازدید از موزه‌ها می‌تواند مینیاتور کوچکی برای یک سفر فرهنگی باشد. در سراسر جهان هر ساله روزی برای این مکان در تقویم وجود دارد. داستان چگونگی انتخاب این روز را شنیده‌اید؟ می‌دانید اولین موزه ایران توسط چه کسی و در کجا افتتاح شد؟ اصلا به نظرتان چرا باید در تقویم جهانی روزی به عنوان موزه انتخاب شود؟ این مطلب را دنبال کنید تا دلیل انتخاب این روز را بخوانید.

تاریخچه روز جهانی موزه

شورای بین المللی موزه (ICOM)، از سال 1977 هرساله 19 می، را به روز موزه و میراث فرهنگی اختصاص داده است. شورای بین المللی موزه در واقع سازمانی حرفه‌ای و غیردولتی است و زیر نظر یونسکو فعالیت می‌کند. این سازمان در سال 1946 تشکیل شد. امروزه  بیش از 35000 عضو از 135 کشور جهان در آن فعال هستند. مکان این شازمان در پاریس است اما در ایران نیز سازمانی تحت عنوان کمیته ملی ایکوم ایران، در راستای اهداف این سازمان فعالیت می‌کند. این سازمان هر ساله شعاری را برای این روز مشخص می‌کند، شعار سال 2019 این روز این است: موزه‌ها به عنوان کانون‌های فرهنگی، نگهدار سنت‌ها برای آینده هستند.

موزه ایران باستان در سال 1309 هجری شمسی توسط وزارت معارف و صنایع مستنطرفه تاسیس شد.

تاریخچه موزه در ایران

در دوران ناصرالدین شاه اولین موزه ایران به دستور او در کاخ گلستان تاسیس شد. پس از آن موزه‌ها یکی پس از دیگری ساخته شدند. در این میان اما  موزه ایران باستان را می‌توان نقطه عطفی در تاریخ موزه و موزه داری در ایران دانست. موزه ایران باستان در سال 1309 هجری شمسی توسط وزارت معارف و صنایع مستنطرفه تاسیس شد. می‌گویند موزه ایران باستان در ابتدا در یکی از اتاق‌های مدرسه دارالفنون بوده. پس از مدتی این مجموعه به ساختمان مسعودیه منتقل شد. در نهایت موزه ایران باستان افتتاح شد و اشیا  آن به موزه تازه تاسیس انتقال یافت.

چرا روز جهانی موزه؟

موزه‌های شناسنامه بشر هستند. به واسطه اشیایی که در موزه‌ها نگهداری می‌شوند ما می‌توانیم با فرهنگ و تمدّن هر قوم و ملّتی آشنا شویم. در واقع ما بدون موزه‌ها ملتی بی شناسنامه خواهیم بود.

چطور روز جهانی موزه را جشن بگیریم؟

روز جهانی موزه فرصت مناسبی است تا به موزه‌های شهرمان سر بزنیم. در این روز ورودی موزه‌ها نیز رایگان است. در ایران چند موزه وجود دارد که بازدید از آنها را پیشنهاد می‌کنیم. در این میان می‌توان موزه ایران باستان تهران، موزه  آبگینه تهران، موزه جواهرات تهران، موزه فرش تهران، موزه قلعه فلک الافلاک خرم آباد، موزه آذربایجان تبریز را نام برد. اگر جزو افرادی هستید که دوست دارید همراه با راهنما از موزه‌ها بازدید کنید، پیشنهاد ما همراهی با تورهای دالاهو است. شما در تورهای تهرانگردی دالاهو می‌توانید از جذاب‌ترین موزه‌های تهران در یکروز بازدید کنید. 

در روز جهانی موزه این کارهای ساده را امتحان کنید:

  • راجع به موزه‌های مهم جهان و ایران تحقیق کنید و علت شهرت آن‌ها را بیابید.
  • لیستی از موزه‌هایی که رفتید و اطلاعاتی که به دست آوردید یادداشت کنید.
  • بر اساس سلیقه خود چند موزه را انتخاب و در این روز به آن‌ها سر بزنید.


1398/02/17 | کد مطلب: 4516
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
پرستو صاحبی

طراح، کوهنورد، علاقمند به نویسندگی، عاشق طبیعت و حیوانات...  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.